Bartlolomeo123

zakup ziemi

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

witam nie wiedziałem dokładnie gdzie ten temat umieścić ale jak coś podobnego było to przekierujcie. prosze o odpowieć jak dokładnie wygląda zakup ziemi od osoby prywatnej (w moim przypadku od mieszkańca z okolicy 3ha łąki)jakie są warunki i gdzie to trzeba załatwiać chodzi mi o papiery. prosze o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Temat wcale nie głupi bo sam zakładałem podobny jakiś czas temu.

Przede wszystkim kolega wyżej ma racje najpierw powinieneś udać się do notariusza.

Ale napewno będzie ci potrzebna opnia o terenie z gminy, wypis/wyrys mapy z rejestru gruntów, nr księgi wieczystej, akt własności. Dużo zależy od tego co jest w księdze wieczystej i czy wogóle na daną działkę została założona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
...jak dokładnie wygląda zakup ziemi od osoby prywatnej (w moim przypadku od mieszkańca z okolicy 3ha łąki)jakie są warunki i gdzie to trzeba załatwiać chodzi mi o papiery. prosze o pomoc
najpierw idziesz do gościa i prosisz o nr działki która idzie do sprzedania.

Jeżeli wiesz o którą chodzi to wchodzisz na www.geoportal.gov.pl i tam ją odnajdujesz - masz jej numer.

Idziesz do starostwa aby zapytać o to w jakiej księdze wieczystej jest ta działka, lepiej idź z właścicielem bo nie zawsze chcą podać osobie obcej.

Najprościej jakby sprzedawca dał Ci jakiś stary wypis z geodezji bo tam jest nr KW.

Mając nr księgi wieczystej sprawdzasz tutaj: http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html czy nie ma jakiegoś bałaganu (służebności, hipoteki itp).

 

No i jak na pierwszy rzut oka KW jest czysta, gość nie robi problemów ze spisaniem przedwstępnej umowy sprzedaży (ale nie w formie aktu notarialnego) to idziesz do notariusza pytać co trzeba do przepisu.

 

Z reguły są to DO stron (dane osobowe + NIP)

Aktualny odpis z KW

Akt notarialny lub inna podstawa nabycia nieruchomości

Wypis z rejestru gruntów

Zaświadczenie z UG/UM o przeznaczeniu w planie zagospodarowania przestrzennego (tutaj radzę brać nie zaświadczenie a informację bo zaświadczenie jest płatne a informacja starcza dla notariusza i jest wydawana bezpłatnie a w obu przypadkach musisz napisać podanie).

 

To tyle jak kupujesz za gotówkę. Jak za kredyt niskooprocentowany to troszkę więcej biegania i dokumentów.

 

A i jeszce jedno - jak to jest starsza osoba albo niegramotna której załatwianie różnych rzeczy idzie powoli to dogadaj się ze słupkami granicznymi kto wznawia. My zawsze mówimy lub w umowie przedwstępnej sprzedaży jest zapis, że działka ma mieć wznowione granice i KW nieobciążona. Z reguły kończy się na tym że sprzedawca sprzedaje o te 500-600PLN taniej aby nie bawić się w słupki a już ja wzywam geodetę aby wznowił granice (ten wystawia fakturę więc odliczam VAT no i mam papier kiedy zostały wznowione granice jakby ktoś wyrwał słupki).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Często u was wznawiają granice? Bo u nas tylko jak ktoś dzieli działkę to geodeta wbija kołki a jak cała działka jest sprzedawana to jeszcze nie słyszałem żeby ktoś wznawiał granice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

no ja wznawiam jak wiem że ziemia która kupiłem lub kupuję ma inny przebieg granic. Ostatnie 2 działki co kupowałem to do dziś nie wznowiłem.

Ale jest to dobry powód aby sprzedawca spuścił parę PLN ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj