rolnik22

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

danielhaker

Wiadomość dodana przez danielhaker

Polecane posty

Okisz    44
5 godzin temu, Ropsonok napisał:

Ja jak przeszedłem na Vat od 1 stycznia 2021 i po kilku dniach kupiłem ciągnik to od razu kontrola była z kąt tyle kasy miałem. Trzeba było pokazać faktury sprzedaży, decyzję o wysokości dopłat, umowę kredytową. Księgowa to wszystko fajnie ogarnęła, 120 miesięcznie płacę, jeszcze ani razu nie oddawałem vatu, także polecam, tylko trzeba brać na wszystko faktury. kupowałem nawet pralkę, telefon, komputer, środki czystości, czy nawet wodę w butelkach do picia na fakturę i przechodzi. Nawet pałki do uszu można rozliczyć 😁

To już się chyba nazywa kreatywna ksiegowosc 😄

Okisz    44
59 minut temu, Ropsonok napisał:

Okisz Czemu???

No nie wiem czy patyczki do uszu można rozliczac 😁

Ale skoro tak mówisz. 😉

Ropsonok    25

Rozliczasz wszystko to co używasz w gospodarstwie. A niech mi ktoś udowodni że nie rozkręcałem czegoś małego np w ciągniku i nie użyłem tych pałeczek do wyczyszczenia tego 😂 Wszystko zależy od pomysłowości

Hubert10624    27
1 minutę temu, Ropsonok napisał:

Rozliczasz wszystko to co używasz w gospodarstwie. A niech mi ktoś udowodni że nie rozkręcałem czegoś małego np w ciągniku i nie użyłem tych pałeczek do wyczyszczenia tego 😂 Wszystko zależy od pomysłowości

Dokładnie, u mnie ojciec jest na VAT od 2011, i wszystkie laptopy telefony na fakturę, a kontrola chyba była tylko jedna przez te lata.

Darek8787    91

Ja również od dwoch lat na Vat. 24 ha produkcji roslinnej. w 2020r maszyny nowe za swoje w tym roku na PROW do tego paliwo, części, opryski, nawozy, auto w leasingu tez w koszty z paliwem, ogólnie nigdy nie oddałem a zyskuję grube pieniądze raz za razem. dzięki VAT przez np. 10 lat rozwoju i inwestowania bo to mnie czeka to zysk z Vatu chyba w setki tysięcy zł będzie liczony. Polecam. Księgowa u mnie 200 zł brutto.

• Thanks 1

BananBanan    4
To zwiekszenie kwoty wsparcia z 200 do 250 tys zl w obszarze D. To mialo by dotyczyc tych już podpisanych umów. a jeszcze nie zrealizowanych . I tych co zostaly jeszcze do podpisania z poprzedniego naboru . Tak mozna to rozumieć?

strzechu    254

To że nie oddajecie VATu do US to wcale nie oznacza że opłaca się być na VATcie. Temat nie raz wałkowany w innych tematach na tym forum . W obecnej rzeczywitości 0% stawek VAT na nawozy , opryski ,nasiona i zmniejszonym do8% na paliwa , a pozostawionym RR 7% nie opłaca się być na VATcie choćby nie wiem co , ale zobaczymy ile taki stan potrwa.

Co do zwiększenia zwrotu to w TPR sugerują że będą aneksy do umów z poprzedniego naboru.

Edytowano przez strzechu

seba836    22
30 minut temu, strzechu napisał:

To że nie oddajecie VATu do US to wcale nie oznacza że opłaca się być na VATcie. Temat nie raz wałkowany w innych tematach na tym forum . W obecnej rzeczywitości 0% stawek VAT na nawozy , opryski ,nasiona i zmniejszonym do8% na paliwa , a pozostawionym RR 7% nie opłaca się być na VATcie choćby nie wiem co , ale zobaczymy ile taki stan potrwa.

Co do zwiększenia zwrotu to w TPR sugerują że będą aneksy do umów z poprzedniego naboru.

Czyli faktycznie mogą zwrócić do 250 tys? Ciekaw jak to będą liczyć bo np. żeby dostać 200 tys zwrotu a mam 60% zwrotu to muszę kupić maszynę za około 330 tys 

damian303    138
19 godzin temu, seba836 napisał:

mam około 40h i mam straszny dylemat czy iść na ten VAT czy nie bo potem już nie można zrezygnować nie ? a jak masz z kontrolami ?

Można zrezygnować, tylko najlepiej jak upłynie 5 lat od zakupu ostatniego środku trwałego, jak wcześniej, to będziesz musiał coś zwrócić kasy z tego vatu. 

Jak zamierzasz przez najbliższe lata znacząco inwestować w swoje gospodarstwo, to VAT jak najbardziej wskazany. Jeśli nie, to skórka za wyprawkę. 

Ja od 3 lat ponownie jestem na ryczałcie. VAT u mnie był okresem zakupów.

• Like 1

seba836    22
3 godziny temu, damian303 napisał:

Można zrezygnować, tylko najlepiej jak upłynie 5 lat od zakupu ostatniego środku trwałego, jak wcześniej, to będziesz musiał coś zwrócić kasy z tego vatu. 

Jak zamierzasz przez najbliższe lata znacząco inwestować w swoje gospodarstwo, to VAT jak najbardziej wskazany. Jeśli nie, to skórka za wyprawkę. 

Ja od 3 lat ponownie jestem na ryczałcie. VAT u mnie był okresem zakupów.

czyli zakupiłeś maszyny np. i po 5 latach od tego na ryczaut poszedłeś?

dzikidaniel    227

By nie płacić VATu musisz środki trwałe trzymać przez 5 lat, dotyczy to zarówno maszyn jak i budowlanki.

Działa to i w drugą stronę. Powiedzmy że rok temu kupiłeś talerzówkę, w czerwcu przechodzisz na VAT to prze 4 lata będziesz otrzymywać 1/5 VATu którą musiałeś zapłacić.

C328, U-912, R 103-54, Ares 710, Ares 630, Axion 850

Darek8787    91
25 minut temu, dzikidaniel napisał:

5 lat, dotyczy to zarówno maszyn jak i budowlanki

Czy czasami budowlanka nie 10 lat ? dwa lata temu tak było chyba że się przepisy zmieniły ale na korzyść podatnika to rzadko kiedy się zmienia :)

26 minut temu, dzikidaniel napisał:

rok temu kupiłeś talerzówkę, w czerwcu przechodzisz na VAT to prze 4 lata będziesz otrzymywać 1/5 VATu

a tego to nie wiedziałem w sumie myślałem że tak nie da rady :)

seba836    22
5 godzin temu, dzikidaniel napisał:

By nie płacić VATu musisz środki trwałe trzymać przez 5 lat, dotyczy to zarówno maszyn jak i budowlanki.

Działa to i w drugą stronę. Powiedzmy że rok temu kupiłeś talerzówkę, w czerwcu przechodzisz na VAT to prze 4 lata będziesz otrzymywać 1/5 VATu którą musiałeś zapłacić.

a co jak teraz przejdę na VAT kupię 2 maszyny zwrócą mi ten VAT i w następnym roku nie będę tak inwestował mocno ? coś się płaci wtedy?

Okisz    44
59 minut temu, seba836 napisał:

a co jak teraz przejdę na VAT kupię 2 maszyny zwrócą mi ten VAT i w następnym roku nie będę tak inwestował mocno ? coś się płaci wtedy?

Jeśli byś zszedł  z vat przed pełnym zamortyzowaniem tych maszyn to musisz zwrócić vat troporcjonalnie

seba836    22
1 godzinę temu, Okisz napisał:

Jeśli byś zszedł  z vat przed pełnym zamortyzowaniem tych maszyn to musisz zwrócić vat troporcjonalnie

czyli nie zwracam całego vatu tych maszyn który zabrałem tylko wyliczają mi ile ?  jeżeli wziąłem 100 tys vatu to musze potem sprzedać coś za te 100 tys w rok?

Okisz    44
21 minut temu, seba836 napisał:

czyli nie zwracam całego vatu tych maszyn który zabrałem tylko wyliczają mi ile ?  jeżeli wziąłem 100 tys vatu to musze potem sprzedać coś za te 100 tys w rok?

Przykład: kupujesz ciągnik gdzie vat to 50k PLN. Odliczasz  sobie vat ( robisz zwrot). Ciągnik amortyzuje się powiedzmy 5 lat.  Czyli po 10kpln vatu co rok.  Sprzedajesz ten ciągnik po 3 latach. Do tego czasu zamortyzowalo się 30k. 20k PLN musisz oddać do US. 

Sprzedaż nie ma tu nic do tego. 

Poprawcie mnie jeśli źle tłumaczę. 

• Like 3

Okisz    44

Jeśli zostajesz na vat nawet nic nie inwestując to poprostu rozliczasz faktury zakupowe i sprzedażowe. Co miesiąc czy co kwartał robisz rozliczenie z US i tyle. 

Jak więcej sprzedasz niż kupisz to vat płacisz do US. Jak więcej kupisz niż sprzedasz to możesz ten vat wypłacić.

Amortyzacja wiąże się ze środkami trwałymi. 

Mniej więcej tak to wygląda

• Like 1

Darek8787    91

@seba836 wygląda to tak

nic nie oddajesz ze zwrotu który dostałeś. Płacisz tylko Vat od sprzedaży a dostajesz od zakupów.

Przykłady :

sprzedałeś 10 ton pszenicy po 1500 zł netto plus 5% vat czyli 15000 netto i 750 zł vat razem dostałeś 15750 brutto na konto. składasz deklarację i w danym miesiącu musisz oddać skarbówce te 750 zł. Ale:

idziesz kupić w tym samym miesiącu części do ciągnika za np. 3690 zł (w tym jest 23% vat - 690 zł) więc Ty skarbówce 750 zł oni Tobie 690 zł za zakupy różnica to 60 zł więc już wpłacasz skarbówce 60 zł a nie 750 zł. 

a jak kupisz za 6150 zł części do ciągnika  ( w tym jest 1150 zł vatu ) to już masz w danym miesiącu do zwrotu 400 zł (1150-750)

I tak dalej trzeba kombinować aby oni Tobie dawali a nie Ty im.

A jak weźmiesz 100 tysięcy zł za ciągnik vatu to po prostu bierzesz i masz bo go zapłaciłeś w cenie brutto ciągnika to jest po prostu zwrot dla Ciebie po 60 dniach.

• Like 1

seba836    22
10 godzin temu, Darek8787 napisał:

@seba836 wygląda to tak

nic nie oddajesz ze zwrotu który dostałeś. Płacisz tylko Vat od sprzedaży a dostajesz od zakupów.

Przykłady :

sprzedałeś 10 ton pszenicy po 1500 zł netto plus 5% vat czyli 15000 netto i 750 zł vat razem dostałeś 15750 brutto na konto. składasz deklarację i w danym miesiącu musisz oddać skarbówce te 750 zł. Ale:

idziesz kupić w tym samym miesiącu części do ciągnika za np. 3690 zł (w tym jest 23% vat - 690 zł) więc Ty skarbówce 750 zł oni Tobie 690 zł za zakupy różnica to 60 zł więc już wpłacasz skarbówce 60 zł a nie 750 zł. 

a jak kupisz za 6150 zł części do ciągnika  ( w tym jest 1150 zł vatu ) to już masz w danym miesiącu do zwrotu 400 zł (1150-750)

I tak dalej trzeba kombinować aby oni Tobie dawali a nie Ty im.

A jak weźmiesz 100 tysięcy zł za ciągnik vatu to po prostu bierzesz i masz bo go zapłaciłeś w cenie brutto ciągnika to jest po prostu zwrot dla Ciebie po 60 dniach.

czyli nawet jak mało w roku kupię to mogę wyjść na plus , mam dylemat prowadzę gospodarstwo około 40 hektarów i teraz biorę ciągnik ja modernizację nowy wyjdzie 90 tys Vatu a w następnym roku agregat siewny też wyjdzie 35 tys Vatu 

Okisz    44

Bardzo proszę o kontakt osoby które realizują już swój prow i prowadzą  ewidencję rozchodów i przychodów. Chciałbym popytać o więcej szczegółów. Dziękuję  z góry.

Sumik    82

Numer 36xx dostałem w końcu zaproszenie do podpisania umowy . OR Elizówka . I tutaj mam pytanie do tych realizujących jaki bank polecacie do finansowania inwestycji ?? 

"na nogach gumofilce ale jestem kozakiem"

9 godzin temu, Sumik napisał:

Numer 36xx dostałem w końcu zaproszenie do podpisania umowy . OR Elizówka . I tutaj mam pytanie do tych realizujących jaki bank polecacie do finansowania inwestycji ?? 

W dzisiejszych czasach to najlepiej żadnych kredytów. Kupować za swoje na ile kto może 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez pw34
      Czy są jakieś informacje odnośnie naboru w marcu? Bedzie mozna byc ubezpieczonym z ZUSie? czy wydłużyli okres posiadania gospodarstwa? gospodarstwo zostało przepisane na mnie w pazdzierniku 2014 roku, skladalem na MR w pierwszym naborze czy w  marcu bede mogl skladac?
    • Przez Czakk
      Witam
      Pół roku temu przejąłem gospodarstwo. Jestem w trakcie przerabiania chlewni na kurnik. Istniejącej płyty obornikowej nie będę używał, pomiot kurzy będę wywoził poza teren gospodarstwa na pryzmę ze względów higieny przy kurniku.
      Składam wniosek na PROW, potrzebny mi sprzęt za który nie ma punktów. Punktowane są stanowiska do mycia i płukania sprzętów w tym stanowiska biobed. W tym celu chcę wykorzystać tą płytę.
      Czy jest możliwe, aby zmienić przeznaczenie płyty?
      Jak to zrobić?
      Pozdrawiam
    • Przez dotacja_info
      Nabór wniosków na „małe przetwórstwo” 29 września – 28 października 2016 r. Ogłoszenie znajduje się tutaj
      15 września 2016 r. w siedzibie ARiMR w Warszawie, odbyło się szkolenie pt. Zasady przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji polegających na podejmowaniu wykonywania działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego przez rolnika, domownika lub małżonka rolnika podlegającego w pełnym zakresie ubezpieczeniu w KRUS.

• Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj