Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
damianus2222    98

Witam zapraszam do dyskusji na temat poplonu.. a zatem co radzicie, co sądzicie?

Od jakiegoś czasu sieje poplonu dla siebie na masę zielona i aby wzbogacić glebę w składniki pokarmowe przed następną rośliną plonotworcza. Sialem do tej pory gorczyce (20 kg /ha) po czym mulczowałem i przyorywalem. W tym roku chciałbym spróbować następujące warianty:

a) gorczyca 20kg/ha plus 50kg saletry/mocznika aby przyspieszyć rozkład pocietej słomy.
b) gorczyca i rzodkiew oleista w mieszance po 10kg./ Bez nawozu
c) rzodkiew oleista 25kg/ha plus te 50kg saletra/mocznik.

Co sądzicie, robiliście już coś w podobnie? Poplonu robione dla siebie na na dopłaty, pod owies, łubin, pszenicę ozima, pszenżyto. Zapraszam doświadczonych do wyrażania swoich opinii. Pozdro

jeżeli planujesz iść na dopłaty rolnosrodowiskowe i trzymać ten poplon do 1 marca tak jak ustawowo jest to odradzam
więcej strat niż pożytku

Wiadomość z agroFakt.pl

crvx40    7

a sial ktoś łubin na poplon? do tej pory sialem tylko gorczyce bądź rzepak ale z racji tego że sieje sporo rzepaku w plonie głównym nie będę sial juz gorczycy i rzepaku ze względu na przenoszace się choroby dlatego zastanawiam się nad lubinem tylko nie wiem czy w ciągu dwóch miesięcy cokolwiek urośnie tej zielonej masy.

łubinu trzeba dużo nasion
może facelia?
a mulczerem robić to nie szybciej wyjdzie talerzowka ?bo zależy jaki mulczerem w sumie
albo gorczyca z facelia lub z wyka

damianus2222    98

mulczer rozdrobni, i lepiej sie rozlozy. W tamtym romu mialem gorczyce na poplon i miala ponad 1 m. Niby wyka ozima, facelia sa dobre. Chce na pewno sprobowac rzodkiew.
Łubin tez dobry ale najlepiej jak zniwa w lipcu sa i od razu posiac go i deszcz zeby przyszedl lub ziemia mokra i cieplo jest.

szymon09875    94

Pare lat temu zaraz w dzień koszenia Lubinu prosto z kombajnu sypaliśmy do rozsiewacza i na pole na podorywkę bylo siane :) pamiętam ze kosiliśmy końcówkę juz w deszczu :D lubin jesienią jeszcze zakwitl i na wiosnę byly posadzone ziemniaki, urosly takie ze każdy sie dziwil skąd tyle ich :P fakt ze te 250-300 kg trzeba wysiać na hektar zeby cos z tego bylo. W tym roku chce spróbować gotowych mieszanek poplonowych

wiko    0

Rozsiewaliscie lubin rozsiewaczem do nawozów na sciernisko, następnie talerzowka lub gruber? Zastanawiam się czy nie za gleboko przykryje, robił ktoś Tak?

zetorki12    1932

Ja pod kultywator z wałkiem . Wzeszedł idealnie . Myślę że gdyby było sucho , to tak pięknie by nie było . A - i wcześniej poszedł glifosat .

damianus2222    98

U mnie agregat podorywkowy lub brona talerzowa rozsiane rozsiewaczem i przybronowane. Nie idzie za gleboko po czym np. gorczyca szybko wyskakuje... siewnika poplonow nie mam

mikon71    6

Ja również łubin rozsiewaczem po gruberze i bronowanie 200 kg/hektar i przyorany ale czasem jest bardzo sucho po łubinie

Krzysiek3110    149

polecam łubin,efekt w ziemniakach i zbożu jarym mocno widoczny (gdzie był a gdzie nie), robię tak ze, oram ściernisko pługiem podorywkowym (równe pole,nie widać skin) potem rozsiewaczem łubin ok 200kg/ha i zabronowane w połowie listopada jest las;)

crvx40    7

na jaka wysokość urośnie ten łubin do końca października? 200 kg wystarczy na ha?

szymon09875    94

Zależy jaka odmiana :) szukaj szerokolistnego daje więcej masy. Lubin lubi gleboko byc w ziemi także nic mu nie będzie jak będzie zatalerzowany

roberts    5

A słonecznik ktoś z Was dodawał do poplonu? Mam plan aby w tym roku do łubinu dodać ok 10 - 12 kg/ha słonecznika. Tylko sie zastanawiam czy mi tego słonecznika ptaki nie wybiorą bo raz juz tak zrobiłem na próbę poletko ok 20 arów to nic nie wzeszło ze słonecznika. Jest może jakaś zaprawa od ptactwa do słonecznika? Do kukurydzy podobno jest ale czy słonecznik też mogę tym zaprawić?

Przemek2203    11

Ja siałem jakieś pare lat temu gorczyce na przyoranie i było super, w zeszłym roku posiałem łubin, wzszedł na 10cm i zżółk :unsure: ale to przez zastosowany wiosną herbicyd na pszenicę więc mój błąd

Mari82    10

Panowie opiszę moją sytuacje,na koniec kwietnia zasiałem poplon gorczycy z małym procentem innych roślinek na 1ha od tego samego miesiąca mam tą ziemię,miała być tam jara ale wiem,że były tam zboża pare lat pod rząd
Myślałem,że dotrwa chociaż do końca lipca,a ona zaczęła parenaście dni temu kwitnąć i ponad metr wyskoka,więc trafił się klient na kiszonkę,bo u nas braki w kuku z tamtego roku, nawet paru pytało,dali dobrą cenę,wyszłem lepiejwjak na zbożu plus obornik na jesień,wczoraj zcięta,i tu moje pytanie,bo nie sądziłem,że tak szybko dojdzie ten poplonik więc nie chciał bym mieć gołego pola do września bo tylko chwasty będą rosły,a docelowo ma tam być coś ozimego,i co zrobić czy zasiać jeszcze raz podobny poplol lub ten sam?czy nie będzie to w niczym przeszkadzało,nie "wyciagnę"za mocno gleby itp?dzięki za wszelkie podpowiedzi.

Niki20    6

Śmiało siej łubin bądź np grykę. Odnośnie siewu łubinu na ścierń i gruberowanie/talerzowanie: spokojnie tak mozna robić, łubin potrzebuje głębszego siewu gdyż trzeba mu dużo wilgoci do wschodów. 

Mari82    10

Dzięki niki20 tylko to co mówisz to tylko opcja na kasacje pod orke tak?,a myślałem o tym samym poplonie gotowym 50%gorczyca plus dodatki na kiszonkę,tylko dwa razy mam wyniesione z pola substancje odżywcze z roślinami,fakt $ będzie za to i obornik ale czy później ozima np przenica się uda,klasa gleby 3 troche 2

Czy połączenie łubinu i seradeli na poplon na przyoranie na zieloną masę jest dobrym pomysłem , na jesieni planuje tam pszenżyto ozime ,po ile kg na ha  wysiać łubinu i seradeli zeby dalo to dobry efekt?

damianzbr    972

Ostatnie lata pokazały że poplony pod ozime były nie wypałem, gdyż wyciągnęły wodę z pola gdy i nawet bez tego było sucho.

Jeśli będzie przekropny rok to siej.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się