Glon

Grupa producencka-jak ją założyć,itp.

Polecane posty

pabloooo    124

musi być prowadzona pełna księgowość i tak jak pisałem wszystko musi być potwierdzone jakimś dokumentem(księgowane,rozfakturowane itp,itd)Co do tego czy może być jedna grupa zbożowa-rzepakowa nie mam pojęcia ,zapomniałem pytać,na pewno są jakieś limity ile danego towaru trzeba sprzedać przez grupę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Pablo, a jak w grupie którą właśnie współzakładasz będzie wyglądac podział ról i obowiązków poszczególnych członków? Czy raczej wszystkie sprawy zwiazane z zakupem i sprzedażą produktów załatwia jedna wyznaczona do tego celu osoba(dyrektor/prezes) bądź zatrudniony pracownik, czy może wszyscy w tym współdziałacie? I oczywiście jest jeszcze księgowy, ale sądzę, że w przypadku, kiedy którys z członków takiej grupy biegle radzi sobie w papierkach oraz ma trochę wolnego czasu, to nie jest on niezbędny w strukturze grupy producenckiej(mogę się oczywiscie mylić).

Edytowano przez Rolnikix

Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pabloooo    124

nasze pierwsze podejście do grupy jest takie aby wyciągnąć od ARiMR kasę,jesteśmy oddaleni od siebie o ponad 100 km wiec raczej nie ma możliwości abyśmy sprzedawali razem, choć można byłoby stworzyć takie 2 obozy,ale każdy ma inna skale produkcji,inaczej się rozlicza(WBC,żywa),ma innych kontrahentów. U nas każdy będzie wystawiał faktury w imieniu Grupy,a jedna osoba będzie te faktury gromadzić,zestawiać,podpinać przelewy i wysyłać do księgowego itp itd.nie mam pojęcia czy człowiek znający się troszeczkę na ekonomi da rade z księgowością spółki,bo jest tego znacznie więcej niż rozliczenie VAT jak na zasadach ogólnych.Tę grupę traktujemy jako przyuczenie,dotarcie się,to czas na przełamanie pewnych barier,więc podział ról był nam tylko potrzebny do tego aby pozałatwiać wszystkie te sprawy o których pisałem wyżej.Tylko u notariusza musieli być wszyscy,resztę może załatwić zarząd i nie musi ciągać innych członków. nie nastawiamy się na początek na jakieś inwestycje,programy itp itd. Wszystko wyjdzie w praniu i zobaczymy co z tego urośnie

Edytowano przez pabloooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Pablo, a powiedz mi jak Ci rolnicy, kótrzy rozliczają się z Vatu, wyobrażają sobie funkcjonowanie w takiej grupie?

Tymbardziej, że praktycznie każdy z Was oddaje do innego punktu swoje produkty. Wasza trzoda będzie praktycznie dwa razy rozliczana z vatu! Czy to jest intratnym interesem dla takich osób? Rozumiem, ze przy sporych inwestycjach da się temu załagodzić, ale jak to sobie wyobrażacie?

Udało się grupie wynegocjować wyższe stawki za swoje produkty mimo, że każdy z Was oddaje do innego miejsca?

Byłeś na jakimś szkoleniu odnośnie grup producenkich?

 

 

 

Lexxus, Twoich rad również posłucham, także innych uzytkowników mających wiedzę lub styczność z grupami producenckimi.


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beret1990    27

też jesteśmy na etapie łączenia się w grupę hodowców trzody, jest w ludziach dużo strachu i to mnie boli najbardziej, Pablo powiedz ile czasu trwa założenie takiej grupy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Mnie interesuje opinia tych co są już w grupie. Czy i ile tak naprawdę na tym faktycznie zarabiacie. Każdy jako plusy wylicza że taniej kupi a drożej sprzeda, ale jak to faktycznie jest w realu? Czy grupa np.6 rolników gdzie razem ma 500ha produkcji roślinnej ma rację bytu? Ile tak naprawdę da się taniej kupic środki do produkcji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

@pabloooo jeśli Twoja grupa to sp. z O.o. (czyli spółka prawa handlowego) to masz tak jak wszyscy pozostali udziałowcy obowiązek odprowadzania składek ZUS?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pabloooo    124

żadnego ZUS się nie odprowadza ,a założenie grupy w naszym przypadku trwa rok,a jak dobrze się zepniecie to w 3mies dacie rade( KRS miesiąc na rejestracje, starostwo miesiąc na decyzje i miesiąc na załatwienie reszty). Grupa ze sprzedaży produktów VAT będzie miała zna zero,bo wystawiane są dwie faktury z grupy na rzeźnie i tego co sprzedaje na grupę,a rozliczając VAT nic się nie zmienia u każdego z członków,tak jak było do tej pory będzie odprowadzał VAT. Na szkoleniu na temat grup jeszcze nie byłem,ale byłem u ludzi którzy już drugi raz będą zakładać grupę i oni dużo mi wyjaśnili. Nie wiem czemu ale większość ludzi grupę kojarzy ze muszą sprzedawać razem , kupować , a tak nie musi być.Jest dotacja którą można wykorzystać(5%) od kwoty netto która piechota nie chodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Glon    0

Ale te 5% jak można wyciągnąć z grupy bo różne wersje słyszałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pabloooo    124

a w ten sposób ,ze walne zgromadzenie ,zarząd uchwala decyzje ze np środki te przeznaczone zostaną na cel np poprawa jakości produktu ,mięsności , co wiąże się z zakupem premiksów i dodatków paszowych i grupa zakupuje te dodatki i rozdziela według kto ile sprzedał i jaka dotacje sobie wypracował

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nicram    0

natchnołem sie na coś takiego:

 

"Pomoc udzielana grupom producentów owoców i warzyw na realizację inwestycji sięga 75 proc. kosztów kwalifikowanych; 50 proc. kosztów inwestycji refunduje się ze środków wspólnotowych, a 25 proc. z budżetu krajowego. Pozostałe 25 proc. kwalifikowanych kosztów inwestycji grupa producentów finansuje ze środków własnych.

Tymczasem grupy producentów rolnych nie otrzymują wsparcia na pokrycie kosztów inwestycji; "pomoc dla tych grup kierowana jest przede wszystkim na działalność administracyjną, która nie generuje tak wysokich kosztów jak działania inwestycyjne" - podkreśla się w stanowisku przekazanym w czwartek mediom przez Urząd Marszałkowski w Kielcach.

 

Wysokość tej pomocy naliczana jest na podstawie rocznej wartości sprzedaży produkcji z gospodarstw członków grupy. Wsparcie nie może jednak przekroczyć 100 tys. euro w pierwszym i drugim roku działalności grupy, 80 tys. euro - w trzecim roku, 60 tys. - w czwartym i 50 tys. euro - w piątym roku."

 

czy nic sie nie zmieniło w tej sprawie? nadal grupy producentów rolnych np bydła nie dostaną dofinansowania na inwestycje? ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek7652    1

mam pytanie jak rolnik ryczaltowiec sprzedaje i kupuje w takiej grupie (spółdzielni) . sprzedajac np mleko wystawia fakture grupie i dostaje cene brutto ? a kupujac np paliwo dostaje je za cene netto czy brutto ?

 

pytanie jest do osob w grupie i nie rozliczajacych sie z vatu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

VAT w końcu ktoś musi zapłacić, jeśli to Ty jesteś nabywcą to musisz grupie zapłacić cenę netto + vat, chyba że nabywcą ostatecznym jest grupa (odlicza sobie VAT i przekazuje Tobie w jakiś sposób paliwo, np świadcząc usługę na 8% stawce VAT)

 

Ja natomiast mam pytanie dotyczące intensywności wsparcia:

"Wysokość wsparcia, jakie może otrzymać z ARiMR wstępnie uznana grupa producentów owoców i warzyw wynosi aż 75% poniesionych kosztów na inwestycje zapisane w zatwierdzonym planie dochodzenia do uznania."

http://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/duzy-moze-wiecej-arimr-wspiera-grupy-producentow-rolnych-i-producentow-owocow-i-warzyw.html

 

jakiego rodzaju wsparcia dotyczy ww. 75% intensywność pomocy? nawet ze zwiększania wartości dodanej jest max 50% i nie mam pojęcia skąd ARiMR to wylosowała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Ale jaka ta usługa może być, aby rolnik nie musiał płacić tego vatu?

Przykład jakiś?


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jakakolwiek usługa rolnicza - stawka VAT 8% zamiast 23%, czyli np. wynajem ciągnika wraz z obsługą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Czekam na dalsze wypowiedzi, bo temat ucichł.

Wypowiadajcie się jak to wygląda u Was w grupach, jak funkcjonują, czy jesteście zadowoleni z tego, iż wstąpiliście do swoich grup?

Od czego zaczynaliście swoją przygodę z grupami, jak to teraz wygląda?

 

A może sobą tutaj osoby,które należą do grup producentów mleka?


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Coś temat zamarł.Też próbuje założyć grupę producentów trzody. 4000 szt to będę jeszcze kilku członków potrzebował. Jest ktoś chętny z wlkp, okolice krotoszyna, jarocina, pleszewa? Zresztą nie koniecznie z tych rejonów. Miała to być grupa korzystająca głównie z dotacji od obrotu więc odległość nie gra roli.

Nie łatwo kogoś namówić. Każdy ma jakieś ale, jakieś zastrzeżenia ale każdy na opłacalność narzeka. Może niech się wypowiedzą osoby które już są zrzeszone jak to z ich punktu wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbozowy    29

Odgrzewam starego kotleta. Jest ktoś kto działa w grupie? może ktoś opisze swoje doświadczenia. Dużo osób było by wdzięcznych.


Naprawy maszyn budowlanych VOLVO u klienta (mechanika, hydraulika, elektryka, dpf, ad-blue).

Obsługa klimatyzacji w każdym sprzęcie u klienta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaroWM    44

gdzieś czytałem, że do grupy producenckiej wystarczy już 2 rolników - prawda to???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

nie, 5 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pobijam temat.

 

Interesują mnie informacje szczególnie nt. funkcjonowania w praktyce grup, sprawy księgowe. Przede wszystkim plusy i minusy spółdzielni i sp. z O.o.. Którą formę prawną wybrać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

mam pytanie..czy jesli odddaje mleko do OSM to mogę nalerzec do grupy producenckiej bo kierowca mi powiedział ze nie,,tylko ci którzy nalerza do prywatnych spoldzielmi..co to ma do tego???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj