rolnik22

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

danielhaker

Wiadomość dodana przez danielhaker

Polecane posty

20CBR12    209

..i to sporo jest tu osób które z ostatniego prow nie korzystały! ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

jak myślicie czy będzie wypłacane 50% zwrotu jako zaliczka przed np budową obory?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Takich cudów raczej nie będzie, może będą jakieś zaliczki ale raczej nie 50% .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Takich cudów raczej nie będzie, może będą jakieś zaliczki ale raczej nie 50% .

jeśli się nie mylę i jeśli dobrze pamiętam (czytałem projekt) bo ma być możliwość skorzystania z zaliczki w kwocie połowy sumy dofinansowania, ale u nich sie jeszcze wszystko może zmienić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2013    1
Napisano (edytowany)

Projekt

 

Działanie: Modernizacja gospodarstw rolnych:

Zdefiniowany cel - jakim jest poprawa ogólnych wyników gospodarstw rolnych

prowadzących zarobkową działalność rolniczą, wyrażający się wzrostem wartości dodanej

brutto w gospodarstwie (GVA), nie jest jasno zdefiniowany. Nie jest podane, w jaki sposób

będzie liczona wielkość ekonomiczna gospodarstwa. Dodatkowo warunek konieczny

uzyskania dofinansowania czyli wzrost wartości dodanej brutto w gospodarstwie (GVA) o 20

% jest w praktyce bardzo trudny do osiągnięcia, a jego niespełnienie mogłoby skutkować

zwrotem całej pomocy w zakresie tego działania. Ponadto, nie wszystkie inwestycje w

gospodarstwie przekładają się na wzrost GVA. Zakup maszyn rolniczych lub ziemi nie

wpłynie na wzrost GVA. Dlatego też proponujemy odstąpienie od powiązania osiągnięcia

celu poprawy konkurencyjności gospodarstw rolnych od wzrostu wartości GVA.

Ponadto, proponowany przedział wielkości ekonomicznej gospodarstw potencjalnych

beneficjentów, których powierzchnia może dochodzić do 300 ha jest zbyt niski, jego górna

granica powinna zostać podniesiona ze 100 tys. euro do 300 tys. euro.

Należy dopisać, że w ramach działania będą realizowane operacje na inwestycje mające

na celu dostosowanie gospodarstw do wymogów związanych z prowadzeniem gospodarstw

rolnych na obszarach OSN. Taką podstawę daje przepis art. 18 pkt. 4b projektu

rozporządzenia Parlamentu i Rady Europejskiej w sprawie wsparcia rozwoju obszarów

wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W przedstawionym projekcie PROW 2014-2020 nie ma możliwości zakupu zwierząt w

ramach tego działania. W modernizacji gospodarstw rolnych należy, zdaniem samorządu

rolniczego, w sposób priorytetowy traktować produkcję zwierzęcą.

Dlatego przy budowie nowych budynków gospodarskich należałoby stworzyć możliwość

zakupu stada podstawowego zwierząt gospodarskich. Do grupy kosztów kwalifikowanych

należy więc dodać koszty zakupu zwierząt hodowlanych. Mając na uwadze także Program

odbudowy pogłowia trzody chlewnej w Polsce w rodzajach operacji dotyczących budynków

inwentarskich sformułowanie „-dotyczące produkcji prosiąt” należy zastąpić „-dotyczące

produkcji trzody chlewnej”, gdyż zaproponowany w projekcie zapis ogranicza możliwość

pozyskania środków przez producentów polskiej wieprzowiny.

Należy również umożliwić rolnikom możliwości uzyskania wsparcia finansowego na zakup

używanych maszyn. Koszty zakupu nowego sprzętu to duży wydatek finansowy dla wielu

małych i średnich gospodarstw rolnych, jeżeli celem PROW 2014-2020 jest modernizacja

takich gospodarstw - to dopuszczenie dofinansowania sprzętu używanego pozwoli na

ułatwienie restrukturyzacji większej ilości gospodarstw rolnych. Dopuszczenie używanego 3

 

sprzętu będzie także argumentem dla firm handlujących nowym sprzętem, aby nie ceny nie

wzrastały nadmiernie.

 

Intensywność pomocy Pozostawić zapisy na poziomie z PROW 2007-2013 tj. Proponujemy

zapis do 60 % kosztów kwalifikowalnych operacji i nie mniej niż 50 %. Przepisy projektu

ww. rozporządzenia Parlamentu i Rady nie wprowadzają takich ograniczeń finansowania jak

PROW 2014-2020.

Należy wykreślić obligatoryjny zapis - w gospodarstwie prowadzona jest rachunkowość

rolnicza.

 

W kwestii możliwości pozyskania zaliczki na modernizację powinny zostać określone

również zasady jej poręczania. Nie należy wymagać gwarancji bankowych, są to niepotrzebne

a znaczące koszty dla gospodarstwa rolnego. Proponuje jej wypłatę na podstawie podpisanej

umowy oraz weksla in blanco.

Ponadto zarówno przy wyborze kryteriów przyznawania, jak i podziale środków w tym

działaniu powinna zostać zastosowana szeroko pojęta regionalizacja.

 

Edytowano przez 2013

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

2013... to nie jest projekt a konsultacja.... to dwie różne rzeczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Czyli jak np. (mówię czysto teoretycznie) ARiMR wypłaci np. 50% zaliczki przed inwestycją (dofinansowanie 500 tys zł, czyli wysokość zaliczki 250 tys zł), to ta zaliczka może być traktowana jako wkład własny w kredyt jaki będzie brało się na inwestycję?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2013    1

2013... to nie jest projekt a konsultacja.... to dwie różne rzeczy

Może mi ktoś podać link do tego projektu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Czyli jak np. (mówię czysto teoretycznie) ARiMR wypłaci np. 50% zaliczki przed inwestycją (dofinansowanie 500 tys zł, czyli wysokość zaliczki 250 tys zł), to ta zaliczka może być traktowana jako wkład własny w kredyt jaki będzie brało się na inwestycję?

Przecież zaliczkę można otrzymać przed realizacją więc logicznie rzecz biorąc ty po co brać kredyt i zaliczkę w to wliczać i płacić dodatkowe odsetki, można wziąć po prostu niższy kredyt.

Co do wielkości zaliczki to ja to właśnie tak zrozumiałem jak napisałeś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5
Napisano (edytowany)

Chodzi o to, że przy preferencyjnym kredycie minimalny wkład własny to 10% wartości kredytu.. Przy 1 mln zł, jest to 100 tys zł, więc jak ktoś np. nie ma tych 100 tys zł, to może jako wkład własny policzyć zaliczkę z ARiMR. O to mi chodziło.

Edytowano przez jarekmalina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhfan    1

ale kredytu preferencyjnego nie można do PROW-u więc nie ma co porównywać i dawać takich przykładów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

W projekcie jest wzmianka, że dopuszczalna jest zasada podwójnego finansowania czyli łączenia PROW z np. kredytem preferencyjnym. Tylko kwestia tego, czy KE to zatwiedzi, dlatego pisalem, że pytam czysto teoretycznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Faktycznie w obecnej wersji była by opcja podwójnego finansowania. Jarekmalina... jak nie masz 100 tysi to sie nie porywaj na kredyt milionowy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

daremw pytam czysto teoretycznie :)

W moim przypadku zbraknie miliona na całą inwestycję, więc podane liczby były przykładowe..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2013    1

w co dokładnie chcesz inwestować jarekmalina ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
korsarz    7

są wśród was osoby, które nie korzystały z poprzedniego prow?

 

Ja nie skorzystałem. Koledzy gdyby ktoś wiedział coś więcej o dodatkowej kasie na prow 2007-2013 chodzi mi o Wielkopolske o wnioski które zostały odrzucone to proszę o kontakt. Ja słyszałem że ma starczyć na 100% wniosków, ale zastanawiam sie czy ja już nie słyszę rzeczy które chce usłyszeć :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2013    1

słyszałem, że osoby, które nie korzystały z poprzedniego prow-u będą w pierwszej kolejności do rozpatrywania wniosków :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2013    1

kolega mówił ,że mówili tak w magazynie rolniczym "Tydzień" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483
Napisano (edytowany)

bardzo fanie by było... cos sie wymysli..

a mam pytanie czy mozna budowac w ramach prow na gruntach dzirzawionych ?

Edytowano przez Michalmeer

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

ręczył nie będę, ale coś mi brzęczy w głowie (coś sie obiło o uszy) że chyba nie będzie można, zresztą ja bym nie widział sensu, chyba że dzierżawa wieczysta :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez pw34
      Czy są jakieś informacje odnośnie naboru w marcu? Bedzie mozna byc ubezpieczonym z ZUSie? czy wydłużyli okres posiadania gospodarstwa? gospodarstwo zostało przepisane na mnie w pazdzierniku 2014 roku, skladalem na MR w pierwszym naborze czy w  marcu bede mogl skladac?
    • Przez Czakk
      Witam
      Pół roku temu przejąłem gospodarstwo. Jestem w trakcie przerabiania chlewni na kurnik. Istniejącej płyty obornikowej nie będę używał, pomiot kurzy będę wywoził poza teren gospodarstwa na pryzmę ze względów higieny przy kurniku.
      Składam wniosek na PROW, potrzebny mi sprzęt za który nie ma punktów. Punktowane są stanowiska do mycia i płukania sprzętów w tym stanowiska biobed. W tym celu chcę wykorzystać tą płytę.
      Czy jest możliwe, aby zmienić przeznaczenie płyty?
      Jak to zrobić?
      Pozdrawiam
    • Przez dotacja_info
      Nabór wniosków na „małe przetwórstwo” 29 września – 28 października 2016 r. Ogłoszenie znajduje się tutaj
      15 września 2016 r. w siedzibie ARiMR w Warszawie, odbyło się szkolenie pt. Zasady przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji polegających na podejmowaniu wykonywania działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego przez rolnika, domownika lub małżonka rolnika podlegającego w pełnym zakresie ubezpieczeniu w KRUS.
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj