rolnik22

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

danielhaker

Wiadomość dodana przez danielhaker

Polecane posty

kpiotr    16

@PATr to dla mnie to bez sensu kompletnie. te 60% nie wnosi żadnej większej pomocy dla MR ...albo ja tego nie widzę.

 

zakładając iwnwestycję na 400tys netto, wiek poniżej 40 roku. przysługuję mi:

 

400tys - 50%= 200tys (200tys netto zwrotu)

lub

 

333tys - 60%= 133tys (200 tys netto zwrotu) MR

 

tak to ma wyglądać w praktyce?

Edytowano przez kpiotr

jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

tak to ma wyglądać. Wnosi większą pomoc jak kupujesz maszyny do 333tyś zł np. za 100 netto. Ale jak ktoś planuje spore zakupy i przekroczy 400k netto to mu już bez różnicy czy ma zwrot na poziomie 50 lub 60%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kpiotr    16

aha czyli takie buty. teraz juz czaje. dzięki wielkie i pozdrawiam


jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

jak juz ktos napisal, mozecie kupic maszyn za milion, stawki sa ustalone na maks 500(200)tys i DO 50 lub 60%. Nikt nie kaze robic inwestycji za cala banke, jesli np. postawi obore za 800tys itd. Wniosek: MR ma lepiej, bo za inwestycje warta 800tys, dostaniesz 480tys zwrotu z netto, a nie tylko 400tys.

Nauczcie sie czytac, nauczcie sie liczyc, w przeciwnym razie jesli przyznaja komus ta pomoc, to bedzie to raczej tzw. betonowe kolo ratunkowe i wtedy to zostanie juz tylko prosta droga na dno.

Edytowano przez GRGOJ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

A mogę na PROW postawić tuczarnie za 400-500 tyś? i ile dostanę za to zwrotu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek9225    14

Możesz, dostaniesz 50% zwrotu poniesionych kosztów netto, lub 60% jeśli masz poniżej 40 lat

To wszystko jest podane w zarysie PROW 2014-2020, zachęcam do czytania, a później zadawania pytań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Opcio    3

Witam, jak sprawa się przedstawia się z zakupem kombajnu zbożowego na PROW, ile ha trzeba było mieć ha pod "kosę" w starym PROW-ie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wel    0

Ja planuje postawić oborę (koszt mniej więcej 600tyś) i tak się zastanawiamy czy lepiej wziąć kredyt preferencyjny 3% czy korzystać z PROW , najgorsze , że gdybym wybrał PROW to bym musiał brać kredyt z duuużym procentem bo nie wyjme z kieszeni 600 k , i dopiero wtedy zwrot, jeszcze pewnie szczegółowe kontrole budynku by były bo wiadomo jak z urzędasami , i nie wiemy co robić , jakoś bardziej przekonywuje nas preferencyjny... Co sądzicie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek9225    14

najlepie to postawić sam budynek na kredyt preferencyjny, a sprzęt, służący do obsługi bydła, czyli np. w przypadku hodowli bydła mlecznego to zbiornik na mleko, hala udojowa itp. na PROW, wtedy nie będzie żadnego problemu ze szczegółowymi kontrolami budynku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOME11    174

jak myślicie na garaż połączony z wiatą na bele dostałby te 500 zwrotu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek9225    14

PROW, ma być przyznany jeśli dzięki dokonanej inwestycji Twoje gospodarstwo osiągnie wzrost wartości = osiąganie większych zysków

powtarzam wszystko jest w projekcie, który nie został jeszcze wdrożony, Czytajcie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Witam, jak sprawa się przedstawia się z zakupem kombajnu zbożowego na PROW, ile ha trzeba było mieć ha pod "kosę" w starym PROW-ie??

 

 

http://www.arimr.gov..._rol_300309.pdf

 

 

To jest według starych zasad takie kryteria, wiadomo można zrobić odstęp od tego ale tak mniej-wiecej tak powinno wyglądać jak tam jest napisane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nicik83    0

Witam, mam takie pytanko.Od 5 lat dzierżwawię ziemię od taty i korzystam z dopłat bezpośrednich.Oprócz tej dzierżawy nie posiadam żadnej ziemi.Teraz tata chce mi przepisać tą gospodarkę, a ja bym chciał ubiegać się dofinansowanie dla młodego rolnika na zakup maszyn.Ale czy ta dzierżawa przez 5 lat mi nie przeszkodzi ,bo czytałem że niedłużej niż 12 miesięcy od daty złozenia wniosku trzeba posiadać ziemię na siebie.Jestem z woj.świętokrzyskiego ile trzeba mieć min h aby się starać o to dofinansowanie .Proszę o pomoc w.Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie moje pytanie jet takie mam gospodarstwo 7 hektarowe? czy mnie tez może się należeć dotacja z PROW?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

@nicik83 po co Ci ta dzierżawa pola od taty była? zrobiłeś strzał w kolano bo młody rolnik należy się tym którzy planują dopiero rozpocząć działalność rolniczą ew. max 18 miesięcy (tego pewien nie jestem)

@domguralesku kilka stron wcześniej był zamieszczony kalkulator SO i tam możesz policzyć czy się łapiesz czy nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nicik83    0

Jeśli to był strzał w kolano z tą dzierżawą to trudno już się czasu nie cofnie.A może jakieś inne dofinansowanie mógłbym dostać na zakup maszyn ,interesuje mnie przedewszystkim zakup ciągnika.Proszę o jakies podpowiedzi .Zgóry dziękuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Meer    5

Mam pytannie odnosnie tego kalkulatora on bedzie odnawiany co roku czy raz na cały okres trwania programu ? bo co jeśli przykładowo dochodowosc spadnie jak to sie teraz dzieje nie dosyć że bedzie problem z pieniedzmi to agencja może rządać utrzymania zrostu o 20 % kiedy ceny na produkty drastycznie spadną i co wtedy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Ciekaw jestem co z tego wyjdzie bo nie jestem na KRUSie, z MGR1.2.1 kupiłem ciągnik, siewnik, rozsiewacz i opryskiwacz. Brakuje mi obecnie paru gadżetów takich jak:

- zbiornik na diesel - pewnie jest to wyposażenie a to się nie łapie,

- tuz i tur do ciągnik - pewnie jak wyżej,

- ładowacz big-bagów do rozsiewacza - j.w.

- przyczepa (tylko mi potrzebna ~9ton wywrotka a przy ~30ha raczej nie przejdzie),

Wiem że to gadżety ale dlatego nie opłaca mi się kupować ich jako nowych ze środków własnych.

 

No i krąży mi po głowie wiata na maszyny zimą a latem na zboże tylko to nierealne finansowo (no chyba że realizacja 2020 ;) ).

Tylko wtedy dwa etapy, zakup maszyn a potem budowa....

 

W ostatnim naborze składałem wniosek m.in. na tuz oraz na maszynę do niego i jak narazie nie czepiali się. Tak samo myślę, że będzie z ładowaczem czołowym i do BB.

Znajomy na 30ha dostał przyczepę 8t, fakt musiał trochę powalczyć bo chcieli dać 2x6t ale jakoś wywalczył 8t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

a dzięki za info. Wychodzi że dalej czytać wątek i starać się o załapanie się do modernizacji ;)

Mam nadzieję że kwity zrobię sam jak było w ostatnim naborze.

W sumie nawet bez stawiania budynku to parę maszyn bym załapał (z przyczepą to może by i przeszło jak zrobiłem z ciągnikiem ;) ).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesior90    23

Koledzy teraz moje pytanie co do NOWEJ modernizacji. Czy np jeśli bedę wykorzystywał te wspomiane 200tys na zakup maszyn to czy również nie będzie wykluczone wykorzystanie tego 1,5mln na produkcję prosiąt lub 500tys na budynki inwentarskie? Jak wy to rozumiecie? jedne działanie wiec obawiam się że tylko raz bedzie można do wyboru 1500000 lub 500000 lub 200000. prosze o odp jak wy to rozkminiacie. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

podobno z MGR będzie można skorzystać tylko jeden raz podczas trwania całego budżetu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NHTC56    5

Z tego co wiem, to zwrot za inwestycje w maszyny może wyniesc maksymalnie 200 tys zł, jak mi ktos to wystłumaczył wniosek składasz jeden załóżmy na te 500 tys zł dotacji ale z tego na maszyny możesz przeznaczyc jedynie 200 tys zł, pod warunkiem, ze wykażesz, że kupione maszyny pozowolą Ci na osiągniecię 20% zwyżki przychodów w gospodarstwie (GVA), a reszte z tych 500 tys możesz przeznaczyc na inwestycje budowlaną. Podobnie z tym 1,5 mln ale to jest adresowane do tych co chcą inwestowac w produkcję prosiąt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

koledzy jedna rzecz mnie zastanawia. Wielkość całej inwestycji przy zwrocie 50% i 60%. Przy 50% -200tys zł netto zwrotu czyli inwestycja 400tys netto.

a przy 60% zwrocie wygląda to juz inaczej. 60% - 200tys netto wiec cała inwestycja 333tys zł...... czy też jest górna granica większa...??? może mi ktoś ta kwestię wyjaśnić.

Zwrot w wysokości 60% dostają młodzi rolnicy a reszta 50% jednak należy pamiętać, że minimalny procent zwrotu to 30%. Oznacza to, że nie można kupić maszyn na PROW za ile się chce a jedynie do jakieś określonej sumy z której 30% będzie równe lub mniejsze niż np. 200 tys zł (w przypadku maszyn). Więc przykładowo jako młody rolnik biorąc sprzęt gdzie maksymalna wartość zwrotu wynosi 200 tys zł możesz zakupić na warunkach PROW sprzęt za minimum 50 tys zł (według danych z projektu) a maksimum 666,66 tys zł. Oczywiście to od Ciebie zależy jaki sprzęt i za jaką sumę zgłosisz. Pytasz po co jest 50% i 60%. Otóż jeśli ktoś chce zakupić sprzęt nie wykorzystując maksymalnie PROW np. ciągnik za 250 tys zł to dostanie te 50% lub 60% zwrotu dzięki czemu jego wkład będzie niższy niżeli przy zakupie sprzętu za największą możliwą kwotę.

 

Możesz kupić sobie maszyn i za milion, i tak nie dostaniesz więcej niż 200 tysięcy

Teoretycznie tak ale praktycznie do PROW może zgłosić tylko maszyny o łącznej wartości nie większej niż 666,66 tys zł.

 

jak juz ktos napisal, mozecie kupic maszyn za milion, stawki sa ustalone na maks 500(200)tys i DO 50 lub 60%. Nikt nie kaze robic inwestycji za cala banke, jesli np. postawi obore za 800tys itd. Wniosek: MR ma lepiej, bo za inwestycje warta 800tys, dostaniesz 480tys zwrotu z netto, a nie tylko 400tys.

Nauczcie sie czytac, nauczcie sie liczyc, w przeciwnym razie jesli przyznaja komus ta pomoc, to bedzie to raczej tzw. betonowe kolo ratunkowe i wtedy to zostanie juz tylko prosta droga na dno.

Tak jak wyżej napisałem.

 

Jeśli to był strzał w kolano z tą dzierżawą to trudno już się czasu nie cofnie.A może jakieś inne dofinansowanie mógłbym dostać na zakup maszyn ,interesuje mnie przedewszystkim zakup ciągnika.Proszę o jakies podpowiedzi .Zgóry dziękuje

Możesz starać się np o MGR czyli te tzw. zwroty. Poczytaj Projekt PROW a wszystkiego się dowiesz.

 

Koledzy teraz moje pytanie co do NOWEJ modernizacji. Czy np jeśli bedę wykorzystywał te wspomiane 200tys na zakup maszyn to czy również nie będzie wykluczone wykorzystanie tego 1,5mln na produkcję prosiąt lub 500tys na budynki inwentarskie? Jak wy to rozumiecie? jedne działanie wiec obawiam się że tylko raz bedzie można do wyboru 1500000 lub 500000 lub 200000. prosze o odp jak wy to rozkminiacie. pozdrawiam

Nie wiem jak jest ze zwrotem na hodowlę prosiąt ale w hodowli bydła możesz się starać o max 500 tys na budynki lub max 200 tys na sprzęt lub max 300 tys na budynki i max 200 na zwrot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryst    0

Witam,

mam pytanie dotyczące limitów, czy planując inwestycję z sąsiadem limity się dodają ?tj. maksymalny zwrot 200tyś +200tyś co razem daje 400

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

naucz sie czytac @kryst, w projekcie jest jasno napisane, ze przy wspolnym wniosku limit pozostaje taki sam, czyli 200tys. Jedyny bonus jest taki, ze inwestycje wspolne beda lepiej punktowane niz pojedynczego rolnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez pw34
      Czy są jakieś informacje odnośnie naboru w marcu? Bedzie mozna byc ubezpieczonym z ZUSie? czy wydłużyli okres posiadania gospodarstwa? gospodarstwo zostało przepisane na mnie w pazdzierniku 2014 roku, skladalem na MR w pierwszym naborze czy w  marcu bede mogl skladac?
    • Przez Czakk
      Witam
      Pół roku temu przejąłem gospodarstwo. Jestem w trakcie przerabiania chlewni na kurnik. Istniejącej płyty obornikowej nie będę używał, pomiot kurzy będę wywoził poza teren gospodarstwa na pryzmę ze względów higieny przy kurniku.
      Składam wniosek na PROW, potrzebny mi sprzęt za który nie ma punktów. Punktowane są stanowiska do mycia i płukania sprzętów w tym stanowiska biobed. W tym celu chcę wykorzystać tą płytę.
      Czy jest możliwe, aby zmienić przeznaczenie płyty?
      Jak to zrobić?
      Pozdrawiam
    • Przez dotacja_info
      Nabór wniosków na „małe przetwórstwo” 29 września – 28 października 2016 r. Ogłoszenie znajduje się tutaj
      15 września 2016 r. w siedzibie ARiMR w Warszawie, odbyło się szkolenie pt. Zasady przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji polegających na podejmowaniu wykonywania działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego przez rolnika, domownika lub małżonka rolnika podlegającego w pełnym zakresie ubezpieczeniu w KRUS.
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj