Skocz do zawartości
rolnik22

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

Polecane posty

Matey    431

W rozporządzeniu jest jeszcze mowa o kwalifikacjach.

Jest w rozporządzeniu taki zapis gdzie pojawia się definicja: w przypadku gdy operacja jest realizowana przez osobę fizyczną, która w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy

ma nie więcej niż 40 lat, rozpoczęła prowadzenie gospodarstwa jako kierujący w rozumieniu § 3
ust. 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków
i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Premie dla młodych rolników”
w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego Programem
Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. poz. 982), nie wcześniej niż 5 lat przed złożeniem
wniosku o przyznanie pomocy oraz posiada kwalifikacje zawodowe określone w tym rozporządzeniu, zwaną dalej
„młodym rolnikiem”

jeśli mnie pamięć nie myli to w rozporządzeniu w sprawie młodego rolnika jest wzmianka o możliwości uzupełnienia wykształcenia i to obowiązuje w prowie 2014-2020, prawda?

bolek2    10

jeżeli ojciec ma gospodarstwo i syn ma swoje- składając wspólnie wniosek, zwrot wyniesie 400 tys .A gdy ojciec przepisze gospodarstwo na syna po złożeniu wniosku, ale przed zrealizowaniem inwestycji- to czy syn będzie miał nadal zwrot 400 tys. czy mniej (200 tys)

Karol323    68

Kolego @jaro86 ... Nie musisz az tak bardzo specjalnie starac sie i robic łaskę ze znalazles kilka stron wczesniej coś bo tylko podalem pytanie czy ktos wgl wie ile by otrzymalo sie zwrotu w % ... w rozprzadzeniu jest te 50% zwrotu ale czy realne?? Bo tato skladajac w PROW 2007-2014 tez bylo ze zwrot taki bedzie a tylko wyszlo 35% zwrotu jak mial tyle Lat Tato... I prosze nie mowic ze jestem LENIEM bo regularnie czytam tutaj o PROW 2014-2020 i widze ze sa gorsze przypadki ode mnie... A po drugie czytam rozporzadzenia jakie sa na stronie Agencji itp... Dziekuje...

Wiadomość z agroFakt.pl

Temat jak rozumieć ten rok w rozporządzeniu pojawiał się już na forum. W rozporządzeniu jest napisane " § 11. 1. W jednym roku można złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie pomocy dotyczący danego gospodarstwa." a nie w okresie jednego roku itp. Stąd jak sądzę należy rozumieć to jako rok taki jak 2015, 2016 itd. czyli do stycznia do grudnia. Jednak obawiam się, że stanowisko agencji pojawi się w trakcje oceny wniosków. Warto więc jeśli kogoś ta sytuacja dotyczy zapytać w emailu agencję podając konkretny przykład np. jeśli w pierwszym naborze w 2015 złoże wniosek to czy będę mógł złożyć kolejny na inne operacje w 2016 roku.

Proszę też o poinformowanie nas na forum o odpowiedzi. Będziemy mogli zweryfikować czy są jednakowe.

Grzesiu95    7

Czy jest możliwe aby dostać dofinansowanie w ramach obecnego naboru na rozwój produkcji mleka wyłacznie na dane urządzenia, bez zadnej budowy: dojarka rurociągowa, wóz paszowy, mieszalnik pasz, odzysk ciepła?

Grzesiu95    7

Czyli jeśli jestem młodym rolnikiem i nie mam krów mlecznych, a na koniec będe miał powyzej 25 szt, to dostane 2 punkty za zwiekszenie o wiecej niz 20,

za to ze mam ponizej 40 lat dostane 3 punkty, to juz mam 5 punktów.

Edytowano przez Grzesiu95

Grzesiu95    7

Czyli jeśli jestem młodym rolnikiem i nie mam krów mlecznych, a na koniec będe miał powyzej 25 szt, to dostane 2 punkty za zwiekszenie o wiecej niz 20,

za to ze mam ponizej 40 lat dostane 3 punkty, to juz mam 5 punktów.

I za wóz paszowy i wymiennik ciepła około 4 jeśli dobrze licze, to by było w sumie około 9 punktów czyli moge składać. Dobrze myśle?

Moim zdaniem rozporządzenie pozwala na dofinansowanie samego urządzenia bez budowy ale nie dotyczy to tego naboru. Wątpliwości budzi § 7 pkt 3. "W przypadku operacji realizowanej w obszarach, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 lit. a–c, pomoc przyznaje się

w formie refundacji części kosztów związanych bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich, w tym
ich wyposażaniem, lub adaptacją innych istniejących w gospodarstwie budynków na budynki inwentarskie, w tym ich
wyposażaniem, lub budową lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których jest prowadzona
produkcja zwierzęca, w tym ich wyposażaniem, oraz kosztów ogólnych".

Arimr odpowiedział tak na podobne pytanie, trochę przydługawa odpowiedź ale myślę, że interesujące ;) Myślę, że kluczowe jest tu ostatnie zdanie, które podkreśliłem:

Czy możliwe jest uzyskanie wsparcia jedynie na zakup samego wyposażenia (niezbędny sprzęt oraz urządzenia) chlewni/ obory /magazynu paszowego w obszarach A-C.

Zgodnie z przepisem § 7 ust. 3 Rozporządzenia  MRiRW z dnia 21.08.2015 r.(Dz.U., poz 1371), w przypadku operacji realizowanej w obszarach, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 lit. a–c, pomoc przyznaje się w formie refundacji części kosztów związanych bezpośrednio z:
-  budową, modernizacją budynków inwentarskich, w tym ich wyposażaniem, lub 
- adaptacją innych istniejących w gospodarstwie budynków na budynki inwentarskie, w tym ich wyposażaniem, lub
- budową lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których jest prowadzona produkcja zwierzęca, w tym ich wyposażaniem, 
oraz kosztów ogólnych.

W związku z tym, w każdym przypadku, gdy Wnioskodawca rozważa zakup wyposażenia budynku, konieczne jest ustalenie, czy w danym przypadku operacja dotyczy:
- budowy - np. wykonania obiektu budowlanego w określonym miejscu,
- modernizacji budynku - np. przebudowy obiektu budowlanego bądź przystosowaniu budynku do innego przeznaczenia albo nowej funkcji, jego ulepszenie (unowocześnienie) i usprawnienia, 
- adaptacji budynku - przystosowania budynku do innego użytkowania niż był przeznaczony. 
Kategorie "budowa", "modernizacja", "adaptacja" użyte w tym przepisie świadczą o efekcie jaki ma być osiągnięty w związku z inwestowaniem w dany budynek. 

Jednocześnie należy pamiętać, że obszary A-C nakierowane są na rozwój produkcji zwierzęcej i operacja, oprócz zapewnienia odpowiedniego wzrostu GVA w gospodarstwie, ma również przyczynić się do wzrostu określonej  produkcji – w tym kontekście również istotny jest zakres operacji, tj. czy przyczynia się do osiągnięcia celu, przy założeniu, że operacja jako całość spełnia pozostałe wymagania określone w przepisach.

Mając powyższe na uwadze można więc finansować zakup wyposażenia budynku inwentarskiego w elementy, które przykładowo są nieodłącznym elementem budowy i są uwzględnione w dokumentacji technicznej projektu budowlanego. Zaliczyć należy tu szereg elementów takich jak: wygrodzenia, przegrody, podłogi, posadzki, ogrzewanie budynku, kanały wentylacyjne czy ciągi technologiczne (korytarze przepędowe, gnojowe, paszowe) w zależności od typu budynku i systemu utrzymania.

Można również finansować operację zawierającą elementy związane np. z modernizacją budynku: tj. zakup i instalacja wyposażenia w postaci zaawansowanych linii technologicznych służących produkcji, system pojenia, automaty paszowe, wentylatory mechaniczne, wygrodzenia niewymagające zamontowania na stałe, nie ujęte w dokumentacji technicznej projektu budowlanego oraz dojarki, schładzalniki, automaty do pasz treściwych, zgarniacze obornika, roboty do czyszczenia rusztów, wóz paszowy, których obecność w danym budynku, w którym prowadzona jest lub będzie określona produkcja zwierzęca wspierana w ramach danego obszaru jest niezbędna.

Nie można natomiast uznać zakupu np. wózka widłowego, jako elementu spełniającego założenia wynikające z § 7 ust. 3 ww. Rozporządzenia (przepisu który reguluje zakres kosztów podlegających finansowaniu w tzw. obszarach A, B, C) oraz urządzeń, których przeznaczenie służy również innemu zastosowaniu niż wspieranej produkcji np. zakup ładowarki teleskopowej, prasy i owijarki do balotu. Należy przy tym pamiętać, że nie można w tym typie operacji dofinansować prostych inwestycji odtworzeniowych.

Tak więc możliwe jest dokonanie zakupu wyposażenia budynków inwentarskich w ramach operacji realizowanej w obszarach A, B i C jeśli Wnioskodawca uwzględni warunek powiązania kosztów operacji bezpośrednio z budową, adaptacją lub modernizacją budynków i będzie obejmować koszty kwalifikowalne z tym związane.

machtomi    5

Prosze o informacje czy jest przelicznik ESU na wielkość gospodarstwa w EURO?

Czy wskaźnik na poziomie 4,0 ESU będzie odpowiadał co najmniej 10 tys EUR. aby ubiegać sie o MR?

machtomi    5

Np. kwotę za  tuczniki, prosiaki  przelicza się podobnie jak w ESU wg. stanu średniorocznego?

6 x 348,39 EUR ?

I na stanie w agencji powinna być ilość co najmniej stała wartość 33szt?

I jeżeli to cykl zamknięty to mogę przyjąć lochę oraz prosiaki do wyliczenia wartości gospodarstwa?

NIe widzę w nowym biznesplanie aby była wyliczana ta wartość automatycznie

ubogiwladek    1

Był u mnie pracownik odr dzisiaj i twierdził że nie można składać na wyposażenie jak się nie modernizuje. A też myślałem o dojarce rurociagowej,wozie paszowym i wentylatorach. Freetaxi, myślisz że powinienem zmienić doradcę?

Był u mnie pracownik odr dzisiaj i twierdził że nie można składać na wyposażenie jak się nie modernizuje. A też myślałem o dojarce rurociagowej,wozie paszowym i wentylatorach. Freetaxi, myślisz że powinienem zmienić doradcę?

Pracownik odr potwierdził to co na swoich stronach publikuje ARiMR czyli ..."Tak więc możliwe jest dokonanie zakupu wyposażenia budynków inwentarskich w ramach operacji realizowanej w obszarach A, B i C jeśli Wnioskodawca uwzględni warunek powiązania kosztów operacji bezpośrednio z budową, adaptacją lub modernizacją budynków i będzie obejmować koszty kwalifikowalne z tym związane.

Dotyczy to tylko tego naboru. Pełna odpowiedź jest kilka postów wcześniej. Proponuję zadać własne pytanie agencji emailem, może podadzą inną korzystniejszą odpowiedź.

bolek2    10

mam produkcję roślinną - za wiek do 40 dostanę trzy punkty ,za maszyny i budowlane (eternit ,ocieplanie) też są punkty i za co jeszcze są punkty

Arek    113

I za wóz paszowy i wymiennik ciepła około 4 jeśli dobrze licze, to by było w sumie około 9 punktów czyli moge składać. Dobrze myśle?

Chyba źle> przed tabela z punktacją jest sposób wyliczania punktów.

Liczba punktów przyznanych za pojedynczą inwestycję służącą ochronie środowiska lub zapobieganiu zmianie

klimatu jest określana według wzoru:

P =o × u × 10 /m

gdzie:

P – oznacza liczbę punktów za inwestycję służącą ochronie środowiska lub zapobieganiu zmianie klimatu

o – oznacza bezwzględną ocenę inwestycji

u – oznacza udział kosztu kwalifikowalnego inwestycji w kosztach kwalifikowalnych operacji (nie więcej

niż 1)

m – oznacza największą bezwzględną ocenę inwestycji wśród wymienionych w tabeli, czyli 41

52-"zestaw pompowo-tranportowy do napełniania i opróżniania zbiornika na gnojowice".

Mam rozumieć, że to jest wóz asenizacyjny ? Można na niego składać?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez 2jacks
      Proszę o wyjaśnienie paru rzeczy...z góry sry bo pewnie już sie mogły niektóre pytania pojawiać.

1. działanie "Restrukturyzacja małych gospodarstw."
      Jest tam zapis, że to działanie jest przeznaczone dla gospodarstw o wielkości 2-15 tyś euro...i w ciągu realizacji planu ma nastąpić wzrost wielkości ekonomicznej do 15 tyś euro...Czyli gospodarstwo o wielkości ekonomicznej 6 tyś rocznie ma przedstawić biznesplan w którym będzie przedstawiony plan wzrostu wartości o 700%? ...a jeśli plan będzie wykazywał wzrost o 600% to już pomocy sie nie dostanie?

