1210

Dokumenty związane z zakupem kombajnu

Polecane posty

1210    5

Witam

Planuje zakup kombajnu od rolnika.

Jakie dokumenty powinny być przy takiej transkaci(umowa kupna-spredaży na pewno) czy właściciel powinien przekazać też jakieś inne dokumenty? OC? NNW? jeśli takie dokumenty czy jest jakiś dowód rejestracyjny?

Od umowy kupna-sprzedaży napewno podatek 2% w Urzędzie Skarbowym czy trzeba jeszcze gdzieś zgłaszać (wydział komunikacji w Starostwie powiatowym) przed sezonem jakie powinien kombajn mieć ubezpieczenie?

Z góry dziękuje za podpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19684

w wydziale komunikacji nie musisz nic zgłaszać bo nie będziesz przecież go rejestrował....dobrze by było jakbyś dostał fakturę zakupu kombajnu z fabryki...a co do ubezpieczenia to wg mnie powinno ubezpieczać się kombajn bo to nigdy nie wiadomo co może przydarzyć się podczas koszenia :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

możesz nawet kupić bez spisywania umowy-jest to maszyna bez rejestracji,od rolnika który jeździł tylko po polu na pewno nie dostaniesz żadnego ubezpieczenia,faktury też może już nie mieć. ja bym nawet do US nie poszedł,bo i po co.

jeśli był by to świeżo sprowadzony to można żądać papierów z odprawy,jeśli od rolnika to można o takowych wspomnieć,lecz nie musi ich dać,a ty nie musisz kupić.

 

jeśli chodzi o polisę -to można ubezpieczyć każdą maszynę,nawet bez dokumentów.powinno się mieć OC komunikacyjne poruszając się po drogach publicznych,lecz takowe nie chroni podczas pracy na polu,do tego trzeba osobnej polisy.

a jeśli wszystko to by było-to czy nie taniej wynająć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
erciak    19

Dokumnety z oprawy dostaniesz jeśli z Ukrainy będziesz go ściągać. Jesteśmy w Unii, także jeśli sprowadzony wewnątrz Unii żadnych dokumentów nie musisz mieć. Kombajn jest tak samo traktowany jak pługi czy brona. Oczywiście jeśli od pierwszego właściciela ściagasz to dokument zakupu jak najbardziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

jak wygląda takie oc komunikacyjne-tzn szukając kombajnu nie wiemy jaki model i od kogo kupimy-czy da sie wykupić takie oc "na okaziciela " ze tak to ujmę i dopiero jechać na śmiałego i w razie udanej transakcji prowadzić sprzęt?


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

masz oc na konkretny kombajn-tak samo jak na koparko-ładowarki,które nie są rejestrowane-są wszystkie dane maszyny bez nr. rejestracyjnego.

i jakiego okaziciela-dane osobowe właściciela maszyny też są.

 

kupisz pojazd który wymaga rejestracji(nowy) też najpierw ubezpieczasz i rejestrujesz i wtedy diler ci go wydaje-jeśli jedziesz na kołach.

wyjście-laweta.

Edytowano przez wiesmag

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

tudzież dodatkowe 2 godziny straty w miejscu kupna na dojazd do najbliższego agenta ubezpieczeniowego....


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

a czy ktoś mówi że musi być łatwo-w razie kolizji to dopiero jest łatwo bez polisy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlkpmder    6

Kolego jeśli masz ubezpieczone budynki to płacisz OC i z taką polisa możesz jechać kombajnem po drodze ewentualnie jeśli nie chcesz wozić ze sobą polisy niech agent wypisze Ci certyfikat ale to juz na konkretny model. Najprościej polisa ze soba i nie ma problemu. Sam prowadziłem kombajn 200km na kołach w ten sposób przy okazji miałem kontrole policji i wszystko ok. Rolnik na maszyny wolnobierzne nie potrzebuje dodatkowego ubezpieczenia OC ważne by mieć OC gospodarstwa. A jeśli namawia was ktoś na dodatkowe OC to tylko dlatego że jest okazja na dodatkową kase !!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

ktoś jeszcze miał podobną sytuację ze OC budynków przeszło przy kontroli kombajnu albo jakiejś stłuczce, czy to jednośtkowy przypadek?

 

byłby ktoś może tak życzliwy i podlinkował odpowiedni paragraf że OC budynków działa na maszyny?


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankris    12

A kto płaci OC od budynków???

Przecież rolnik nie musi mieć żadnych budynków, wystarczą ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Z tego co mi wiadomo to nie ma OC budynków tylko OC rolników z resztą obowiązkowe i odnosi się ono do terenu gospodarstwa. Co do kombajnu to jakby nie patrzeć jest on pojazdem mechanicznym i poruszając się nim po drogach publicznych powinniśmy mieć ubezpieczenie OC komunikacyjne

 

 

Osobiście wykupuje to ubezpieczenie na kombajn bo jak kogoś zahaczę na drodze to odszkodowanie popłynie z mojej polisy a nie z mojego konta

48 zł na 3 miesiące to nie majątek

 

EDIT: N wiedziałem że Rolnik nie musi na pojazdy wolnobieżne wykupywać dodatkowej polisy OC komunikacyjnego.

Taką radę otrzymałem od miejscowych policjantów. zorzyk2 dzięki :D

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlkpmder    6

OK źle sie wyraziłem to dokładnie nazywa sie OC od gospodarstwa. KRISTOFORn nie wiem w jakiej firmie ubezpieczasz ale ja ubezpieczam kombajn tylko na żniwa od ognia a OC na wszystkie maszyny wolnobieżne mam z OC gospodarstwa. A po za tym należy pamiętać by heder w czasie jazdy drogą był na wózku jesli tak nie będzie to i tak z OC nici, tak samo jest z przeglądem jeśli przeglądu nie ma lub jest nie ważny to OC nie obowiązuję ale to tylko gdy chodzi o maszyny pojazdy rejestrowane.

Edytowano przez wlkpmder

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

U Ciebie: to dokładnie nazywa sie OC od gospodarstwa.

U mnie "składka OC rolników" ,"ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolników" PZU SA

Co do kombajnu to z hederem mam problem gdyż mój typ nie posiada i nie posiadał ani wózka ani zaczepu do niego. Obowiązkowo muszę używać tzw koguta i ustępować wszystkim na drodze

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

Dzięki Koledzy, jeden zbędny wydatek mniej:)


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
volf    3

... OC nici, tak samo jest z przeglądem jeśli przeglądu nie ma lub jest nie ważny to OC nie obowiązuję ale to tylko gdy chodzi o maszyny pojazdy rejestrowane.

Podaj podstawę prawną stwierdzenia, że OC nie obowiązuje jeśli nie ma przeglądu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

podstawa prawna-ubezpieczyciel się podeprze brakiem przeglądu(pojazd niesprawny)-podstawa do niewypłacenia odszkodowania,i przerzucenie kosztów na właściciela pojazdu niesprawnego-przecież oni czyhają na takie zaniedbania.może nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

trzeba sie dogrzebać do jakichs zapisów umowy polisy albo wewnętrznych regulaminów ubezpieczyciela.

 

cytat podany przez wiesmaga jest wyrwany z kontekstu, @wlkpmder chodziło o to że maszyny wolnobieżne nierejestrowane nie podlegają obowiązkowi przeglądu.

przytaczając odpowiedź pewnego diagnosty na pytanie czy są jakieś sprzety na które nie robicie tu przeglądu? -"tak, na tramwaje bo szyn nie mamy :lol:"

 

 

 

 

10.01.2012- pół tysięczny post i 900 dni na AF; święto, idę sobie piwo otworzyćB)


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
januszm1    3

Poradnik%20dla%20rolnik%C3%B3w%20-%20ubezpieczenia%20obowi%C4%85zkowe%20-%20UbezpieczenieRolnicze.pl.htm TAM WSZYSTKO PISZE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

nie mówiłem o kombajnie-ogólnie o pojazdach-ciągnik już musi mieć przegląd.ponadto ubezpieczyciel zawrze umowę oc bez ważnego przeglądu-nie będzie to przeszkodą-przeszkodą będzie przy wypłaceniu odszkodowania.

przepraszam że zszedłem ciut z tematu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciemniak    6

Witam.

W ubiegłym roku przy ubezpieczeniu budynków w HDI Asekuracja do OC rolników płaconego z ha agent zaproponował mi składkę oC za kombajn zbożowy.

W rubryce napisane jest że jest to składka OC za nierejestrowany pojazd rolniczy.Wg. agenta ma taką samą wagę jak normalne OC pojazdu.

Osobne OC za cały rok kosztuje chyba ponad 300 zł za kombajn.Ja dopłaciłem 20 zł do budynków.W razie kontroli można sie okazać polisą budynków.

Nie ma tam żadnych nr kombajnu,ani ramy czy coś takiego.Po prostu kombajn "przypisany" jest do gospodarstwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
volf    3

podstawa prawna-ubezpieczyciel się podeprze brakiem przeglądu(pojazd niesprawny)-podstawa do niewypłacenia odszkodowania,i przerzucenie kosztów na właściciela pojazdu niesprawnego-przecież oni czyhają na takie zaniedbania.może nie?

 

Właśnie nie. Zapoznaj się może najpierw z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych a potem pisz. Polecam art 43

 

 

Art. 43. Zakładowi ubezpieczeń przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący:

 

1) wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu albo pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii;

 

2) wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa;

 

3) nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa;

 

4) zbiegł z miejsca zdarzenia.

 

Widzisz coś tam o badaniach technicznych pojazdu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roltech    11

Jeżeli właściciel kombajnu nie prowadzi nim działalności usługowej, to wtedy kombajn jest objęty OC rolników płaconym od liczby ha. Jeśli rolnik kosi usługowo musi wykupić odrębne OC na kombajn. W praktyce lepiej jednak wykupić odrębne OC bez względu na to czy się prowadzi usługi czy też nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez farmer_89
      Witam, czym czyscicie przedmuchujecie swoje kombajny podczas zniw? 
    • Przez Mareczek1
      Witam planuję zakupić siewnik kvernelanda Accord mc-drill Pro czy mógłby ktoś napisać jak się sprawują , na co warto zwrócić uwagę przy zakupie i czy wogóle są warte uwagi,pozdrawiam
    • Przez AnkaSkakanka
      Dzień dobry,
      Oboje z mężem nie jesteśmy rolnikami. Mieszkamy w mieście, ale mamy rodzinę na wsi i bardzo lubimy tam przebywać. Jest to piękna wieś, w malowniczej okolicy. W bezpośrednim sąsiedztwie naszej rodziny znajduje się kilka działek należących do KOWR. Jedna z tych działek wydaje nam się bardzo interesująca i chlelibyśmy ją zakupić od KOWR, jednak nie ma nigdzie zamieszczonego ogłoszenia o jej sprzedaży. Jest to też działka o wielkości ponad 1ha, a my chcielibyśmy kupić jedynie jej fragment o powierzchni ok 30 arów. Czy ktoś z Państwa mógłby podpowiedzieć czy jest to w ogóle możliwe? Chcielibyśmy kupić tę działkę w celach rekreacyjnych i postawić tam mały domek (media są w drodze).
      Dodam, że żadne z nas nie posiada wykształcenia kierunkowego i na tę chwilę nie mamy możliwości (ani środków ani kwalifikacji) założenia gospodarstwa rolnego. Okolica jest zamieszkana przez osoby, które nie prowadzą działalności rolnej, są to wyłącznie siedliska.
      Będę wdzięczna za wskazówki.
       
    • Przez tomek1974
      Wpisujcie jakie firmy was oszukały bo mnie ostatnio dwie z lubienia nie zapłaciła za kuku i z kalisza nie odbiera trawy zeszłorocznej.
    • Przez sports2011
      Witam, mam pytanie ile obecnie można żądać pieniędzy za wynajem pola około 20 arów pod elektrownie wiatrowa maszt około 100metrowy. Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pytam z ciekawości ponieważ muszę zmienić umowę podpisana 10lat temu , na kolejne 25 lat .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj