Polecane posty

Arek    218

Jakieś 10 dni temu zasiałem gorczycę. Na jesieni (listopad) ma być rozrzucony obornik i orka pod jare.

Jak zacznie kwitnąć to wypadało by stalerzować lub przywałować czy spokojnie czekać do jesieni bez ruszania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nie pozwól żeby zakwitła. Jak pojawią się pierwsze kwiaty to wtedy talerzówka.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polowy    5

Czy jest sens prysnąć poplon z owsa i gorczycy oraz poplon z łubinu - saletrą wapniową i magnezem aby co nieco pobudzić wzrost roślin?. Czy łubinowi saletra nie zaszkodzi? Mam świeżo dzierżawione pole i ziemia aż mech rośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

a dlaczego? jak zakwitnie to będzie źle ? <_<

Wtedy gorczyca zaczyna drewnieć to po 1, po 2 większość składników jakie pobrała gorczyca jest kumulowane aby ona kwitła i wykształciła nasiona i te składniki są potem trudno uwalniane. A chodzi przecież o to żeby te składniki pobrała, po przyoraniu łatwo się rozłożyła i uwolniła z powrotem pobrane składniki.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Nasiona gorczycy macie swoje czy kupujecie? Jak kupujecie to skąd? Potrzebuje ok 50 kg a nikt w okolicy niema, a nie będę kupował po 8zł/kg w ogrodniczym :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Jest pełno ogłoszeń w anonsach. Ceny różne od 2 do 3.5zł

Jak gorczyce posiane na początku sierpnia? Duże urosły? Kiedy zakwitną?

Umnie będzie pewnie marna, nie padało od 2tyg, siana 21sierpnia, jest strasznie sucho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAMZES9107    22

U mnie siana 23 lipca już kwitnie i teraz pytanie czy już ją potraktować kultywatorem? I wtedy czekać jeszcze te 3 tygodnie do orki? Kolega milanreal1 ładnie to opisał tylko własnie nie wiem czy ją kultywatorować i tak poniszczoną przetrzymać do orki? U mnie nietstey mało miała deszczu, a można i powiedzieć ze wcale, ale mimo wszystko urosła na 60 cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

a kiedy masz zamiar coś siać? Może teraz zaorz a ziemia dobrze się odleży. Jeżeli u ciebie też jest sucho to gorczyca dodatkowo wysuszy glebę i wschody ozimin będą utrudnione

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

U nas w tym roku posialismy gorczycę w dwóch terminach, pierwszy 30 lipca, drugi 10 sierpnia. Ten pierwszy ma byc przedplonem pod zboża jare, akurat tak trafiliśmy że było sucho i gorczyca wyrosła na jakies 30cm i na dniach zacznie kwitnąc. I co teraz, pisaliście, że jak kwitnie to trzeba to likwidowac, co polecacie w obecnym terminie, talerzówke i niech czeka do orki zimowej?

 

Natomiast ten drugi poplon ma byc pod zboża ozime, narazie sobie rośnie, ale nie wydaje mi się, żeby do czasu orki pod oziminy ta gorczyca jakoś bujnie wyrosła. Jak myślicie, to był dobry pomysł z sianiem gorczycy po której maja rosnac oziminy?

 

W takim razie jaki jest najlepszy termin wysiewu gorczycy na poplon? Jakieś inne alternatywy oprócz gorczycy polecacie? Czytałem temat i pojawia się tu dosc często łubin, mógłby ktoś sie podzielic informacjami jak to wychodzi, ile sie tego sieje na hektar, jaki koszt nasion, jakiś termin wysiewu?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

@Matey jeżeli ta 1 gorczyca była posiana pod zboże jare to trochę się pośpieszyłeś. Pod zboża jare wg mnie optymalny termin siewu gorczycy na poplon to 5-20 sierpnia(zależnie od klimatu). Jeżeli zaczęła kwitnąć to likwiduj, najlepiej talerzówką, a dalej czekaj do orki zimowej. Co do gorczycy sianej pod zboża ozime to wg mnie ma to sens w przypadku bardzo szybko zejścia z pola przedplonu i gdy jest dużo wilgoci. Gdy te warunki nie są spełnione to wg mnie nie ma sensu, gorczyca ma silny system korzeniowy przez co mocno wyciąga wodę z gleby, wg mnie lepiej te pieniądze przeznaczyć na nawóz NPK. Co do innych alternatyw to łubin jest super, ale wady swoje ma bo trzeba siać te ok 250kg/ha, chodzi o poplon, o dużo masy więc i obsada może być duża, i teraz niech każdy sobie to podliczy ze to drogo wychodzi, nawet jeżeli do gorczycy doliczymy te 50kg mocznika to łubin wychodzi drożej, ale wpływ na glebę jest lepszy. Poza tym łubin ma duże nasiona co wiąże się z tym że do kiełkowania potrzebuje bardzo dużo wody, czyli jak mamy suszę to poplon będzie słaby. Z kolei zaletą jest to że kiełkuje z większych głębokości więc można posiać na ściernisko, przejechać talerzówką(ale nie na 10cm jak niektórzy robią) i będzie ok.

Poplony zawsze wiążą się silnie z wilgotnością gleby. Nie wiem jak u was ale ja zrezygnowałem z poplonu i nie żałuję, u mnie od 20 lipca deszczu nie było(takiego lepszego). Facet który skosił rzepak ok 20 lipca to do dziś samosiewu urosły tylko na dołkach, tak to wszędzie są puste pola. Wujek na glinie pługa 4 skibowego w obrocie wbić w glebę nie może. Woda w rowach melioracyjnych wyschła. Jest katastrofalnie sucho.

w jakich ilościach na ha wysiać żyto z wyka ozima?

Wyki możesz dać nawet 40kg, żyta pomniejsz obsadę o 20%. Ile wysiać w kg to Ci nie powiem bo nie wiem jaką masz zdolność kiełkowania, MTZ itd

U mnie siana 23 lipca już kwitnie i teraz pytanie czy już ją potraktować kultywatorem? I wtedy czekać jeszcze te 3 tygodnie do orki? Kolega milanreal1 ładnie to opisał tylko własnie nie wiem czy ją kultywatorować i tak poniszczoną przetrzymać do orki? U mnie nietstey mało miała deszczu, a można i powiedzieć ze wcale, ale mimo wszystko urosła na 60 cm.

Nie czekaj tylko niszcz tą gorczyce, nie czekaj aż będą drewniane badyle.. Mówisz 3 tyg do orki? To wykonujesz tak szybko orkę zięblę czy tak późno orzesz pod ozime? Jeżeli to pod ozime to się nie patrz tylko już teraz orz i przejedz bronami(glebę będzie szybciej osiadać i mniej wody straci).


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prorok    2059

Koledzy siał ktoś z was nostrzyk na poplon? Wcześniej o niej nie słyszałem ale ponoć bardzo dobra roślina na poplon.Roślina dwuletnia i daje bardzo dużo zielonej masy(ponoć dorasta nawet do 2m) dodatkowo jest bardzo pożyteczna dla pszczół.Siał ktoś? Warto czy nie warto?Nawet byłbym skłonny odstawić kawałek pola na dwa lata jak by faktycznie miało to przynieść efekt:)


Ci Prorocy co chleb jedzą g**no wiedzą!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Ja odnośnie gorczycy

nie wolno dopuścić do pełnego kwitnienia bo kwiat wabi ćmę o nazwie rolnica , ta żeruje na kwiecie a potem znosi do ziemi jaja na zimowanie , na wiosnę larwy zerują intensywnie i uszkadzają rośliny

Najlepiej to zaobserwować w ziemniakach

Jeszcze jedno termin siewu gorczycy w programie rolno środowiskowym jest do 30 września

http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1369

Edytowano przez GoRAL1
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MaarassK    0

Ja w tym roku na poplony sialem facelie sprzed 2 lat czesc sprzed 3. Wysialem wiecej niz trzeba. Wiem ze pozno 28 sierpnia i 5 wrzesnia. Z uwagi na monokulture zbozowa będe siał na części pola kukurydzę a na części pszenicę jarą. Mam nadzieje że przez 2 miesiace urosnie cos z niej. Taka akcja eksperymentalna. Orkę planuje na poczatku listopada. Jak myslicie jak powschodzi rzucic jej cos nawozu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel6485    242

W jaki sposób siałeś facelie??? ja u siebie rozsiałem rozsiewaczem i jak do tej pory nic nie wzeszło siana ok 25 sierpnia .....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MaarassK    0

Sialem siewnikiem zbozowym az 20 kg na ha dlatego, ze facelia byla trzyletnia. Wczesniej podorywka i brona. Dzisiaj sie przejade zeby zobaczyc czy cos wschodzi. Jak sialem gorczyce rozsiewaczem to bardzo nierówno wschodziła i dlugo na dodatek. Nie pryskalem a 2 ha mialem przed orką zachwaszczone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MaarassK    0

Pawel6485 bylem wczoraj na polu ta siana 28 sierpnia powschodzila ale przez susze jakas taka arachityczna, ta wrzesniowa miejscami wychodzi. Szalu chyba nie bedzie za pozno no i sucho. Za to pszenica jara rosnie jakbym ją posial na poplon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Witam. Czy ma sens posiać gorczycę w połowie września na podlasiu, z myślą o wiosennym jej przyoraniu ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Jest strasznie sucho. Siana 23sierpnia w niektórych miejscach urosła na 20cm a w niektórych nawet nie wykiełkowała. Nie widziała porządnego deszczu. Tylko wilgoś z rosy, mgieł i kilkuminutowych mżawek

 

Jeżeli u ciebie jest tak sucho to nie siej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fant25a    0

Ile czasu potrzebuje gorczyca od kwitnienia do zbioru na ziarno? Czy jest szansa, żeby zebrać gorczycę, która teraz kwitnie, na ziarno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj