Polecane posty

gwozd    104

Gorczyca siana odpowiednio gęsto świetnie radzi sobie z chwastami. Sieje 25-30kg/ha około 20 sierpnia i zagłusza chwasty. Nie wiem jak sprawa wygląda z perzem. Pamiętajcie że za wczesnie posiana zareaguje na długość dnia i zakwitnie wytwarzając bardzo mało zielonej masy, na której przecież tak bardzo nam zależy.

To prawda że polony mocno przesuszają glebę. Przy uprawie roślin jarych nie ma to znaczenia i jak jest mokra jesień to zboża ozime też tego nie odczują. Zeszłego sezonu posiałem gorczycę po jęczmieniu jarym bo wychodziła mi tam pszenica. Wiadomo jaka była jesień pomimo tego gorczyca urosła na jakieś 50cm. Strasznie przesuszyła glebe, bogatka miała problemy z kiełkowaniem i ledwie przetrwała zimę, na wiosnę wszyscy radzili żebym ją zlikwidował. Teraz pszenica jest już wykoszona i przy standardowym dla mnie nawożeniu z 56arów ledwie ledwie zmieściła się do zbiornika classa dominatora 85. Wydaje mi się że to całkiem przyzwoity plon z takiego marnego zboża

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No tak panowie mówicie, że poplony przesuszą glebę- ok, ale podpowiedzcie mi co mam zrobić jak mam stanowisko pod pszenice po jeczmieniu jarym i nie mam obornika, aby dostarczyć masę organiczną tej glebie? Powiedzmy, że w środę/ czwartek jestem w stanie poleciec z poplonmi i czy mi coś urośnie do początku września- czy to w ogóle coś da, czy lepiej dać sb spokój? Zostało mi troche saletrzaku w garażu, więc móglbym go wykorzystać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RAMZES9107    22

Panowie podłącze się do pytań. Równo tydzien temu posiałem gorczycę i już pięknie powschodziła dzięki deszczowi! Na jednym polu siana była po pszenicy ozimej a na drugim po owsie. I na tych polach chcę właśnie zasiać pszenicę ozimą, bo innej opcji nie mam. Czy dobrze zrobiłem siejąc gorczycę? Czy bedzie więcej minusów niż plusów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Oczywiście że dobrze, zmienisz tą monokulture zbożowa, a gorczyca jest z innej rodziny i jest fitosanitarna. Teraz módl się o deszcz, jak sierpień i wrzesień będzie suchy to pszenica będzie mieć problemy.

@cezar903 materii organicznej możesz dostarczyć przyorując słomę ;)


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

Ja wczoraj zasiałem gorczycę w ilości 20kg/ha mam nadzieje że do 20 września urośnie z 50cm :D

Edytowano przez Renault9514

ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Teraz takie rady? Jak jest wielkie boom na sprzedaż słomy?? Toż wszyscy sprzedają, nawet rzepakową.

Gorczyca ładnie urośnie nawet w ciągu miesiąca pod warunkiem że będzie miała wodę i azot.

Wczoraj opryskałem pszennisko mocznikiem w dawce około 50kg/ha. Jest już zaorane. Teraz tylko czekam na odpowiednią pogodę po połowie sierpnia i sieje gorczycę.

Myślę że razem z gorczycą dobrze byłoby wysiać trochę wyki

 

Kolego Renault9514 czy mógłbyś napisać jak zakwitnie twoja gorczyca?

Edytowano przez gwozd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

Teraz takie rady? Jak jest wielkie boom na sprzedaż słomy?? Toż wszyscy sprzedają, nawet rzepakową.

Gorczyca ładnie urośnie nawet w ciągu miesiąca pod warunkiem że będzie miała wodę i azot.

Wczoraj opryskałem pszennisko mocznikiem w dawce około 50kg/ha. Jest już zaorane. Teraz tylko czekam na odpowiednią pogodę po połowie sierpnia i sieje gorczycę.

Myślę że razem z gorczycą dobrze byłoby wysiać trochę wyki

 

Kolego Renault9514 czy mógłbyś napisać jak zakwitnie twoja gorczyca?

 

na żółto a jak ma zakwitnąć niby ? :D


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

warto siać gorczyce na przedplon pod żyto i pszenżyto ??? teraz myślę z gruberować pole zasiać gorczyce i do połowy września niech rośnie później orać i siać zimowe , dobry pomysł ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Na żółto? Myślałem że wychodowałeś jakąś ciekawą odmiane. Ze 2lata temu posiałem gorcycę na nasiona i przypalił ją lekko comand tak że przez jakiś czas miała białe plamki na liściach ale rozwijała się normalnie. Jak ktoś zapytał co się stało to mówiłem że to taka nowa ozdobna odmiana ^^

 

Coś wydaje mi się że ta gorczyca będzie gotowa do przyorania 20 ale sierpnia nie września. Znaczy że będzie wtedy kwitła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

czy jeczmien wsiany na poplon do 10 sierpnia wyrosnie na tyle duzy zeby do listopada sciac go na kiszonke?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

kazdy miedzyplon jest warty siewu

 

Penetracja gleby jest kluczowa, zatrzymywanie wody oraz skladnikow blizej powierzchni uprawowej gleby.

 

Ja sieje wszedzie gdzie tylko moge


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

ale czy urosnie na tyle duzy zeby mozna z niego zrobic kiszonke.. wsieje go teraz to wiaze sie z tym ze nie zdaze wsiac zboza zimowgo. zostaja przewodki ktore moge zasiac w listopadzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Wreszcie zrealizuje swoje plany i zasieje gorczycę białą z wyką na poplon. W jakich proporcjach zasiać te rośliny? Czy 10kg gorczycy i 80kg wyki będzie dobrze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

Ja tam sieje siewnikiem :) sąsiad sieje lejkiem miesza z nawozem, ale równo później nie powschodzi... w jednym miejscu jest za gęsta a w innym nie ma wcale :D wole zasiać siewnikiem 15kg/ha i wiem że będzie lepiej niż zasiać rozsiewaczem 25kg/ha :)


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

i tu sie z Toba zgodze tak to własnie zazwyczaj wyglada,starałem sie to jak najlepiej wymieszac zobaczymy co to bedzie..ale zawsze sieje rozsiewaczem,i zawsze nie jest to idealnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

A co sądzicie o rzepaku na poplon? Przy odpowiednich warunkach niezła kapucha urośnie, będzie co przyorać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich18    89

A kiedy zasiac gorczyce na poplon?orka dopiero na wiosne


Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj