Skocz do zawartości
rolnik22

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

Polecane posty

WHATEVER

Przecież tam jest napisane ze faktura z ostatnich 12 miesięcy przed złozeniem wniosku  a nie z przed roku

No wlasnie, a jesli np nabor bedzie na jesienia a ja gospodarstwo beede prowadzil od 7 miesiecy a nie od roku to skad wezme fakture z ostatnich 12 miesiecy?? wystarczy wtedy z tych 7?? orientuje sie ktos??

damianzbr    987

No chyba napisał że z ostatnich 12 miesięcy, nie umiesz czytać ze zrozumieniem, czy nie wiesz co oznacza stwierdzenie  - okres ostatnich 12 miesięcy?

Edytowano przez damianzbr

Wiadomość z agroFakt.pl

ThePerkins    52

Arion320, czytałem wcześniej to pisał ktoś że 50 tyś zwrotu ma być i dopiero przyznają. Już nie kumam :D

No chyba napisał że z ostatnich 12 miesięcy, nie umiesz czytać ze zrozumieniem, czy nie wiesz co oznacza stwierdzenie  - okres ostatnich 12 miesięcy?

ale pytam czy w tej sytuacji nie bede mogl sie ubiegac o ta dotacje? czy np wystarczy ze przedstawie faktury za mniejszy okres? z reszta w tej sytuacj jest wielu MR

ThePerkins    52

Tak. Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych to powyżej 50 000 PLN.

Czyli na przykład będzie można wziąć prasę za 60tyś ?. Długo czas minie do przyprowadzenia maszyny ?, 

karolwiesz    3

koszty kwalifikowane to ogólne koszty zakupu maszyny - prasa koszt kwalifikowany 100 000  cena netto (+ 23% vat  nie zwracany =123 000 chyba że jesteś na rozliczeniu ogólnym Vatu ) zwrot przy50% refundacji 50 000

znając życie to od złożenia wniosku będziesz musiał czekać jakieś 2-3  .......... lata

ThePerkins    52

To ogólnie wiedziałem no 2-3 lata to tak sobie, ale po takich cenach za mleko co są to nie ma sensu pisać. Jak nie mają już z czego zniżać ceny to z białka 3,2 na 2,9 przy tych samych paszach ...

Edytowano przez ThePerkins

Unexpected    7

Strona 17 projektu,

3. Do wniosku o przyznanie pomocy załącza się:

20) kopie ostatecznych pozwoleń, zezwoleń lub innych decyzji których uzyskanie jest wymagane przez odrębne przepisy do realizacji inwestycji objętych operacją, a także kopie innych dokumentów potwierdzające spełnienie określonych w odrębnych przepisach warunków realizacji inwestycji objętych operacją -  w przypadku gdy w ramach operacji realizowane będą tego typu operacje

Czy w przypadku inwestycji ( budynek inwentarski) musi to byś decyzja uwarunkowań środowiskowych plus kopia pozwolenia na budowę, czy wystarczyła by sama decyzja uwarunkowań środowiskowych itd.?

Obawiam się że w terminie przypadającym na okres naboru , nie zdążę z przedstawieniem kopii uprawomocnionego pozwolenia na budowę i wtedy co, popij wodą?   

Do czasu rozpoczęcia naboru i wraz ze złożonym wnioskiem muszę mieć dosłownie wszystkie pozwolenia?

konrad451    3

nie ma juz pozwolen na niektore  budowy, dopytajcie w swoich starostwach, od konca czerwca przepisy zmieniy sie

ursus914    6

Z tego co mi wiadomo to dotyczy to raczej domów jednorodzinnych. Ale może ktoś się orientuję czy dla naszych rolniczych budowli powstały istotne zmiany?

Palmusny    11

Witam panów wiem że to nietypowy dział ale pragnę o to zapytać 

Czy na Młodego rolnika wystarczy wykształcenie średnie (technikum informatyczne) i 3 lata składki krus ?

I ile % można liczyć na zwrot pieniędzy za ciągnik i jakie trzeba spełnić zasady w przypadku jednej jak i drugiej pomocy?

