Skocz do zawartości
rolnik22

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

Polecane posty

PATr    238

Czy ktoś doczytał jak jest z wspólnym wnioskiem na mgr, jak jest z liczeniem wielkości ekonomicznej, każdy osobno nie może przekroczyć 200 tys. euro czy łącznie nie można tego limitu przekroczyć?

jaroWM    26

nie

§ 7. 1. Pomoc przyznaje się w formie refundacji części kosztów kwalifikowalnych, do których zalicza się koszty:

1) budowy, przebudowy, remontu połączonego z modernizacją budynków lub budowli wykorzystywanych do produkcji rolnej, w tym przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie;

2) zakupu lub związane z umową leasingu, zakończonego przeniesieniem prawa własności, nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia do produkcji rolnej, w tym przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie, do wartości rynkowej majątku;

3) zakładania sadów lub plantacji krzewów owocowych, gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat;

4) budowy albo zakupu elementów infrastruktury technicznej wpływających bezpośrednio na warunki prowadzenia działalności rolniczej;

5) ogólnych, o których mowa w art. 45 ust. 2 lit. c rozporządzenia nr 1305/2013, zwanych dalej „kosztami ogólnymi”.

2. Pomoc nie obejmuje kosztów innych niż określone w ust. 1, w szczególności:

1) nabycia nieruchomości;

2) nabycia maszyn tego samego rodzaju lub przeznaczenia jak rzeczy nabyte w ramach PROW 2007–2013;

3) podatku od towarów i usług (VAT);

4) nabycia rzeczy używanych;

5) leasingu zwrotnego, kosztów związanych z umową leasingu, w szczególności marży finansującego oraz ubezpieczenia;

6) kosztów dostosowania do norm lub wymogów unijnych;

7) nabycia zwierząt;

8) kosztów poniesionych w związku z realizacją inwestycji odtworzeniowych;

9) zaopatrzenia gospodarstw rolnych w wodę, w tym budowy ujęć wody, zakupu urządzeń do uzdatniania, rozprowadzania lub magazynowania wody oraz nawodnień ciśnieniowych;

10) inwestycji budowlanych w rozumieniu przepisów prawa budowlanego oraz inwestycji związanych z zakładaniem sadów lub plantacji krzewów owocowych, gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat, innych niż położone na gruntach stanowiących własność lub współwłasność podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy lub przedmiot użytkowania wieczystego lub dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorzą- du terytorialnego.

Wiadomość z agroFakt.pl

freetaxi    170

Nie wiadomo kiedy będzie uruchomiony. Agencja o naborze musi poinformować 30 dni przed więc najwcześniej połowa przyszłego miesiąca. 

bizon1    18

Co groźi za niespełnienie wzrostu GVA bo nie moge nigdzie znależć-proszę o konkretną odpowiedź.

Arek    113

Czytałem rozporządzenie ale nie mogę zrozumieć... Czy jak powiększę skalę produkcji tuczników (zwiększy się gva) to łapę się teraz na modernizacje czy tylko mogą się łapać krowy, bydło mięsne i produkcja prosiaków ?

Endriu42    10

Czy warto składać wniosek i nie wykazując zwiększenia produkcji ani GVA

Realizacja operacji ma doprowadzić do wzrostu GVA o co najmniej 10%.

Czytałem rozporządzenie ale nie mogę zrozumieć... Czy jak powiększę skalę produkcji tuczników (zwiększy się gva) to łapę się teraz na modernizacje czy tylko mogą się łapać krowy, bydło mięsne i produkcja prosiaków ?

W planowanym naborze pomoc może być przyznana na operację zapewniającą poprawę ogólnych wyników gosp. w obszarze:

a) rozwój produkcji prosiąt

b ) rozwój produkcji mleka krowiego

c) rozwój produkcji bydła mięsnego

W wyniku realizacji operacji musi nastąpić wzrost liczby loch do co najmniej 50 - w przypadku obszaru a)

krów mlecznych do co najmniej 25 - w przypadku obszaru b )

Edytowano przez Endriu42

Endriu42    10

Nie przejdzie, taka informacja była na szkoleniu w centrali arimr, żeby nawet nie próbować wstawiać wozu paszowego jako wyposażenia.

majkel207    18

ktoś się orientuj jak by był wniosek grupowy, na zakup jakiejś wspólnej maszyny i jeden z dwóch wnioskujących jest na Vacie a drugi nie, czy dało by rade żeby odliczyć 23%?

emattti    11

a orientuje sie ktos kiedy bedzie mozna skladac wnioski dla innych inwestycji niz budowa? np nowy ciagnik?

PATr    238

Jak myślicie ile będzie wniosków w tym naborze? przekroczy z tysiąc? :D

Edytowano przez PATr

Endriu42    10

Tak, jeśli masz:

"b ) świadectwo ukończenia szkoły dającej wykształcenie co najmniej zasadnicze zawodowe wraz ze świadectwem (świadectwami) potwierdzającym kwalifikację w zawodzie wymienionym w pkt. 3, odpowiednio: 

– rolnik – świadectwo potwierdzające kwalifikację R.3. Prowadzenie produkcji rolniczej, (...)" itd.

Pkt 3 odnosi się do załącznika nr 1 "wykaz kierunków, zawodów ....." zamieszczonego w rozporządzeniu z młodego rolnika.

oscilek    0

Czy składając wniosek np. na budowę chlewni muszę już mieć plan budynku i pozwolenie na budowę, czy mogę po prostu złożyć wniosek i dopiero załatwiać dokumenty?

adamk    0

Tak, jeśli masz:

"b ) świadectwo ukończenia szkoły dającej wykształcenie co najmniej zasadnicze zawodowe wraz ze świadectwem (świadectwami) potwierdzającym kwalifikację w zawodzie wymienionym w pkt. 3, odpowiednio: 

– rolnik – świadectwo potwierdzające kwalifikację R.3. Prowadzenie produkcji rolniczej, (...)" itd.

Pkt 3 odnosi się do załącznika nr 1 "wykaz kierunków, zawodów ....." zamieszczonego w rozporządzeniu z młodego rolnika.

a jeśli mam świadectwo liceum ogólnokształcącego plus R3 jest OK?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez 2jacks
      Proszę o wyjaśnienie paru rzeczy...z góry sry bo pewnie już sie mogły niektóre pytania pojawiać.

1. działanie "Restrukturyzacja małych gospodarstw."
      Jest tam zapis, że to działanie jest przeznaczone dla gospodarstw o wielkości 2-15 tyś euro...i w ciągu realizacji planu ma nastąpić wzrost wielkości ekonomicznej do 15 tyś euro...Czyli gospodarstwo o wielkości ekonomicznej 6 tyś rocznie ma przedstawić biznesplan w którym będzie przedstawiony plan wzrostu wartości o 700%? ...a jeśli plan będzie wykazywał wzrost o 600% to już pomocy sie nie dostanie?

2. działanie "Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej"

Czy to jest zastępstwo programu tworzenia mikroprzedsiębiorstw...tylko że maks można dostać 100 tyś, a nie 300 tyś?...Pomoc ma być wypłacana w formie premii. Co to znaczy? Jak tą premię rozumieć?...."w co najmniej 2 ratach, w okresie maksymalnie 5 lat"...czyli co? To ktos decyduje ile, w jakiej wielkości i kiedy dostanę pieniądze? To troche dziwne zapisy jeśli jest mowa o otwieraniu biznesu i planowaniu kosztów itd...Jak to wszystko rozumieć?

3. Wsparcie małych gospodarstw rolnych w ramach systemu płatności bezpośrednich

Co to w zasadzie jest? ...ma to działać działać w ramach oddzielnego systemu dotacji ""płatności dla małych gosp. rolnych". system ma zastąpić wszystkie inne płatności realizowane w ramach podstawowego programu dotacji...Czyli wszystko inne co byśmy mogli dostać dostaniemy, tylko nie jako kilka programów, tylko jako jeden? Chodzi tylko o zmniejszenie papierologi?....Płatności mają mieć formę ryczałtu "naliczone zostaną poprzez zsumowanie wszystkich płatności, które mają zostać przyznane rolnikowi w danym roku. Maks kwota może wynieść maks 1250 euro na gosp.....Ale przecież jeśli ktoś ma 5Ha, jeśli ma uprawę ekologiczną, jeśli spełnia wymogi jakiegos programu jakości...to dostanie więcej niż te 5 tyś zł...Ja nic z tego nie rozumiem...

Prosiłbym o wyjaśnienie zwłaszcza pkt 3...bo tutaj to już nic nie rozumiem
    • Przez ReKoRd022
      Witam mam gospodastwo rolne o powierzchni 42 ha nastawione na produkcje mleczno 32 krowy mleczne no i tu się rodzi moje pytanie chcę zwiększać produkcje a nie ma gdzie dodatkowych sztuk adoptować
      no i właśnie potrzebny jest budynek planuje oborę na 60 sztuk,
      i tu mam pytanie do forumowiczów czy lepiej i taniej jest budować w własnym z zakresie i z własnych środków czy czekać i budować za pomocą unijnych funduszy (z tego co się orientuje ma być zwrot do 500 000 zł)
      też słyszałem że z środków unijnych nie idzie nic zrobić w własnym zakresie ani zaoszczędzić.
      , planowaną oborę bym chciał żeby była w systemie wolnostanowiskowym z halą udojową myślę że przy tej ilości sztuk już jest lepszym wygodniejszym i bardziej przyszłościowym rozwiązaniem od uwięziowej którą obecnie posiadam.
      Z budynkiem planuje już w przyszłym roku startować Oraz nie mam pojęcia jaki system podłoża byłby lepszy ściółkowy czy na rusztach, jak zapytać to ile ludzi tyle wersji.
      Byłbym wdzięczny za pomoc i podpowiedź ewentualne doradzenie forumowiczów co do obory czas leci szybko a jakieś kroki trzeba powoli podejmować w tym kierunku
      Pozdrawiam rekord022
    • Przez raul7031
      Nie złości was brak propozycji dopłat do produkcji trzody chlewnej, a przynajmniej do macior, gdy pozostałe główne gatunki zwierząt mają być objęte dotacjami?? Przecież to dyskryminacja producentów trzody chlewnej, którzy tak samo jak inni producenci czy to mleka czy mięsa wołowego poświecają mnóstwo czasu na produkcje tuczników. A podobno jest tak źle z trzodą w Polsce i dlatego jako jedyna gałąź produkcji zwierzęcej została pominięta...?
    • Przez gawinek
      Witam. Z racji, że zbliża się PROW chciałbym się Was poradzić jakiej firmy agregat uprawowo-siewny wybrać? Myślałem o agregacie talerzowym np Pottiger FOX i do niego przyczepić siewnik talerzowy Vitasem. 

Co byście mi doradzili? Dodam, że uprawa głównie 4,5 klasa, piaski