Skocz do zawartości
rolnik22

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

Polecane posty

PATr    238

Tak wypowiada się agencja na temat wyposażenia budynku inwentarskiego w tym naborze:

...Jednocześnie należy pamiętać, że obszary A-C nakierowane są na rozwój produkcji zwierzęcej i operacja, oprócz zapewnienia odpowiedniego wzrostu GVA w gospodarstwie, ma również przyczynić się do wzrostu określonej produkcji – w tym kontekście również istotny jest zakres operacji, tj. czy przyczynia się do osiągnięcia celu, przy założeniu, że operacja jako całość spełnia pozostałe wymagania określone w przepisach.

Mając powyższe na uwadze można więc finansować zakup wyposażenia budynku inwentarskiego w elementy, które przykładowo są nieodłącznym elementem budowy i są uwzględnione w dokumentacji technicznej projektu budowlanego. Zaliczyć należy tu szereg elementów takich jak: wygrodzenia, przegrody, podłogi, posadzki, ogrzewanie budynku, kanały wentylacyjne czy ciągi technologiczne (korytarze przepędowe, gnojowe, paszowe) w zależności od typu budynku i systemu utrzymania.

Można również finansować operację zawierającą elementy związane np. z modernizacją budynku: tj. zakup i instalacja wyposażenia w postaci zaawansowanych linii technologicznych służących produkcji, system pojenia, automaty paszowe, wentylatory mechaniczne, wygrodzenia niewymagające zamontowania na stałe, nie ujęte w dokumentacji technicznej projektu budowlanego oraz dojarki, schładzalniki, automaty do pasz treściwych, zgarniacze obornika, roboty do czyszczenia rusztów, wóz paszowy, których obecność w danym budynku, w którym prowadzona jest lub będzie określona produkcja zwierzęca wspierana w ramach danego obszaru jest niezbędna.

Nie można natomiast uznać zakupu np. wózka widłowego, jako elementu spełniającego założenia wynikające z § 7 ust. 3 ww. Rozporządzenia (przepisu który reguluje zakres kosztów podlegających finansowaniu w tzw. obszarach A, B, C) oraz urządzeń, których przeznaczenie służy również innemu zastosowaniu niż wspieranej produkcji np. zakup ładowarki teleskopowej, prasy i owijarki do balotu. Należy przy tym pamiętać, że nie można w tym typie operacji dofinansować prostych inwestycji odtworzeniowych.

Tak więc możliwe jest dokonanie zakupu wyposażenia budynków inwentarskich w ramach operacji realizowanej w obszarach A, B i C jeśli Wnioskodawca uwzględni warunek powiązania kosztów operacji bezpośrednio z budową, adaptacją lub modernizacją budynków i będzie obejmować koszty kwalifikowalne z tym związane.

Czyli np. zakup hali udojowej nie przyczynia się do wzrostu produkcji ale np. Do zwrostu gva już tak ale wniosek mimo to jest nieważny? A jeśli bym np. wpisał do kosztów budki dla cielaków dzięki czemu zwolnią mi się stanowiska i będę mógł wprowadzić w to miejsce krowy to liczyłoby się?

Arek    113

Czy w obecnym prow dofinansowanie 60% jest tez na obszarach osn tak jak to było w poprzednim naborze ?

Czy agregat prądotwórczy można zaliczyć do wyposażenia budynku? Np. do potrzymania wentylacji w razie braku prądu.

Wiadomość z agroFakt.pl

freetaxi    170

Arek wydaje mi się, że agregat raczej powinien przejść aczkolwiek przed rozpoczęciem pisania wniosku czy kompletowania dokumentów warto wystosować pismo dla pewności. Marysrybak ciężko coś powiedzieć w tej chwili. Nie wiem ile można Ci zrobić punktów. 

Myślę, że istotne będzie dobre uzasadnienie powiązań we wniosku a później obrona swoich racji w przypadku pytań i wątpliwości agencji. Natomiast jeśli chodzi o sam zakup ciągnika, to w następnym naborze będzie można dostać dotację ale większą szansę będą mieli ci co zgłoszą się po dotacje na to co jest punktowane.

cris10    12

Witam.
Chciałem zadać pytań kilka odnośnie prow'u mam 17 lat w maju 18 . Posiadamy gospodarstwo Rolne i wszystko stroi na tatę. Co trzeba zrobić bym dostał ,,młodego rolnika" i tzw,,zwrot" na maszyny? Może ktoś pomóc? Jestem zielony w temacie. Więc proszę o wyrozumiałość. Z góry dziękuję

kobra89    66

Freetaxi pytanie do Ciebie: jak to jest ojciec korzystał z Prow 2007- 2013 teraz na młodego złożyłem papiery i bede przejmował jego zobowiązania i teraz chce zapytac czy ja czy ojciec bedzie mógł skorzystac z różnicowania, bo nie wiem właśnie czy to wyklucza i mnie i ojca czy tylko jednego z nas, niby on bral maszyny a ja przejełem  i nie wiem właśnie powiedz mi jak to jest

zkordalski    83

Witam wszystkich . Posiadam 11.23 ha rodzice 9 ha razem prowadzimy gospodarstwo ja jako młody rolnik z pogłowiem 10 sztuk MBO a rodzice ponad 70 . I teraz pytanie czy gdy ruszy modernizacja na nabór maszyn takowej  jeszcze nie ma bedziemy mogli składac razem wniosek jako partnerstwo ? Byłem już wstrakcie składania wniosku na modernizację w budynku dla krów wyciągi dojarki chłodnie agregaty wyszło 150 000zł jednak w ODerze powiedzieli mi że dostanę zwrot 50 % ale kwoty netto a ja jestem na ryczałcie wiec płace tez ten wat i sobie go nie odpisuje czy ktoś mnie zamnipulował czy faktycznie zwrot dotyczy tylko wartości netto ? Kolejna ich sugestia to że gdy teraz złoże wniosek to gdyby ruszył nabór na te maszyny to nie bede mógł z niej skorzystac bo w ciagu roku można złożyć tylko jeden wniosek ale np gdybym ja złożył na modernizację w oborze dostał a rodzice potem na te maszyny i czy mógł bym wtedy z nimi w tym parterswie czy jednak mnie to wyklucza. Proszę wszystkich o odpwiedz którzy znaja sprawę w temacie . Bardzo dziękuję i przepraszam za niezbyt trafne okreslenia i sformułowania.

daremw    128

Dwa lata inwestycja jednoetapowa, trzy lata na dwuetapową

Zkordalski vat-u unia nie sponsoruje czyli do zwrotu nie wlicza sięb liczy się tylko cena netto.
Jeśli chodzi o inwestycje wspólne to niby 60% lecz jest też zapis że nie mniej niż 30%.
Jeśli chodzi o to czy będziesz mógł złożyć drugi wniosek to niby jest napisane że w jednym roku nie można dwóch wniosków lecz oni mogą interpretować to dowolnie lub jeszcze dokonać zmiany i wytłumaczyć że w CIĄGU 12-tu miesięcy. Puki nie ruszy nabór to gwarancji nikt nie da jak oni to interpretują.

Edytowano przez daremw

Darek578    0

To też Was trochę pomęczę. Czy ktoś wie czy można w nowym Prow kupić nasadzenia drzew wieloletnich(jabłoni) i obsadzić dzierżawioną ziemię? 

freetaxi    170

Zakładanie sadów i plantacji krzewów owocujących mogą być realizowane na gruntach stanowiących własność lub współwłasność wnioskodawcy, lub przedmiot użytkowania wieczystego z ZWRSP lub JST.

daremw    128

można zakładać sady, można wszystko co "owocuje efektywnie dłużej niż 5 lat" a to że ziemia dzierżawiona... tutaj nie znalazłem konkretnie ale zapewne musiał byś mieć dłuższą umowę dzierżawy żeby przeszło.

edit: na pewno nie można na dzierżawiona od sąsiada? nie znalazłem takiej informacji w rozporządzeniu a może za słabo się wczytałem

Edytowano przez daremw

DumDum    0

można zakładać sady, można wszystko co "owocuje efektywnie dłużej niż 5 lat" a to że ziemia dzierżawiona... tutaj nie znalazłem konkretnie ale zapewne musiał byś mieć dłuższą umowę dzierżawy żeby przeszło.

edit: na pewno nie można na dzierżawiona od sąsiada? nie znalazłem takiej informacji w rozporządzeniu a może za słabo się wczytałem

Jest taka informacja: Paragraf 7.1 pkt.2 podpunkt 10. 

Darek578    0

Mam ten przepis interpretować tak ze jeśli dzierżawa to tylko od skarbu państwa? Nie można od osoby prywatnej notarialnie np na 20 lat.

freetaxi    170

Tak. Użytkowanie wieczyste może być ze Skarbu Państwa. Na dzierżawie od osoby prywatnej nie można. 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez 2jacks
      Proszę o wyjaśnienie paru rzeczy...z góry sry bo pewnie już sie mogły niektóre pytania pojawiać.

1. działanie "Restrukturyzacja małych gospodarstw."
      Jest tam zapis, że to działanie jest przeznaczone dla gospodarstw o wielkości 2-15 tyś euro...i w ciągu realizacji planu ma nastąpić wzrost wielkości ekonomicznej do 15 tyś euro...Czyli gospodarstwo o wielkości ekonomicznej 6 tyś rocznie ma przedstawić biznesplan w którym będzie przedstawiony plan wzrostu wartości o 700%? ...a jeśli plan będzie wykazywał wzrost o 600% to już pomocy sie nie dostanie?

2. działanie "Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej"

Czy to jest zastępstwo programu tworzenia mikroprzedsiębiorstw...tylko że maks można dostać 100 tyś, a nie 300 tyś?...Pomoc ma być wypłacana w formie premii. Co to znaczy? Jak tą premię rozumieć?...."w co najmniej 2 ratach, w okresie maksymalnie 5 lat"...czyli co? To ktos decyduje ile, w jakiej wielkości i kiedy dostanę pieniądze? To troche dziwne zapisy jeśli jest mowa o otwieraniu biznesu i planowaniu kosztów itd...Jak to wszystko rozumieć?

3. Wsparcie małych gospodarstw rolnych w ramach systemu płatności bezpośrednich

Co to w zasadzie jest? ...ma to działać działać w ramach oddzielnego systemu dotacji ""płatności dla małych gosp. rolnych". system ma zastąpić wszystkie inne płatności realizowane w ramach podstawowego programu dotacji...Czyli wszystko inne co byśmy mogli dostać dostaniemy, tylko nie jako kilka programów, tylko jako jeden? Chodzi tylko o zmniejszenie papierologi?....Płatności mają mieć formę ryczałtu "naliczone zostaną poprzez zsumowanie wszystkich płatności, które mają zostać przyznane rolnikowi w danym roku. Maks kwota może wynieść maks 1250 euro na gosp.....Ale przecież jeśli ktoś ma 5Ha, jeśli ma uprawę ekologiczną, jeśli spełnia wymogi jakiegos programu jakości...to dostanie więcej niż te 5 tyś zł...Ja nic z tego nie rozumiem...

Prosiłbym o wyjaśnienie zwłaszcza pkt 3...bo tutaj to już nic nie rozumiem
    • Przez ReKoRd022
      Witam mam gospodastwo rolne o powierzchni 42 ha nastawione na produkcje mleczno 32 krowy mleczne no i tu się rodzi moje pytanie chcę zwiększać produkcje a nie ma gdzie dodatkowych sztuk adoptować
      no i właśnie potrzebny jest budynek planuje oborę na 60 sztuk,
      i tu mam pytanie do forumowiczów czy lepiej i taniej jest budować w własnym z zakresie i z własnych środków czy czekać i budować za pomocą unijnych funduszy (z tego co się orientuje ma być zwrot do 500 000 zł)
      też słyszałem że z środków unijnych nie idzie nic zrobić w własnym zakresie ani zaoszczędzić.
      , planowaną oborę bym chciał żeby była w systemie wolnostanowiskowym z halą udojową myślę że przy tej ilości sztuk już jest lepszym wygodniejszym i bardziej przyszłościowym rozwiązaniem od uwięziowej którą obecnie posiadam.
      Z budynkiem planuje już w przyszłym roku startować Oraz nie mam pojęcia jaki system podłoża byłby lepszy ściółkowy czy na rusztach, jak zapytać to ile ludzi tyle wersji.
      Byłbym wdzięczny za pomoc i podpowiedź ewentualne doradzenie forumowiczów co do obory czas leci szybko a jakieś kroki trzeba powoli podejmować w tym kierunku
      Pozdrawiam rekord022
    • Przez raul7031
      Nie złości was brak propozycji dopłat do produkcji trzody chlewnej, a przynajmniej do macior, gdy pozostałe główne gatunki zwierząt mają być objęte dotacjami?? Przecież to dyskryminacja producentów trzody chlewnej, którzy tak samo jak inni producenci czy to mleka czy mięsa wołowego poświecają mnóstwo czasu na produkcje tuczników. A podobno jest tak źle z trzodą w Polsce i dlatego jako jedyna gałąź produkcji zwierzęcej została pominięta...?
    • Przez gawinek
      Witam. Z racji, że zbliża się PROW chciałbym się Was poradzić jakiej firmy agregat uprawowo-siewny wybrać? Myślałem o agregacie talerzowym np Pottiger FOX i do niego przyczepić siewnik talerzowy Vitasem. 

Co byście mi doradzili? Dodam, że uprawa głównie 4,5 klasa, piaski