mayi96

mocznik bykom

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mayi96    2

slyszalem ze bykom ok 300-400 kg podaje sie troche mocznika i szybciej rosna.czy to prawda robiliscie tak??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mayi96    2

slyszalem byk hf 500kg jadl 0,5 wiadra kukrydzy a jak dali mu mocznika jad na raz 3 wiadra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer94    0

mocznik można podawać bykom ponieważ posiada NPN czyli mówiąc po polsku azot niebiałkowy. Azot pochodzący ze źródeł innych niż białko, ale który może być wykorzystywany przez przeżuwacze do budowy białek organicznych :lol:

bykowi o wadze 300-400kg. możesz podać połowę małej łyżeczki +/- nie więcej!

to by było tyle w tym temacie B) a cha, żeby nikomu nie przyszło dawać mocznika zwierzętom mono gastrycznym, bo więcej szkody byście narobili niż zarobili :P !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pomyl88    0

Podawaliśmy, jak byk osiągał ok 400 kg dostawał zzz ćwierć szklanki do śruty, efekty były jedynie może u sześciu z osiemnastu byków, a apetytu to wcale nie wzmaga

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer94    0

bo do apetytu to nie ma wspomagać tylko na lepszy przyrost tkanki mięśniowej! ;) a co do tej szklanki to zależy jakie dawki się stosuje ni u każdego będzie tak samo bo np. ja daję bykowi 400kg 14kg kiszonki, 20kg sianokiszonki, 3kg jakieś śruty i 10kg. świeżej trawy, a Ty możesz dawać 20kg kiszonki, 25kg sianokiszonki i 30kg świeżej trawy (przykład) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondzioo    3

to powiedzcie mi czemu u sąsiada jak krowa polizała tylko wiaderko z mocznika i napila sie wody, to odrazu zrobiła sie jak balon i trzeba bylo ją podciac...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer94    0

ponieważ w żołądku miała jakiś pokarm który po złączeniu z mocznikiem spowodował dość dużo ilość gazów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARKPANTER    18

Ja już dwa lata stosuję mocznik w żywieniu krów mlecznych jak i byków. Głównym powodem stosowania przeze mnie mocznika są względy ekonomiczne względem soi. Ja daję na 1 tonę śruty 13 kg mocznika i żadnych ubocznych efektów jego stosowania nie zauważyłem poza paroma złotymi w kieszeni, ale to na plus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19709

W moich stronach mocznikiem rolnicy posypywali siano.............ale tylko dlatego,że było mokre a czy coś pomaga w żywieniu to wątpie-może i nie zaszkodzi ale z drugiej strony czy coś pomoże????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grześ    4

Ja też dosypywałem mocznika do śrutu dla byka szło wiadro 20l czyli podobnie jak pisze kolega. Najważniejsze aby nie było grudek no i tylko dla przeżuwających czyli takie powyżej 100kg żarłoki. Na początku symolicznie aby flora bakteryjna się rozwineła przez 2 tygodnie zwiększasz dawkę do docelowej. Antidotum na dużą dawkę moczniku niby są drożdze ale nie wiem na 100%. Teraz nie stosują moczmikowania bo mam sianokiszonkę z lucerny i koniczyny.


The Truth Is Out There

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolo985    0

mocznik jest bardzo dobry do bilansowania dawek pokarmowych dla przeżuwaczy. możemy go podawać zwierzętom od wieku 6 miesięcy na każde 100 kg masy ciała max. 20g mocznika. 100 gramami mocznika możemy zastąpić 0,8 kg poekstrakcyjnej śruty sojowej. do dawki powinniśmy go wprowadzać stopniowo przez 2 tygodnie tak samo powinniśmy go odstawiać. odtrutką na zatrucie mocznikiem jest ocet wystarczy podać go w ilości ok. 1 litra. wspaniale uzupełnia kiszonkę z kukurydzy i śruty zbożowe. ja stosuję mocznik już od 5 lat i nie miałem z nim żadnych problemów. mocznik nie może być zbrylony i musi być dokładnie wymieszany z paszą treściwą bądź z paszą obietościową. jeżeli chcecie wiedzieć więcej to piszcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca94    168

bolo985 Ja chcę wiedzieć co to za mocznik stosujesz zwykły nawozowy czy może mocznik paszowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek1972    126

Mi żywieniowiec zalecił aby podać 100g na sztukę rozpuszczone w wodzie i zalane do wozu po wstępnym rozdrobnieniu beli, do tej dawki przyzwyczajałem przez 1,5 tygodnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Limousine00    0

mocznik jest bardzo dobry do bilansowania dawek pokarmowych dla przeżuwaczy. możemy go podawać zwierzętom od wieku 6 miesięcy na każde 100 kg masy ciała max. 20g mocznika. 100 gramami mocznika możemy zastąpić 0,8 kg poekstrakcyjnej śruty sojowej. do dawki powinniśmy go wprowadzać stopniowo przez 2 tygodnie tak samo powinniśmy go odstawiać. odtrutką na zatrucie mocznikiem jest ocet wystarczy podać go w ilości ok. 1 litra. wspaniale uzupełnia kiszonkę z kukurydzy i śruty zbożowe. ja stosuję mocznik już od 5 lat i nie miałem z nim żadnych problemów. mocznik nie może być zbrylony i musi być dokładnie wymieszany z paszą treściwą bądź z paszą obietościową. jeżeli chcecie wiedzieć więcej to piszcie.

 

100 gram mocznika zastępuje 0,8 kg śruty sojowej ? :) Mogę spytać na czym opierasz to stwierdzenie ? :)

 

Znalazłem coś takiego :

 

Dlaczego mocznik zamiast poekstrakcyjnej śruty sojowej?

 

Zanim przejdę do uzasadnienia merytorycznego, odpowiem wprost – bo jest to zdecydowanie tańsze! Jeżeli 1 tona mocznika nawozowego kosztuje 1,1 tys. złotych, to dzienna dawka tego dodatku dla krowy mlecznej, czyli 100 g, będzie kosztowała 0,11 zł. Przyjmując założenie, że dawka ta może być zamiennikiem dla 0,5 kg poekstrakcyjnej śruty sojowej, kosztującej obecnie 1,7 tys. zł/tonę (0,5 kg kosztuje więc 0,85 zł), zmniejszamy koszty dawki o 0,74 zł (0,85 zł – 0,11 zł = 0,74 zł). Koszt takiej dawki mocznika jest więc prawie 8-krotnie niższy niż koszt śruty sojowej, którą mocznik zastępuje.

Edytowano przez Limousine00

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolo985    0

przepraszam, pomyliłem się 100g mocznika zastąpi 0,8 kg śruty poekstrakcyjnej rzepakowej a sojowej 0,6kg. Wynika to z tego że w żwaczy z 1g mocznika zostanie wyprodukowane 2,875g białka mikrobiologicznego które zostanie strawione w jelicie cienkim. a to wynika z tego że w 1 g mocznika jest 0,46g azotu a to mnożymy przez równoważnik białkowy 6,25 i mamy wynik. stosuje mocznik nawozowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja też od niedawna stosuję mocznik dla krów, nie powiem bo mleka przybyło, ale nie doczytałem sie, że pasza białkowa która stosuje zawiera mocznik techniczny! i kilka krów chyba miały go za dużo bo wystąpiła laksa dlatego będę szukał innej paszy bez dodatku mocznika bo po co płacić za paszę która zawiera już mocznik jak można go sobie samemu dodać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

hmm według arytkułu w Poradniku Rolniczym 1kg mocznika zastepuje 12kg soi, ja stosuje 80gram/szt do wozu paszowego. Podstawą w żywieniu mocznika jest obowiązkowa duża koncentracja energii w dawce, łatwo dostępnej, Jesli ktos nie ma wozu to po prostu miesza troche z kukurydza.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj