Skocz do zawartości
rolnik22

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

Polecane posty

Panowie jak to jest ze zwrotem pieniedzy? Jak kupuje np. ciagnik za 200 tys brutto i biore kredyt na cala tę kwote i jestem vatowcem. To musze placic raty od calej tej kwoty czy moge dogadac sie z bankiem zeby odjeli mi od tego vat oraz zwrot jaki dostane i dopiero od tego placic raty ? Czy bank na takie cos pojdzie?

Lepiej zapytaj o finansowanie fabryczne. Ja wziąłem Na rok ciagnik z PROWU i sfinansowali mi VAT a ja spłacam połowę wartości netto...

berniak    0

czy można złozyc wniosek na modrenizacje - budowa obory na bydło mięsne wraz z niezbędną infrastrukturą bez załączników (projekt budowlany, kosztorys inwestorski..)? Jest mozliwośc dostarczenia ich później?

Wiadomość z agroFakt.pl

maroko    3

Zestaw pompowo-transportowy do napełniania i opróżniania zbiornika na

gnojowicę

Beczkowóz można wziąć? :)

W tym naborze tylko to co jest w pozycjach od 1 do 67 załącznika do rozporządzenia a w następnym naborze ( na początku roku) od 68. 

Czyli dopiero w następnym.

Nikita_Bennet    100

hmm - pochwalę się, odebrałem weksel z działania mgr 121 ;)

Ciut żałuję że nie wykorzystałem całej kasy ale wszystko mam już z bani i albo w przyszłym roku modernizacja albo zakup ziemi (to drugie bym wolał).

maroko    3

W tym naborze tylko to co jest w pozycjach od 1 do 67 załącznika do rozporządzenia a w następnym naborze ( na początku roku) od 68. 

Czyli dopiero w następnym.

Dlaczego w następnym?

On jest na pozycji 52 

Arek    113

Mam pytanie do was posiadam gospodarstwo rolne produkcja roślinna i jestem MR  jak można udowonoć że zakup nowego ciągnika na prow przyniesie mi wiekszy dochód?

Jak chcesz udowodnić coś czego nie ma ?!

Obecny nabór jest tylko na obszar a, b, i c. Na d nabór planowany jest na początku roku i tam mają znaleźć się maszyny (pozycje od 68 z załącznika do rozporządzenia) Na nie ma być limit do 200 tys. Rozporządzenie jest jedno ale agencja podzieliła to w taki sposób. 

A czy w obszarze d będzie można składać wniosek również w pozycjami poniżej 68? I jeśli będzie budowa/modernizacja budynku to będzie limit całościowy na wniosek 200 tyś ?

czyzyk85    0

Czy ktoś słyszał o takiej informacji, że nie będzie można kupić ciągnika w następnym naborze na maszyny, ponieważ ciągnik nie jest traktowany jako maszyna?

Dlaczego w następnym?

On jest na pozycji 52 

Faktycznie na 52, nie zauważyłem. Z informacji z agencji, o ile nic się nie zmieni, to można na wszystko z I. Inwestycje związane z produkcją zwierzęcą. Proponuję jednak zadać konkretne pytanie bo jeszcze tydzień temu w niektórych regionach były wątpliwości czy wóz paszowy też.

Tak i też jak Zestaw pompowo-transportowy znajduje w  I Inwestycje związane z produkcją zwierzęcą więc zestaw powinien też być w tym naborze.

Jestem z mazur może ktoś polecić prywatną firmę która wypełnia wnioski na prow ? :)

Witam,

Moja firma przygotowuje wnioski. Czego ma dotyczyć inwestycja?  Proszę o kontakt na np. dotacja@dotacja.info. Oczywiście zweryfikowanie szans inwestycji nic nie kosztuje.

Pozdrawiam,

krilan06    64

Czy ktoś może mi łopatologicznie wytłumaczyć czy posiadając gospodarstwo 12ha i chcąc ubiegać się o dofinansowanie na zakup ciągnika mam jakieś szanse i ewentualnie jakie dokumenty muszę złożyć i pod jakie działanie zakup ciągnika się podpina? Będę wdzięczny za podpowiedzi

Rolnik7343    418

Witam

Mam kilka pytan co do PROW a nigdzie nie znalazłem odpowiedzi

Są jakies limity wiekowe aby ubiegac sie o dopłaty ? Jesli tak to jakie i w jakim przedziale wiekowym ile dopłacają %
Są jakies ograniczenia w ilosci ha lub w latach posiadania gospodarstwa / ziemi ?
Jakie są terminy skłądania wniosków ?

Jesli ktos ma link do jakies strony gdzie bedą odpowiedzi na te pytania to bede wdzieczny :)

PATr    238

Z tego co wy piszecie to mogą być tylko maszyny takie jak są napisane na końcu rozporządzenia, ale tam są tylko maszyny za które dostaje się dodatkowe pkt za ochronę środowiska, chyba że tylko takie mogą być to wtedy w ogóle nie będzie można wziąć ciągnika na prow a raczej była inaczej uzgadnianie więc chyba ktoś wprowadza nas w błąd...

agrorobert    52

można wziąć nie tylko maszyny które są na liście i są punktowane można wziąść i np ciągnik lecz on nie na żadnych pkt przez co trudniej się załapać

Ulan    0

a ja tak się zastanawiam - czemu wszędzie piszą tylko o prosiakach i krowach -  jest też tam mowa o tuczarni  i to zaraz w pierwsyzch punktach, wiec czy będzie można np. wnioskowac o budowę samej tuczarni w tzw. cyklu otwartym  już w tym pierwszym naborze ? ? ? 

grzegorz132    9

a ja mam pytanie o obore dla krów mlecznych   wolnostanowiskowa na śćiółce z hala udojową   .... pytanie jak się grupuje tam zwierzęta ?   np 3 boksy dla krów??  a co z dojem i halą albo z obornikiem     przecież krowy zasuszone z moze z jalowkami mogly by byc ale np takie 20-22  albo takie 40 +   to zupelnie cos innego  .... może z stacji paszowej?

DumDum    0

a ja tak się zastanawiam - czemu wszędzie piszą tylko o prosiakach i krowach -  jest też tam mowa o tuczarni  i to zaraz w pierwsyzch punktach, wiec czy będzie można np. wnioskowac o budowę samej tuczarni w tzw. cyklu otwartym  już w tym pierwszym naborze ? ? ? 

Podsumowując różne pytania i uściślając to co wymyśliło MRiRW wraz z ARiMR: Są 4 obszary: a,b,c,d. Pierwsze 3 są typowo na to jaki jest tytuł obszaru. I wymagania są odpowiednie dla tych konkretnie obszarów a,b,c. Obszar d to takie ustrojstwo w którym zawiera się wszystko - łącznie z obszarami a,b,c. W obszarze d też można wybudować oborę i zwrot też będzie 500tyś.zł /inwestycja budowlana/, ale nie trzeba spełniać warunków z obszaru a czyli chociażby minimalnej ilości krów mlecznych na początek /15 lub 25/. W obszarze a musisz wykazać wzrost liczby loch do minimum 50szt. i kosztami kwalifikowanymi będzie wszystko co związane z tą produkcją. Tuczarnia - obszar d. Problem jest tylko taki że w naborze na obszar d chętnych może być od ... i ciut ciut. Dlatego warto korzystać z naborów na obszzary a,b,c ale dobrze się do nich przygotować, bo tam obłożenie będzie niewielkie.

Witam

Mam kilka pytan co do PROW a nigdzie nie znalazłem odpowiedzi

Są jakies limity wiekowe aby ubiegac sie o dopłaty ? Jesli tak to jakie i w jakim przedziale wiekowym ile dopłacają %

Są jakies ograniczenia w ilosci ha lub w latach posiadania gospodarstwa / ziemi ?

Jakie są terminy skłądania wniosków ?

Jesli ktos ma link do jakies strony gdzie bedą odpowiedzi na te pytania to bede wdzieczny :)

Witam,

Jest kilka ograniczeń m.in. wielkość ekonomiczna gospodarstwa pomiędzy 10 a 200 tys. euro. Dotacja do 50% kosztów kwalifikowanych. Młody rolnik (do 40 l.) 60%. Poza tym,  w tym naborze trzeba osiągnąć odpowiednią liczbę zwierząt. W następnym naborze odpowiedni wynik ekonomiczny.

Tu są linki do istotnych informacji i samego rozporządzenia http://dotacja.info/...row-2014-2020-1

Pozdrawiam,

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez 2jacks
      Proszę o wyjaśnienie paru rzeczy...z góry sry bo pewnie już sie mogły niektóre pytania pojawiać.

1. działanie "Restrukturyzacja małych gospodarstw."
      Jest tam zapis, że to działanie jest przeznaczone dla gospodarstw o wielkości 2-15 tyś euro...i w ciągu realizacji planu ma nastąpić wzrost wielkości ekonomicznej do 15 tyś euro...Czyli gospodarstwo o wielkości ekonomicznej 6 tyś rocznie ma przedstawić biznesplan w którym będzie przedstawiony plan wzrostu wartości o 700%? ...a jeśli plan będzie wykazywał wzrost o 600% to już pomocy sie nie dostanie?

2. działanie "Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej"

Czy to jest zastępstwo programu tworzenia mikroprzedsiębiorstw...tylko że maks można dostać 100 tyś, a nie 300 tyś?...Pomoc ma być wypłacana w formie premii. Co to znaczy? Jak tą premię rozumieć?...."w co najmniej 2 ratach, w okresie maksymalnie 5 lat"...czyli co? To ktos decyduje ile, w jakiej wielkości i kiedy dostanę pieniądze? To troche dziwne zapisy jeśli jest mowa o otwieraniu biznesu i planowaniu kosztów itd...Jak to wszystko rozumieć?

3. Wsparcie małych gospodarstw rolnych w ramach systemu płatności bezpośrednich

Co to w zasadzie jest? ...ma to działać działać w ramach oddzielnego systemu dotacji ""płatności dla małych gosp. rolnych". system ma zastąpić wszystkie inne płatności realizowane w ramach podstawowego programu dotacji...Czyli wszystko inne co byśmy mogli dostać dostaniemy, tylko nie jako kilka programów, tylko jako jeden? Chodzi tylko o zmniejszenie papierologi?....Płatności mają mieć formę ryczałtu "naliczone zostaną poprzez zsumowanie wszystkich płatności, które mają zostać przyznane rolnikowi w danym roku. Maks kwota może wynieść maks 1250 euro na gosp.....Ale przecież jeśli ktoś ma 5Ha, jeśli ma uprawę ekologiczną, jeśli spełnia wymogi jakiegos programu jakości...to dostanie więcej niż te 5 tyś zł...Ja nic z tego nie rozumiem...

Prosiłbym o wyjaśnienie zwłaszcza pkt 3...bo tutaj to już nic nie rozumiem
    • Przez ReKoRd022
      Witam mam gospodastwo rolne o powierzchni 42 ha nastawione na produkcje mleczno 32 krowy mleczne no i tu się rodzi moje pytanie chcę zwiększać produkcje a nie ma gdzie dodatkowych sztuk adoptować
      no i właśnie potrzebny jest budynek planuje oborę na 60 sztuk,
      i tu mam pytanie do forumowiczów czy lepiej i taniej jest budować w własnym z zakresie i z własnych środków czy czekać i budować za pomocą unijnych funduszy (z tego co się orientuje ma być zwrot do 500 000 zł)
      też słyszałem że z środków unijnych nie idzie nic zrobić w własnym zakresie ani zaoszczędzić.
      , planowaną oborę bym chciał żeby była w systemie wolnostanowiskowym z halą udojową myślę że przy tej ilości sztuk już jest lepszym wygodniejszym i bardziej przyszłościowym rozwiązaniem od uwięziowej którą obecnie posiadam.
      Z budynkiem planuje już w przyszłym roku startować Oraz nie mam pojęcia jaki system podłoża byłby lepszy ściółkowy czy na rusztach, jak zapytać to ile ludzi tyle wersji.
      Byłbym wdzięczny za pomoc i podpowiedź ewentualne doradzenie forumowiczów co do obory czas leci szybko a jakieś kroki trzeba powoli podejmować w tym kierunku
      Pozdrawiam rekord022
    • Przez raul7031
      Nie złości was brak propozycji dopłat do produkcji trzody chlewnej, a przynajmniej do macior, gdy pozostałe główne gatunki zwierząt mają być objęte dotacjami?? Przecież to dyskryminacja producentów trzody chlewnej, którzy tak samo jak inni producenci czy to mleka czy mięsa wołowego poświecają mnóstwo czasu na produkcje tuczników. A podobno jest tak źle z trzodą w Polsce i dlatego jako jedyna gałąź produkcji zwierzęcej została pominięta...?
    • Przez gawinek
      Witam. Z racji, że zbliża się PROW chciałbym się Was poradzić jakiej firmy agregat uprawowo-siewny wybrać? Myślałem o agregacie talerzowym np Pottiger FOX i do niego przyczepić siewnik talerzowy Vitasem. 

Co byście mi doradzili? Dodam, że uprawa głównie 4,5 klasa, piaski