Z góry dziękuje

Seba

waldek91    1

Witam, mam pytanie odnośnie płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa. Czy z tego działania może skorzystać wspólnie rodzeństwo (2 braci i siostra), którzy otrzymali gospodarstwo w spadku? Ile czasu musi upłynąć jak będą mogli sprzedać gospodarstwo, czy mogą od razu?

bolek2    10

dlaczego chcecie sprzedać gospodarstwo?  Najpierw kup 1 hektar ziemi -zobaczysz jak ciężko się napracujesz (u nas1ha kosztuje 120 tys. ). Twoi przodkowie będą się w grobie przewracać. Pomyśl trochę- jeśli masz czym

SZKOPSSON    3

To Ty pomyśl jeśli masz czym, kolega wyżej wyraźnie napisał że ma współwłasność z siostrą i bratem i co twoim zdaniem ma teraz robić na nich i spłać ich część po cenie 120 tys za hektar...

bratrolnika    1889

takich ludzi to powinno nie być, nie dość że chce wziąć sprzęt na PROW, to od razu bezczelnie pyta po jakim czasie będzie mógł sprzedać ten sprzęt i od razu ziemię, ot polska przedsiębiorczość

a ci którzy naprawdę pracują na ziemi to nie dostaną, bo wymogów nie spełniają

SZKOPSSON    3

Witam, mam pytanie odnośnie płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa. Czy z tego działania może skorzystać wspólnie rodzeństwo (2 braci i siostra), którzy otrzymali gospodarstwo w spadku? Ile czasu musi upłynąć jak będą mogli sprzedać gospodarstwo, czy mogą od razu?

dlaczego chcecie sprzedać gospodarstwo?  Najpierw kup 1 hektar ziemi -zobaczysz jak ciężko się napracujesz (u nas1ha kosztuje 120 tys. ). Twoi przodkowie będą się w grobie przewracać. Pomyśl trochę- jeśli masz czym

takich ludzi to powinno nie być, nie dość że chce wziąć sprzęt na PROW, to od razu bezczelnie pyta po jakim czasie będzie mógł sprzedać ten sprzęt i od razu ziemię, ot polska przedsiębiorczość

Ja pier...le, ludzie co z wami nie tak, kolega napisał że dostał spadek razem z rodzeństwem, skoro interesuje się programem dla rolników zdające małe gospodarstwa za 120% dopłaty w ciągu 5 lat, to areał jaki odziedziczył na pewno jest mały i z niego nie spłaci na pewno rodzeństwa po 120 tys za hektar jak piszą niektórzy i nie chce też brać maszyn na PROW tylko, chce to sprzedać a wy jak jesteście tacy wielcy gospodarze to dajcie mu te 120 tys za hektar i będzie każdy zadowolony, w tej chwili przemawia za wami zawiść typowego POLACZKA !!! Ja nie wezmę to drugiemu nie dam.  https://www.youtube.com/watch?v=jQJRxG8xlfc 

bolek2    10

waldek91 piszę tak żebyś nie popełnił życiowego błędu. z rodzeństwem na pewno się dogadasz. Jeśli ziemi nie sprzedasz dostaniesz 100% dopłat a te dodatkowe 20% wydałbyś na dokumantacje potrzebną do ARiMR.. Myślę że kolega szkopsson sprzedał swoje grunty za niższą cenę i cena 120 tys wydaje mu się nie realna . drugi raz już jej nie sprzeda. Teraz modli się z sąsiadami jak widać na filmiku wyżej. ZASTANÓW SIĘ

SZKOPSSON    3

Ziemi nie sprzedaje a wręcz odwrotnie kupuję, ale nie za taką cenę jak wyżej. I taka uwaga z nie każdym rodzeństwem da się dogadać, poza tym jak tej ziemi jest mało to i tak tylko z niej nie wyżyje, to po co bawić się w spłaty, sprzedać wziąć te dopłatę 120 % za 5 lat z góry i żyć spokojnie bez kredytów.

padelec    1

bolek jak Ty sobie radzisz w życiu jak Ty prostego języka nie rozumiesz? Wszystko przekręcasz na opak, jeden pisze o tym, a Ty o czym innym. Daj se na luz chłopie, bo udzielasz się dużo, ale sensu w Twoich postach żadnego. CZYTAJ ZE ZROZUMIENIEM!!!  ;)

waldek91    1

To Ty pomyśl jeśli masz czym, kolega wyżej wyraźnie napisał że ma współwłasność z siostrą i bratem i co twoim zdaniem ma teraz robić na nich i spłać ich część po cenie 120 tys za hektar...

Ludzie, a w którym miejscu ja napisałem, że chce sprzedać gospodarstwo? Akurat mam możliwość zakupienia ziemi od takich ludzi i dlatego pytam czy mogą skorzystać z tego działania. Tak jak napisał  kolega wyżej CZYTAJCIE ZE ZROZUMIENIEM

Biahu    0

Zgodnie z programem można uzyskać 200 tyś na zakup maszyn, sprzętu. Jak przebiega realizacja inwestycji? Musimy wpierw zgromadzić taką ilość pieniędzy? Czy może jednak taką kwotę dostajemy przelewem i ją wykorzystujemy? Później oddajemy 50/60%, czy oni oddają? Mógłby to ktoś konkretniej wytłumaczyć? Ten "cały proces". ;)

Pozdrawiam,

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez 2jacks
      Proszę o wyjaśnienie paru rzeczy...z góry sry bo pewnie już sie mogły niektóre pytania pojawiać.

1. działanie "Restrukturyzacja małych gospodarstw."
      Jest tam zapis, że to działanie jest przeznaczone dla gospodarstw o wielkości 2-15 tyś euro...i w ciągu realizacji planu ma nastąpić wzrost wielkości ekonomicznej do 15 tyś euro...Czyli gospodarstwo o wielkości ekonomicznej 6 tyś rocznie ma przedstawić biznesplan w którym będzie przedstawiony plan wzrostu wartości o 700%? ...a jeśli plan będzie wykazywał wzrost o 600% to już pomocy sie nie dostanie?

2. działanie "Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej"

Czy to jest zastępstwo programu tworzenia mikroprzedsiębiorstw...tylko że maks można dostać 100 tyś, a nie 300 tyś?...Pomoc ma być wypłacana w formie premii. Co to znaczy? Jak tą premię rozumieć?...."w co najmniej 2 ratach, w okresie maksymalnie 5 lat"...czyli co? To ktos decyduje ile, w jakiej wielkości i kiedy dostanę pieniądze? To troche dziwne zapisy jeśli jest mowa o otwieraniu biznesu i planowaniu kosztów itd...Jak to wszystko rozumieć?

3. Wsparcie małych gospodarstw rolnych w ramach systemu płatności bezpośrednich

Co to w zasadzie jest? ...ma to działać działać w ramach oddzielnego systemu dotacji ""płatności dla małych gosp. rolnych". system ma zastąpić wszystkie inne płatności realizowane w ramach podstawowego programu dotacji...Czyli wszystko inne co byśmy mogli dostać dostaniemy, tylko nie jako kilka programów, tylko jako jeden? Chodzi tylko o zmniejszenie papierologi?....Płatności mają mieć formę ryczałtu "naliczone zostaną poprzez zsumowanie wszystkich płatności, które mają zostać przyznane rolnikowi w danym roku. Maks kwota może wynieść maks 1250 euro na gosp.....Ale przecież jeśli ktoś ma 5Ha, jeśli ma uprawę ekologiczną, jeśli spełnia wymogi jakiegos programu jakości...to dostanie więcej niż te 5 tyś zł...Ja nic z tego nie rozumiem...

Prosiłbym o wyjaśnienie zwłaszcza pkt 3...bo tutaj to już nic nie rozumiem
    • Przez ReKoRd022
      Witam mam gospodastwo rolne o powierzchni 42 ha nastawione na produkcje mleczno 32 krowy mleczne no i tu się rodzi moje pytanie chcę zwiększać produkcje a nie ma gdzie dodatkowych sztuk adoptować
      no i właśnie potrzebny jest budynek planuje oborę na 60 sztuk,
      i tu mam pytanie do forumowiczów czy lepiej i taniej jest budować w własnym z zakresie i z własnych środków czy czekać i budować za pomocą unijnych funduszy (z tego co się orientuje ma być zwrot do 500 000 zł)
      też słyszałem że z środków unijnych nie idzie nic zrobić w własnym zakresie ani zaoszczędzić.
      , planowaną oborę bym chciał żeby była w systemie wolnostanowiskowym z halą udojową myślę że przy tej ilości sztuk już jest lepszym wygodniejszym i bardziej przyszłościowym rozwiązaniem od uwięziowej którą obecnie posiadam.
      Z budynkiem planuje już w przyszłym roku startować Oraz nie mam pojęcia jaki system podłoża byłby lepszy ściółkowy czy na rusztach, jak zapytać to ile ludzi tyle wersji.
      Byłbym wdzięczny za pomoc i podpowiedź ewentualne doradzenie forumowiczów co do obory czas leci szybko a jakieś kroki trzeba powoli podejmować w tym kierunku
      Pozdrawiam rekord022
    • Przez raul7031
      Nie złości was brak propozycji dopłat do produkcji trzody chlewnej, a przynajmniej do macior, gdy pozostałe główne gatunki zwierząt mają być objęte dotacjami?? Przecież to dyskryminacja producentów trzody chlewnej, którzy tak samo jak inni producenci czy to mleka czy mięsa wołowego poświecają mnóstwo czasu na produkcje tuczników. A podobno jest tak źle z trzodą w Polsce i dlatego jako jedyna gałąź produkcji zwierzęcej została pominięta...?
    • Przez gawinek
      Witam. Z racji, że zbliża się PROW chciałbym się Was poradzić jakiej firmy agregat uprawowo-siewny wybrać? Myślałem o agregacie talerzowym np Pottiger FOX i do niego przyczepić siewnik talerzowy Vitasem. 

Co byście mi doradzili? Dodam, że uprawa głównie 4,5 klasa, piaski