2. działanie "Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej"

Czy to jest zastępstwo programu tworzenia mikroprzedsiębiorstw...tylko że maks można dostać 100 tyś, a nie 300 tyś?...Pomoc ma być wypłacana w formie premii. Co to znaczy? Jak tą premię rozumieć?...."w co najmniej 2 ratach, w okresie maksymalnie 5 lat"...czyli co? To ktos decyduje ile, w jakiej wielkości i kiedy dostanę pieniądze? To troche dziwne zapisy jeśli jest mowa o otwieraniu biznesu i planowaniu kosztów itd...Jak to wszystko rozumieć?

3. Wsparcie małych gospodarstw rolnych w ramach systemu płatności bezpośrednich

Co to w zasadzie jest? ...ma to działać działać w ramach oddzielnego systemu dotacji ""płatności dla małych gosp. rolnych". system ma zastąpić wszystkie inne płatności realizowane w ramach podstawowego programu dotacji...Czyli wszystko inne co byśmy mogli dostać dostaniemy, tylko nie jako kilka programów, tylko jako jeden? Chodzi tylko o zmniejszenie papierologi?....Płatności mają mieć formę ryczałtu "naliczone zostaną poprzez zsumowanie wszystkich płatności, które mają zostać przyznane rolnikowi w danym roku. Maks kwota może wynieść maks 1250 euro na gosp.....Ale przecież jeśli ktoś ma 5Ha, jeśli ma uprawę ekologiczną, jeśli spełnia wymogi jakiegos programu jakości...to dostanie więcej niż te 5 tyś zł...Ja nic z tego nie rozumiem...

Prosiłbym o wyjaśnienie zwłaszcza pkt 3...bo tutaj to już nic nie rozumiem
    • Przez ReKoRd022
      Witam mam gospodastwo rolne o powierzchni 42 ha nastawione na produkcje mleczno 32 krowy mleczne no i tu się rodzi moje pytanie chcę zwiększać produkcje a nie ma gdzie dodatkowych sztuk adoptować
      no i właśnie potrzebny jest budynek planuje oborę na 60 sztuk,
      i tu mam pytanie do forumowiczów czy lepiej i taniej jest budować w własnym z zakresie i z własnych środków czy czekać i budować za pomocą unijnych funduszy (z tego co się orientuje ma być zwrot do 500 000 zł)
      też słyszałem że z środków unijnych nie idzie nic zrobić w własnym zakresie ani zaoszczędzić.
      , planowaną oborę bym chciał żeby była w systemie wolnostanowiskowym z halą udojową myślę że przy tej ilości sztuk już jest lepszym wygodniejszym i bardziej przyszłościowym rozwiązaniem od uwięziowej którą obecnie posiadam.
      Z budynkiem planuje już w przyszłym roku startować Oraz nie mam pojęcia jaki system podłoża byłby lepszy ściółkowy czy na rusztach, jak zapytać to ile ludzi tyle wersji.
      Byłbym wdzięczny za pomoc i podpowiedź ewentualne doradzenie forumowiczów co do obory czas leci szybko a jakieś kroki trzeba powoli podejmować w tym kierunku
      Pozdrawiam rekord022
    • Przez raul7031
      Nie złości was brak propozycji dopłat do produkcji trzody chlewnej, a przynajmniej do macior, gdy pozostałe główne gatunki zwierząt mają być objęte dotacjami?? Przecież to dyskryminacja producentów trzody chlewnej, którzy tak samo jak inni producenci czy to mleka czy mięsa wołowego poświecają mnóstwo czasu na produkcje tuczników. A podobno jest tak źle z trzodą w Polsce i dlatego jako jedyna gałąź produkcji zwierzęcej została pominięta...?
    • Przez gawinek
      Witam. Z racji, że zbliża się PROW chciałbym się Was poradzić jakiej firmy agregat uprawowo-siewny wybrać? Myślałem o agregacie talerzowym np Pottiger FOX i do niego przyczepić siewnik talerzowy Vitasem. 

Co byście mi doradzili? Dodam, że uprawa głównie 4,5 klasa, piaski