rolnik22

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

danielhaker

Wiadomość dodana przez danielhaker

Polecane posty

strzymek    28

na 28 to snopowiązałkę może dadzą ponoć w tym rozdaniu ma nie być "rozdawnictwa"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2013    1
Napisano (edytowany)

Naszy temat to PROW a nie MR, nie plączcie jednego z drugim!

 

Pisanie pogrubioną czcionką Pkt. 1.13 +1 punkt ostrzeżenia ///SZYMANOX///

Edytowano przez SZYMANOX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1530

no tak ale w sumie mamy grubo ponad 60ha z dzierżawami pod kosę, także Tucano byłby w sam raz...

A snopowiązałką to sobie sam koś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324
Napisano (edytowany)

raczej nie można łaczyć programów, ale chyba jest mozliwość skorzystania z prow z rodzicami (dwa oddzielne gospodarstwa).

już masz przepisane te 28ha?

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1530

jeszcze nie mam przepisanego na siebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

tia, Ci prawdziwi to jak mieli te 10-20ha to do dziś mają, przynajmiej tak jest u nas. Rolnik to zawód jak każdy inny. Rząd uwalania zawody a Ty chcesz aby to był zawód jak prawnik ;)

Dzięki takim myśleniu jak Twoje Ci prawdziwi rolnicy będący tylko w KRUS ubezpieczeni a dorabiający np jako kierowcy w OSP na wioskach na umowach zlecenia za 100-300zł o mało co nie stracili emerytur, lat składkowych bo ten KRUS chciał się ich pozbyć. Pamiętaj, KRUS to zło, jest tani ale pracownicy są często niekompetentni i rolnika który zapiernicza w polu robią w balona jak przyjdzie co do czego.

Co do Twoich mrzonek o tym że ktoś zamiast wziąć MR odda komuś (znaczy tobie) ziemię (nawet w dzierżawę) to zapomnij. Mam wielu kolegów ze studiów czy z pracy - wpadają, ziemię obrabiają i czekają na dopłaty. Jak pojawia się coś do przejęcia to biorą. Nikt nie myśli tego komuś oddawać, sprzedawać itp. W moich okolicach dopiero teraz ANR wystawia jakieś grunta na sprzedaż bo były 30letnie umowy.

Popatrz po swoich kolegach, sąsiadach, niejeden z nich pewnie pracuje jako przedstawiciel handlowy JD czy CNH czy też w branży pasz dla zwierząt płacąc tak naprawdę ZUS a po jednej robocie ryje w gospodarstwie do zmroku lub w weekendy. Nie powiesz mi że takie gospodarstwa nie są rozwojowe (bo chyba bardziej chodzi o rozwój gospodarstw a nie o sztuczne utrzymywanie tych którzy sobie ledwo radzą). Popatrz też że sporo handlarzy zwierzętami jest płatnikami KRUSu. Tak mają te 2-5ha, płacą KRUS, pracują na czarno i dla nich chcesz dać szanse? Oni z tego nie skorzystają bo handelek bydłem lepszy. Gdyby chcieli skorzystać to zrobiliby to w poprzednich naborach SPO/PROW. Obudź się kolego ;)

 

 

Co do 30ha - może i da się żyć ale to jest max 2-3 miechy roboty w roku tak naprawdę ;) (uprawy polowe+RSy).

No chyba że jakieś krzewy/drzewka to więcej bo dopiero przy czymś takim jak chów/hodowla zwierząt to jest pełno roboty ale dla tych jest przecież ekstra kasa w tym PROWie (chów trzody chlewnej).

 

nie chciałbym wprowadzać w błąd ale chyba to co mogli z innych działań to zebrali do kupy i robią Młodego Rolnika-100tys PLN, podejrzewam że jest to ostatnie działanie.

Nikita zgadzam sie z tobą w w 200% :) , kto zaradnemu zabroni pracować i obrabiac pole. patrząc na sasiadów tylko ja próbuje cos zrobić, oni siedzą i czekaja na mane z nieba (są na krus) i biadola że nic sie nie opłaca. gospadarstwo prowadzę od ok 2 lat w tym czasie dokupiłem 4,6 ha (w tym roku również coś dokupię) i trochę maszyn (w sumie zainwestowane ok 150tys.) i nie skorzystałem z żadnego wsparcia bo niby nie jestem rolnikiem (ubezpieczony jestem w zus). tylko to z mojego podwórka wyjeżdzają naczepy ze zbożem (100% na sprzedaż z 25ha), a oni sprzedają w woreczkach jak cos zostanie z tego co sami nie zjedzą. Żaden nawet nie mysli o powiekszaniu gospodarstwa i rozwoju bo unia da i na wegetacje będzie.

krus powinno się zlikwidować i wszyscy powinni płacic podobne składki - mam nadzieje że w końcu trafi się odważny który zlikwiduje ten relikt na glinianych nogach.

w sumie łaski nie robią z tym prow, dziadek, ojciec nigdy z niczego nie mogli skorzystać bo byli na ZUS i sobie radzili i ja też sobie poradzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

jeśli krus by sie zlikwidowało to już w ogule na gospodarstwie nikogo by nie było.. poza tym jesteś na zus to twoja decyzja wiec dobrowolnie wybrałeś to że nie korzystasz z funduszy które przysługują rolnikom na krus .. , pretensje mozesz mieć sam do siebie


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Może skończmy ten temat (KRUS konieczny czy nie) bo są różne zdania w których jedni uważają że rolnik to KRUSowiec a w drugich to że rolnik to producent żywności nieprzetworzonej. To którzy powinni korzystać z funduszy wspierających polską wieś IMHO nie powinno zależeć od sposobu ubezpieczenia a od tego czy ktoś produkuje coś w rolnictwie czy też nie i czy chce się tym zajmować czy nie.

Ja akurat doskonale rozumiem aro1975 bo znam patologie z KRUSu (taryfiarze z 1ha ziemi-ci to zyskali w cholerę przy MR sprzed 2006roku, potem cwaniaczki z niby firmą ale podlega pod krus bo ma 1ha ziemi po dziadkach, poza tym wszyscy z 5-10ha i ptaszkami (RS) oraz zerową produkcją na rynek albo produkcją dla sąsiadów bo więcej niż 1-2ha nie obsiewają).

Michalmeer - chcemy tego samego - sensownych dochodów z sensownych gospodarstw (a nie patologia bo jak nie 1-5ha to farmy po 13tys ha bazujące na samych dzierżawach z ANRu).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

dobrze powiedziane, w sumie nie chodzi o sposób ubezpieczenie tylko o stworzenie moźliwości rozwoju dla tych co sie chcą rozwijać niezależnie od tego czy jest się w krus czy zus.

 

jeśli krus by sie zlikwidowało to już w ogule na gospodarstwie nikogo by nie było.. poza tym jesteś na zus to twoja decyzja wiec dobrowolnie wybrałeś to że nie korzystasz z funduszy które przysługują rolnikom na krus .. , pretensje mozesz mieć sam do siebie

może to był i mój wybór, ale pracuje od 1999 roku (zaraz po studiach poszedłem do pracy) i wtedy nikt nawet nie wspomiał o jakichś funduszach pomocowych, a jak ktos pracuje te kilkanaście lat odprowadza składki do ZUS i dodatkowo ma firme to ciezko z tego wszystkiego zrezygnować żeby przejść na KRUS po to tylko aby dostać wsparcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5
Napisano (edytowany)

W projekcie nowego PROW 2014-2020, który poszedł do Brukseli w działaniu "Modernizacja Gospodarstw Rolnych" jest taki zapis:

 

"Powiązania z innymi aktami prawnymi

 

Przepisy, z których wynika iż istnieje możliwość podwójnego finansowania operacji kwalifikującej się do wsparcia w ramach tego poddziałania (m.in. kredyty preferencyjne, ulga inwestycyjna)."

 

Czy to znaczy, że jeżeli Komisja Europejska to zaakceptuje to będzie można łączyć MGR z kredytem preferencyjnym?

Edytowano przez jarekmalina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

jak zaakceptują to widocznie tak, w sumie to i dobrze by było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Nie dobrze a bardzo dobrze :) Po co brać drogi kredyt na np. 5 lat jak można wziąć tani na 10-15, było by to bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza przy budowie obór, chlewni itp. nawet jak by ktoś nie otrzymał zwrotu to zostaje się z kredytem preferencyjnym a nie zwykłym który może go wykończyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

też bym się nie zastanawiał tylko brał żeby za jednym rzutem zrobić jak najwięcej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

za tym też jestem za przykładowo kredyt bedzie oprocentowany na około 3-4% to znacznie odciązy gospodarstwo .. wkład własny napewno jakiś bedzie ale bedzie znacznie łatwiej zorganizować pieniadze na zakup


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Miejmy tylko nadzieję, że KE zatwierdzi ten projekt..

W moim przypadku było by to rewelacyjne wyjście bo inaczej musiał bym wziąść 2 kredyty... Jeden preferencyjny na budowę, a drugi z wysokim procentem na wyposażenie tego budynku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Jest szansa że dostanę część zwrotu na zakupiony ciągnik w tym roku?


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2013    1
Napisano (edytowany)

Miejmy tylko nadzieję, że KE zatwierdzi ten projekt..

W moim przypadku było by to rewelacyjne wyjście bo inaczej musiał bym wziąść 2 kredyty... Jeden preferencyjny na budowę, a drugi z wysokim procentem na wyposażenie tego budynku.

 

Ile ma czasu KE na zatwierdzenie tego projektu?

 

Modernizacja w nowym PROW jest możliwa, gdy poprawi wartość dodaną brutto w gospodarstwie o 10 proc. Wsparcie powiązane jest z restrukturyzacją gospodarstwa, a wartość ekonomiczna gospodarstwa jest większa niż 6 tys. euro ale nie jest większa niż 250 tys. euro i gospodarstwo ma nie więcej niż 300 ha powierzchni – to główne warunki otrzymania wsparcia w wysokości w zasadzie do 50 proc. kosztów kwalifikowalnych i do 200 tys. zł.

 

Minister Marek Sawicki uważa, że konsultacje nowego PROW mogą zakończyć się po 4 miesiącach i już jesienią tego roku może on być realizowany.

Projekt PROW – po przyjęciu przez polski rząd - trafił w połowie kwietnia do uzgodnienia do Komisji Europejskiej. Czego można spodziewać się po tych konsultacjach?

- Jak znam komisję, zawsze będą uwagi, zawsze będą trudności – mówi minister rolnictwa Marek Sawicki. - Przedstawiliśmy projekt możliwie najlepszy, jaki udało się nam skonstruować po bardzo szerokich konsultacjach i oczywiście będziemy go bronić, ale to nie jest tak, że jeśli będą po drugiej stronie racjonalnie argumenty, to nie będziemy w stanie go korygować. Tak wygląda ten proces: my składamy projekt, jest on konsultowany, ostateczny kształt będzie znany, mam nadzieję, za 4-5 miesięcy.

Jak dodał minister, nie przewiduje żadnych trudnych punktów w tych konsultacjach..

Uzgodnienia mogą trwać – zgodnie z przepisami – do pół roku.

- Gdyby udało się nam to zrobić w 4 miesiące, to mniej więcej wrzesień-październik bylibyśmy gotowi z realizacją nowego PROW-u – zapowiada minister.

Jeszcze w tym roku mogłyby być nabory w ramach nowego PROW.

Edytowano przez 2013

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

60% zwrotu dla młodych rolników i 50% zwrotu dla całej reszty


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Ile ma czasu KE na zatwierdzenie tego projektu?

 

Modernizacja w nowym PROW jest możliwa, gdy poprawi wartość dodaną brutto w gospodarstwie o 10 proc. Wsparcie powiązane jest z restrukturyzacją gospodarstwa, a wartość ekonomiczna gospodarstwa jest większa niż 6 tys. euro ale nie jest większa niż 250 tys. euro i gospodarstwo ma nie więcej niż 300 ha powierzchni – to główne warunki otrzymania wsparcia w wysokości w zasadzie do 50 proc. kosztów kwalifikowalnych i do 200 tys. zł.

 

Minister Marek Sawicki uważa, że konsultacje nowego PROW mogą zakończyć się po 4 miesiącach i już jesienią tego roku może on być realizowany.

Projekt PROW – po przyjęciu przez polski rząd - trafił w połowie kwietnia do uzgodnienia do Komisji Europejskiej. Czego można spodziewać się po tych konsultacjach?

- Jak znam komisję, zawsze będą uwagi, zawsze będą trudności – mówi minister rolnictwa Marek Sawicki. - Przedstawiliśmy projekt możliwie najlepszy, jaki udało się nam skonstruować po bardzo szerokich konsultacjach i oczywiście będziemy go bronić, ale to nie jest tak, że jeśli będą po drugiej stronie racjonalnie argumenty, to nie będziemy w stanie go korygować. Tak wygląda ten proces: my składamy projekt, jest on konsultowany, ostateczny kształt będzie znany, mam nadzieję, za 4-5 miesięcy.

Jak dodał minister, nie przewiduje żadnych trudnych punktów w tych konsultacjach..

Uzgodnienia mogą trwać – zgodnie z przepisami – do pół roku.

- Gdyby udało się nam to zrobić w 4 miesiące, to mniej więcej wrzesień-październik bylibyśmy gotowi z realizacją nowego PROW-u – zapowiada minister.

Jeszcze w tym roku mogłyby być nabory w ramach nowego PROW.

 

 

Wątpię żeby nabór ruszył w tym roku... Dobrze będzie jak ruszy do marca 2015.. Kto się stara o dofinansowanie na budowę to dla niego jeszcze lepiej jak będzie nabór w przyszłym roku bo uzyskanie pozwolenia trwa nawet rok i dłużej.. Więc czasu jest mało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2013    1
Napisano (edytowany)

dla tych co są budować to by było lepiej... ale dla tych co chcą maszyny to czym wcześniej tym lepiej :)

Edytowano przez 2013

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej24871    12
Napisano (edytowany)

Ciekawe dla czego oni tak ślepo brną w promowanie budownictwa ? Budować ma zwrot to jest normalnie prze>>>>bane , sto razy lepiej jest wyremontować park maszynowy a budować własnym kosztem .

Edytowano przez Andrzej24871

O to chodzi , że każdy zachwala i uwielbia zachodnie ciągniki za KOSMICZNE ceny, chociaż wielu tych maszyn nie widziało na oczy i sobie ich nie kupi, a Pronara nie chcą za darmo nawet, bo wstyd nim jezdzić, bo ktoś tam powiedział komuś ze mu się popsuł kiedyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez pw34
      Czy są jakieś informacje odnośnie naboru w marcu? Bedzie mozna byc ubezpieczonym z ZUSie? czy wydłużyli okres posiadania gospodarstwa? gospodarstwo zostało przepisane na mnie w pazdzierniku 2014 roku, skladalem na MR w pierwszym naborze czy w  marcu bede mogl skladac?
    • Przez Czakk
      Witam
      Pół roku temu przejąłem gospodarstwo. Jestem w trakcie przerabiania chlewni na kurnik. Istniejącej płyty obornikowej nie będę używał, pomiot kurzy będę wywoził poza teren gospodarstwa na pryzmę ze względów higieny przy kurniku.
      Składam wniosek na PROW, potrzebny mi sprzęt za który nie ma punktów. Punktowane są stanowiska do mycia i płukania sprzętów w tym stanowiska biobed. W tym celu chcę wykorzystać tą płytę.
      Czy jest możliwe, aby zmienić przeznaczenie płyty?
      Jak to zrobić?
      Pozdrawiam
    • Przez dotacja_info
      Nabór wniosków na „małe przetwórstwo” 29 września – 28 października 2016 r. Ogłoszenie znajduje się tutaj
      15 września 2016 r. w siedzibie ARiMR w Warszawie, odbyło się szkolenie pt. Zasady przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji polegających na podejmowaniu wykonywania działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego przez rolnika, domownika lub małżonka rolnika podlegającego w pełnym zakresie ubezpieczeniu w KRUS.
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj