Glon

Grupa producencka-jak ją założyć,itp.

Polecane posty

Glon    0

Mam pytania na temat Grup:

-jakie formalności trzeba spełnić?

-wasze doświadczenia

-plusy i minusy

-itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeXXus44    3

Mam pytania na temat Grup:

-jakie formalności trzeba spełnić?

-wasze doświadczenia

-plusy i minusy

-itp.

 

 

Najważniejsze to znaleźć min. 5 osób (rolników) do założenia spółki, która będzie grupą producencką. Uwaga! Jedna osoba może należeć tylko do jednej grupy w ramach konkretnej specjalności np. producentów zbóż. Inaczej mówiąć nie może mieć udziału w dwóch grupach zbożowych, ale może mieć udziały w inych grupach w ramach innych specjalności np zbożowej i hodowli krów.

 

 

Co do formalności to warto poszukać prawników którzy specjalizują się w tworzeniu i prowadzeniu grup. Przeważnie płaci się miesięcznie za prowadzenie grupy.

 

Według mnie warto zainwestować w prawnika, bo nie musimy biegać po urzędach i tracić czas na urzędasów (nie żeby byli straszni i bee, ale rolnik nie powinien biegać i tracić czas).

 

Plusy:

 

- więcej osób = większa siła przebicia i lepsze ceny, większe kontrakty, itp.

 

- dotacje dla grup

 

- perspektywa rozwoju

 

Minusy:

 

- osoby w grupie muszą się dogadać, jak się nie dogadacie to będzie lipa nie biznes, czyli należy iść na ustępstwa.

 

- w pierwszym roku grupa przeważnie jest obciążeniem finansowym, ale w drugim są dopłaty od sprzedaży

 

- min. 5 lat, a z dotacjami na inwestycje to chyba 8 lat działalności grupy. W innym wypadku zwracasz kase z dotacji wraz z odsetkami.

 

 

 

 

Z doświadczenia wiem, że warto wchodzić w grupy. Według mnie to jedyna możliwość, aby firmy przestały żerować na rolnikach. Tylko należy z głową dobierać członków grupy, bo z głupim to można się jedynie wstydu najeść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Ostatnio również mi chodzi po głowie hasło' grupa producencka'.

 

Lexxus, musi być koniecznie te 5 osób do założenia grupy?

 

Mam pytanie odnośnie odbioru mleka przez mleczarnie od takich grup, czy wówczas trzeba postawić jakiś budynek, zlewnie z którego jest odbierany od wszystkich jednoczesnie ten surowiec, czy może jednak od kazdego rolnika mleczarnie odbierają osobno, a tylko kasa za mleko idzie na wspólne konto? Jak to wygląda w praktyce?

 

Jakie sa koszty załozenia takiej grupy, jakie jej prowadzenia? Jakieś podatki, opłaty, rozliczenia vat, składki KRUS/ZUS? Jak to dokłądnie wygląda od tej strony?

Edytowano przez Rolnikix

Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Glon    0

Czy dochód grupy[5%] trzeba przeznaczyć na pewną sprawę czy można te pieniądze podzielić według udziałów na rolników i robią nimi indywidualnie co chcą?

-podane procenty uzyskane przez obrót sprzedanych produktów czy też kupowanych?

Edytowano przez Glon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeXXus44    3

Ostatnio również mi chodzi po głowie hasło' grupa producencka'.

 

Lexxus, musi być koniecznie te 5 osób do założenia grupy?

 

Mam pytanie odnośnie odbioru mleka przez mleczarnie od takich grup, czy wówczas trzeba postawić jakiś budynek, zlewnie z którego jest odbierany od wszystkich jednoczesnie ten surowiec, czy może jednak od kazdego rolnika mleczarnie odbierają osobno, a tylko kasa za mleko idzie na wspólne konto? Jak to wygląda w praktyce?

 

Jakie sa koszty załozenia takiej grupy, jakie jej prowadzenia? Jakieś podatki, opłaty, rozliczenia vat, składki KRUS/ZUS? Jak to dokłądnie wygląda od tej strony?

 

Tak, koniecznie musi być minimum 5 osób.

 

 

Co do odbioru i sprzedaży mleka, zwierząt i płodów rolnych w grupie wygląda tak...

 

Gospodarstwo działa tak samo jak przed wejściem do grupy. Jedyną różnicą jest, że nie sprzedajesz bezpośrednio do skupu, ale do grupy, która sprzedaje to dalej.

 

Każdy członek grupy może sprzedawać swój produkt w inne miejsce. Ważne żeby sprzedawał do grupy, a grupa dalej, bo od sprzedaży jest dopłata (z tego, co wiem).

 

Jeśli bardziej opłaca się oddawać produkt w większych ilościach to grupa inwestuje w przechowalnie, silos czy co tam jest potrzebne i dostaje do tego dotacje na inwestycje.

 

W sytuacji, kiedy niema różnicy czy oddajemy mało czy dużo za jednym razem to każdy sprzedaje osobno. W obu sytuacjach wystawiasz dwie faktury. Pierwsza Ty sprzedajesz do grupy, a druga grupa do mleczarni.

 

Grupa producencka działa jak zwykła spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (polecam poczytać jak działa Sp. z O.o. można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy i jak cwaniaki je wykorzystują). Rachunkowość grupy prowadzi się tak samo jak rolnika z vatem. Grupa nie płaci podatku dochodowego.

 

Jeśli grupa zarobiła pieniądze to może wypłacić pieniądze członkom (płaci wtedy podatek dochodowy) lub kupuje np nawóz i daje go członkom (podobno nie płaci się tak podatku).

 

Dalej jesteś ubezpieczony w KRUS. Nie jestem pewny, ale chyba po przekroczeniu pewnego progu dochodowego z przychodów z działalności pozarolniczej to przechodzisz do ZUS. Podobnie jest jak prowadzisz firmę i gospodarstwo jednocześnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Lexxu44 sporo wyjasniłeś, ale mam jeszcze kilka pytań.

 

Piszesz, że każdy członek grupy mmoże sprzedawać swój produkt w inne miejsce, ale ważne aby sprzedał go wcześniej do grupy, a grupa dalej. Mam rozumieć przez to, że grupa producencka może sprzedawać (w moim przypadku mleko) do różnych mleczarni? Czyli założmy czterech członków grupy sprzedaje mleko do jeden mleczarni ,a ten 5 do innej(czysty przykład) ?

 

Dotacje na inwestycje, w jakiej wielkości kwoty netto kosztów kwalifikowanych?

 

Jeśli grupa zarobiła pieniądze to może wypłacić pieniądze członkom (płaci wtedy podatek dochodowy) lub kupuje np nawóz i daje go członkom (podobno nie płaci się tak podatku).

 

Jeśli grupa producencka sprzedajaca mleko, sprzeda je, to nie może 'od tak' wypłacić jej członkom należnych pieniędzy? Zawsze musi, chcąc oddac gotówke (Bo przeciez same nawozy, paliwa, opryski czy inne rzeczy nie są cały czas potrzebne) musi zwrócić do państwa te 19% podatku dochodowego? Czy to się w ogóle kalkuluje? Bo zakładając, że każdy członek zarobi na mleku w grupie wiecej o jakieś 15%(przy na prawdę dobrych 'wiatrach'), a musi oddać 19%.. wprawdzie to nie on oddaje, ale grupa, jednak wynika to z pracy tego rolnika i jego sprzedanych produktów. Zakładając, że pozosałe 4% zyska na nazwozach, paliwie, etc., to i tak wcale nie wygląda jakoś różowo..

 

Do tego musi się rozliczyc z urzedem skarbowym z vatu?(w przypadku mleka to jest chyba 8%)?


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Kolego troszkę się mylisz więcej 15%, ale te 19% płacisz właśnie z tych 15%, może przykład

100zł*15%=15zł*19%=2,85zł - do urzędu skarbowego czyli 12,15zł do przodu


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Sadek, jeśli jest jak piszesz, to rzeczywiście zmienia to wówczas postać rzeczy.

Podobnie jak kolega Glon, mam póki co bardzo małą wiedzę na temat grup producenckich, więc proszę jak najczesciej mnie poprawiać i starać się udzialać odpowiedzi. Będę bardzo wdzieczny.

 

Czyli mam rozumieć tak, sprzedaje grupie producenckiej mleko po założmy 1,2zł, grupa sprzedaje je po 1,35zł, wówczas od różnicy w sprzedaży pomiędzy tym co zakupiła grupa, a tym co sprzedała, musi zapłacić wspomniane 19%?

 

 

 

 

Rachunkowość grupy prowadzi się tak samo jak rolnika z vatem

Z vatu grupa musi się w końcu rozliczać, czy nie?

 

I czy to, że rolnik rozlicza/nierozlicza się z vatu ma jakiś wpływ na zrzeszanie się w grupie?

 

 

Ktoś z Was jest w takiej grupie producenckiej?


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeXXus44    3

No dobra jeszcze raz:

 

1. grupa składa się z minimum 5 członków,

 

2. nie można być w dwóch grupach o jednej specjalizacji np. producentów zbóż,

 

3. członkiem grupy może być rolnik rozliczający się z vat oraz na "normalnych zasadach",

 

4. zasada działania grupy:

 

Masz gospodarstwo i funkcjonujesz tak jak zawsze uprawiasz, siejesz, zbierasz i żyjesz w dostaku oraz w bogactwie. Twoje plony sprzedajesz do grupy, która sprzedaje dalej.

 

Grupa płaci Tobie kase na konto, czyli jest czymś w rodzaju pośrednika. Może sprzedawać do wielu miejsc na raz, nie ma żadnych ograniczeń. W większości grup zostawia się 1% ze sprzedaży na funkcjonownie grupy (dla księgowej, prawników, prezesów, dzieci prezesów - jak to w spółce...taki żart)

 

5. grupa działa jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Prowadzi księgowość uproszczoną (chyba tak się to nazywa) czyli księgi vat kupno - sprzedaż. W praktyce działa to tak samo jak rolnicy vatowcy i podobnie jak oni nie rozlicza się z podatku dochodowego.

 

6. dofinansowanie w grupie wynosi do 50% kosztów inwestycji i 5% od sprzedaży, które spada do 4% w 2 roku, 3% w 3, 2% w 4 i 1% w 5, a potem jest 0%.

 

Jakie duże mogą być inwestycje?? Jeśli odpowiedniu uzasadnisz, że niezbędnie do rozwoju grupy potrzebujesz silosy na 1 mln ton zboża + młyn + piekarnia i sieć sklepów oraz dwa statki i grupa będzie w stanie to spłacić dzięki dofinansowaniu to możesz już zacząć budować. Tak na serio to np. sadownicy budują przechowalnie i samochody do transportu. Można także kupić linie do przetwórstwa warzyw i owoców, albo zaszaleć i postawić odrazu całą fabrykę (Polak potrafi).

 

 

7. To co grupa zarobiła czyli 1% + dofinasowanie od sprzedaży i nie zostało wydane na działalność grupy i spłate kredytów może zostać przeznaczone na wypłate w formie kasy lub jako np. nawóz. Kasa (ta którą zarobiła grupa, a nie którą Tobie zapłaciła za np. zboże) to inaczej dywidenda i z tego musisz się rozliczyć w US, czyli wypełniasz PIT. Lepiej kupić nawóz i cichaczem się podzielić.

 

Najlepiej mieć dobrą księgową, która odpowiednio to wytłumaczy. Jeszcze lepiej jest poczytać o działaniu Sp. z O.o..

 

Mogłem się gdzieś pomylić. Nie jestem ekspertem.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

no sprzedaż wyjaśniłeś a może teraz zakup np nawozów, ŚOR, przez grupę i jak to rozfakturować potem dla członków grupy jeżeli część z nich jest ryczałtowcami a część VATowcami ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Glon    0

A na np.kombajn zbożowy czy na np.chlewnie też jest dofinansowania 50%?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

Zmieńcie tytuł - bo mowa jest o Grupach producenckich a nie o Grubach - "Gruby to som na Ślunsku i Wungiel Fedrujóm"


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Lexxus dziekuje za 'łopatologiczne' wyjasnienie.

Nalezysz do jakiejś grupy? Jesli tak, to mozna wiedzieć czym obracacie, zbożem, mlekiem, owocami, warzywami, trzodą ?

 

NikitaBennet bardzo dobre pytanie.

 

5. grupa działa jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Prowadzi księgowość uproszczoną (chyba tak się to nazywa) czyli księgi vat kupno - sprzedaż. W praktyce działa to tak samo jak rolnicy vatowcy i podobnie jak oni nie rozlicza się z podatku dochodowego.

 

Jeszcze tutaj mam małe pytanko, bo wolę zapytać i wiedzieć pewno, niż domyslac się.

Grupa nie rozlicza się z podatku dochodowego, ale już z podatku od towarów i usług(czyli Vat) musi się rozliczyć? Dobrze to rozumiem?


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pysa    0

Należe do grupy ,z watu grupa rozlicza się ,można kupić karzdą maszyne i zwrot to 50% kosztów,plusy to pozbycie się pośredników i w tym zysk dla członka i podstawa wybór utrzciwego prezesa i mogoncych się dogadać członków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Pysa, trochę błędów narobiłes ale daje radę odczytać treść Twojego przekazu, więc spoko.

Powiedz mi, na sprzedaży czego jest Twoja grupa producencka oparta?


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeXXus44    3

Dofinansowanie nie jest do każdej maszyny. Wyłączone są: ciągniki, auta osobowe, przyczepy i siewniki oraz sadzarki (chyba, nie jestem na 100% pewny).

 

Podobno od nowego roku coś się zmieniło w dofinansowaniu. Należy to sprawdzić.

 

W jednym z ostatnich programów emitowanych w 2011 roku, "Teraz Wieś" na TVP INFO wypowiadał się urzędnik zajmujący się grupami. Powiedział, że do dyspozycji na grupy mieli 600mln zł, a dopiero wydali jakieś 200mln zł.

 

 

 

Ja nie jestem w grupie. Mój ojciec jest... w trzech....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

W trzech grupach, czyli można być w więcej niż jednej, to w sumie dobrze.

 

Teraz mam pytanie odnośnie rozliczania z vatu w tych grupach.

Mianowicie sprawa wygląda tak, grupa producencka sprzedająca przykładowo mleko, zwraca do US 8% od sprzedaży. Rolnik, który sprzedawał na 'własną rekę' mleko i nie rozliczał sie z Vatu otrzymywał za nie 1,2zł, a w grupie 1,35zł(czysto przykładowe stawki). Zyskuje czyli teoretycznie około 12% na litrze. Jednak grupa ta musi oddać do US 8% ze sprzedanego mleka. Rolnik zyskuje więc tylko, albo 'aż' 4%. Nie mniej jednak ogólny zysk moze byc większy, ponieważ grupa może zakupić nawozy, śor, paliwa, etc., w tańszej cenie. Grupa za te środki musi zapłacić z własnej kasy, część gotówki dostanie z dofinansowania, część(założmy 1%) zostanie jej z sprzedaży surowca, a że ewentualny Vat jest zwracany na koniec (czy tam poczatek kolejnego) roku, to przynajmniej na poczatku grupa ta nie bedzie fdysponowała odpowiednimi środkami aby zakupić dane produkty. Czy rolnik nalezący do grupy, w takiej sutuacji wpłaca po prostu do jej kasy odpowiednia ilość środków? Jak to wygląda? Rozumiem, ze grupa tak jakby odsprzedaje jej członkom dane produkty, bo w końcu to z kasy grupy idą pieniądze na zakup odpowiednich rzeczy..

 

Jeśli coś pokręciłem to proszę o sprostowanie i dokładne wyjaśnienie.


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

głupie pytanko ale intryguje mnie zakup diesla przez rolników należących do grupy producenckiej - każdy kupuje oddzielnie czy kupuje grupa i rozfakturowuje?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pabloooo    124

jestem właśnie w trakcie powstawania grupy producenckiej (trzody chlewnej). Na początek grupa może działać jako spółdzielnia lub jako spółka z O.o.My wybraliśmy sp z O.o. ,daje ona pewne korzyści np. nie muszą się odbywać tak jak spółdzielni walne zgromadzenia co jakiś czas, a decyzje mogą podejmować tylko 2 członków zarządu. Największym problemem było załatwienie księgowego, bo za prowadzenie spółek stawka zaczyna się od 1000zł w wzwyż.Grupa musi liczyć min. 4 członków,a w przypadku trzodowej musi sprzedawać min 4000szt trzody chlewnej.Na początek było spotkanie u notariusza ,ze taki podmiot powstaje, później papiery do sadu o zarejestrowanie i nadanie numeru KRS, następnie po otrzymaniu nr wniosek złożony do Starostwa lub Urzędu Marszałkowskiego, następnie w ARiMR o nadanie nr dla grupy(tak jak ma każde gospodarstwo sprzedające trzodę lub cokolwiek)jest na to czasu miesiąc od otrzymania decyzji od Starostwa, następnie wniosek do ARiMR o zarezerwowanie kasy na okres 5 lat dla grupy(czas na to do 5 mies, od decyzji Starostwa, jak tego się nie zrobi to nici z dotacji)i na koniec można złożyć wniosek w ARiMR o zaliczkowe wypłacenie 50 % dotacji na konto grupy,według planu działania.Dofinansowanie jest w pierwszych 2 latach 5% wartości netto, a później spada co roku odpowiednio o 1% czyli 4,3,2%. Jeśli grupa przekroczy sprzedaż, obrót 1 mln euro,dofinansowanie w pierwszym roku jest 2,5%,dla kwoty przekraczającej 1 mln euro.Grupa musi istnieć minimum 3 lata,a później może się rozwiązać. Każdy może sprzedawać gdzie chce, ale można tez się organizować i np negocjować cenę.Wystawia się dwie faktury za jednym razem tzn.że grupa sprzedaje jakąś partie tuczników,prosiaków jakiemuś podmiotowi i kasa najpierw spływa na konto grupy gdzie jest zaksięgowana, oraz członek grupy fakturę ,że sprzedaje ten towar przez grupę. Po wpłynięciu kasy na konto grupy muszą one leżeć jeden dzień na tym koncie ,a następnie wypłacane są na konto członka który sprzedał towar i są przeksięgowywane. Wszystko musi być namacalne i czytelne i pod wszystkim musi być podkładka jakiś papier.Gdy grupa jest kontrolowana,to oprócz kontroli grupy sprawdzany jest także jeden członek grupy, który jest losowany i sprawdza się na miejscu u niego ,czy np mógł wyprodukować tyle tucznika w swoich budynkach a nie kombinował i skupował po znajomych.

Edytowano przez pabloooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Dzięki Pablo, sporo wyjaśniasz.

Powiedz mi, czy księgowy musi być musowo zatrudniony w takiej grupie? Czy też można wszystkie formalności załatwiać na własna rękę?


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Zapewne nie ma obowiązku posiadania księgowego ale jak tu już ktoś napisał dobry księgowy to podstawa sukcesu. Nie wyobrażam sobie żeby członkowie grupy prowadzili dokumentację we własnym zakresie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Glon    0

A czy może być grupa złożona z plantatorów rzepaku i zbóż?Czy osobno rzepakowa i zbożowa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj