Skocz do zawartości
rolnik22

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

Polecane posty

miszka16    58

W takim razie być może szkoda robić biznesplan i składać wniosek. Z czasowego punktu widzenia nie jest możliwe już na etapie składania wniosku złożyć komplet dokumentów (mam tylko decyzję o warunkach zabudowy, umowę z zakładem energetycznym oraz wodnym, projekt budowlany połowicznie gotowy). Nie wiem czy próbować teraz i dołączyć resztę papierów w czasie 8 miesięcy, które ma arimr na rozpatrzenie wniosku? A co jeśli rozpatrzy w pierwszym miesiącu i nie zdążę dołączyć pozwolenia na budowę?

Jestem w podobnej sytuacji i nie wiem czy wchodzić w to czy nie wchodzić.Mam warunki na budowę całej zagrody z oborą na 40szt bydła opasowego, projekty, przyłącza porobione i nie wiem jak to pociągnąć dalej by się załapać na ten nabór.Można by było rozwinąć temat budowy szerzej a z maszynami sobie na razie dać na wstrzymanie bo to wróżenie z fusów puki co.

Wiadomość z agroFakt.pl

gruchmen    0

Witam. Panowie jestem w trakcie zbierania dokumentów na ten nabór i mam pytanie, do inwestycji w budowę chlewni muszą przystąpić wykonawcy do przetargu, czy ja jako inwestor mam możliwość wybrać firmę z tych które się zgłosiły, czy wygrywa firma najtańsza bez względu na to jakiego ja chce?

daremw    128

Wybierasz, nie zawsze najtańsza firma daje najlepsze warunki a cena to nie wszystko, jest kilka czynników decydujących

krupekf16    6

Witam czy bedzie możliwość skaładania wniosków na dotacje na powiekszenie stada mam tu na myśli zakup jałówek bądz pierwiastek?

zonaRolnika    1

Witam. Chcac ubiegac sie o refundacje do budowy obpry jakie dokumenty budowlane musze miec? Mam gotowy projket, pozwolenie na budowe, warunki przylaczy, co jeszcze?

Lukas210    8

witam oglądaliście dzisiejszy agrobiznes było mówione że jednak ciągnik będzie można kupić na modernizacje to jak to w końcu jest?

Karol323    68

Pytanko. Jesli np tata by zlozyl w Styczniu papiery na np Ciagnik. A za jakis czas przepisal gospodarstwo na mnoe zebym mogl zlozyc papiery na MR i czy ja bym mogl skorzystac potem z Prow z tych 200tys na maszyny?

daremw    128

Będzie. Szczególnie jak nie będzie z czego punktów zrobić.

MR plus duże zwiększenie hodowli lub duży wzrost hodowli i jest z czego he he

A swoją drogą raz tu już pytałem odnośnie przepisywania krów mlecznych. Mam już gospodarstwo złożone papiery na Mr ale krowy nie przepisane. Warunki do obecnego naboru spełnione i pytanie: czy po przepisaniu na mnie krów będę miał wzrost ilości mlecznych od zera?

Niby powinno się zgłaszać krowy które obecnie są w gospodarstwie ale teoretycznie to ich nie ma przecież

freetaxi    170

Karol323 będziesz musiał przejąć zobowiązania po ojcu. Tym samym wygląda na to, że drugiego ciągnika nie dostaniesz. Daremw a jak udowodnisz, że jesteś kierującym gospodarstwo?

Karol323    68

Tzn mi nie chodzilo zeby moc kupic drugi ciagnik tylko maszyny i wgl czyli jesli tata by dostal zwrotu 100tys to ja bede mogl tylko potem wykorzystac drugie 100tys?

jaro86    6

Kolego specjalnie dla ciebie znalazłem w tym temacie kilka stron wcześniej wpis innego kolegi który ładnie wytłumaczył to o co pytasz. Przed zadaniem następnego pytanie zobacz czy już nie ma na nie odpowiedzi. Bo śmietnik się tu robie przez takich leni.

"Jest kilka ograniczeń m.in. wielkość ekonomiczna gospodarstwa pomiędzy 10 a 200 tys. euro. Dotacja do 50% kosztów kwalifikowanych. Młody rolnik (do 40 l.) 60%.

Tu są linki do istotnych informacji i samego rozporządzenia http://dotacja.info/...row-2014-2020-1''

RafaKdziela    141
jaro86 kolego wkleiłeś cytat z błędami .Definicje młodego rolnika są min 2 .Jedna z nich to rolnik do 40 lat i nie mający więcej ,jak 5 lat gospodarstwa na siebie .W takim przypadku otrzyma zwrot w wysokości 60 % dofinansowania . Kolejny młody rolnik do 40 lat dostanie zwrot 50 %  jeżeli nie spełni warunku wyżej wymienionego  .Jak się mylę popraw mnie ,bo chętnie dowiem się czegoś więcej .

W rozporządzeniu jest jeszcze mowa o kwalifikacjach.

Jest w rozporządzeniu taki zapis gdzie pojawia się definicja: w przypadku gdy operacja jest realizowana przez osobę fizyczną, która w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy

ma nie więcej niż 40 lat, rozpoczęła prowadzenie gospodarstwa jako kierujący w rozumieniu § 3
ust. 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków
i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Premie dla młodych rolników”
w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego Programem
Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. poz. 982), nie wcześniej niż 5 lat przed złożeniem
wniosku o przyznanie pomocy oraz posiada kwalifikacje zawodowe określone w tym rozporządzeniu, zwaną dalej
„młodym rolnikiem”

daremw    128

Daremw a jak udowodnisz, że jesteś kierującym gospodarstwo?

Sprzedażą za min 5 tys która jest wymagana no i oświadczenie. To ktoś kto ma tylko produkcję roślinną, dokonuje zasiewów zbóż chociażby teraz ozimych nie może być kierującym?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez 2jacks
      Proszę o wyjaśnienie paru rzeczy...z góry sry bo pewnie już sie mogły niektóre pytania pojawiać.

1. działanie "Restrukturyzacja małych gospodarstw."
      Jest tam zapis, że to działanie jest przeznaczone dla gospodarstw o wielkości 2-15 tyś euro...i w ciągu realizacji planu ma nastąpić wzrost wielkości ekonomicznej do 15 tyś euro...Czyli gospodarstwo o wielkości ekonomicznej 6 tyś rocznie ma przedstawić biznesplan w którym będzie przedstawiony plan wzrostu wartości o 700%? ...a jeśli plan będzie wykazywał wzrost o 600% to już pomocy sie nie dostanie?

2. działanie "Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej"

Czy to jest zastępstwo programu tworzenia mikroprzedsiębiorstw...tylko że maks można dostać 100 tyś, a nie 300 tyś?...Pomoc ma być wypłacana w formie premii. Co to znaczy? Jak tą premię rozumieć?...."w co najmniej 2 ratach, w okresie maksymalnie 5 lat"...czyli co? To ktos decyduje ile, w jakiej wielkości i kiedy dostanę pieniądze? To troche dziwne zapisy jeśli jest mowa o otwieraniu biznesu i planowaniu kosztów itd...Jak to wszystko rozumieć?

3. Wsparcie małych gospodarstw rolnych w ramach systemu płatności bezpośrednich

Co to w zasadzie jest? ...ma to działać działać w ramach oddzielnego systemu dotacji ""płatności dla małych gosp. rolnych". system ma zastąpić wszystkie inne płatności realizowane w ramach podstawowego programu dotacji...Czyli wszystko inne co byśmy mogli dostać dostaniemy, tylko nie jako kilka programów, tylko jako jeden? Chodzi tylko o zmniejszenie papierologi?....Płatności mają mieć formę ryczałtu "naliczone zostaną poprzez zsumowanie wszystkich płatności, które mają zostać przyznane rolnikowi w danym roku. Maks kwota może wynieść maks 1250 euro na gosp.....Ale przecież jeśli ktoś ma 5Ha, jeśli ma uprawę ekologiczną, jeśli spełnia wymogi jakiegos programu jakości...to dostanie więcej niż te 5 tyś zł...Ja nic z tego nie rozumiem...

Prosiłbym o wyjaśnienie zwłaszcza pkt 3...bo tutaj to już nic nie rozumiem
    • Przez ReKoRd022
      Witam mam gospodastwo rolne o powierzchni 42 ha nastawione na produkcje mleczno 32 krowy mleczne no i tu się rodzi moje pytanie chcę zwiększać produkcje a nie ma gdzie dodatkowych sztuk adoptować
      no i właśnie potrzebny jest budynek planuje oborę na 60 sztuk,
      i tu mam pytanie do forumowiczów czy lepiej i taniej jest budować w własnym z zakresie i z własnych środków czy czekać i budować za pomocą unijnych funduszy (z tego co się orientuje ma być zwrot do 500 000 zł)
      też słyszałem że z środków unijnych nie idzie nic zrobić w własnym zakresie ani zaoszczędzić.
      , planowaną oborę bym chciał żeby była w systemie wolnostanowiskowym z halą udojową myślę że przy tej ilości sztuk już jest lepszym wygodniejszym i bardziej przyszłościowym rozwiązaniem od uwięziowej którą obecnie posiadam.
      Z budynkiem planuje już w przyszłym roku startować Oraz nie mam pojęcia jaki system podłoża byłby lepszy ściółkowy czy na rusztach, jak zapytać to ile ludzi tyle wersji.
      Byłbym wdzięczny za pomoc i podpowiedź ewentualne doradzenie forumowiczów co do obory czas leci szybko a jakieś kroki trzeba powoli podejmować w tym kierunku
      Pozdrawiam rekord022
    • Przez raul7031
      Nie złości was brak propozycji dopłat do produkcji trzody chlewnej, a przynajmniej do macior, gdy pozostałe główne gatunki zwierząt mają być objęte dotacjami?? Przecież to dyskryminacja producentów trzody chlewnej, którzy tak samo jak inni producenci czy to mleka czy mięsa wołowego poświecają mnóstwo czasu na produkcje tuczników. A podobno jest tak źle z trzodą w Polsce i dlatego jako jedyna gałąź produkcji zwierzęcej została pominięta...?
    • Przez gawinek
      Witam. Z racji, że zbliża się PROW chciałbym się Was poradzić jakiej firmy agregat uprawowo-siewny wybrać? Myślałem o agregacie talerzowym np Pottiger FOX i do niego przyczepić siewnik talerzowy Vitasem. 

Co byście mi doradzili? Dodam, że uprawa głównie 4,5 klasa, piaski