rolnik22

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

danielhaker

Wiadomość dodana przez danielhaker

Polecane posty

st220    20

^ Huk ich tam wie o co im chodzi, ale jak by nie było to zapis głupi.

 

Było orientacyjnie 4km/ha ale to też zależało a jak teraz będzie to się okaże. Po odpisaniu vat-u i zwrocie w wysokości 60% to historia sąsiada może nabierać sensu:) Trzeba wziąć pod uwagę że początkowo należy zapłacić 100% tej sumy, a dopiero po jakims czasie kasa się zwraca. Ale na 14 ha 100km napewno nie dostaniesz. Mój znajomy na 16 ha + produkcja świń dostał 82km...oczywiście w starym prow. W nowym będzie prawdopodobnie jeszcze trudniej. W nowym prow ma być bezzwrotna dotacja dla gospodarstw nie łapiących się na modernizację. Ale co i jak będzie to nikt jeszcze nie wie. Może za jakieś pół roku się wyjaśni.

 

Jak w tym w nowym PROWie będzie nie wiadomo, ale w starym można było dostać duży ciągnik na mały areał, znajomy dostał 100km na 16ha a spłacał jeszcze kredyt preferencyjny na ciągnik 80km, gdyby nie ten kredyt to spokojnie by dostał 115km które chciał.

Edytowano przez st220

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja biorę w starym prow-ie silosy. Pozwolenie na budowę kosztowało 800zl i załatwione zostało w 2 tygodnie. Projektant tylko raz przyjeżdżał, także nie jest to takie trudne. Z budynkami inwentarskimi pewnie gorzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

ja mam pytanie które jeszcze chyba nie padło tu. otóż jako że każdy oczywiście w miarę możliwości chce z funduszy wyciągnąć jak najwięcej a fundusze na sam zakup maszyn są ograniczone mocno względem całej dostępnej kwoty a przy okazji jest MR. więc zastanawiam się czy kupienie dojarki przewodowej zalicza się do zakupu maszyn czy też do modrnizacji budynków inwentarskich?

jest to ważne z punktu widzenia przejmującego gospodarstwo bo nie wiem czy brać dojarkę na MR czy czekać na MGR. jeśli jest maszyną w mniemaniu agencji to na MR, a jeśli zalicza się do modernizacji inwentarskich to na MGR, wtedy dostępna kwota na zakup maszyn będzie lepiej wykorzystana i oczywiściee więcej funduszy się wyciągnie:)

 

Osobiście byłbym skłonny stwierdzić że jest to modernizacja, aczkolwiek z agencją nigdy nic nie wiadomo więc może ktoś się orientuje lepiej

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Ja biorę w starym prow-ie silosy. Pozwolenie na budowę kosztowało 800zl i załatwione zostało w 2 tygodnie. Projektant tylko raz przyjeżdżał, także nie jest to takie trudne. Z budynkami inwentarskimi pewnie gorzej.

z oborami, chlewniami, kurnikami problemów jest dużo więcej, jak stawiasz do 40 DJP to bez problemów i szybko sie można uwinąć, powyżej 40 DJP zaczynają się problemy, opinie środowiskowe, sanepid, wójt a szczyt szczęścia się osiąga jak buduje się blisko zabudowy mieszkaniowej, domów i sąsiadom się to nie podoba (odory, hałas, zazdrość :)), wetdy można i 2 lata czekać na początek budowy i można się nie doczekać wcale. to tak w skrócie z grubsza z doświadczeń (sam sabotuję budowę kurnika ponad 21000 szt gęsi kilkadziesiąt metrów ode mnie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biznes12    23

nie wiedziałem gdzie to napisać ale myśle że to dobry dział. Mam pytanie czy jak pracuję i jestem na ZUS-ie to mogę wydzierżawić/kupić/zmodernizować budynek inwentarski i sprzedawać świnie? czy muszę byc zarejestrowany w KRUS-ie i w ZUS-ie? żeby w przyszłości skorzystać z prowu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Gdyby była taka możliwość łączenia kredytu preferencyjnego to bardzo dobrze :)

 

A jak jest z zaliczkami ? jak to wyglądało w starym PROW-ie ? jeżeli robię zakup za 300 tys brutto to wychodzi z tego 231 tys netto

231 :2 - 115 500 to ta połowe co by się kwalifikowała do zwrotu to jest jako zaliczka ?

nie wiem jak to było liczone, ale jak vat 23% to z 300 tys brutto to wychodzi 243 902 zł netto a połowa to 121 951 zł

 

dla mniej wtajemniczonych to suma brutto dzieli się przez 1.23 i wychodzi netto :)

jeśli ma się cenę netto to się mnoży razy 1.23 unikajmy błędów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darek578    0

Chłopaki widzę ze jesteście bardziej obeznani ode mnie. Jak myślicie w tym naborze który teraz będzie dałoby rade jakoś postawić hale magazynową i wykończyć plac manewrowy?

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jakuq1626    0

Mam pytanie mam 19 lat i jestem w 3 klasie technikum rolnicze, wiem doskonale ze na zdobycie wykrzaczenia jest 3 lata. Moj ojciec który by na mnie przepisał polne ma 50l dodam że posiadam 25h użytków rolnych. Czy jest możliwość starania sie o młodego rolnika i przepisania pola w takim wieku czy trzeba czekać do wieku emerytalnego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Może ci przepisać średnią wojewódzką w np. podlaskiem chyba 11ha i dalej mieć sobie 14 ha aż do emerytury.

 

Chłopaki widzę ze jesteście bardziej obeznani ode mnie. Jak myślicie w tym naborze który teraz będzie dałoby rade jakoś postawić hale magazynową i wykończyć plac manewrowy?

 

Pozdrawiam

 

Takie projektu bedą promowane w nowym prow'ie

Edytowano przez BlomiSS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

czy myślicie że dałoby się wziąć ciągnik 115 km+ przyczepa samozbierająca 40m3 na prow mając tylko 15 lucerny w czystym siewie udokumentowanej? jakoś kombinować z koszeniem 6 razy w roku? czy nie obejdzie się bez dokumentowania reszty pól?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slomek    186

A czy wiadomo kiedy już coś może ruszyć? I jak będzie z budową magazynów/ garaży

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2013    1

A tak w ogóle to kiedy będzie można składać wnioski o dofinansowanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

termin przyjmowania narazie bez zmian czyli pierwszy kwartał 2015 roku


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darek578    0

BlomiSS Optymistyczne wizje mam po twojej wypowiedzi:) Tylko jak udowodnić wzrost gospodarczy poprzez wybudowanie placu? Moźe lepiej skorzystać z innego działania w ramach PROW nie modernizacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

udowodnić się da, kwestia wyobraźni :)

to właściwie tak samo jak z większością inwestycji, niby jak ma ci wpłynąć ciągnik na wzrost albo pług? tak samo jak nie zarabiasz na lewo sprzętem to niby nie przyczynia się do wzrostu ale wszyscy biorą i jakoś to uzasadniają. do tej pory orałeś i siałeś a jak zasiejesz czy uprawisz nowszym to wielka różnica w dochodach- no ja myślę że nie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

mnie też zastanawia ten wzrost gospodarczy/ekonomiczny a dokładniej jak będzie mierzony i w jakim odstępie czasu.

Np w 2015r składam wniosek. Inwestycję zrobię w 2018r. Wzrost mam wykazać w rok czy 5 lat od otrzymania płatności a może w każdym następnym roku po otrzymaniu płatności ten wzrost ma być już zwiększony? Wzrost będzie mierzony jak? Jestem VATowcem więc finansowo da się to jakoś wykazać ale jaką rolę odegrają dopłaty w tej sytuacji (chodzi o sytuacje gdzie np uprawiałbym pole a właściciel pola brał dopłaty). W przypadku odkupienia ziemi wartość dopłat wzrośnie, wartość gospodarstwa także ale wartość sprzedaży już nie.

Temat mocno zagmatwany jak dla mnie jak na razie ale jest parę maszyn które chciałbym kupić i nawet przez te GVA jestem w stanie przebrnąć tylko niech dadzą przepisy jak to będzie liczone.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebaskorpio    3

Witam, korzystałem z modernizacji gospodarstw rolnych i chciałbym teraz zrezygnować z prowadzenia gospodarstwa czy jest taka możliwość przed upływem 5 lat od wypłaty pomocy? Może ktoś miał podobną sytuację?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

no innej opcji nie ma ..


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilo234m    0

Drodzy koledzy planuje rozpocząć prowadzenie gospodarstwa rolnego i załapać się na młodego rolnika, i modernizacje, orientuje się ktoś kiedy dokładnie możne się odbyć nabór wniosków na modernizacje i na jaka maksymalnie pule pieniędzy można będzie się starać. Pozdro i odpowiadajcie jak coś wiecie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

nic nie wiadomo kiedy co i jak


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2013    1

Ile czasu oni będą rozpatrywać wniosek? Bo dajmy ,że w lutym 2015 roku można by było złożyć wniosek to kiedy będziemy mogli kupić sprzęty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad451    3

zalezy ktory bedziesz na liscie, jesli blizej poczatku to kupisz szybciej a jesli pod koncem listy to kupisz pozniej..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Drodzy koledzy planuje rozpocząć prowadzenie gospodarstwa rolnego i załapać się na młodego rolnika, i modernizacje, orientuje się ktoś kiedy dokładnie możne się odbyć nabór wniosków na modernizacje i na jaka maksymalnie pule pieniędzy można będzie się starać. Pozdro i odpowiadajcie jak coś wiecie :)

Ja słyszałem że jeszcze w tym roku ma być nabór.... prognozy są takie że na budowlankę 500 tyś a na maszyny 200 tyś


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez pw34
      Czy są jakieś informacje odnośnie naboru w marcu? Bedzie mozna byc ubezpieczonym z ZUSie? czy wydłużyli okres posiadania gospodarstwa? gospodarstwo zostało przepisane na mnie w pazdzierniku 2014 roku, skladalem na MR w pierwszym naborze czy w  marcu bede mogl skladac?
    • Przez Czakk
      Witam
      Pół roku temu przejąłem gospodarstwo. Jestem w trakcie przerabiania chlewni na kurnik. Istniejącej płyty obornikowej nie będę używał, pomiot kurzy będę wywoził poza teren gospodarstwa na pryzmę ze względów higieny przy kurniku.
      Składam wniosek na PROW, potrzebny mi sprzęt za który nie ma punktów. Punktowane są stanowiska do mycia i płukania sprzętów w tym stanowiska biobed. W tym celu chcę wykorzystać tą płytę.
      Czy jest możliwe, aby zmienić przeznaczenie płyty?
      Jak to zrobić?
      Pozdrawiam
    • Przez dotacja_info
      Nabór wniosków na „małe przetwórstwo” 29 września – 28 października 2016 r. Ogłoszenie znajduje się tutaj
      15 września 2016 r. w siedzibie ARiMR w Warszawie, odbyło się szkolenie pt. Zasady przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji polegających na podejmowaniu wykonywania działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego przez rolnika, domownika lub małżonka rolnika podlegającego w pełnym zakresie ubezpieczeniu w KRUS.
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj