Daro20

Grupowe utrzymanie loch

Polecane posty

Agro-Farm    0

Właśnie co zrobić gdy wpuszczę 10 sztuk macior i będą się gryzły jak głupie.

Jest chyba taka opcja że się będą gryzły.

 

Właśnie co zrobić gdy wpuszczę 10 sztuk macior i będą się gryzły jak głupie.

Jest chyba taka opcja że się będą gryzły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krezus12    0

To rozumiem że 10 loch można utrzymywać w pojedynkach.Bo czytając na ten temat znalazłem ,,W kojcach indywidualnych można również utrzymywać lochy gdy w gospodarstwie jest mniej niż 10 loch''i nie rozumiem włącznie z 10 czy 9 jest maksymalnie.

 

10 włącznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

i wkoncu mam zywienie ad libitum loch w grupach psza fajnie idzie paszociagiem do karmnikow bez wody i zra ile chca leza walki minimalne na poczatku pozniej cisza spokoj duzo leza zero agresji o robocie i halasie zapomiec sklad paszy:50% jeczmien 50% koncentrat ad lib

slad koncentratu ad libitum g /kg

bialko surowe 127 oleje ituczcze sur 24 wlokno sur 180 popiol 85 lizyna 6.3 metionina2 wapn 10.8 fosfor 3.2

wyprodukowano z sruty rzepakowej wyslodki buraczane suszone niemelasowane susz z traw sruta slonecznikowa olej z lososia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

jaka cena tego specyfiku? kupować trawę i wysłodki dla świń... ciekawe :) i nie wmówisz mi że to jest coś super dobrego, bo do dziś Ojciec mi wypomina jak go namówiłem na zakup tira wysłodek dla loch :)


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

myślę ze takie żywienie spokojnie można samemu stworzyć bez kupowania 50% koncentratu bo to proste składniki z pewnością wyszło by taniej. A w ogóle zastanawiam się jaki jest koszt takiego żywienia w porównaniu z konwencjonalnym. U mnie 30 loch jest w jednym kojcu i też walk nie ma. jedyne co sie mogę doczepić to spory hałas jak zbliża się godzina karmienia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

ile ludzi tyle opini zeby wiedziec trzeba sprobowac a nie negowac wyslodki dla loch sa super tylko w odpowiednim skladzie i ilosci jak dales tira mokrych to moglbyc problem

jak myslisz o stworzeniu wlasnej receptury szukania i bilansowania skladnikow zycze powodzenia bo ja nie mam czasu by w to sie bawic koszt zywienia jest wiekszy ale nie wiem o ile bo to zlezy od zuzycia dzienneg paszy na loche za kilka dni beda pierwsze wyniki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

absolutnie nie neguje sam jestem ciekawy.

Ja hoduje świnie i moja zabawa właśnie polega na tworzeniu dawek i bilansowanie składników wraz z doradcami żywieniowymi po to by maksymalnie obniżyć koszty żywienia które jak wiadomo stanowią główną część kosztów.

Powiem tak mogłem stosować koncentrat dla prosiąt i mieć po problemie ( bo to tylko jeden składnik) ale zamiast tego wolę dawać 10 różnych składników po to aby zminimalizować koszty a pasze mieć na tym samym lub nawet wyższym poziomie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

i oto mam pierwsze wyniki zuzycia paszy ad libitum a moze ktos strzeli ile na szt dziennie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

początkowo i na lochy luźne? zakładam że średnia nie większa niż 4,5 kg, ale jeśli mam strzelać konkretniej to 3,5 kg, zwłaszcza ze mówiłes że pasza ma tyle włókna, czyli małą gęstość.


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

duzo sie nie pomyliles wyszlo 3.3 kg wiec jestem zadowolony bo liczylem ze zuzycie bedzie wieksze tym bardziej na poczatku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

czyli wcale nie wychodzi o wiele więcej niż przy dawkowaniu, wręcz tyle samo,


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

no prawie tak przy dawkowanym mialem zuzycie ok 3kg zuzycie na to naprawde na poziomie 3.3 kg /szt niewiele a to faktycznie dzieki odpowiednim skladnikom w tym 50% koncentracie ale najwazniejsze samopoczucie loch w grupie gdzie nie ma walk o zarcie oraz ta cisza najwiecej leza bo brzuch jest pelen

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

koszt tony paszy wynosi ok1250 zl no malo to chyba nie jest ? a ty co i ile dajesz swoim lochom i jaki koszt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Tak sobie na szybko przeliczyłem aktualną cenę i wychodzi nieco poniżej 900 zł. Daje standardowo 2 razy dziennie. ilość zależna od kondycji 2,5-3kg. Jak są bardziej wychudzone po porodzie to i czasem 4 się daje. Jak masz rozwiązany ten kojec ile jest w nim loch i czy są tam jakieś wygrodzenia? masz zdjęcia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro090    7

panowie a ja mam takie pytanie . bo od dawien dawna trzymam maciory w grupach po 5 sztuk no a przed porodem przeganiam do pojedynczych pomieszczeń(kojec 4na 4 i pomieszczenie 2 na 1,5 dla prosiaków ale porody w takich warunkach to meka ) i chciał bym te pomieszczania przerobić na takie specjalne porodówki dla macior ale zastawiam sie czy jak maciora nigdy nie siedział w takiej porodówce to jak one bedą sie zachowywały i boje cie by mi sie nie struła ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

jak moze ci wyjsc ponizej 900 jak samo zboze kosztuje prawie tyle a gdzie dodatki koncentrat czy premiks soja rzepak wyslodki tez nie sa tanie

w kojcach mam cale grupy w tym samym czsie prosnosci od 8-13 szt kojce sa sciolce 1 karmnik mam zamontowany w przegrodzie jest okrogly i z kazdej strony moga jesc dwie lochy oraz 3 karmniki pojedyncze i tez 12 loch sie naje i nie moga one miec wody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Zboże 650 kg x 800 zł daje 520

Premiks 120 zł

otręby pszenne 300 kg x 60 zł daje 180

pasze białkowe 25 kg około 40 zł

mykotoksyny 1 kg 18 zł

 

Białka dawałem 50 kg ale zdecydowanie za bardzo się otłuszczały więc zredukowałem do 25 kg. policz sobie wszystko wyjdzie poniżej 900. To są ceny na dzień dzisiejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

@maxiben-bo nie bardzo sobie dotąd wyobrażałem koncept karmienia do woli-znaczy masz zamontowane w kojcach coś a'la tubomat? nie ma problemów z marnowaniem paszy? ten koncentrat ma jakiekolwiek dodatki zapachowe czy zrezygnowali z nich by nie podnosić dodatkowo apetytu?


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

wiele nawet dobrych gospodarzy sobie tego systemu zywienia nie wyobraza ja przedtem rowniez ale widzialem pierwszy raz to ze 4 lata temu w holandii i sie tym zaineresowalem a ze mam firme paszowa bazujaca na recepturach i czesciowo skladnikach holenderskich i niemieckich wlasnie na to sie zdecydowalem i mi sie podoba a na efeky troche trzeba poczekac

karmniki mam takie gdzie w ogole pasza sie nie marnuje ten okrogly cos podobny do tubomata tyle ze wiekszy stabilniejszy i bez wody z pojedynczych nie ma jak tej paszy wysypac wiecej paszy marnuje sie na pojedynkach pasza nie musi pachniec swini bo swini zapach nie jest potrzebny oprocz prosiaka

lukaczmarek: bardzo malo bialka dajesz tylko 2.5% i to jakie bo cos tanie? pewnie wiecej kg paszy dajesz na szt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Foster    2

Jeżeli chodzi o koszty paszy dla trzody to należy powiedzieć, że każda rasa/ hybryda ma totalnie inne wymagania żywieniowe. Nie ma możliwości podania jednej uniwersalnej paszy chcąc wykorzystać w 100 % potencjał danej rasy.

 

Ostatnio z żywieniowcem liczyliśmy koszty paszy przy zakupie zboża na poziomie 830 zł/T to koszt paszy LK - 1500 zł , paszy LP -999 zł

 

Posiadam Danbreda więc najbardziej wymagającą rasę obecnie na rynku która potrzebuje żywienia z najwyższej półki żeby pokazać swój potencjał, co jednak odbija się po kieszeni hodowcy oczywiście.Danbred jest trudną rasą który niestety nie wybacza błędów hodowcy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

tez mam danbreda ale za krotko by cos wiecej powiedziec i tak jak piszesz cos za cos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Dokładne zużycie paszy na 1 lochę na dzień w normalnej kondycji to 2,8 kg. Białka dawałem wiecej ale ich kondycja robiła sie za dobra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

wczoraj zlaczylem 5 loch pierwiastek w 5 tyg ciazy waga ok 180-200 kg i 4 loszki waga ok 150 kg bylem pelen obaw o te loszki i o dziwo jest spokoj wcale nie sa poranione fakt do karmnika podchodza z dystansem do starszych i im ustepuja a te nie zra wiecznie i ida spac wiec pozniej sie tez najedza jestem mile zaskoczony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stajek95    0

Czy ktos miał już kontrole? Czy sprawdzają cos po za nowymi wymogami no i tymi starszymi? W przyszłym tygodniu mają zawitać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj