rolnik22

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

danielhaker

Wiadomość dodana przez danielhaker

Polecane posty

mrursus7    9

I ten rok pokaże który dealer wytrzyma na rynku bez sprzedaży ;) Wytrzymają aby najwieksi bo narobiło sie ich co 2 km to dealer Ursus - NH - Case - Class itd. Jadąc przez trase to przez 30 km mijałem 6 dealerów ;) Z jednym rozmawiałem to mówił ze spadek ciagników jest o 70 % ;) ponad . Tak było w Lutym a co dalej powiedział sam nie wie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Według wszelakich badań to dendencja kupna maszyn powinna rosnąć wraz z nadejściem wiosny a już od kwietnia-maja ma spadać do końca roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrursus7    9

Polecam statystyki Początku roku 2012-2013 a roku 2014 ;) Z 3 tygodnie temu w Agrobiznesie mówili , że dealerze nie mogą się doczekać Naboru Prowu.. Bo sprzedaż spadła nie o 5 procent tylko o 50 .. A nie przepraszam to było w Niedziele w programie Tydzien.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

czytałem ostatnio o sprzedaży przyczep i też dużo spadła sprzedaż ... nie dziwie sie do połowy 2015 taka tendencja sie utrzyma


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

  1. Poddziałanie: Pomoc na inwestycje w gospodarstwach rolnych (Modernizacja gospodarstw rolnych)

Celem działania jest zwiększenie rentowności i konkurencyjności gospodarstw w następujących obszarach:

  • rozwój produkcji prosiąt,
  • rozwój produkcji mleka krowiego,
  • rozwój produkcji bydła mięsnego,
  • operacje związane z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu.

 

Wielkość ekonomiczna gospodarstwa uprawnionego do otrzymania pomocy stanowi co najmniej równowartość 15 tys. euro. i nie jest większa niż 100 tys. euro.

Od powyższej zasady przewiduje się następujące wyjątki:

  • w przypadku inwestycji, której celem będzie prowadzenie działalności w zakresie produkcji prosiąt, wielkość ekonomiczna gospodarstwa uprawnionego do otrzymania pomocy stanowi co najmniej równowartość 15 tys. euro i nie jest większa niż 500 tys. euro.
  • w przypadku inwestycji dotyczących rozwoju produkcji mleka krowiego pomoc może być przyznana, jeżeli w gospodarstwie jest utrzymywane co najmniej 25 krów albo utrzymywane jest minimum 15 krów i w wyniku realizacji operacji do dnia złożenia wniosku o płatność ostateczną osiągnięty zostanie próg co najmniej 25 krów.

  • Jeżeli o pomoc na inwestycję dotyczącą rozwoju produkcji mleka krowiego ubiega się młody rolnik, pomoc może być przyznana nawet jeżeli w gospodarstwie nie są utrzymywane krowy albo utrzymywanych jest mniej niż 15 krów. W takim przypadku wielkość ekonomiczna gospodarstwa uprawnionego do otrzymania pomocy stanowi co najmniej równowartość 15 tys. euro a w wyniku realizacji operacji do dnia złożenia wniosku o płatność ostateczną zostanie osiągnięty próg co najmniej 25 krów.

Rolnik posiadający gospodarstwo o powierzchni powyżej 300 ha
nie może
ubiegać się o pomoc w ramach tego działania.

 

Nie przewiduje się wsparcia gospodarstw w zakresie chowu drobiu,
chyba że produkcja jest ekologiczna albo operacja będzie polegała na zmianie sposobu chowu z konwencjonalnego na ekologiczny.

 

Kwoty i wielkość wsparcia

  • do 60% kosztów kwalifikowalnych operacji w przypadku młodych rolników i inwestycji zbiorowych albo,
  • do 50% kosztów kwalifikowalnych w przypadku pozostałych operacji
  • i nie mniej niż 30 % kosztów kwalifikowalnych.

Maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi i na jedno gospodarstwo rolne, w tym na realizację projektów zbiorowych, w ramach działania, w okresie realizacji PROW, nie może przekroczyć:

  • 1 500 000 zł – w przypadku operacji realizowanej w ramach celu – rozwój produkcji prosiąt,
  • 500 000 zł – w przypadku pozostałych celów, przy czym na inwestycje niezwiązane bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich lub adaptacją innych istniejących w gospodarstwie budynków na budynki inwentarskie, nie może przekroczyć 200 tys. złotych.
  • Pomoc przyznaje się na operację o planowanej wysokości kosztów kwalifikowalnych powyżej 50 tys. złotych.

Restrukturyzacja musi doprowadzić do wzrostu wartości dodanej brutto w gospodarstwie (GVA), w szczególności w wyniku racjonalizacji technologii produkcji lub wprowadzenia innowacji, zmiany profilu lub skali produkcji, poprawy jakości produkcji lub zwiększenia wartości dodanej produktu, co najmniej
o 20 %
w odniesieniu do roku bazowego w okresie 5 lat od dnia przyznania pomocy.

 

Koszty kwalifikowalne obejmują:

  • koszty budowy lub modernizacji budynków i budowli;
  • koszty zakupu lub leasingu zakończonego przeniesieniem prawa własności nowych maszyn i wyposażenia do wartości rynkowej majątku;
  • koszty ogólne związane z wydatkami, o których mowa w ww. punktach, takie jak honoraria architektów, inżynierów, opłaty za konsultacje, opłaty za doradztwo na temat zrównoważenia środowiskowego i gospodarczego, w tym studia wykonalności;
  • koszty zakupu lub rozwoju oprogramowania komputerowego i zakupu patentów, licencji, praw autorskich, znaków towarowych.

Jeżeli beneficjent ubiega się o pomoc albo przyznano mu pomoc w ramach działania „Restrukturyzacja małych gospodarstw” wyżej wymienione limity pomniejsza się o wysokość premii.

 

Z tego co wiem teraz trzeba mieć już ukończone wykształcenie w dniu składania wniosków więc możesz uczestniczyć w PROW dopiero jak ukończysz szkołę. Może to i lepiej bo sporo MR w poprzednim PROW uwalili z procentami za nieterminowe ukończenie szkoły.

 

 

Beneficjenci

 

Młody rolnik – osoba, która nie ukończyła 40 roku życia, posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe (wynikające z wykształcenia lub stażu pracy w rolnictwie) i po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem, czyli w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie prowadziła gospodarstwa rolnego jako kierujący.

 

 

Warunki kwalifikowalności

  • Pomoc może być przyznana, jeżeli wnioskodawca posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe.
  • Warunek dotyczący kwalifikacji zawodowych jest spełniony, jeżeli młody rolnik posiada kwalifikacje rolnicze, potwierdzone odpowiednim świadectwem lub dyplomem, lub odpowiedni staż pracy w rolnictwie.
  • Wnioskodawca przedkłada biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa.

Gospodarstwo młodego rolnika:

  • ma powierzchnię użytków rolnych równą co najmniej średniej krajowej, a w przypadku gospodarstw położonych w województwie o średniej niższej niż krajowa – równą co najmniej średniej wojewódzkiej, oraz nie większą niż 300 ha,
  • przynajmniej 70% minimalnej wielkości, o której mowa w punkcie powyżej (część podstawowa gospodarstwa), stanowi własność beneficjenta lub dzierżawę z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego,
  • ma wielkość ekonomiczną nie mniejszą niż 20 tys. euro i nie większą niż 100 tys. euro.

 

Więcej infromacji pod tel. z www.agropomocny.com.pl

 

mam do was takie pytanie krucho u mnie z pieniędzmi ( jak u wszystkich) i powiedzmy że przyznano mi premie to mogę ją połączyć z jakimś programem np. z tym na usługi gdzie dają 50k lub 100k?

 

 

 

tak można łączyć programy, ale zależy jeszcze jakie i czy korzystano z poprzedniego PROW

 

Witam, moze mi ktos przetlumaczyc z polskiego na nasze :) jak to jest z tym Vatem ??? Zaczynam hodowle bydla miesnego, chcialbym skorzystac z programu dla malych gospodarstw, i czy za te 60.000 moge dokupic ziemie? Czy ten vat, bedzie poprostu oplacalny, bo przyznam sie szczerze, ze dokladnie nie wiem z czym to bedzie sie wiazalo i na czym to polega.

Wiele juz czytalem na ten temat, ale to jest napisane tak,ze zwykly chlop tego nie rozumie. Bynajmniej ja :P

 

 

tak z tego programu można zakupic ziemię , w przypadku, gdy jest się na vacie kwota pomocy jest w netto, jesli nie vat doliczany jest jako koszt kwalifikowany i pomoc otzrymuje się brutto

 

 

Nie.

 

 

 

Nie, najwczęsniej mozna kupowac maszyny po ogloszeniu listy rankigowej.

 

Jeżeli złożyłbym wniosek na MGR to muszę przejść koniecznie na vat ? czy to nie jest konieczne

 

 

 

 

Nie musisz

 

 

 

Ale te 40 lat to chyba w przypadku "młodego rolnika". A mi chodzi o mgr w PROW 2014-2020.

 

 

W przypadku modernizacji nie ma ograniczenia wieku

 

A mogę na PROW postawić tuczarnie za 400-500 tyś? i ile dostanę za to zwrotu?

 

 

 

Kwoty i wielkość wsparcia

  • do 60% kosztów kwalifikowalnych operacji w przypadku młodych rolników i inwestycji zbiorowych albo,
  • do 50% kosztów kwalifikowalnych w przypadku pozostałych operacji
  • i nie mniej niż 30 % kosztów kwalifikowalnych.

Edytowano przez BlomiSS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

czy wiesz cos nt. kwalifikacji do MGR to znaczy, czy staz potrzebny do prowadzenia liczy sie tez po przejeciu gospodarstwa, czy tylko przed, podobnie jak w Mlodym Rolniku?

ps. odblokuj prywatne wiadomosci.

Edytowano przez GRGOJ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrursus7    9

A jeśli powiedzmy składamy na Prow papiery i ogłoszono liste nieznam sie jakie tam są te listy to mogę zakupić maszyny i za rok jak przyznaja okazać sie nimi ze je kupiłem aby zwrócili pomoc ? czy lepiej poczekać jakby coś i kupić wtedy kiedy ma sie pewność ze sie dostanie przed podpisywaniem umowy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

ludzie dopiero jeszcze konsultacje bedą a wy juz kombinujecie .. 9 miesiecy macie wszystko sie może zmienić , bez przesady


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Dają dużo więcej na prosiaki jak wiadomo jaka jest sytuacja. Robią to specjalne bo nikt teraz nie będzie takich sum w tą produkcje inwestował


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

Jejku nie sprzeczajcie się prowu nigdy nie było na wieprzowinę a więc może i ten segment gospodarki trzeba pchnąć do przodu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Dają dużo więcej na prosiaki jak wiadomo jaka jest sytuacja. Robią to specjalne bo nikt teraz nie będzie takich sum w tą produkcje inwestował

 

Bez problemu znajdą się chętni do inwestowania że jeszcze pieniędzy zabraknie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

t fakt ale żeby tylko tyle dla produkcji bydła... 1.5mln to sporo jak na produkcję świń


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Według mnie to od pierwszego PROWU powinno być max 150k zł tak żeby jak najwięcej osób skorzystało, a nie garstka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrursus7    9

Będzie nabór to wtedy będzie można myślec o tym wszystkim..

Edytowano przez mrursus7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

haha, to MGR czy caritas?

 

Tak caritas dla banków, nie ma się co oszukiwać to nie rolnicy najwięcej zyskują na dofinansowaniach a banki które udzielają kredytu rolnikom na zakup maszyn. Większość bierze na krechę, często cała sumę tak że dla rolnika guzik się zostaje z tego całego dofinansowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

czy wiesz cos nt. kwalifikacji do MGR to znaczy, czy staz potrzebny do prowadzenia liczy sie tez po przejeciu gospodarstwa, czy tylko przed, podobnie jak w Mlodym Rolniku?

ps. odblokuj prywatne wiadomosci.

 

Staż liczy się zarówno przed jak i po przejęciu gospodarstwa, podstawą tego stażu jest ubezpieczenie w KRUS.

 

Kontakt na www.agropomocny.com.pl

 

A jeśli powiedzmy składamy na Prow papiery i ogłoszono liste nieznam sie jakie tam są te listy to mogę zakupić maszyny i za rok jak przyznaja okazać sie nimi ze je kupiłem aby zwrócili pomoc ? czy lepiej poczekać jakby coś i kupić wtedy kiedy ma sie pewność ze sie dostanie przed podpisywaniem umowy ?

 

Tak moża zakupić, ale istnieje ryzyko że maszyny mogą posiadać parametry niedostosowane do gospodarstwa według wytycznych ARIMR, w poprzednim PROW opierano się na ekspertyzie Instytutu Budownictwa Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa.

Edytowano przez BlomiSS
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

ja cwaniakuje ? nie no ,, nic nie wiadomo jeszcze co jak do konca bedzie .., po co mam coś pisać jak za chwile sie to zmieni ? poczekam do ostatniego kształt jak to bedzie wyglądać i wtedy włącze sie do dyskusji .. dziekuje za uwage


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

cwaniak ma trochę racji, ale nie sądzę żeby sie coś zmienilo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Nie wiem czy ktoś czytał najnowszy Top Agrar ale jest tam parę ciekawych propozycji zmian w projekcie PROW.Między innymi:

- górny limit wielkości ekonomicznej ma być powiększony na 150 tys. euro,

- dolna granica ma być przesunięta z 15 tys na 6 tys. euro,

- w przypadku produkcji mleka ma obowiązywać dodatkowe ograniczenie- minimalna wielkość stada krów ma wynosić co najmniej 25 sztuk, lub 15 sztuk w sytuacji gdy realizacja inwestycji spowoduje zwiększenie stada do 25 sztuk,

- restrukturyzacja małych gospodarstw ma obowiązywać gdy wielkość ekonomiczna nie przekracza 6 tys. euro,

- Dla młodych rolników progiem ma być 10 tys. euro.

Dodatkowo na końcu artykułu jest dopisek że wiele się moze zmienić i że nowy minister zapowiedział już wycofanie dotychczasowej wersji projektu i dalsze zmiany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

No własnie tak jak mówiłem co minister to inne propozycje .. wiec na spokojnie dużo czasu jest


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez pw34
      Czy są jakieś informacje odnośnie naboru w marcu? Bedzie mozna byc ubezpieczonym z ZUSie? czy wydłużyli okres posiadania gospodarstwa? gospodarstwo zostało przepisane na mnie w pazdzierniku 2014 roku, skladalem na MR w pierwszym naborze czy w  marcu bede mogl skladac?
    • Przez Czakk
      Witam
      Pół roku temu przejąłem gospodarstwo. Jestem w trakcie przerabiania chlewni na kurnik. Istniejącej płyty obornikowej nie będę używał, pomiot kurzy będę wywoził poza teren gospodarstwa na pryzmę ze względów higieny przy kurniku.
      Składam wniosek na PROW, potrzebny mi sprzęt za który nie ma punktów. Punktowane są stanowiska do mycia i płukania sprzętów w tym stanowiska biobed. W tym celu chcę wykorzystać tą płytę.
      Czy jest możliwe, aby zmienić przeznaczenie płyty?
      Jak to zrobić?
      Pozdrawiam
    • Przez dotacja_info
      Nabór wniosków na „małe przetwórstwo” 29 września – 28 października 2016 r. Ogłoszenie znajduje się tutaj
      15 września 2016 r. w siedzibie ARiMR w Warszawie, odbyło się szkolenie pt. Zasady przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji polegających na podejmowaniu wykonywania działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego przez rolnika, domownika lub małżonka rolnika podlegającego w pełnym zakresie ubezpieczeniu w KRUS.
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj