rolnik22

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

danielhaker

Wiadomość dodana przez danielhaker

Polecane posty

freetaxi    947

Gdzie kolego wyczytałeś, że MR nie połączyć z MGR? Nie piszcie głupot.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Witam! Mam pytanko czy mój pomysł byłby realny w nowym PROW. Obecnie uczę się w technikum agrobiznesu, 3 klasa. W czerwcu egzamin zawodowy z R3. Korzystając ze środków UE chciałbym postawić oborę/wiatę na opasy 60 sztuk. Inwestycja ok. 250 tys. Zakup ciągnika ok 100 km plus maszyny, agregat uprawowo-siewny, gruber i pług do tego właśnie ciągnika. Łącznie inwestycje ok 450 tys. +/- Chciałbym skorzystać z modernizacji i MR jako wkład własny. Do tego środki własne (prawdopodobnie kredyt). Myślę nad przejściem na VAT. Czy można będzie połączyć ze sobą modernizację i MR. Jak to było na starych zasadach i czy mój pomysł jest realny? Przejąłbym gospodarstwo 20 ha ornego i 5 łąk. Do tego jeszcze z 5-10 bym wydzierżawił. Bydło 60 sztuk w nowej oborze i po niewielkich zmianach będę mógł obecną oborę przeznaczyć także na 60 sztuk mniejszych. Czyli bd mógł utrzymać 120 sztuk, lecz na początku zaplecze paszowe mi nie pozwoli na taką ilość.

 

Obecnie sporządzam biznesplan (z pomocą pracownika ODR) do konkursu i właśnie tych założeń się trzymam i wynik finansowy z uwzględnieniem kredytu jak dla mnie nie jest tragiczny. :D

 

Gabrysiek jak postawisz tą oborę i dobrze zapłacisz to mogę Ci zboże na paszę dostarczać - ok 100t rocznie :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Sawicki mówił o II kwartale a jak będzie to się okaże. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

właśnie otrzymałem MR chce wziąć MGR i MR mam na traktor a MGR chce wziąć na traktor i silosy kieszonkowe płytę gnojową  i pług obracalny w związku z tym  przerabiam całą oborę co posiadam z tuczarni na głęboka ściółkę dla  bydła opasowego z środków własnych lecz w Mr nie mam jeszcze żadnej produkcji zwierzęcej i chce wybudować te silosy na kiszonkę płytę obornikom i po zaskoczeniu tych inwestycji występuje z zgodą o zmianę biznesplanu MR i rozpoczynam produkcje zwierzęcą bo będę moje gospodarstwo spełniało wszystkie standardy ochrony środowiska dobrostanu zwierząt i higieny pracy i na spokojnie bez  zobowiązań czasowych że niespełnień tych  stadardów pierw wszystko porobię w gospodarstwie pobuduje doprowadzę gospodarstwo do standardów UE i zaczynam produkcie zwierzęcą tylko czy dostane dofinansowania na płytę bezobornikową i silos kieszonkowy jak w tej chwili nie posiadam zwierząt chce wszystko doprowadzić do ładu i na sam koniec wprowadzić bydło na gotowe ? 

wzrost ekonomiczny  gospodarstwa nastąpi  bo roczną produkcje zwierzęcą tak średni stan bydła roczny przewiduje na 30 sztuk wysłodki mam swoje liście buraków mam swoje i zasieje kukurydze ale pierw wystąpię o zmianę prg mr    i słomę mam swoja bo jak ojciec miał świnie to wysłodki i liście sprzedawał bo nie były mu potrzebne :D a ojciec teraz zadowolony że przepisał na mnie gospodarstwo bo on otrzymał emeryturę z krus i z zus osobno i kasę sobie liczy   i ja zadowolony bo dostałem się na mr i chce jeszcze wystartować na mgr

Edytowano przez rolnik1992-1992

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabrysiek    82

Raczej jest to nie wykonalne ponieważ MR nie można łączyć z modernizacją.Po 1: obora na 60 szt bydła opasowego kosztowała by cie conajmniej 400 tys, zakup maszyn 200-250 tys. 2 : z tym przejściem na vat to się zastanów lepiej to nie jest takie proste papierologia ciągnąca sie latami, maszyny czy budynek postawisz taniej bo odliczą ci ten vat ale gdy sprzedajesz zwierzęta czy inne płody rolne to musisz ten vat oddać. 3: z 20 czy 30 ha takiej obsady nie wykarmisz, połowę tego tak ale nie 120 szt. 4: bank na 20 ha nie da ci takiego kredytu na 500 czy 600 tys.

 

Jestem w podobnej sytuacji dostałem MR z naboru 2014 r  też czekam na modernizacje też mam 20 ha a moje inwestycje planowane to nawet nie połowa tego co ty sobie wymarzyłeś. Musisz sobie zdać sprawe na jakie możliwości stać twoje gospodarstwo

Miałem przemilczeć i lub tylko podziękować za komentarz w związku z pytaniem.

 

Po pierwsze nie doczytałeś dokładnie, po drugie przeczytaj kolejne komentarze do tematu. 

Cena jaką podałeś za budynek to na 120 sztuk a nie na 60. Nikt nie mówi, że maszyny mają być z najwyższej półki. Jest również wspomniane, że na początek chciałbym zapełnić nową oborę. VAT rozumiem papierologia, rolnictwo bardziej zaawansowane. Sprzedawałbym jedynie bydło, a zakupywałbym cielęta, pasze (śruta sojowa czy rzepakowa), nawozy, maszyny, gdyż dopiero będę zaczynał inwestować. Nie wiem czy też nie będzie to obowiązek aby przejść na VAT. Wspomniałem również o konkursie do którego przygotowuję biznesplan. Pomaga mi w nim pracownik ODR i uwzględniając spłatę kredytu nawet zostaje. Myślę, że ten mój biznesplan życie by zweryfikowało, ale nie aż tak jak to Ty to zrobiłeś.Tak po za tym to czytaj ze zrozumieniem. Dziękuję i pozdrawiam. :D

 

@fretaxi Podając ten link sam sobie zaprzeczyłeś w związku z utwardzeniem podwórka.

Edytowano przez gabrysiek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaroalvaro78    141

Zależy jaką klasę bonitacyjną ma te 20 ha. Bo jak 1-3a to cena GUSowska oscyluje ~41 tys/ha do tego wkład własny 10-20% i raczej na luźnej gumie dostaje kredyt 500-600 tys...

Edytowano przez alvaroalvaro78

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolek2    10

piszecie o kredytach na MGR a słyszeliście o embargu (nie wiadomo jak długo potrwa)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

MGR to nie kredyt. To refundacja inwestycji. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolek2    10

ale żeby otrzymać refundację 50-60% z MGR na pozostałą część 40-50%  niektórzy planują zaciągnąć kredyt (komercyjny, nie z dotacją do oprocentowania) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

A to zależy już tylko od zasobów w portfelu :) W każdym razie nazywajmy rzecz po imieniu. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

ale żeby otrzymać refundację 50-60% z MGR na pozostałą część 40-50%  niektórzy planują zaciągnąć kredyt (komercyjny, nie z dotacją do oprocentowania) 

 

a gdzie można dostać kredyt z dopłata do oprocentowania?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolek2    10

w bankach które mają podpisane umowy z ARR albo ARiMR do różnych inwestycji w rolnictwie  , na zakup ziemi chyba  nie można dostać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro30    11

Przy dzisiejszych cenach mleka które spadają i  cenach trzody po 3.30 to faktycznie jest dobry czas na branie kredytu komercyjnego na modernizacje (OPROCENTOWANIE 6,5%)ale jeżeli ktoś ma zapas kasy to trzeba korzystać PROW-u.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Jeśli kogoś stać przy niskich cenach na kredyt to niech bierze, na pewno lepiej na tym wyjdzie niż Ci co brali do oporu gdy mleko było po 2zł a świnie po 5.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lowca131    0
Napisano (edytowany)

Cześć mam pytanie czy dofinansowanie do zakupu nowego sprzetu dla mlodego rolnika czyli 60% w przypadku zakupu ciagnika dotyczy jego ceny netto czy brutto jesli nie jestem na vat-cie ???

Edytowano przez Lowca131

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Napisano (edytowany)

Aby Aby otrzymać płatność na zazielenienie konieczne jest przestrzeganie trzech obowiązkowych praktyk zazielenienia.Do praktyk zazielenienia należą:A)Dywersyfikacja uprawJeżeli nie kwalifikujesz się do wyłączenia z tego obowiązku, a posiadasz w Twoim gospodarstwie:co najmniej10 ha gruntów ornych,będziesz musiał prowadzić,co najmniej 2 różne uprawy,apowierzchnia uprawy głównej nie może przekraczać 75% gruntów ornych,powyżej 30 ha gruntów ornych będziesz musiał prowadzić co najmniej 3 różne uprawy, przy czymuprawa główna nie może zajmować więcej niż 75% gruntów ornych,a dwie uprawy główne łącznienie mogą zajmować więcej niż 95% gruntów ornych.B)Obszary proekologiczneJeżeli nie kwalifikujesz się do wyłączenia ztego obowiązku, a posiadasz w swoim gospodarstwiewięcejniż15 hagruntów ornych, będziesz zobowiązany do przeznaczenia co najmniej 5% gruntów ornychwgospodarstwie na obszary proekologiczne.C)Trwałe użytki zieloneJeżeli posiadasz trwałe użytki zielone, położone na obszarach Natura 2000 obowiązuje Cię zakaz ichprzekształcania, w tym zaorywania, gdyż są to trwałe użytki zielone cenne przyrodniczo.Jeśli posiadasz trwałe użytki zielone, które nie są cenne przyrodniczo wówczas obowiązuje Cię zakazichprzekształcania, w tym zaorywania ale tylko wówczas, gdy stosunek trwałych użytków zielonych dowszystkich użytków rolnych w danym roku dla całego kraju zmniejszy się o więcej niż 5% do wskaźnikareferencyjnego, ustalonego w roku 2015.

Edytowano przez BlomiSS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mar353    40

a gdzie można dostać kredyt z dopłata do oprocentowania?

 

Kredyt z dopłatą do oprocentowania możesz dostać jak z tego kredytu nie będziesz finansował inwestycji realizowanych z dotacją z PROW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
urwisek    4

w tym prowie sie to zmienilo i bedzie morzna korzystac z dwoch zirodel dotacji czyli 60% zwrotu inwestycji a na 40% wkladu wlasnego bedzie morzna zacignac kredyt z dotacja lub zkorzystac z ulgi w podatku jesli inwestycja polegala na budowie 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilrudy    7
8.2.4.3.3.3. Powiązania z innymi aktami prawnymi

Przepisy, z których wynika, iż istnieje możliwość podwójnego finansowania operacji kwalifikującej się do wsparcia w ramach tego poddziałania (m.in. kredyty preferencyjne, ulga inwestycyjna).

Przepisy dotyczące definicji młodego rolnika z poddziałania „Premie dla młodych rolników”.

 

 

PROW 2014-20  strona 190

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert21    11

To znaczy że jeżeli będe chciał zkożystać z  PROWU to muszę mieć najpier 200 tysięcy kupić sprzęt i potem mi oddadzą 60 % tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez pw34
      Czy są jakieś informacje odnośnie naboru w marcu? Bedzie mozna byc ubezpieczonym z ZUSie? czy wydłużyli okres posiadania gospodarstwa? gospodarstwo zostało przepisane na mnie w pazdzierniku 2014 roku, skladalem na MR w pierwszym naborze czy w  marcu bede mogl skladac?
    • Przez Czakk
      Witam
      Pół roku temu przejąłem gospodarstwo. Jestem w trakcie przerabiania chlewni na kurnik. Istniejącej płyty obornikowej nie będę używał, pomiot kurzy będę wywoził poza teren gospodarstwa na pryzmę ze względów higieny przy kurniku.
      Składam wniosek na PROW, potrzebny mi sprzęt za który nie ma punktów. Punktowane są stanowiska do mycia i płukania sprzętów w tym stanowiska biobed. W tym celu chcę wykorzystać tą płytę.
      Czy jest możliwe, aby zmienić przeznaczenie płyty?
      Jak to zrobić?
      Pozdrawiam
    • Przez dotacja_info
      Nabór wniosków na „małe przetwórstwo” 29 września – 28 października 2016 r. Ogłoszenie znajduje się tutaj
      15 września 2016 r. w siedzibie ARiMR w Warszawie, odbyło się szkolenie pt. Zasady przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji polegających na podejmowaniu wykonywania działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego przez rolnika, domownika lub małżonka rolnika podlegającego w pełnym zakresie ubezpieczeniu w KRUS.
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj