rolnik22

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

danielhaker

Wiadomość dodana przez danielhaker

Polecane posty

Michalmeer    483
Napisano (edytowany)

chłopie żebyś myślał to byś wiedział o co mi chodzi ;) Nie rozumiem ludzi którym ciągle coś nie pasuje .. kredyt na niski procent złe procedury .. modernizacja czyli prow.. za duże wymagania niektórzy nie dostaną .....

 

Ludzie jeśli wam coś nie pasuje to po co to bierzesz . ktoś was zmusza nie nie podoba sie to niebierzcie i tyle .. zawsze są warunki które trzeba spełnić i zawsze tak bedzie .. Niektórzy myślą jak za pgr niech dadzą kase i zadnych wymogów nic nie potrzeba .. Gdyby tak było znowu by im coś nie pasowało bo rozdają pieniądze za darmo i każdy bierze kto chce ..

 

Teraz bedzie o bo ja jestem taki i owaki .. że młody nic nie wiem .. jak by mnie to obchodziło .. to jest forum i mamy sobie pomagać a nie stękać którym jest gorzej i jak jest źle

Edytowano przez Michalmeer
  • Like 1

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek1234    18

nie będę z tobą dyskutował bo to nie miejsce i czas ,najpierw zacznij sam gospodarzyć,oderwij się całkowicie od rodziców a później pouczaj innych, jestem starszy to tym razem tobie ustąpie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

gospodarstwo mam już od 5 lat wiec wiesz ;)

 

-- połączono posty --

 

Sory panowie za moją porywczość ale taki jestem nie chce z nikim sie kłócić .. pisałem posty w dobrej wierze i chciałem pomóc


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9192

Tu nie chodzi o procedury, tylko ilość czasu , jaka trzeba poświęcić na wypełnienie formalności. Czas też kosztuje niestety. I niestety wszystko trzeba załatwiać osobiście, a petent traktowany jest jak złodziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

bo złodziej mierzy wszystkich swoja miarą, wiesz o jakim złodzieju mówie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

A czy możecie się nie kłucić nie trzeba tu zbędnych postów ,każdy może wyrazić swoje zdanie i należy to uszanować ,a nie od razu negowanie czyichś poglądów,dlatego że są one odmienne od moich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slawek12123    0

Chłopaki mam pytanie obliczyłem wartość esu i wyszło mi 4.6 mam 0.5ha sadu który chce powiększać i tu moje pytanie do was czy w jakiś sposób mógłbym skorzystać z przyszłego prow-u. Chciałbym uzyskać dofinansowanie na 3maszyny o wartości ok 25tys brutto, czy wogóle jest jakąś szansa? Jeśli coś źle napisałem nie denerwujcie się, dajcie jakiegoś linka jeśli temat był podobny, z góry dziękuję:)

 

Chłopaki mam pytanie obliczyłem wartość esu i wyszło mi 4.6 mam około 7ha w tym 0.5ha sadu który chce powiększać i tu moje pytanie do was czy w jakiś sposób mógłbym skorzystać z przyszłego prow-u. Chciałbym uzyskać dofinansowanie na 3maszyny o wartości ok 25tys brutto, czy wogóle jest jakąś szansa? Jeśli coś źle napisałem nie denerwujcie się, dajcie jakiegoś linka jeśli temat był podobny, z góry dziękuję:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Kolego przeczytaj z 10 stron wstecz a będziesz znał odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania, trochę "wysiłku", czytanie nie boli ;)

Przynajmniej się dowiesz dla czego nie dostaniesz Prowu z co najmniej 2 powodów, ale może znajdziesz inne rozwiązanie jak skorzystać.

 

Poza tym pisząc ESU pokazujesz że jesteś totalnie zielony w temacie (ja się nie śmieję jak coś, stwierdzam fakty) więc przeczytanie tego tematu (z 10-15 stron wstecz) na pewno Ci nie zaszkodzi ;)

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slawek12123    0

Kolego melon10641 masz rację że jestem zielony ale to dlatego że dopiero zaczynam. Przeczytam od początku ten temat jak coś będzie nie zrozumiałem będę pytał:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

konsultacje ws. PROW przedłużone do walentynek, wiec klawiatury w garść pokażcie co myślicie, cała polska nie stanie jak za ś.p. Leppera ale Wasze uwagi do ministerstwa trafią, powodzenia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOME11    174

ci co wzięli w poprzednim naborze jeśli będę mieli tyle samo ESU czy tam czegoś co ci którzy nie brali w poprzednim to powinni dostawać ci co nie brali -_-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

@TOME11, dostaję ten kto spełnia kryteria, takie są realia, czemu ktoś ma hamować swój rozwój, jeśli są takie programy to ludzie z nich korzystają.

Edytowano przez Marcin91
post napisany pogrubioną czcionką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

O matko.... Przeczytałem prawie wszystko od początku, żeby mieć lepszy wzgląd. Jak widać można ale zryło mi to banie. ;/ Przepraszam za słowa ale jeszcze tylu idiotów w jednym temacie nie widziałem. Jak można 3 posty pod linkiem do strony pytać o właśnie tą stronę? ;o Muuusssk! To tylko jeden z wielu przykładów...

 

Osoby piszące mądrze w tym temacie można na palcach jednej reki policzyć... To smutne.

@melon10641 Chyba mamy takie samo podejście. Też mam taki mały dylemat jak Ty odnośnie MR. ;)

@mrursus7 Sorry ale Ciebie będę już zawsze kojarzył z hasłem: "Co mam zrobić, żeby dostać nowy ciągnik bo chcę nowy ciągnik". Najpierw pomyśl czy gospodarstwo przyniesie Ci zysk powtarzam zysk a nie obrót na takim poziomie aby Cie było stać na serwis i naprawę tego ciągnika w razie problemów. Twoja krytyka starych ciągników

jest bezpodstawna bo nie jeden stary przejeździ nowe opierające się na serwisie a nie na niezawodności. Aha i dla Twojej wiadomości dotacje nie są po to żeby jak to piszesz "wprowadzić wygodę do rolnictwa" (czy jakoś tak) tylko, żeby je powiększać a przede wszystkim, żeby żółte krawaciki miały pracę o wysokich zarobkach a naiwni rolnicy wierzyli, że to dla nich pomoc - co w gruncie rzeczy jest zawyżeniem cen i regulowaniem ich przez dotacje czyli wyjście na zero.

 

Jest tu jeszcze jeden ciekawy temat na forum ale nie polecam bo tam nie ma takiego sajgonu jak tu więc lepiej, żeby nie wszyscy tam zaglądali. :P

Może nie potrafię szukać a może tego nigdzie nie ma. Co z dzierżawą? Czy to wlicza się do SO jako normalnie posiadany areał? Kiedyś w ESU (jeżeli dobrze pamiętam) dzierżawa była wyszczególniona, teraz w SO nie ma o niej żadnej wzmianki.

Ktoś pisał, że musi być wzrost 20% ale nie dział to tak, że przy 10 ha wystarczy dokupić 2 ha. Dokładnie nie ale mniej więcej o to chodzi bo chodzi o zwiększenie SO o 20% czyli np z 20 tys euro na 24 tys euro.

 

@gospodar chyba Ty pisałeś urażony, że nie otrzymasz drugiego ciągnika. Wymiana starego na nowy jest trochę cwaniactwem ale jeśli chcesz zakupić większy bo zwiększył się areał to w czym problem? W poprzednim PROW na 30 ha brali 130 konne ciągniki a z tego co pamiętam na 20 ha przysługiwał max 80 KM. Wiadomo biznesplan musi być oparty o jakieś dane ale to jest pole do popisu dla wyobraźni. Wystarczy użyć dobrych argumentów.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Ja troche wypowiem się odnośnie dotacji na nowe budynki w nadchodzącym PROW. Ten kto wymyślił te wymagania ma łeb na karku odnośnie jak tu zrobić aby jak najmniej ludzi dostało dofinansowanie na budowe nowych obór na krowy mleczne. Jak wiem ma być limit do 100tys E i ten limit przekroczyć mogą już Ci rolnicy którzy mają powiedzmy 40szt krów + młodzież i byczki. Idąc do sedna sprawy, będzie również limit dolny posiadanych sztuk krów mlecznych aby w ogóle została przyznana dotacja czyli 25szt minimum i jeden warunek jest taki że może być 15 szt ale przed przystąpieniem o płatność należy zwiększyć stado do 25szt. Ja posiadający stado 10szt krow i chcący postawić oborę na 50szt. zostanę w przyszłości i tak skreślony z listy ubegających się o dotację ponieważ przekrączę tą liczbę 100tysE, więc po co wprowadząć jakieś dolne limity sztukowe? Wiem że nie problem jest dobić do 15szt i po budowie i tak zwiększyć stado ale jednocześnie przeciągnie się okres od zakończenia budowy do zwrotu pieniążków, czyli tak jak dla mnie 60%. A wszystko po to aby oszczędzić bo mnie pieniążków i o wiele mniej ludzi musi je dostać. Co do tych maszyn to się nie wypowiadam ale moim zdaniem najpierw inwestuje sie w to co przynosi największą część dochodów w gosp, a wtedy bez problemu będzie każego stać na nowy sprzęt z własnej kieszeni. A nie na chama pchać sie w mega kredyt z 20hektarami na ciagnik za 400tys bo on chce bajer i żeby każdy zazdrościł a potem zęby w ściane i płacz bo komornik puka do drzwi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

@up Ciągnik na 20 ha za 400 tysięcy to jest przesada. Ale nowy ciągnik (racjonalnie dobrany) i nowe maszyny już tak. Kiedyś patrzyłem tak samo jak Ty, że najpierw buduje się oborę a potem kupuję sprzęt. Tak to jest wyjściowy plan na sukces ale pod warunkiem, że jakiś sprzęt już jest. W przypadku gdy sprzęt jest słaby a budynki jakie takie są, teoria ta zaczyna zawodzić. Jeżeli ktoś ma warunki do powiększenia hodowli nawet dwukrotnie (np. z 10 na 20 krów mlecznych) ale nie ma sprzętu czyli prasy do robienia kiszonki, owijarki, wozu asenizacyjnego do wywożenia gnojowicy, ładowacza do ładowania tych bel czy tez obornika, przyczepy do zwożenia plonu, kombajnu do koszenia zboża, ciągnika odpowiedniego na areał a obecne maszyny są już blisko emerytury to nowy budynek zapewni mu tylko gwóźdź do trumny. Taki rolnik ze słabym parkiem maszynowym a rozwojowymi budynkami nie będzie w stanie wykorzystać potencjału, nie zapewni odpowiedniego żywienia i obsługi zwierząt a jeśli będzie chciał to zrobić jego koszty na usługi zrównają się z zyskiem. Sam nie posiadam prasy i roczne koszty ponoszone z wynajęciem osoby do sprasowania bel słomy oraz zrobienia kiszonki to około 4-5 tysięcy zł (w zależności od ilości), i tak jest to mało bo nie robię zbyt dużo kiszonki ale gdybym robił wszystko w bele koszty wzrosły by do 12 - 15 tysięcy (zależy od roku). Przyjmuję 12 tysięcy rocznie, nowa prasa zwraca mi się po 5 latach (przyjąłem cenę 60 tysięcy zł za prasę) a nowy budynek bez posiadania odpowiedniego sprzętu do zapewnienia, należytego żywienia krów? Dałem tylko przykład aby lepiej to zobrazować więc proszę mnie tu nie rozliczać jak US. :P

Edytowano przez Kamillo0
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie patrzcie tylko przez pryzmat gospodarstwa z produkcją mleczną. Są jeszcze inne profile więc pieniądze pójdą jak świeże bułeczki zwłaszcza że zbyt wiele ich nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

Podałem tylko przykład. :) Najwięcej jednak dostaną producenci trzody a przynajmniej najwięcej będą mogli wziąć. Maksymalny zwrot przy produkcji mleka to 500 tys zł a hodowli trzody 1 500 tys zł. Czyli trzech krowiarzy na jednego świniarza. :P Ktoś tu pisał, że chciałby wziąć kabinę na zwrot. Z tym, że minimalne koszty czyli minimalna wartość zakupu to 50 tys zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

lol 1,5 mln? No to będzie można już się pobawić. To jest tylko na budowę czy ogólnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

@damianzbr To jest maksymalna wartość dla producentów trzody w skład wchodzi na pewno wszystko co ma na celu rozwój produkcji (budynki, technologie, programy, urządzenia, maszyny). Ale czy maszyny do uprawy roli typu ciągniki, przyczepy, prasy i inne tego nie wiem bo nie ma dokładnie opisane.

@ChiquuitaB Jednak źle przeczytałem więc skasowałem tamtą wiadomość i już prostuje gdyż nie dotyczyło do MR a RMG (restrukturyzacja małych gospodarstw).

Otóż w warunkach Modernizacji gospodarstw rolnych jest coś takiego: Podane limity zwrotu a pod spodem:

"Jeżeli beneficjent ubiega się o pomoc albo przyznano mu pomoc w ramach działania „Restrukturyzacja małych gospodarstw” wyżej wymienione limity pomniejsza się o wysokość premii."

Natomiast w warunkach Restrukturyzacji małych gospodarstw jest coś takiego:

"Pomocy nie przyznaje się:

osobie, która jest beneficjentem jednego z poniższych działań: „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” objętych PROW 2007-2013, „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Premia dla młodych rolników”, „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” objętych PROW 2014-2020."

Według mnie to się wyklucza... ;>

 

Na tej stronie co już nie raz padł link http://www.minrol.go.../PROW-2014-2020, pierwszy od góry plik pdf do pobrania, ten o wadze 2,18 MB. Strony 110 i 128

Edytowano przez Kamillo0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

a ja sprostuję odnośnie 1,5mln dla producentów świń. Owszem będzie taka pula ale dla producentów prosiąt, bo dla producentów tuczników to już jak i dla krowiarzy max 500 tyś oczywiście dotyczy to budynków. Jakby kto nie wiedział to z tych 500 tyś to można przeznaczyć w całości albo na budynki albo max 200 na sprzęt i 300 na budynek. NIE MA 500 na sprzęt nawet jak hodujesz jedwabniki;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

Przypomniała mi się scenka z filmu o jedwabnikach. :D Jedwabniki są chyba wykluczone ale pewny nie jestem. :P Ale tu Cię zaskoczę jest 500 na sprzęt jako zwrot ale tylko dla usługodawców, na dodatek tych co już minimum 2 lata pełnią usługi a nie chcą dopiero zacząć. :)

Nie znam się za bardzo na produkcji trzody ale chyba najpierw są prosięta a potem są świnie więc to się chyba łapie? Oczywiście jeśli te prosięta nie są kupowane tylko od posiadanych matek. :D

Ogarnął ktoś przez ile czasu trzeba prowadzić rachunkowość?

 

"Nie przewiduje się możliwości uzupełnienia kwalifikacji zawodowych przez beneficjentów poddziałania „Premie dla młodych rolników”. Kwalifikacje rolnicze, wynikające z wykształcenia lub stażu pracy w rolnictwie i szczegółowo określone w przepisach krajowych, są wymagane w przypadku każdego wnioskodawcy."

Tak, że tak :D

Edytowano przez Kamillo0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

kamilo na kieruj mnie na zapis mówiący o 500 tys zł dla usługodawców. Niezmiernie mnie to zainteresowało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez pw34
      Czy są jakieś informacje odnośnie naboru w marcu? Bedzie mozna byc ubezpieczonym z ZUSie? czy wydłużyli okres posiadania gospodarstwa? gospodarstwo zostało przepisane na mnie w pazdzierniku 2014 roku, skladalem na MR w pierwszym naborze czy w  marcu bede mogl skladac?
    • Przez Czakk
      Witam
      Pół roku temu przejąłem gospodarstwo. Jestem w trakcie przerabiania chlewni na kurnik. Istniejącej płyty obornikowej nie będę używał, pomiot kurzy będę wywoził poza teren gospodarstwa na pryzmę ze względów higieny przy kurniku.
      Składam wniosek na PROW, potrzebny mi sprzęt za który nie ma punktów. Punktowane są stanowiska do mycia i płukania sprzętów w tym stanowiska biobed. W tym celu chcę wykorzystać tą płytę.
      Czy jest możliwe, aby zmienić przeznaczenie płyty?
      Jak to zrobić?
      Pozdrawiam
    • Przez dotacja_info
      Nabór wniosków na „małe przetwórstwo” 29 września – 28 października 2016 r. Ogłoszenie znajduje się tutaj
      15 września 2016 r. w siedzibie ARiMR w Warszawie, odbyło się szkolenie pt. Zasady przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji polegających na podejmowaniu wykonywania działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego przez rolnika, domownika lub małżonka rolnika podlegającego w pełnym zakresie ubezpieczeniu w KRUS.
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj