rolnik22

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

danielhaker

Wiadomość dodana przez danielhaker

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Nikita_Bennet    316

niestety jest tak jak mówisz z budowlanką, firmy zwęszyły interes że rolnik ma 50-60% zwrotu + jest vatowcem i rypią ile wlezie.
Policz dobrze koszt budowy systemem gospodarczym o ile ogarniesz ludzi lub lokalną firmę (kilku osobową tylko do roboty). Weź faktury na siebie i odlicz VAT i wtedy przemyśl czy jest sens bawić się PROW/MGR w budowlance i rozliczanie tego.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emix    8

W urzędzie gminy wydano mi plan zagospodarowania przestrzennego. W starostowie powiatowym rozmawiając o budowie hali powiedziano mi ,że najlepiej znaleźć firmę która wszystkim się zajmie .Firmę która ma swojego człowieka który obliczy i on pokieruje gdzie dalej. Chciałbym spróbować i coś postawić. Ale jak mówisz 800 netto za m2 to cena dosyć wysoka .Jak u Ciebie to wszystko wyglądało firma czy sam ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel29    76

U mnie to samo z budową obory w zeszłym roku na wiosnę była mowa o 500 tyś netto A teraz jak umowa z agencją podpisana to cena nagle wzrosła na 700 tyś netto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suffeks    207

prow D to jest 200k netto czy brutto dla ryczaltowca? nigdy prow nie bralem ale jak kupowalem sprzet zawsze sie sprzedawca pytal czy na prow czy nie haha co cie obchodzi mowie

hala z BIN (ci od silosow) 240m2 to 100k netto wyszlo cala ocynk. bramy i posadzke robilem osobno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bravo2    31

Ile jeszcze zostalo kasy na prov w obecnym na borze wie może ktoś 

Chodzi o ten co ma być w marcu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarekUA    968
2 godziny temu, Emix napisał:

W urzędzie gminy wydano mi plan zagospodarowania przestrzennego. W starostowie powiatowym rozmawiając o budowie hali powiedziano mi ,że najlepiej znaleźć firmę która wszystkim się zajmie .Firmę która ma swojego człowieka który obliczy i on pokieruje gdzie dalej. Chciałbym spróbować i coś postawić. Ale jak mówisz 800 netto za m2 to cena dosyć wysoka .Jak u Ciebie to wszystko wyglądało firma czy sam ?

Tyle oferowała mi najtańsza firma, oczywiście nawet palcem się nie dotykam . niektóre firmy proponowały 50 tyś i nawet 100 tyś więcej (szok im większa firma marża większa) wschód lubelskiego i ceny są niższe jak na zachodzie .... A co na traktorach nas nie doją brałem JD6150m za 278 netto a teraz 6155m Ile chyba 340 netto. Przez 3 lata... Rżną nas jak starą kurtyzanę bez skrupułów... Ja sobie liczyłem taka wiata z bloczka posadzka mixokret dach  bindry  400zł  z metra. Firma musi wiedzieć o co chodzi bo janusze garażowe nie dadzą radę  z przetargami i kosztorysami...  aa kasy zostało w opór wykorzystali ponoć poniżek  30% ile prawdy nie wiem ja osobiście teraz  budowałbym sam nie opyla się na zwrot..

Edytowano przez MarekUA

"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dragon12    0

jest tu ktoś kto modernizował budynek ? chodzi mi o przerobienie przechowalni na chłodnie/ KA ? jak to wygląda ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin_27    6
4 godziny temu, Pawel29 napisał:

U mnie to samo z budową obory w zeszłym roku na wiosnę była mowa o 500 tyś netto A teraz jak umowa z agencją podpisana to cena nagle wzrosła na 700 tyś netto.

 

Jaka obora za te 700tys na ile sztuk?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel29    76

Uwięziówka 50 szt, 2 rzędy po 25 w rzędzie na kratach z szambem pod spodem. Jednym ze szczytów dostawiona do starej obory i w starej będzie stał zbiornik i dojarka. K**wa o 40% wzrosła cena w stosunku do tego co było mówione rok temu na wiosnę u znajomego też ten majster miał budować na dofinansowanie tylko sporo większy budynek i cena w zeszłym roku była 1mln netto a teraz wyszło 1,4 mln netto to majster jak u znajomego był i powiedział tę cenę to do widzenia nie zdążył powiedzieć, kolega kazał mu wy**erdalać z podwórka i zrezygnował wogóle z budowy.

A najlepsze jest to że na tą moją budowę miałem też wyceny 998 tys netto więc sam już nie wiem czy się denerwować że drogo czy się cieszyć że mi się udało tanio dogadać. 

I niech mi ktoś powie że agencja daje pieniądze dla rolników na dofinansowania, których chłop nawet nie zobaczy na swoim koncie tylko firmy i dilerzy się nałapią darmowej kasy. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martin0000    104

Może ktoś powiedziec co z załączników trzeba mieć podczas składania wniosku na silos na kieszonkę i hale czy można złożyć pusty wniosek na początek a resztę załatwić jakby przyznali dofinansowanie. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikidaniel    227
1 godzinę temu, martin0000 napisał:

Może ktoś powiedziec co z załączników trzeba mieć podczas składania wniosku na silos na kieszonkę i hale czy można złożyć pusty wniosek na początek a resztę załatwić jakby przyznali dofinansowanie. 

 

Kosztorys. I myśl o pozwoleniach, bo o ile silos w obecnej formie jest na zgłoszenie niezależnie od wielkości, to na hale powyżej 50 m2 trzeba mieć pozwolenie.


C328, U-912, R 103-54, Ares 710, Ares 630

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emix    8

Mieliście koledzy do czynienie z wszelkimi firmami których unikać a które są w miarę możliwości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
criskp86    30

Te zwroty na inwestycje to są tylko do bogacenia firm i robienia na kredyty komercyjne ale skoro rolnik chce i się na to godzi to czemu nie mają korzystać. W 2014 roku budowałem oborę na 59 DJP i wyszło 500 tys brutto budynek 15x50 w tej cenie szambo na gnojówkę i płyta gnojowa. Kredyt na 12 lat preferencyjny (zostało 6 lat do spłaty) z czego miałem 30 % wkładu własnego. Materiały były szukane przeze mnie. Jak czytam w poradniku rolniczym że ludzie budują na zwrot oborę na 40 krów i płacą 700, 800 netto a potem jeszcze spłacają komercyjny kredyt to śmiech mnie bierze. To samo dotyczy maszyn jak diler widzi że rolnik na nic nie patrzy jaką cenę nie poda to i tak kupi to po co ma się starać. A że spora cześć maszyn jest brana i nawet w pełni nie wykorzystana to inna kwestia.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel29    76

Panowie ja mam do Was prośbę o poradę w takiej sprawie.

W latach 2017/2018 przyszedł do mnie sąsiad z prośbą żebym wziął od niego ziemię w dzierżawę na umowę 10 lat bo on chce wziąć emeryturę z krusu A nie ma na kogo przepisać. W 18 roku złożyłem na te ziemię o dopłaty jak również i we wniosku na budowę obory w czerwcu ja podałem. A teraz w piątek przychodzi do mnie list od geodety że ta działka została podzielona i będą ustawiane nowe znaki graniczne. Pytałem tego sąsiada to planuje ja komuś opisać pod budowę domu więc dla mnie na pewno zmniejszy się powierzchnia gospodarstwa. Co radzicie robić iść z umową do sąsiada i uświadomić mu że przez ta jego ziemię zostaną na mnie nałożone przez agencje sankcje finansowe które potem choć by w sądzie będę od niego sciagal  czy odpuścić i już szukać ziemi na zastąpienie tej sasiadowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1485

odpuść i szukaj nowej ziemi, pewnie jak pod budowę to niewiele odejdzie ale zawsze możesz mu słówko trącić że mógł chociaż Cię poinformować 

Edytowano przez Tigon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682
10 godzin temu, Pawel29 napisał:

Panowie ja mam do Was prośbę o poradę w takiej sprawie.

W latach 2017/2018 przyszedł do mnie sąsiad z prośbą żebym wziął od niego ziemię w dzierżawę na umowę 10 lat bo on chce wziąć emeryturę z krusu A nie ma na kogo przepisać. W 18 roku złożyłem na te ziemię o dopłaty jak również i we wniosku na budowę obory w czerwcu ja podałem. A teraz w piątek przychodzi do mnie list od geodety że ta działka została podzielona i będą ustawiane nowe znaki graniczne. Pytałem tego sąsiada to planuje ja komuś opisać pod budowę domu więc dla mnie na pewno zmniejszy się powierzchnia gospodarstwa. Co radzicie robić iść z umową do sąsiada i uświadomić mu że przez ta jego ziemię zostaną na mnie nałożone przez agencje sankcje finansowe które potem choć by w sądzie będę od niego sciagal  czy odpuścić i już szukać ziemi na zastąpienie tej sasiadowej.

Rozumiem, że umowa dzierżawy podpisana na 10 lat u notariusza. W takim wypadku jesteś cały czas dzierżawcą całości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

To wszystko zależy co miał w zapisie w umowie, bo być może wydzierzawiajacy mógł zerwać umowę np z rocznym wypowiedzeniem. Też do PROWu mialem taka dzierżawę od kuzyna, niby jeszcze 10 lat, ale z takim zapiskiem, a więc jej nie uwzględniłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
11 godzin temu, Tigon napisał:

odpuść i szukaj nowej ziemi, pewnie jak pod budowę to niewiele odejdzie ale zawsze możesz mu słówko trącić że mógł chociaż Cię poinformować 

I ja bym się skłaniał ku temu rozwiązaniu. Pamiętajcie też że podział działki to jedno a nie że stracicie dzierżawę. Czasami ktoś ubzdura sobie podział bo chce dać dziecku, dziecko zanim przepiszą zacznie załatwiać warunki zabudowy żeby wiedzieć czy da się i co da się pobudować a gmina powie że nie wyda w tym miejscu na budowę bo coś tam coś tam i ziemia zostanie tyle że w dwóch działkach.
Mam podobnie - kupowałem od Gminy w przetargu 2ha, uparli się wyłączyć kilka arów pod przepompownię projektowanej oczyszczalni - popsuli piękny kwadrat jakim była działka ale plany budowy wzięły w łeb a ja użytkuję całość i kupione i te kilka metrów pod przepompownię które są gminy.
Ogólnie podejść do gościa i podpytać o co chodzi i jakie ma plany właściciel bo zerwie z Tobą umowę na całość a z innym podpisze bez tej części pod budowę. Ewentualnie podpytać gościa czy w tej sytuacji nie wie kto we wsi mógłby wydzierżawić brakujące parę arów. Dla ARiMR raczej powierzchnia ma grać i jej użytkowanie.

Ogólnie dzierżaw nie ma co liczyć do programów z ARiMR.

My podobnie zrobiliśmy dla kolegi z podstawówki - wziął ziemię na 10lat bo właściciel na rentę i chciał mieć pełną (prawie 10ha).
Właściciel chce sprzedać a ja nie mogę kupić bo nie załatwiłem kredytu a chcę ulgę w podatku rolnym wziąć a ulgi nie dostanę jeżeli wezmę to w najpierw w dzierżawę. Użytkującego za fraki i do notariusza żeby zerwać umowę i dzierżawa na mego tatę też niby na 10 lat zgodnie z zasadami KRUSu i po 3 miesiącach jak ogarnąłem kredyt, podział geodezyjny żeby wyłączyć posesję, łączenie łąk bo też tam były sprzedaż i rozwiązanie umowy właściciel-mój tato i sprzedaż na mnie. Właściciel cały czas na pełnej rencie, ja dostałem ulgę w podatku. Ten co użytkował ... mógł płacić czynsz dzierżawny i tylko o to poszło bo zalegał.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084
9 minut temu, Nikita_Bennet napisał:

My podobnie zrobiliśmy dla kolegi z podstawówki

Przełóż na polski :)


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
2 godziny temu, sumek666 napisał:

Przełóż na polski :)

Co wyjaśnić? Kumpel z podstawówki dzierżawił ziemię od stryja, stryj pełna renta bo wydzierżawił na ponad 10 lat i zaprzestał produkcji. Chłopak nie płacił czynszu to rozwiązało się z nim taką świętą umowę na min 10 lat (albo rozwiążesz albo sąd i z odsetkami zapłacisz a komornikiem ściągnę).
Żeby nie było jazdy dla stryja z rentą to umowę podpisał stryj z tatą też na min 10 lat (ten sam dzień co rozwiązanie umowy z kolegą) i po 3 miesiącach rozwiązał i ja kupiłem jak miałem kredyt załatwiony itp (oczywiście zakup w dniu rozwiązania umowy). Dla stryja w krusie zero problemów bo zmieniał osoby które dzierżawiły ziemię a że wszystkie umowy powyżej 10 lat w związku zaprzestaniem prow. dz. rolniczej to miał spokój i pełną rentę przez te kilka lat co zbrakło mu do emerytury.
Wszystkie notarialne umowy dzierżawy rozwiązane za porozumieniem stron.

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Żeby nie stracić renty to po rozwiązaniu umowy następną trzeba zawrzeć w przeciągu roku.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez pw34
      Czy są jakieś informacje odnośnie naboru w marcu? Bedzie mozna byc ubezpieczonym z ZUSie? czy wydłużyli okres posiadania gospodarstwa? gospodarstwo zostało przepisane na mnie w pazdzierniku 2014 roku, skladalem na MR w pierwszym naborze czy w  marcu bede mogl skladac?
    • Przez Czakk
      Witam
      Pół roku temu przejąłem gospodarstwo. Jestem w trakcie przerabiania chlewni na kurnik. Istniejącej płyty obornikowej nie będę używał, pomiot kurzy będę wywoził poza teren gospodarstwa na pryzmę ze względów higieny przy kurniku.
      Składam wniosek na PROW, potrzebny mi sprzęt za który nie ma punktów. Punktowane są stanowiska do mycia i płukania sprzętów w tym stanowiska biobed. W tym celu chcę wykorzystać tą płytę.
      Czy jest możliwe, aby zmienić przeznaczenie płyty?
      Jak to zrobić?
      Pozdrawiam
    • Przez dotacja_info
      Nabór wniosków na „małe przetwórstwo” 29 września – 28 października 2016 r. Ogłoszenie znajduje się tutaj
      15 września 2016 r. w siedzibie ARiMR w Warszawie, odbyło się szkolenie pt. Zasady przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji polegających na podejmowaniu wykonywania działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego przez rolnika, domownika lub małżonka rolnika podlegającego w pełnym zakresie ubezpieczeniu w KRUS.
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj