rolnik22

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

danielhaker

Wiadomość dodana przez danielhaker

Polecane posty

freetaxi    947

Płacisz brutto. Refundację dostaniesz od kwoty netto. Ewentualny VAT odzyskasz z US. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Twoi rodzice pewnie wiedzą ;)

Chociaż w sumie znam takie przypadki że nie wiedzą...

Co chcesz konkretnie wiedzieć. Stawka VAT przeważnie wynosi 23 %.

 

Jeśli jesteś na VATcie, kupując maszynę za 100 zł netto, sprzedawcy tej maszyny zapłacisz 123 zł brutto. 100 zł netto + 23 % VAT. Sprzedawca odda ten VAT do US a później US zwróci ci te 23zł VATu.

 

W drugą stronę też to działa. Sprzedając zboże, warzywa, mleko, kupujący zapłaci ci 100 zł + 23 % VATu, a ty będziesz musiał oddać US te 23% VATu.

Czyli jeśli jesteś na vacie, czy to kupując maszyny, czy to sprzedając swoje produkty operujesz kwotami netto.

 

I trzeba podjąć decyzję czy więcej maszyn, nawozów, paliwa itp. kupujesz czy więcej sprzedajesz produktów. Przeliczyć na czym lepiej wyjdziesz.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanielFarmer    1377

ma ktos info jak z tymi przetargami? będą czy nie będą na maszyny bo sprEczne informacje sie pojawiają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Przecież jest rozporządzenie, z którego wynika, że będą. Jakiekolwiek zmiany będą wymagały zmian i postępowania legislacyjnego a póki co to nawet projektu nie ma więc trzymamy się tego co w tej chwili jest. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Jestem po rozmowach z doradcami. Na PROW chcę wziąć opryskiwacz wart ok 180 netto, rozsiewacz ok 70 tyś. Aby wykorzystać całą kwotę zwrotu chcę dobrać sobie wagę samochodową i ewentualnie przyczepę. Pytanie mam następujące, czy waga razem z maszynami się złapie bo mam sprzeczne informacje na ten temat.

 

Pozdrawiam.

 

Ponawiam pytanie.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oniak    404

czyli postępowanie ofertowe jak było w poprzednim prow_ie 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Postępowanie ofertowe w starym PROW robiłeś na etapie składania wniosku o przyznanie pomocy. Teraz będzie przed złożeniem wniosku o płatność. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25258

W drugą stronę też to działa. Sprzedając zboże, warzywa, mleko, kupujący zapłaci ci 100 zł + 23 % VATu, a ty będziesz musiał oddać US te 23% VATu.

Czyli jeśli jesteś na vacie, czy to kupując maszyny, czy to sprzedając swoje produkty operujesz kwotami netto.

 

 

Chyba 5 %.

A na ryczałcie 7%.

Ja rozumiem tak, że sprzedając  płody za 100 tys zł netto rocznie, będąc ryczałtowcem dostaję do kieszeni 107 tys zł.

Będąc na vat dostaję 100 tys do kieszeni, ale zyskuję możliwość odpisu 23 % podatku za maszyny, mat budowlane, paliwo... oraz 8% za ś.o.r. i nawozy.

 

A czy jak  jak sprzedaję jakąś maszynę to nie muszę doliczyć do niej vatu i oddać do US?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DarekGaudyn    10

jak będzie wyglądała sprawa odnoście tego ze jak ktoś brał ciągnik w prowie 07/13 to czy będzie mógł wziąść jeszcze raz na przykład mniejszy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Nie będzie można. Rzeczy tego samego rodzaju i przeznaczenia nie będą refundowane po raz kolejny. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DarekGaudyn    10

ok dzięki

 


troche to głupie jest bo jak mam duzy ciągnik i potrzebny mi mniejszy w warzywnictwie np do kombajnu to troche to głupie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek03    10

nie mozna wziac w nowym prow takiej samej maszyny jak w starym bylo o tym pisane juz wiele razy

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DarekGaudyn    10

i to nie będzie podlegało juz zadnej zmianie nawet przy dobrym uzasadnieniu? to moze i lepiej bo po cholere brać na unie jak w ten sposób jest szansa ze ciągniki z tanieją i bedzie mozna wziąśc za gotówke

 


a to ze było pisane to moze akurat nie czytałem ale dzięki za potwierdzenie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal25791    25

damianzbr Hahaha, to prawda gospodarstwo na razie prawnie jest rodzica, ale takie podstawy to ja znam. Nie wiedziałem, że po wzięciu udziału w tym programie będzie trzeba przejść na vat. Na pierwszy rzut oka wydaje się to zerować, paliwo odliczysz, nawozy odliczysz, maszyny odliczysz. Wiadomo, że ze sprzedaży mniej zysku, ale chyba prawie na jedno wychodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Ten zapis wynika z rozporządzenia. Nawet dobre uzasadnienie nie pomoże. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DarekGaudyn    10

no to liczmy tylko teraz na to ze po tanieją ciągniki, bo to ojciec brał prow i jeszcze go trzyma to ewentualnie trzeba myślec zeby na mnie przepisać zobowiązania i brać na siebie program.. czy sie myle?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Moim zdaniem przejęcie zobowiązań też nic nie obejdzie problemu. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DarekGaudyn    10

tak ze chyba jedynie wziąśc maszyny a za zwrot ewentualnie kupić ciągnik za gotówke... piepszła by ta unia skończyły by sie te programy maszyny by z taniały do wysokości z przed wejścia do uni  i był by święty spokój

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19551

Chyba 5 %.

A na ryczałcie 7%.

Ja rozumiem tak, że sprzedając  płody za 100 tys zł netto rocznie, będąc ryczałtowcem dostaję do kieszeni 107 tys zł.

Będąc na vat dostaję 100 tys do kieszeni, ale zyskuję możliwość odpisu 23 % podatku za maszyny, mat budowlane, paliwo... oraz 8% za ś.o.r. i nawozy.

 

A czy jak  jak sprzedaję jakąś maszynę to nie muszę doliczyć do niej vatu i oddać do US?

8% na vacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

23% VAT  na zboże to od 1 stycznia jest ?

 

Nie, na zboże nie ma takiego VATu ale, gdyby chcieć to dokładnie wytłumaczyć linijek w poście by zabrakło. Napisałem poglądowo. I chyba ktoś na podstawie mojego postu nie podejmie dzisiaj w nocy decyzji o przejściu na VAT...

To jest grubsza sprawa do przemyślenia, a jak ktoś nie ma o tym pojęcia powinien zrobić bilans na kartce ile czego kupuje i ile chce kupić, oraz ile czego sprzedaje i z tym iść do księgowego. Za jakieś 100 zł udzieli porady fachowej.

 

damianzbr Hahaha, to prawda gospodarstwo na razie prawnie jest rodzica, ale takie podstawy to ja znam. Nie wiedziałem, że po wzięciu udziału w tym programie będzie trzeba przejść na vat. Na pierwszy rzut oka wydaje się to zerować, paliwo odliczysz, nawozy odliczysz, maszyny odliczysz. Wiadomo, że ze sprzedaży mniej zysku, ale chyba prawie na jedno wychodzi.

Jak masz jako takie pojęcie szukaj tematu o VAT. Bo robi się bałagan.

 

Chyba 5 %.

A na ryczałcie 7%.

Ja rozumiem tak, że sprzedając  płody za 100 tys zł netto rocznie, będąc ryczałtowcem dostaję do kieszeni 107 tys zł.

Będąc na vat dostaję 100 tys do kieszeni, ale zyskuję możliwość odpisu 23 % podatku za maszyny, mat budowlane, paliwo... oraz 8% za ś.o.r. i nawozy.

 

A czy jak  jak sprzedaję jakąś maszynę to nie muszę doliczyć do niej vatu i oddać do US?

Jeśli nabyłeś ją będąc na VAT to tak

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtu    2

A co powiecie na to:

3) jeżeli podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy uczestniczy w unijnym systemie jakości, o którym mowa

w art. 16 ust. 1 lit. a rozporządzenia nr 1305/2013, lub krajowym systemie jakości, o którym mowa w art. 16 ust. 1

lit. b rozporządzenia nr 1305/2013, w ramach działania „Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych”

objętego programem – przyznaje się 2 punkty, z tym że w przypadku uczestnictwa w systemie rolnictwa ekologicznego,

o którym mowa w rozporządzeniu nr 834/2007 – przyznaje się 4 punkty;

 

Wejście w system jakości to ok 2 tys zł ale za to jest +2pkt....

 

to lepiej ruszyć z ekologią, bo w rozp. nie ma napisane że ekologia ma być wiodąca w gospodarstwie. wystarczy zgłosić do najtańszej jednostki certyfikującej hektar traw lub łąk dostajesz zaświadczenie, że jesteś w tzw okresie przestawiania no i masz 4 pkt, po roku rezygnujesz i cześć, tylko żeby nikt nie wpadł na pomysł żeby wejść w program płatności ekologicznej z ARiMR bo wtedy po rezygnacji czeka was zwrot pobranej płatności ekologicznej, albo męczycie się 5 lat i musicie otrzymać certyfikat w 4 roku... ?:) co wy na to ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtu    2

Nie, na zboże nie ma takiego VATu ale, gdyby chcieć to dokładnie wytłumaczyć linijek w poście by zabrakło. Napisałem poglądowo. I chyba ktoś na podstawie mojego postu nie podejmie dzisiaj w nocy decyzji o przejściu na VAT...

To jest grubsza sprawa do przemyślenia, a jak ktoś nie ma o tym pojęcia powinien zrobić bilans na kartce ile czego kupuje i ile chce kupić, oraz ile czego sprzedaje i z tym iść do księgowego. Za jakieś 100 zł udzieli porady fachowej.

 

Jak masz jako takie pojęcie szukaj tematu o VAT. Bo robi się bałagan.

 

Jeśli nabyłeś ją będąc na VAT to tak

 

 

nie chce się sprzeczać, ale gdzieś czytałem o zmianie przepisów podatkowych i obecnie rolnik na zasadach ogólnych sprzedając maszynę którą nabył przed przejściem na VAT nie jest zwolniony z odprowadzenia 23 % VAT-u jak kiedyś --- taka  sytuacja... :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Z VAT to proponuję kartkę i długopis i policzyć sobie co i jak. Wstępny zarys zawsze jest. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez pw34
      Czy są jakieś informacje odnośnie naboru w marcu? Bedzie mozna byc ubezpieczonym z ZUSie? czy wydłużyli okres posiadania gospodarstwa? gospodarstwo zostało przepisane na mnie w pazdzierniku 2014 roku, skladalem na MR w pierwszym naborze czy w  marcu bede mogl skladac?
    • Przez Czakk
      Witam
      Pół roku temu przejąłem gospodarstwo. Jestem w trakcie przerabiania chlewni na kurnik. Istniejącej płyty obornikowej nie będę używał, pomiot kurzy będę wywoził poza teren gospodarstwa na pryzmę ze względów higieny przy kurniku.
      Składam wniosek na PROW, potrzebny mi sprzęt za który nie ma punktów. Punktowane są stanowiska do mycia i płukania sprzętów w tym stanowiska biobed. W tym celu chcę wykorzystać tą płytę.
      Czy jest możliwe, aby zmienić przeznaczenie płyty?
      Jak to zrobić?
      Pozdrawiam
    • Przez dotacja_info
      Nabór wniosków na „małe przetwórstwo” 29 września – 28 października 2016 r. Ogłoszenie znajduje się tutaj
      15 września 2016 r. w siedzibie ARiMR w Warszawie, odbyło się szkolenie pt. Zasady przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji polegających na podejmowaniu wykonywania działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego przez rolnika, domownika lub małżonka rolnika podlegającego w pełnym zakresie ubezpieczeniu w KRUS.
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj