Skocz do zawartości
rolnik22

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

Polecane posty

nharek    1

Dostałem przed chwilą telefon z agencji, jutro kontrola podanych działek w wniosku na modernizację, miejsce 465 na liście, województwo Małopolskie. Dzisiaj pierwszy telefon od agencji od dnia złożenia wniosku. Pozdrawiam wszystkich cierpliwie czekających :)

Wiadomość z agroFakt.pl

nharek    1

Kontrola ma być tego samego typu jaką miałem na młodego rolnika w zeszłym roku. sprawdzenie działek + to co na nich było czy zgadza się z tym co podane w wniosku :)

nharek    1

zadzwonię jutro do Pani która robiła mi wniosek, może coś powie czy czegoś po kontroli mogę się spodziewać czy nie. :) bo oni sami nic nie powiedzą tylko tyle, że robią kontrolę, jak na młodego miałem to po 7 dniach od kontroli pieniądze wpłynęły na konto :)

RafaKdziela    141

Dziś miałem kontrolę z ARiMR nie zapowiedzianą .Ja patrzę ,a kolesie mi hasają po polu z agencji .Kolejną zapowiedzieli mi na października .Powiedzieli ,że jak będzie wszystko się zgadzało to może na przyszły rok coś się ruszy z modernizacją .Z weterynarii też miałem kontrolę w zeszłym tygodniu .

RafaKdziela    141

Tak z weterynarii zapowiedziana była .Wszystko sprawdzali nawet zboże brali na próby czy nie jest aby modyfikowane etc.

FROG1979    7

Dostałem przed chwilą telefon z agencji, jutro kontrola podanych działek w wniosku na modernizację, miejsce 465 na liście, województwo Małopolskie. Dzisiaj pierwszy telefon od agencji od dnia złożenia wniosku. Pozdrawiam wszystkich cierpliwie czekających :)

Piszesz że masz miejsce 465 i masz kontrolę, a podobno kasy jest na 345 wniosków :) Ale kaszanka z informacjami na tym forum... Osobiście ma miejsce 6.. i nie wiem czy jest sens na cokolwiek czekać. 

agrorobert    52

Mam pytanie, złożyłem wniosek na maszyny silosy i zbiornik na mleko i czy jest możliwość zrezygnowania ze zbiornika i zamiany na co innego?
Dodam że wszystkio jest punktowane

rozal22    15

Piszesz że masz miejsce 465 i masz kontrolę, a podobno kasy jest na 345 wniosków :) Ale kaszanka z informacjami na tym forum... Osobiście ma miejsce 6.. i nie wiem czy jest sens na cokolwiek czekać. 

chyba kolesiowi się pomyliło i dzwonili z powiatowej o administrację na polu w celu zazielenienia. (foto)

nharek    1

dzwonili i konkretnie powiedzieli na wstępnie "Pan składał wniosek na modernizację gospodarstw rolnych i mamy przeprowadzić kontrolę"

janczar810    247

również miałem kontrol ale nie dt. MGR po prostu miałem farta i trafili mnie z JPO i Crossa nie mylcie koledzy kontrol badz nie przypisujcie ich poddziałaniu nie koniecznie z tym związanego

waldek91    1

Na którym miejscu jest się w województwie łódzkim mając 4,3 punkta? Może ktoś jest w pobliżu tej sumy.

Marco82    34

Ale kaszanka z informacjami na tym forum... Osobiście ma miejsce 6.. i nie wiem czy jest sens na cokolwiek czekać. 

No jeżeli  umowy pod koniiec roku dopiero zaczną podpisywać to zanim w takim tempie skończą z ta pulą co mają obecnie to będzie nabór w 2018. niie mówiąc już o jakichś przesunięciach choć wiadomo że ii tak nie będzie bo kasa jest ale na ograniczanie produkcji a nie na zwiiększanie...

Michal1988    2

Poniżej odpowiedź do uwag odnośnie projektu rozporządzenia. Miłej lektury.

W związku ze zgłoszonymi przez Pana uwagami do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości limitów środków dostępnych w poszczególnych województwach lub latach w ramach określonych działań lub poddziałań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, uprzejmie informuję, co następuje.

Budżet przeznaczony w PROW 2014 – 2020 na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” został wstępnie podzielony na cztery zakresy wsparcia:

• rozwój produkcji prosiąt - obszar „A” (alokacja – 102 000 000 euro),
  • rozwój produkcji mleka krowiego - obszar „B” (alokacja – 1 068 267 500 euro),
  • rozwój produkcji bydła mięsnego - obszar „C” (alokacja – 136 794 656 euro),
  • racjonalizacja technologii produkcji, wprowadzenie innowacji, zmiana profilu produkcji, zwiększenie skali produkcji, poprawa jakości produkcji lub zwiększenie wartości dodanej produktu - obszar „D” (alokacja – 1 192 935 807 euro).

W przypadku obszarów „A”, „B”, „C”, których wyszczególnienie w programie i rozporządzeniu było efektem szczególnego potraktowania sytuacji panującej w tych sektorach, do celów przyznawania pomocy ustalono wspólny krajowy limit dla 15 województw oraz osobny dla województwa mazowieckiego. Natomiast dla obszaru „D” dokonano wydzielenia limitów dla każdego z 16 województw.

Dla naborów przeprowadzanych w obszarach „A”, „B”, „C” nie dokonano podziału alokacji na poszczególne lata, tylko od początku (tzn. od naboru   2015 r.) udostępniono alokacje przewidziane na cały okres programowania. Z kolei dla naboru przeprowadzonego w 2016 r. dla operacji z obszaru „D” udostępniono – w podziale na województwa – kwotę 364 667 443 euro. Jednakże, w związku z dużym zainteresowaniem wnioskodawców planowane jest zwiększenie tej puli środków o 60% (nie zaś do poziomu 60% zgłoszonego przez wnioskodawców zapotrzebowania na środki), do poziomu 583 467 909 euro. Po ww. podwyższeniu limitu pomocą zostanie objętych łącznie ok. 12,4 tys. wnioskodawców.

Nie jest planowane już w chwili obecnej przesuwanie środków z obszarów „A”, „B”, „C” do obszaru „D”. Jak wyżej wspomniano, celem przyjęcia do finansowania większego odsetka pozytywnie ocenionych wniosków, planowane jest za to zwiększenie puli środków przeznaczonych na ten nabór do wysokości ok. 49% całkowitej kwoty przeznaczonej na ten obszar w programie. Pozostałe 51% alokacji obszaru „D” zostanie udostępnione w naborach przeprowadzanych w kolejnych latach, dzięki temu zostanie zapewniony równomierny dostęp do wsparcia w przeciągu całego okresu programowania.

W PROW 2014-2020 co do zasady, w odróżnieniu od PROW 2007-2013, nie będą też już dokonywane zwiększenia pul środków udostępnianych na potrzeby konkretnego naboru wniosków. Jest to skutek zaleceń Komisji Europejskiej i Europejskiego Trybunału Obrachunkowego odnośnie procesu selekcji wniosków i potrzeby zapewnienia objęcia pomocą tych najlepiej ocenionych a nie wszystkich spełniających minimalne kryteria dostępu. W związku z powyższym w projekcie rozporządzenia zaproponowano regulację §2a.

Na późniejszym etapie wdrażania programu, w przypadku wyczerpaniu alokacji dla obszaru „D” oraz równoległego niepełnego wykorzystania alokacji dla obszarów  „A”, „B”, „C” będą podejmowane decyzje odnośnie przesunięć środków pomiędzy tymi obszarami.

Z poważaniem,

Michał Owczarczyk

Główny specjalista

Wydział Finansów

Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

00-930 Warszawa, ul. Wspólna 30  

Marco82    34

No czyli po wypowiedzi wychodzi że nawet jeżeli by całą kasę jaką mają na obszar D w tym prowie dali teraz to i tak za mało dla wszystkich by było ... Ciekawe jest co będzie jak w 2018 cii co się teraz nie załapią złożą drugi raz  a nowych wnioskodawców przybędzie znów  30 tyś .....

nharek    1

jestem po kontroli zapowiedzianej, zostały sprawdzone oraz zmierzone działki podane we wniosku pod względem tego co zgłaszałem o dopłaty, czy te same uprawy, działki oraz czy te same powierzchnie. Panowie z kontroli powiedzieli że są pieniądze na około 600 wniosków w Małopolskim. Ile prawdy nie wiem, trzeba czekać.

kewin123    5

jestem po kontroli zapowiedzianej, zostały sprawdzone oraz zmierzone działki podane we wniosku pod względem tego co zgłaszałem o dopłaty, czy te same uprawy, działki oraz czy te same powierzchnie. Panowie z kontroli powiedzieli że są pieniądze na około 600 wniosków w Małopolskim. Ile prawdy nie wiem, trzeba czekać.

Ciekawe na ile to prawda ?-dobrze by było----  z tego tekstu z ministerstwa (2 posty wczesniej )mozna wywnioskowac ze dofinansowanie  dostanie ok-41% wnioskujących 

nharek    1

trzeba czekać, po dzisiejszej kontroli czekam na pismo z agencji do poprawek a takie na pewno mam :).

Grzechu2223    0

Witam wszystkich, mam temat dla w tajemniczonych. Czy ARiMR zgodzi się w modernizacji gdy ktoś kupi nowy ciągnik fabryczny ale już zarejestrowany od firmy dealerskiej. Pytam, poniewaz pewne ciagniki 6 cylindrowe musza byc zarejestrowane do konca wrzesnia wedlug starej emisji spalin. Zna ktoś temat ?

koses    2

Przyszła dziś druga poprawka ................... oj czepiają się ale w sumie same duperele....

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez 2jacks
      Proszę o wyjaśnienie paru rzeczy...z góry sry bo pewnie już sie mogły niektóre pytania pojawiać.

1. działanie "Restrukturyzacja małych gospodarstw."
      Jest tam zapis, że to działanie jest przeznaczone dla gospodarstw o wielkości 2-15 tyś euro...i w ciągu realizacji planu ma nastąpić wzrost wielkości ekonomicznej do 15 tyś euro...Czyli gospodarstwo o wielkości ekonomicznej 6 tyś rocznie ma przedstawić biznesplan w którym będzie przedstawiony plan wzrostu wartości o 700%? ...a jeśli plan będzie wykazywał wzrost o 600% to już pomocy sie nie dostanie?

2. działanie "Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej"

Czy to jest zastępstwo programu tworzenia mikroprzedsiębiorstw...tylko że maks można dostać 100 tyś, a nie 300 tyś?...Pomoc ma być wypłacana w formie premii. Co to znaczy? Jak tą premię rozumieć?...."w co najmniej 2 ratach, w okresie maksymalnie 5 lat"...czyli co? To ktos decyduje ile, w jakiej wielkości i kiedy dostanę pieniądze? To troche dziwne zapisy jeśli jest mowa o otwieraniu biznesu i planowaniu kosztów itd...Jak to wszystko rozumieć?

3. Wsparcie małych gospodarstw rolnych w ramach systemu płatności bezpośrednich

Co to w zasadzie jest? ...ma to działać działać w ramach oddzielnego systemu dotacji ""płatności dla małych gosp. rolnych". system ma zastąpić wszystkie inne płatności realizowane w ramach podstawowego programu dotacji...Czyli wszystko inne co byśmy mogli dostać dostaniemy, tylko nie jako kilka programów, tylko jako jeden? Chodzi tylko o zmniejszenie papierologi?....Płatności mają mieć formę ryczałtu "naliczone zostaną poprzez zsumowanie wszystkich płatności, które mają zostać przyznane rolnikowi w danym roku. Maks kwota może wynieść maks 1250 euro na gosp.....Ale przecież jeśli ktoś ma 5Ha, jeśli ma uprawę ekologiczną, jeśli spełnia wymogi jakiegos programu jakości...to dostanie więcej niż te 5 tyś zł...Ja nic z tego nie rozumiem...

Prosiłbym o wyjaśnienie zwłaszcza pkt 3...bo tutaj to już nic nie rozumiem
    • Przez ReKoRd022
      Witam mam gospodastwo rolne o powierzchni 42 ha nastawione na produkcje mleczno 32 krowy mleczne no i tu się rodzi moje pytanie chcę zwiększać produkcje a nie ma gdzie dodatkowych sztuk adoptować
      no i właśnie potrzebny jest budynek planuje oborę na 60 sztuk,
      i tu mam pytanie do forumowiczów czy lepiej i taniej jest budować w własnym z zakresie i z własnych środków czy czekać i budować za pomocą unijnych funduszy (z tego co się orientuje ma być zwrot do 500 000 zł)
      też słyszałem że z środków unijnych nie idzie nic zrobić w własnym zakresie ani zaoszczędzić.
      , planowaną oborę bym chciał żeby była w systemie wolnostanowiskowym z halą udojową myślę że przy tej ilości sztuk już jest lepszym wygodniejszym i bardziej przyszłościowym rozwiązaniem od uwięziowej którą obecnie posiadam.
      Z budynkiem planuje już w przyszłym roku startować Oraz nie mam pojęcia jaki system podłoża byłby lepszy ściółkowy czy na rusztach, jak zapytać to ile ludzi tyle wersji.
      Byłbym wdzięczny za pomoc i podpowiedź ewentualne doradzenie forumowiczów co do obory czas leci szybko a jakieś kroki trzeba powoli podejmować w tym kierunku
      Pozdrawiam rekord022
    • Przez raul7031
      Nie złości was brak propozycji dopłat do produkcji trzody chlewnej, a przynajmniej do macior, gdy pozostałe główne gatunki zwierząt mają być objęte dotacjami?? Przecież to dyskryminacja producentów trzody chlewnej, którzy tak samo jak inni producenci czy to mleka czy mięsa wołowego poświecają mnóstwo czasu na produkcje tuczników. A podobno jest tak źle z trzodą w Polsce i dlatego jako jedyna gałąź produkcji zwierzęcej została pominięta...?
    • Przez gawinek
      Witam. Z racji, że zbliża się PROW chciałbym się Was poradzić jakiej firmy agregat uprawowo-siewny wybrać? Myślałem o agregacie talerzowym np Pottiger FOX i do niego przyczepić siewnik talerzowy Vitasem. 

Co byście mi doradzili? Dodam, że uprawa głównie 4,5 klasa, piaski