rolnik22

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

danielhaker

Wiadomość dodana przez danielhaker

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
melon10641    1218

Tak ale trzeba pamiętać, że to nie jest Modernizacja Gospodarstw Rolnych tylko 6.7.4 Poddziałanie: Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych, wsparcie sięga 500k z czego na traktor możesz dostać 100. Ponadto:

Pomocy nie udziela się podmiotom, które skorzystały z pomocy finansowej w ramach

następujących działań objętych PROW 2007-2013:

„Modernizacja gospodarstw rolnych”,

„Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”,

„Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”.

 

wspominałem o tym, coś chyba nie dokładnie czytałeś :P a o jedwabnikach to dobrze trafiłeś :D to akurat miałem na myśli xD

@damianzbr poczytaj ogólnie o działaniach 6.7 bo tam różnie jest kwoty 100k, 60k, 500k coś się zawsze znajdzie

 

Co do tych prosiąt to usłyszałem to od Pań (dyrektorek) z ARiMR które były na spotkaniu organizowanym przez Farmera "Narodowe wyzwania na Narodowym" czy jakoś tak, i bardzo się zadziwiłem tym podziałem. Nie znam się na produkcji prosiąt być może postawienie chlewni na xxx macior może być ogromnie kosztowne. Jak dla mnie jako zwykłego chłopa jest logiczne że produkcja żywca wieprzowego nie kończy się na prosięciu i gdzieś to trzeba sprzedać i to na pewno nie jest ubojnia wiec gdzie skoro pomoc się uszczupla na tuczarniach. Widocznie szefowie ARiMR i minister rolnictwa świnie to tylko w sejmie widzieli na oczy ;)

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

@damianzbr W moim poście #1222 na tej stronie masz link i według opisu tam podanego wybierz plik a potem czytaj strony 128-30 (punkt 6.7.4).

 

Powiem Ci melon szczerze, że poświęciłem na te 61 stron prawie 3 godziny oczywiście z przerwani i myślami czy czytać dalej, bo większość pytań jest taka sama. :D Co do zwrotu na usługi to masz racje z ciągnikiem ale ja napisałem, że ogólnie jest tyle na sprzęt, nikt nie pytał ile jest na ciągnik. :P Dali spory popis, ktoś kto prowadzi usługi minimum 2 lata i np. chce zakupić nową sieczkarnię to nie ma teraz się co zastanawiać bo sporą część mu zwrócą, a przecież za 1 mln zł ktoś nakupi sporo maszyn do już posiadanego ciągnika bo chyba jak prowadzi usługi to jakiś ciągnik ma i jeszcze mu 500 tysięcy zwrócą. ;)

W przepisach zazwyczaj nie ma logiki tylko sztuczne słowa. Oni się starają ubrać te swoje przepisy jakoś w słowa ale jak zwykle robią to tak, że zwykły rolnik albo nie zrozumie i zrezygnuje albo nie spełni oczekiwań a pozostawiają ciągle luki dla cwaniactwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No widzę widzę. Czyli co zakładać firmy teraz, prowadzić 2 lata i można brać maszyny bez ograniczeń. No z malutkimi. Więc nie jest tak źle jak straszyli. Szkoda że ci co dostali micro nie mogą się rozwijać w tym programie.

 

A nie wiecie jak to jest z nr. producenta rolnego. Wiadomo małżeństwo ma wspólny nr. A gdyby tak podpisali intercyzę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizon1    242

Intercyza nie wchodzi w grę, zostaje tylko rozwód i inny adres zamieszkania .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrursus7    9

@Kamilo0

Po pierwsze nigdzie nie napisałem że chce ciągnik bo chce. On ma podnieść moją wartość gospodarstwa bo 2 lata temu przejąłem gospodarstwo i ciągle sie rozwijam. Nie będę sie rozpisywał co zamierzam nim robić i na ilu ha będzie chodził bo za rok może byc tylko i wyłącznie wiecej. Chce aby uzyskać jak najwiecej informacji na temat Modernizacji czy sie uda czy nie. Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

@damianzbr Też o tym pomyślałem tylko, że trzeba prowadzić księgowość i się rozliczać, wszystko na faktury więc i cena wzrasta a który rolnik zapłaci więcej za usługę jak Pan Mietek zrobi to za flaszkę. :D

@mrursus7 To radzę przeczytać projekt (link wcześniej) PROW 2014-2020 głównie strony 105 - 133. To tylko 29 stron dużym drukiem a zawarte są tam wszystkie informacje. Jeśli czegoś tam nie zrozumiesz wtedy pytaj tutaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mp255    7

"Zalesienia gruntów rolnych będą wykonywane na gruntach użytkowanych jako grunty orne oraz sady;"

Ma się rozumieć że łąki nie mogę zalesić ?? Nie wiecie od kiedy będa przyjmowane wnioski o zalesianie :)


Jeśli pomogłem daj zieloną strzałkę ;) Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek96    0

Piszemy o budowach nowych obór... Ciekawe tylko czy po zniesieniu kwot produkcja mleka będzie się wogóle opłacać... Bo za złotówkę albo mniej za kilogram raczej ciężko byłoby przeżyć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafals2    6

@damianzbr W moim poście #1222 na tej stronie masz link i według opisu tam podanego wybierz plik a potem czytaj strony 128-30 (punkt 6.7.4).

 

Powiem Ci melon szczerze, że poświęciłem na te 61 stron prawie 3 godziny oczywiście z przerwani i myślami czy czytać dalej, bo większość pytań jest taka sama. :D Co do zwrotu na usługi to masz racje z ciągnikiem ale ja napisałem, że ogólnie jest tyle na sprzęt, nikt nie pytał ile jest na ciągnik. :P Dali spory popis, ktoś kto prowadzi usługi minimum 2 lata i np. chce zakupić nową sieczkarnię to nie ma teraz się co zastanawiać bo sporą część mu zwrócą, a przecież za 1 mln zł ktoś nakupi sporo maszyn do już posiadanego ciągnika bo chyba jak prowadzi usługi to jakiś ciągnik ma i jeszcze mu 500 tysięcy zwrócą. ;)

W przepisach zazwyczaj nie ma logiki tylko sztuczne słowa. Oni się starają ubrać te swoje przepisy jakoś w słowa ale jak zwykle robią to tak, że zwykły rolnik albo nie zrozumie i zrezygnuje albo nie spełni oczekiwań a pozostawiają ciągle luki dla cwaniactwa.

Zawsze można tak zrobić że kupuje się ciągnik na usługi ale nie ma chętnych na te usługi i nie ma co robić więc ciągnik pracuje we własnym gospodarstwie. Czy tak nie można zrobić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

NIE można, bo każda motogodzina jest rozliczana na Fa-VAT i musisz zapłacić VAT, i możliwy jest podatek przy dodatnim saldzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafals2    6

No ale jeżeli bym wziął siewnik czy jakąś maszynę to jak mi sprawdzą czy ja nią robiłem usługi czy nie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

Musisz mieć konkretna ilość wyrobioną. Na to musisz mieć papiery czyli faktury. Przeczytaj dokładnie, tam coś było wspomniane. Motogodziny każdej akurat Ci nie rozliczą bo zawsze jest dojazd, przestawianie maszyny, praca na swoim terenie ale trochę papierów trzeba mieć ile to pewnie zależy od gospodarstwa albo od jakiś wytycznych, które może pojawią się w ostatecznej wersji Projektu.

"wnioskodawca deklaruje obowiązek dokumentowania świadczenia usług rolniczych, co związane jest z zabezpieczeniem przed ryzykiem tworzenia sztucznych warunków w celu uzyskania wsparcia, tj. zakupu maszyn rolniczych, które przede wszystkim będą używane we własnym gospodarstwie rolnika, a nie w celu prowadzenia działalności gospodarczej zapewniającej dochód."

Oczywiście w ciągu 5 lat wartość twojego przedsiębiorstwa musi wzrosnąć o 20%. Stety albo niestety teraz ciągnik na usługi ma być głównie na usługi ale zawsze można to obejść. :)

Edytowano przez Kamillo0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

panowie usługi to nie ten temat a na marginesie to jak brales na roznicowanie to mozesz pracować u siebie bo to jest prawo rynku i tyle niema popytu niema uslugi a nikt niema prawa porównywac faktury do mtg bo to nie logiczne ale w nowym róznicowaniu niema juz być uslug dla rolnictwa niestety

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

to jest temat o PROW więc Cie oświecę usługi to forma pomocy zawarta w projekcie PROW. Liczenie motogodzin jest logiczne jeśli w warunkach jest zastrzeżone, że beneficjent ma obowiązek dokumentowania świadczenia usług bo co jeśli przyjedzie kontrola i taki ciągnik na liczniku ma 300 mth a faktury żadnej? PROW nie jest po to aby ludzie kupowali sobie maszyny bo tak chcą ale po to aby kupowali bo są im potrzebne. Jest tyle programów, jeśli się nie łapiesz na jeden, złóż na drugi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Maniek co Ty wymyślasz jakie prawo popytu..a jak ktoś robi landrynki i się nie sprzedają to co ma je jeść pełną gębą haha, słynny piekarz który dawał chleb potrzebującym też zapłacił podatek.... Jak robisz u siebie to działa tak samo jak byś był na usłudze bo maszyna jest wzięta na usługi i kropka. A przy maszynach to trzeba mieć ciągnik i czy się sieje czy wozi obornik to motogodziny na ciągniku lecą. Można też było brać różnicowanie na wypożyczanie ale wtedy stawka VAT 23%

Edytowano przez gospodarny1992

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

to jest chyba ten temat a nie modernizacja http://www.agrofoto....i-nierolniczej/ przeczytaj tam a potem pisz na temat uslug u siebie ok to jest prow 14-20 ale na temat modernizacja gospodarstw rolnych a dla kogos kto myśli to nawet i te nowe przepisy obejdzie jak bedzie musiał

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

Ten temat w linku jest całkiem inny i spójrz ile on ma stron - pomyśl komu będzie chciało się czytać w całości. Forum nie działa na podstawie przepisów karnych więc jak ktoś wykroczy poza temat to raczej sądzić go za to nikt nie będzie. Tym bardziej, że to jest nadal PROW dotyczące całego projektu bo bez sensu zakładać jest kilkanaście takich samych tematów. Niektóre programy się łączą. Starasz się być "przepisowy" a mi to bardziej wygląda na szukanie miejsca do nabijania postów...

Edytowano przez Kamillo0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

ktoś pytał ile lat będzie trzeba rachunkowość prowadzić to odpowiadam że 5 lat ale jeszcze sami nie wiedzą na jakiej zasadzie ona będzie. By zrobili ogólną tak jak każdy przedsiębiorca i z głowy a nie jeszcze będą wymyślać niewiadmo co. Aha dodam że jak ktoś się będzie starał o Młodego to jeżeli prowadzi gosp do przez x miesięcy to już nie będzie mógł się o niego ubiegać tak jak to było dotychczas. Co do tych kwot mlecznych to nic nie wiadomo jak to będzie po zniesieniu, na pewno Państwo chce aby każdy był nastawiony na dany kierunek w rolnictwie, bo wtedy będzie łatwiej to kontrolować, bo teraz jak ktos ma świnie, krowy, zboża na sprzedaż to jak świnie w cenie to zwiększa stado jak cena słaba to zmniejsza tak samo z krowami czy zbożem, i wtedy nie ma opcji aby wyregulować rynek. Takie maje zdanie więc nie każdy musi się z nim zgadzać aby nie było krytyki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ciekaw czy w modernizacji chlewni można uwzględnić zbiorniki na pasze albo ładowarkę do obornika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

a ja mam takie pytanie posiadamy budynek dokladnie obora kiedys byla ale przerobilismy na budynek gospodarczy tj zboze w nim trzymamy i teraz czy mozna by bylo dostac jakies dofinansowanie na zmiane dachu na tym budynku tj drzewo i blache bysmy kladli nic nie bralismy jeszcze z uni chodzi o zmiane eternitu ? albo jakies kredyty niskoprocentowe preferencyjne na zmiane eternitu sa slyszalem tylko gdzie i jakie procenty ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

Wydaję mi się, że budynek taki podlega pod MGR ale pewności nie mam - najlepiej zapytać w ARiMR. Jeśli jednak by podlegał to zapoznaj się z tym: "Prosta inwestycja odtworzeniowa – inwestycja, która polega na zastąpieniu istniejącego budynku czy rzeczy ruchomej (maszyna, urządzenie, wyposażenie) lub ich części nowym odtworzonym budynkiem czy rzeczą ruchomą, bez zwiększania zdolności produkcyjnych o co najmniej 25 % lub bez gruntownej zmiany charakteru produkcji czy zastosowanej technologii. Ponadto za inwestycje odtworzeniowe nie uznaje się całkowitego zniszczenia co najmniej 30-letniego budynku gospodarczego i zastąpienia go nowoczesnym budynkiem oraz gruntownego remontu budynku gospodarczego. Remont uznaje się za gruntowny, jeśli jego koszty wynoszą co najmniej 50 % wartości nowego budynku."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

tzn mi chodzi o sama zmiane dachu to koszt by był ok w granicach 30 max 50 tys zalezy jaki materiał i z robota juz to na takie cos by dostał ?

Edytowano przez jankes123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

@ChiquitaB Rachunkowość przez 5 lat ale od jakiego okresu począwszy? W różnych programach, różnie jest napisane a w niektórych nic na ten temat nie jest napisane.

@jankes123 Koszt zmiany, budowy, zakupu musi wynosić minimum 50 tysięcy zł. Podałem ten cytat bo nie wiem jak to jest ze zmianą obecnego budynku, czy nie ma jakichś wartości minimalnych. Dlatego proponuję poczytać. Jeśli chcesz złożyć wniosek tylko na zmianę dachu to radzę nie pakować się z tym w PROW bo potem będziesz musiał prowadzić księgowość a przy kwocie 50 tysięcy koszt będzie nie warty zachodu ale to tylko moje zdanie. Jak jest z kredytami nie wypowiem się bo nie wiem.

 

Czy to: "w przypadku inwestycji dotyczących rozwoju produkcji mleka krowiego pomoc może być przyznana, jeżeli w gospodarstwie jest utrzymywane co najmniej 25 krów albo utrzymywane jest minimum 15 krów i w wyniku realizacji operacji do dnia złożenia wniosku o płatność ostateczną osiągnięty zostanie próg co najmniej 25 krów." mam rozumieć jako wymóg MGR? Trzeba mieć ten warunek spełniony nawet jeśli chce się złożyć wniosek tylko na maszyny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

kamillo0 to co napisałeś jest tylko jeżeli bys chciał postawić nową oborę na krowy mleczne taki warunek ich. Co do księgowości To samo przyznanie MR narzuca księgowość ale nie wiem jak to będzie gdy powiedzmy po 2 latach od MR złoże wniosek i dostanę MGR to znowu chyba ten okres się przedłuży i będzie liczone od decyzji na MGR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

Też mnie to zastanawia ale np. w programie MR jest taka wzmianka: "Beneficjent zobowiązuje się do rozpoczęcia prowadzenia rachunkowości rolnej w gospodarstwie w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, jednak nie później niż w dniu rozpoczęcia realizacji biznesplanu, i prowadzenia rachunkowości co najmniej przez 5 lat od dnia wypłaty drugiej raty pomocy." Niestety dla MGR nie mogę znaleźć szczegółowych informacji odnośnie rachunkowości. Druga sprawa to sam biznesplan w przypadku skorzystania z kilku programów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez pw34
      Czy są jakieś informacje odnośnie naboru w marcu? Bedzie mozna byc ubezpieczonym z ZUSie? czy wydłużyli okres posiadania gospodarstwa? gospodarstwo zostało przepisane na mnie w pazdzierniku 2014 roku, skladalem na MR w pierwszym naborze czy w  marcu bede mogl skladac?
    • Przez Czakk
      Witam
      Pół roku temu przejąłem gospodarstwo. Jestem w trakcie przerabiania chlewni na kurnik. Istniejącej płyty obornikowej nie będę używał, pomiot kurzy będę wywoził poza teren gospodarstwa na pryzmę ze względów higieny przy kurniku.
      Składam wniosek na PROW, potrzebny mi sprzęt za który nie ma punktów. Punktowane są stanowiska do mycia i płukania sprzętów w tym stanowiska biobed. W tym celu chcę wykorzystać tą płytę.
      Czy jest możliwe, aby zmienić przeznaczenie płyty?
      Jak to zrobić?
      Pozdrawiam
    • Przez dotacja_info
      Nabór wniosków na „małe przetwórstwo” 29 września – 28 października 2016 r. Ogłoszenie znajduje się tutaj
      15 września 2016 r. w siedzibie ARiMR w Warszawie, odbyło się szkolenie pt. Zasady przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji polegających na podejmowaniu wykonywania działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego przez rolnika, domownika lub małżonka rolnika podlegającego w pełnym zakresie ubezpieczeniu w KRUS.
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj