rolnik22

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

danielhaker

Wiadomość dodana przez danielhaker

Polecane posty

mrursus7    9

Logika ? ja mam 23 hektary własnej ziemi. Aby kupić rozwijać sie będę chciał kupic całą gospodarke po wuju 20 hektarów ale zeby kupić musze mieć sprzet zebym mógł to obrabiać :) Wiec logika jest bo taki rolnik moze duzo sie rozwijać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Logika przykładowo jeden przeciebiorca rolny ma 350 i kupi jednen pług za 100 tyś i to obrobi .. a gospodarstwa np 50 ha miesci sie w tych 350 ha 7 razy .. i oni kupią pług za 40 tys zł każdy 40 razy 7 równa sie 280 tys zł to co bardzien napedzi gospodarke ? tu logika tu rozum

Edytowano przez Michalmeer

Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tnaglak    0

Witam. Mam zamiar budować oborę na 50szt na teraźniejszy prow z unii na który się dostałem. W krótce mam przedstawić ofertę modernizacji i podpisać umowę. Odbiło mi się o uszy jednak że w przyszłym roku unia będzie dawać na budowlanke nawet 500tys. Nie wiem w jakim stopniu to prawda, jeśli było by to potwierdzone w 100% to zastanawiał bym się nad zmieną decyzji i kupieniu teraz maszyn. Jak to z tym wygląda? Może ktoś dokłądnie wytłumaczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrursus7    9

Co do pługu to sie nie wypowiadam bo mam mieszane uczucia ale co do ciągników to każdy ma rozum i każdy powinien wiedzieć jaki ciagnik mu jest potrzebny. Jeden koles bierze nowego 140 konnego na 40 ha a drugi bierze 80 KM. I ten jeden i ten drugi obrobią ten sam areał tylko w innym czasie no i komforcie. "Modernizacja ta ma byc dla srednich gospodarstw czyli tych którzy nie zmodernizowali jeszcze swoich gospodarek " cytuję słowa Kalemby. Jeżeli rolnicy w tej modernizacji wzieli sprzęt i ciagniki to raczej w tej nie będą brać tak ja mysle...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro30    11

To jest wszystko dobre jAK ma się kasę własną lub chociaż połowę WIĘC ZBIERAJCIE PANOWIE bo do 2015 jeszcze trochę czasu zostało.Rafals2 mylisz się że nowa maszyna posłuży dłużej niż stara nabrałem tych nowych maszyn to wiem czym to pachnie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Tak powinno być a jak bedzie to sie okaże .. nie ma przyszłosci w molochach tylko w tych średnich


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrursus7    9

Zakazu brania napewno nie będzie ale z tego co widze to każdy nabrał tyle ile agencja dała czyli wykorzystał max kase. No dobra wszystko pięknie ładnie ale mam nadzieje ze teraz ci rolnicy nie wezmę jeszcze maszyn bo ile to wrescie. Jeden dostanie 2 ciagniki Case przyczepy rorzutniki i inne maszyny a drugi wcale. 200 tyś będzie to dobra kwota a zobaczycie ze jezeli bedzie wiecej chetnych na maszyny to ile zostanie kasy z obory to przeniosą tą kase. :) szansa teraz dla wszystkich tych którzy jeszcze nie zmodernizowali swoich gospodarek wogole :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Ludzie poczytajcie trochę projekt nowego PROW 2014-2020 bo piszecie bzdury i snujecie niemożliwe rzeczy.

 

Kolego @mrursus7 nie zrozum mnie źle ale jesteś irytujący w tym temacie. Wiem zależy ci na tym aby otrzymać pomoc ale nowy PROW zakłada co innego i nie licz na wiele, że uda się tobie zakupić te maszyny i osiągnąć na ich podstawie wzrost GVA co najmniej 20%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale na pewno krócej ci taka maszyna posłuży niż nowa

 

 

No tak bo na 30 ha to się maszyna umęczy strasznie.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barrybond    2

Zakup maszyn pewnie bedzie mozliwy, ale bedzie trzeba połaczyc go z tym smiesznym wzrostem GVA o 20% i jednym z ponizszych podpunktów:

W ramach działania będą finansowane projekty inwestycyjne, w tym dotyczące:

1)budynków inwentarskich wynikające z konieczności dostosowania gospodarstw prowadzących produkcję mleka do planowanego zniesienia kwotowania produkcji mleka

2)produkcji bydła mięsnego;

3)produkcji prosiąt;

4) przechowalnictwa produktów rolnych pochodzących z gospodarstwa (m.in. zboża, owoce, warzywa);

5)plantacji wieloletnich;

6) produkcji ekologicznej lub produkcji integrowanej.

Co do wielkich molochów, z tego co słyszałem to działaja one jako spolki i niekoniecznie takie spolki posiadaja wiecej niz 300ha, wiec raczej nikt ich z PROW-u nie wykluczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrursus7    9

@danield28

Wypowiadając sie jestem irytujący ? Mam co nie co do powiedzenia jeśli tak bardzo wam nie pasuje to co lepiej sie nie udzielać ?

 

Co do wzrostu GVA niewiem oco dokładnie z tym chodzi ale kupując maszyne to jest ten wzrost nie ? przeciez dzieki temu poszczerze swoją gospodarke .. Ale niewiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Zarabiałeś 100 tys zł rocznie. Bierzesz PROW i masz zarabiać 120tys zł. Czy nowy JD podniesie Ci plony o 20 tys zł rocznie? Wątpię. Pewnie będzie na tej zasadzie że chcesz nowy ciągnik z turem bo krowy zwiększasz z dajmy na to 30 do 40 sztuk i nie masz czym gnoju wozić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
staszek87    26

Witam,

byłem w zeszłą sobotę na wykładzie zastępcy dyrektora arimr, który zajmował się starym prow i projektuje nowe. Z tego co zapamiętałem to:

1). Będą promować gospodarstwa rodzinne do 300 ha jak kroś ma więcej to na pewno nie dostanie.

2). Będą promować grupy producenckie. Czyli jak się trzech rolników zgada na ciągnik a nie jeden to będą w pierwszej kolejności.

3). Ma być ta zwyżka o 20% dochodu.

4). Teraz tylko nowy sprzęt.

5). W pierwszej kolejności będą honorowane innowacyjne pomysły. Tutaj podawał przykłady typu: jak kroś będzie chciał ciągnik i prasę a drugi ciągnik prasę i brykieciarkę bo sobie stworzy dodatkową robotę to ten drugi dostanie kase. I tak jak pisał kolega wyżej samego ciągnika nie kupisz, ale z turem już będzie to możliwe.

6) Podkreślał pare razy, że już tak kombajnów "rozdawać" nie będą.

7) Postarają się, żeby pierwsze programy ruszyły w okolicach lipca 2014, ale te łatwiejsze do zrealizowania.

8) Dokładnej granicy dla młodego rolnika jeszcze nie mieli określonej. Ale gdzieś tam była żywotność między 25-100 tys na slajdzie.

9) Coś też gadał, że trzeba będzie w jakiś sposób udowodnić, że bez dotacji dana inwestycja się nie obejdzie.

10). Będzie możliwość zaliczkowania, więc nie trzeba już będzie mieć całej kasy na sprzęt.

11) Dla tych mniejszych co się nie łąpią na 25 - 100tys SO ma być bodajże 60 tyś dotacji restrukturyzacja gospodarstw czy cos w tym stylu.

12) Młody rolnik ma dostawać na początek 80% premii którą musi rozliczyć, a potem dostanie 20% i będzie mógł zrobić z tym co chce.

13 ) No i te 500 na budynki i 200 na zwykły prow

14). I że nie będzie dotacji do drobiu co podkreślał kilka razy.

Jak coś mi się przypomni dopisze.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrursus7    9

Składając na prow mam 33 sztuki. Po otrzymaniu dofinansowania kupnie ciągnika rozrzutnika zwiekszę produkcje mleka ( czyli zwieksze ilość krów ) i wtedy będzie dobrze ? powiedzmy z 33 sztuki na 40 ? to oto chodzi ? no i wtedy zwiekszy się ilość mleka. Jak myślicie przeszło by to ?

Edytowano przez mrursus7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

musisz udowodnic bezpośredni wpływ zakupu tych maszyn na wzrost o te 20% dochodu , a to jest bardzo trudne ale nie niemożliwe ...nie ma takiego prostego przełożenia jak że jak zwiększysz pogłowie to gitara, bo tyle to zawsze możesz zrobic ...to musi byc powiązane z konkretnymi oszczędnościami np. paliwa ,czasu ,organizacji pracy itp. co bezpośrednio wpłynie na ten wzrost ...jest to dośc śliski temat ,więc się nie napalaj za bardzo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrursus7    9

Nie chodzi oto źe sie napalam tylko żeby wyjaśnić jak obejść tą procedure bo wiadomo nie tylko ja będę miał z tym problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

musisz udowodnic bezpośredni wpływ zakupu tych maszyn na wzrost o te 20% dochodu , a to jest bardzo trudne ale nie niemożliwe ...nie ma takiego prostego przełożenia jak że jak zwiększysz pogłowie to gitara, bo tyle to zawsze możesz zrobic ...to musi byc powiązane z konkretnymi oszczędnościami np. paliwa ,czasu ,organizacji pracy itp. co bezpośrednio wpłynie na ten wzrost ...jest to dośc śliski temat ,więc się nie napalaj za bardzo.

A czy są już konkrety w jaki sposób będzie liczony ten wzrost dochodu? Bo będzie to bardzo ryzykowne jeśli będzie się liczył realny wzrost dochodu - załóżmy że dzięki inwestycji zamierzam zwiększyć pogłowie czy plon zboża a się okaże w momencie rozliczania inwestycji że podwojenie plonu czy pogłowia nie da 20 % wzrostu bo np ceny drastycznie spadły a środki do produkcji podrożały I co wówczas - zwrot kasy? Jeśli byłoby to oparte o jakieś wskaźniki - np krowa daje taką wartość i wtedy wiem że muszę przez 5 lat zwiększyć pogłowie o min. 20 % i jestem spokojny że nie muszę zwracać kasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

No jeśli tak to OK - ja myślałem że rozliczenie inwestycji następuje dopiero w 5-tym roku i wtedy trzeba osiągnąć zamierzony wzrost dochodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrursus7    9

Tak naprawde to nikt jeszcze tego nie wie. Też mnie zastanawia co do wzrostu gospodarstwa jak cena mleka w każdej chwili może spaść i sie zwiekszyć , jedna wielka niewiadoma. Może ktoś bardziej będzie wiedział oco chodzi z tym GVA i sie wypowie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

No jeśli tak to OK - ja myślałem że rozliczenie inwestycji następuje dopiero w 5-tym roku i wtedy trzeba osiągnąć zamierzony wzrost dochodu

i dobrze myślałeś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

''Przez restrukturyzację rozumie się zasadnicze zmiany w gospodarstwie, które mają

na celu poprawę jego konkurencyjności i zwiększenie jego rentowności oraz

dokonywane z uwzględnieniem zmian w otoczeniu oraz wewnętrznych potrzeb

danego gospodarstwa. Restrukturyzacja musi doprowadzić do wzrostu wartości

dodanej brutto w gospodarstwie (GVA), w szczególności w wyniku racjonalizacji

technologii produkcji lub wprowadzenia innowacji, zmiany profilu lub skali produkcji,

poprawy jakości produkcji lub zwiększenia wartości dodanej produktu, co najmniej

o 20 % w odniesieniu do roku bazowego w okresie 5 lat od dnia przyznania pomocy.

W ramach tego działania będą realizowane wyłącznie takie rodzaje operacji, które

będą przyczyniały się do poprawy ogólnych wyników gospodarstwa w powyżej

zdefiniowany sposób, przy czym poprawa w zakresie konkurencyjności lub

zwiększenia rentowności gospodarstwa rolnego w wyniku jego restrukturyzacji jest

obligatoryjna''

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

sa przeciez tabele do obliczenia GVA i chyba logiczne jest, ze nie pozwola sobie na taka zmiane, zeby gdzies spadlo o 40 czy 50%. Policzysz sobie wszystkie sztuki bydla, hektary, gdzie masz co zasiane i bedziesz mial jasnosc. Mooim zdaniem napaliles sie na ten traktor i rozrzutnik - kup sobie jakas uzywke z zachodu, a zaoszczedzone pieniadze zainwestuj w rozwoj produkcji, wieksza wydajnosc i lepszy dochod. Chcesz miec swiecaca sie farbe na maszynach czy wiecej $$$ na koncie?

Masz tutaj projekt (wersja z lipca) PROWu 2014-20, przeczytaj UWAZNIE strony 75, 91 i 94 i nie bedziesz juz musial pytac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrursus7    9

Nie napaliłem sie tylko mi jest potrzebny. Juz o używkach było przerabiane i dziękuje bardzo wkąpać sie w kolejne bagno. Mocno mnie zbijacie z impetu co do kupna tych maszyn bo co nie dostane ?

 

Do tej pory nigdy nie brałem prowu , teraz kiedy mnie stac i wiem że dam rade wziąść ten sprzęt piszecie ze mam wziąśc używke ? jaki sens ?Kupie ciągnik a dojdzie drugie 20 hektarów i co ? wtedy znowu ciągnik jak nie będzie okazji ? kupie jeden a porzadny ciagnik i będę miał spokoj i będę sie mógł rozwijać.

Edytowano przez mrursus7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez pw34
      Czy są jakieś informacje odnośnie naboru w marcu? Bedzie mozna byc ubezpieczonym z ZUSie? czy wydłużyli okres posiadania gospodarstwa? gospodarstwo zostało przepisane na mnie w pazdzierniku 2014 roku, skladalem na MR w pierwszym naborze czy w  marcu bede mogl skladac?
    • Przez Czakk
      Witam
      Pół roku temu przejąłem gospodarstwo. Jestem w trakcie przerabiania chlewni na kurnik. Istniejącej płyty obornikowej nie będę używał, pomiot kurzy będę wywoził poza teren gospodarstwa na pryzmę ze względów higieny przy kurniku.
      Składam wniosek na PROW, potrzebny mi sprzęt za który nie ma punktów. Punktowane są stanowiska do mycia i płukania sprzętów w tym stanowiska biobed. W tym celu chcę wykorzystać tą płytę.
      Czy jest możliwe, aby zmienić przeznaczenie płyty?
      Jak to zrobić?
      Pozdrawiam
    • Przez dotacja_info
      Nabór wniosków na „małe przetwórstwo” 29 września – 28 października 2016 r. Ogłoszenie znajduje się tutaj
      15 września 2016 r. w siedzibie ARiMR w Warszawie, odbyło się szkolenie pt. Zasady przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji polegających na podejmowaniu wykonywania działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego przez rolnika, domownika lub małżonka rolnika podlegającego w pełnym zakresie ubezpieczeniu w KRUS.
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj