Polecane posty

brzozak2    241

rzepak na pewno nie, wystarczy, ze jest normalnie ujety w plodozmianie.

 

lubinu tez nie zamierzam, dalem tylko koledze linki w ktorych sa wskazowki co do dawki siewu.

 

chyba gorczyce z facelia w tym roku posieje, tylko nie wiem dokladnie co da facelia w tym ukladzie.

 

i kolejna sprawa, czy mozna obejsc sie bez pluga? chodzi mi o wykorzystanie takiego typu agregatu: http://www.mascus.com/image/product/large/cc002708/Scarificator-GASPARDO-Attila-3,6fd8dc17.jpg

jak beda wygladaly szczatki po tych poplonach po zimie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Facelia na ciężkie ziemie to słaby wybór... Ja osobiście celował bym w bobik albo groch. Sami w tym sezonie planujemy wysiać groch jako poplon pod buraki. Jak ktoś sieje rzepak i buraki pojawiają się na polu co trzy-cztery lata to jednak gorczycy bym nie siał. U nas niestety na kilku polach tak jest, ale chcemy to zmienić.

 

Odnośnie głęboszowania to chcesz siać przed, czy po zabiegu głębokiego spulchniania? Z doświadczeń Ojca wynika, że strączkowe znacznie lepiej się korzenią jak mają pulchną ziemię w strefie korzeni, a górna warstwa gleby jest zagęszczona. Stymuluje to rośliny do lepszego ukorzeniania się, normalnie wyrasta ponad ziemię, ale z racji słabego systemu korzeniowego, może zabraknąć jej wody.

 

Na jednym z pól wypadało tak, że groch jednego roku był posiany szerzej niż zwykle, po trzech latach na tym polu znów były buraki. Okazało, tam gdzie był groch buraki były znacznie większe i okazalsze. Nadmienię, że groch rósł pod drzewami, więc rośliny na środku pola miały więcej wody. Kilkanaście lat temu, kiedy gospodarstwo było mniejsze, a rośliny strączkowe stanowiły spory procent w strukturze zasiewów z burakami był mniejszy problem. Lepiej rosły, nie potrzeba było używać głębosza, niestety po zwiększeniu areału i zmniejszeniu powierzchni zasiewów roślin strączkowych, buraki wypadały słabiej, mimo iż gleba było co cztery lata głęboszowana.

Edytowano przez Profil usunięty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

bob, chcialbym taki poplon, ktory jestem w stanie wysiac po plytkiej uprawie podorywkowym, a przed zima mase zielona zerwac takim gleboszem (ewentualnie przyorac).

 

roslina musi szybko rosnac, bo u mnie jest krotki okres wegetacji.

 

a plonem glownym maja byc buraki cukrowe lub warzywa okopowe (buraczek czerwony, marchewka, pietruszka, seler, itp.).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Akurat większość tych na gleby mocniejsze trzeba siać wcześnie, facelię można siać później, jednak jest ona zalecana na stanowiska lżejsze, podobnie jak gorczyca. Ewentualnie mieszanka kilku roślin, przykładowo wczesnej na gleby cięższe oraz późniejszej na gleby lżejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

no coz, chyba jak nie sprobuje to sie nie dowiem.

 

gorczycy troche posieje i pod bobik/groch przejade agregatem glebiej, zobaczymy z reszta jak beda wygladaly zniwa. pozniej bede probowal to zgleboszowac agregatem, a jak nie bedzie szlo to plug :) .

 

http://www.wrp.pl/Indhold/sider/show_article-7/default.aspx?id=7305 znalazlem taki artykul, ktory w sumie po czesci odpowiada na moje pytanie, ale moze komus innemu sie przyda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

Facelia na ciężkie ziemie to słaby wybór... Ja osobiście celował bym w bobik albo groch.

@Bobek nie znam możliwości sprzętu, którymi @brzozak zamierza niszczyć biomasę tego międzyplonu, ale nowe odmiany grochu wąsolistnego, potrafią stworzyć tak zwarty łan, że mam wątpliwości czy nie będzie problemu z zapychaniem. Chyba, że to coś z talerzami będzie, to w takim razie nie ma problemu.


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

sam nie znam tych mozliwosci jeszcze, natomiast warto sprobowac tym gleboszem skoro mnie to nic nie kosztuje, albo w ostatecznosci zaorac z krojami talerzowymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Z tego co mówił człowiek z Maschio powiedział, że rolnicy kasują nimi poplony przed zimą, a wiosną z powodzeniem uprawiają, jak glebę zaoraną i sieją warzywa, buraki itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

i taka odpowiedz chcialem uslyszec :D :D .

 

taki 4 metrowy, 270 KM do tego blizniaki :wub: :wub: ech marzenie porobic takim zestawem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
opoka    0

Co do tego głębosza i likwidacji dobrze wyrośniętego poplonu to raczej nie da rady. U mnie kiedyś gorczyca w poplonie w sprzyjających warunkach miała jakieś 1,5m wysokości, więc nie wyobrażam sobie pracy w takim łanie. Chyba że wcześniej jakaś ciężka talerzówka. Jedyna rada to jak poplon będzie po kolana i w miarę gęsty to zastosować glifosat w celu przerwania wegetacji i trochę poczekać. Możne głęboszem lepiej by było przed siewem poplonu a później (glifosat) talerzówka

 

Bobek_Farmer co do opowieści gości z firm sprzedających maszyny to do końca bym nie wierzył w ich wypowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

sprobuje to bede wiedzial, najwazniejsze, ze bob podtrzymal moja nadzieje :lol: .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Bobek_Farmer co do opowieści gości z firm sprzedających maszyny to do końca bym nie wierzył w ich wypowiedzi.

 

Rozmawiałem tak nie zobowiązująco, ale gość był skłonny podać mi namiary na konkretne gospodarstwa, gdzie mają te głębosze. smile.gif Dodatkowo sam proponował testy polowe, także lipy nie było. wink.gif Wiadomo trzeba brać poprawkę na rozbieżność warunków itp. biggrin.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Demien    1

witam. Potrzebuje rady. Mianowicie mysle wziasc w dzierzawe 8 ha pola lecz problem w tym ze ostatnio 2 lata temu bylo siane zyto i owies ( tzn na jednym kawalku owies a na drugim zyto ''Bez zadnego nawozu ani gnoju'') w seszlym roku te dwa kawalki byly tylko gleboko zorane i w takim stanie mysle je wziac co zrobic na poczatek zeby pole powrocilo do stanu uzywalnosci tzn zebym wyciagnal jakis w miare plon....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jendrek    124

Pewnie pole będzie wymagało wapnowania i dobrze by było jak byś porządnie nagnoił, zasiej coś mało wymagającego a po żniwach zasiej gorczycę na poplon.

Jak pole jest "wydojone" to pewnie od razu nie zbierzesz rekordowych plonów, przyjdzie ci na to poczekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Zależy jakiego typu to dzierżawa. Bo jeśli pewna to jasne. A jeśli w stylu dziś jest jutro nie ma to żadnego sensu nie ma wapnowanie oraz gnojenie. Jeśli na wiosne to coś innego niż zboże choć w sumie wyboru dużego nie ma. Moze jakieś strączkowe a jeśli doppiero po żniwach to rzepak choć nawożenie mineralne będzie musiało być spore.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losiek13    0

Koledzy kiedy jest optymalny termin siania gorczycy pod pszenice jeśli orze po 20 września.?. Aby gorczyca nie była ani zapała ani za duża...

Edytowano przez losiek13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

Wszystko zależy od roku. Raz gorczyca zasiana 10 sierpnia urośnie w ciągu miesiąca 70 cm a innym razem 30.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

A najlepiej nabuduj na agregat podorywkowy siewnik poplonów i problem z głowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losiek13    0

silva@ kolego nie ma takiej potrzeby bo ja sieje gorczyce tam gdzie jest pszenica po pszenicy a mało tego mam. Ale pomysł dobry :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tedex1204    0

ja w tym roku pierwszy raz zasiałem wyke na poplon i mam kilka pytań:

1.Czy lepiej jest siać na wiosnę czy na jesień i wiosną zaorać??

2.Kiedy trzeba wykę zaorać ??

 

Ja zasiałem wykę na wiosnę tydzień temu i nie wiem czy wykę kiedy najlepiej ja zaorać

 

Proszę o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj