Skocz do zawartości
rolnik22

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bamberool    2

proszę o pomoc w poście, na który nie otrzymałem odpowiedzi. chce składać wniosek wspólnie z gospodarstwem ojca. jestem młodym rolnikiem ale zwrot tylko 50%(tak rozumie, bo na dzień składania wniosku, będę miał gospodarstwo dłużej jak 5 lat 02.2011rok) 3punkty.Czy są dodatkowe punkty za wspólnie wnioskowanie..nie umiem w rozporządzeniu doczytać?? jeśli chodzi o maszyny w ochronie  to po przeliczeniu  nie będzie punktu. dochodzą 3 punkty za młodego 1 za uzyskaną premie na młodego, więc wychodzi coś koło 4,8. słabo to widzę, próbować trzeba proszę o odp

DanielFarmer    108

Naliczyłem sobie całe 5.7punkta chyba że zwiększenie skali jeszcze złapie czyli dodatkowy punkt.Pytanie tylko jakiego rozmiaru zwiekszenie trzeba zadeklarować w gospodarstwie mlecznym oraz jak w takim gospodarstwie wykazać wzrost gva

Wiadomość z agroFakt.pl

archi106    11

Czy składając tylko i wyłacznie na sam ciagnik na ktory nie ma punktów jest szansa by sie załapać ? czy lepiej dobrać do tego maszyn.

Produkcja zwierzęca

bamberool    2

Z tego co pamiętam to odpowiedziałem Ci kilka postów wcześniej. 

dzieki za odp. rozumuje z tego, że bez sensu składać z ojcem, nic to nie pomoże,wręcz zaszkodzi. ja dostane 3 za młodego i 1 za premie. czyli 4 punkty plus maszyny z listy a z ojcem miałbym 2pkt(średnia) plus punkty za maszyny. lepiej wydzierżawię od niego grunty na 10lat.

Piteriiv    8

Ze strony ARiMR...

Z kolei za młodego rolnika uznaje się osobę fizyczną, która w dniu złożenia wniosku 

o przyznanie pomocy:

- ma nie więcej niż 40 lat, 

- rozpoczęła prowadzenie gospodarstwa, jako kierujący w rozumieniu § 3 ust. 3 rozporządzenia MRiRW z dnia 13 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 982, z późn. zm.), nie wcześniej niż 5 lat przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy, oraz 

- posiada kwalifikacje zawodowe określone w tym Rozporządzeniu. 

Łączne spełnianie ww. kryteriów uprawnia podmiot do ubiegania się o podwyższony o 10% poziom pomocy oraz w przypadku ubiegania się o przyznanie pomocy w obszarze rozwój produkcji mleka (tzw. obszarze B) do nieposiadania bydła mlecznego w gospodarstwie w chwili ubiegania się o wsparcie.

a ja się kolego nie zgadzam z w/w cytatem co do stosowania w mgr, po przeczytaniu rozporządzenia podpisanego przez Sawickiego jest tylko wspomniane że 3 punkty są dla osób poniżej 40 roku. 

freetaxi    170

Tak ale my tam dyskutowaliśmy kto jest uprawniony do refundacji w wysokości 60 %. To, że osoba do czterdziestki otrzyma 3 punkty jest oczywiste. 

bamberool    2

– jeżeli podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy

jest beneficjentem działania „Ułatwianie startu młodym

rolnikom” objętego PROW 2007–2013 lub operacji typu

„Premie dla młodych rolników” w ramach poddzia-

łania „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarcz

ej na rzecz młodych rolników” objętego programem,

przyznaje się 1 punkt,

– jeżeli operacja dotyczy przygotowania do sprzedaż

y produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie,

przyznaje się 1 punkt,

z tego wnioskuje ten 1 punkt, jeśli jestem w błędzie to proszę o wyjaśnienie

DanielFarmer    108

Ale jak to jest ze pkt liczą nam z zadeklarowanych cen a co jesli potem cena maszyny ulegnie znacznej zmianie?Wszystko fajnie przemyślane aby proekologiczne kupowac a innych jak najmniej bo wtedy punktacja leci.

freetaxi    170

Źródło ceny podajesz na etapie wniosku o przyznanie pomocy. Jak coś im nie będzie pasować to pewnie będą wzywać od razu do korekty ceny. 

Piteriiv    8

a tak z ciekawości są organizowane jakieś szkolenia przez ministerstwo rolnictwa lub arimr w sprawie wypełniania wniosków w prow? bo z tego co zauważyłem w odr to oni mają jakieś szkolenia tylko nie dopytałem. bo tak z samego rozporządzenia nawet ja po administracji mam często wątpliwości.  

freetaxi    170

Definicji młodego rolnika nie doczytałeś kolego w rozporządzeniu. O ile pamiętam patrz paragraf 4, punkt 5. Coś w tych granicach. Na pamięć jeszcze nie znam :)

Piteriiv    8

z tymi punktami to troche maja przechlapane osoby tylko z produkcją roślinną - przy zwierzęcej dużo więcej jest punktów.

KAROL85    0

Witam. Na jakiej podstawie podajemy we wniosku cene interesującej nas maszyny jeżeli "oferty od przedstawicieli róznych marek" otrzymujemy w pózniejszym terminie niż składanie wniosku? Np jestem zainteresowany zakupem kombajnu claas tucano ale nie wiem która oferta, tz od jakiedo dilera bedzie najkorzystniejsza (new holland, john deere, czy claas)

freetaxi    170

Cenę podajesz razem ze źródłem gdzie ją otrzymałeś. Np. informacja ze strony internetowej, etc. 

Pawel29    4

vdan, w 28 Sty 2016 - 14:18, powiedział:snapback.png

ja licyłem maszyny następująco:

400tyś inwestycja - 200tyś ciągnik, 200tyś reszta:

1. rozsiewacz nawozu - 40tyś - 0,7pkt

2. talerzówka - 60tyś - 1pkt

3. komputer i oprofgramowanie - 5tyś -0,05pkt

4. siew bezpośredni - 100tyś - 3,25pkt

+ wiek 3pkt i wychodzi ponad 8

Odnośnie powyższych kalkulacji kolegi. Czy w moim przypadku jeżeli mam 60% dofinansowania to za całkowitą wartość inwestycji przyjmuję 400 tys zł tak jak kolega wyżej napisał  (200 tyś= 50% tzn. 100%=400 tys) czy w takim przypadku całkowitą kwotę inwestycji do wyliczeń przyjmuję 333,3 tys zł ponieważ te 200 tys dofinansowania nie stanowi już 50% a 60% całej inwestycji?

Piteriiv    8

a co do ofert w ostatnim prof-ie dzwonili do ofertodawcy - jak brakowało dodatkowych opcji to kazali dopisywać nawet obciążniki w ciągniku jak standard nie przewidywał, podejrzewam że podobnie będzie.

freetaxi    170

Tyle, że trochę się zmieniło i postępowania ofertowego na etapie wniosku o przyznanie pomocy nie ma teraz. Schodki będą robić się po podpisaniu umowy :)

Edytowano przez freetaxi

freetaxi    170

Innego rozporządzenie nie ma :)

"w przypadku gdy operacja jest realizowana przez osobę fizyczną, która w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomo-

cy ma nie więcej niż 40 lat, rozpoczęła prowadzenie gospodarstwa jako kierujący w rozumieniu § 3 ust. 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego Pro- gramem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. poz. 982), nie wcześniej niż 5 lat przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy oraz posiada kwalifikacje zawodowe określone w tym rozporządzeniu, zwaną dalej „młodym rolnikiem” – w gospodarstwie jest utrzymywane mniej niż 15 krów mlecznych albo nie są utrzymywane żadne krowy mleczne i w wyniku realizacji operacji, do dnia złożenia wniosku o płatność końcową, liczba krów mlecznych wyniesie co najmniej 25, a wielkość ekonomiczna gospodarstwa wynosi co najmniej 10 tys. euro. "

Edytowano przez freetaxi

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez 2jacks
      Proszę o wyjaśnienie paru rzeczy...z góry sry bo pewnie już sie mogły niektóre pytania pojawiać.

1. działanie "Restrukturyzacja małych gospodarstw."
      Jest tam zapis, że to działanie jest przeznaczone dla gospodarstw o wielkości 2-15 tyś euro...i w ciągu realizacji planu ma nastąpić wzrost wielkości ekonomicznej do 15 tyś euro...Czyli gospodarstwo o wielkości ekonomicznej 6 tyś rocznie ma przedstawić biznesplan w którym będzie przedstawiony plan wzrostu wartości o 700%? ...a jeśli plan będzie wykazywał wzrost o 600% to już pomocy sie nie dostanie?

2. działanie "Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej"

Czy to jest zastępstwo programu tworzenia mikroprzedsiębiorstw...tylko że maks można dostać 100 tyś, a nie 300 tyś?...Pomoc ma być wypłacana w formie premii. Co to znaczy? Jak tą premię rozumieć?...."w co najmniej 2 ratach, w okresie maksymalnie 5 lat"...czyli co? To ktos decyduje ile, w jakiej wielkości i kiedy dostanę pieniądze? To troche dziwne zapisy jeśli jest mowa o otwieraniu biznesu i planowaniu kosztów itd...Jak to wszystko rozumieć?

3. Wsparcie małych gospodarstw rolnych w ramach systemu płatności bezpośrednich

Co to w zasadzie jest? ...ma to działać działać w ramach oddzielnego systemu dotacji ""płatności dla małych gosp. rolnych". system ma zastąpić wszystkie inne płatności realizowane w ramach podstawowego programu dotacji...Czyli wszystko inne co byśmy mogli dostać dostaniemy, tylko nie jako kilka programów, tylko jako jeden? Chodzi tylko o zmniejszenie papierologi?....Płatności mają mieć formę ryczałtu "naliczone zostaną poprzez zsumowanie wszystkich płatności, które mają zostać przyznane rolnikowi w danym roku. Maks kwota może wynieść maks 1250 euro na gosp.....Ale przecież jeśli ktoś ma 5Ha, jeśli ma uprawę ekologiczną, jeśli spełnia wymogi jakiegos programu jakości...to dostanie więcej niż te 5 tyś zł...Ja nic z tego nie rozumiem...

Prosiłbym o wyjaśnienie zwłaszcza pkt 3...bo tutaj to już nic nie rozumiem
    • Przez ReKoRd022
      Witam mam gospodastwo rolne o powierzchni 42 ha nastawione na produkcje mleczno 32 krowy mleczne no i tu się rodzi moje pytanie chcę zwiększać produkcje a nie ma gdzie dodatkowych sztuk adoptować
      no i właśnie potrzebny jest budynek planuje oborę na 60 sztuk,
      i tu mam pytanie do forumowiczów czy lepiej i taniej jest budować w własnym z zakresie i z własnych środków czy czekać i budować za pomocą unijnych funduszy (z tego co się orientuje ma być zwrot do 500 000 zł)
      też słyszałem że z środków unijnych nie idzie nic zrobić w własnym zakresie ani zaoszczędzić.
      , planowaną oborę bym chciał żeby była w systemie wolnostanowiskowym z halą udojową myślę że przy tej ilości sztuk już jest lepszym wygodniejszym i bardziej przyszłościowym rozwiązaniem od uwięziowej którą obecnie posiadam.
      Z budynkiem planuje już w przyszłym roku startować Oraz nie mam pojęcia jaki system podłoża byłby lepszy ściółkowy czy na rusztach, jak zapytać to ile ludzi tyle wersji.
      Byłbym wdzięczny za pomoc i podpowiedź ewentualne doradzenie forumowiczów co do obory czas leci szybko a jakieś kroki trzeba powoli podejmować w tym kierunku
      Pozdrawiam rekord022
    • Przez raul7031
      Nie złości was brak propozycji dopłat do produkcji trzody chlewnej, a przynajmniej do macior, gdy pozostałe główne gatunki zwierząt mają być objęte dotacjami?? Przecież to dyskryminacja producentów trzody chlewnej, którzy tak samo jak inni producenci czy to mleka czy mięsa wołowego poświecają mnóstwo czasu na produkcje tuczników. A podobno jest tak źle z trzodą w Polsce i dlatego jako jedyna gałąź produkcji zwierzęcej została pominięta...?
    • Przez gawinek
      Witam. Z racji, że zbliża się PROW chciałbym się Was poradzić jakiej firmy agregat uprawowo-siewny wybrać? Myślałem o agregacie talerzowym np Pottiger FOX i do niego przyczepić siewnik talerzowy Vitasem. 

Co byście mi doradzili? Dodam, że uprawa głównie 4,5 klasa, piaski