Polecane posty

robo1980    58

To co polecasz , żeby poplon przyniósł porządany przezemnie efekt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robo1980    58

A czy poplon z rzodkiew oleista nie będzie mi sprawiał problemu na wiosnę w uprawie jęczmienna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKrzysztof    1958

Jak zaczynasz przygodę z poplonami to zacznij od facelii. Wdzięczna roślina, fitosanitarna, stosunkowo tania i łatwo doprawić po niej pole.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robo1980    58

Tak zaczynam , bo od 3 lat mam tylko samą pszenicę i pasowało zasiać poplon a na wiosnę jęczmień. Tylko że nie mam odpowiedniego siewnika i najlepiej by mi pasowało rozsiać lejkiem na orane i zabronowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    4992

Facelii siewka nie zasiejesz dobrze. Już chyba lepiej gorczycę czy grykę. To jeszcze jakoś leci. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukarso    26

Ja planuję rozsiać rozsiewaczem grykę w ilości około 60kg/ha na pociętą słomę, a później tylko przejadę talerzówką i zobaczę czy to w ogóle zda egzamin. Myślałem jeszcze, żeby zmniejszyć ilość gryki, a dokupić słonecznik, ale z tym trochę ciężko w mojej okolicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

podpowiedzcie, poplon po jęczmieniu ozimym pod kukurydzę.

Czy gryka + facelia bedzie ok? le wtedy siać? Czy siewnik zbożowy da radę w miare rozsądnie posiać taką mieszankę? Czy moze obleciec po 5 przejazdów do okoła pola a resztę posiać siewnikiem do nawozu?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

klasycznie na ściernisko idzie talerzówka, więc gdbym w to wjechał aktywnym zestawem to sa się to posiać przyzwoicie. No ale pod dopłaty muszą być 2 rośliny w poplonie :P


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

jęczmien to ja i tak bede musiał czymś zwalczyć, bo jęczmień ozimy wszystko zabije


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przem64    28

@yacentyosobiście szkoda by mi było stanowiska pod rzepak ale każdy robi jak uważa. 
A odnośnie w/w roślin facelia ok a gryka jak wyda nasiona to w następnym roku zachwaści Ci kukurydzę i żaden herbicyd Ci ją nie zwalczy ponieważ skiełkuje Ci po ostatnim zabiegu, mówię z własnego doświadczenia. 
Ja od kilku lat po pszenicy sieje poplon pod kukurydzę z facelii i słonecznika + "wypełniacz" raz było żyto a w tamtym roku owies. Po inne lata testowałem facelia + łubin oraz wyka + gryka + facelia. W tym będzie najprawdopodobniej:
4 kg facelii + 8 kg słonecznika + 8 kg koniczyny a siać to będę pierwszy raz  APV nabudowanym na talerzówkę po inne lata siałem rozsiewaczem do nawozów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

czemu nie, póki co szukam jakiejś opcji. kukurydza będzie pierwszy raz i tak mi wychodzi że powinna być po jęczmieniu


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wysiej nawozy, zaorz posiej poplon tylko taki co by przemarzł. Na wiosnę siew w mulcz lub pod talerzówkę.

Edytowano przez Zapracowany
T9

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przem64    28

Ponieważ po skoszeniu jęczmienia masz dłuższy czas do rozkładu słomy, orając później pod rzepak nie robisz maty i korzenie maja łatwiejszy dostęp do głębszych warstw ziemi. Zakładając hipotetycznie że po jęczmieniach jarym/zimowym masz 100 % potencjalnego plonu rzepaku to po pszenicy to już ta wartość spada na 92 % po grochu masz około 108 % potencjału. Wszystko oczywiście +/- ale chodzi mi o ogólne zamysł. 
A wracając do poplonu zobacz sobie moje zdjęcia na "forum.farmer" jeśli jesteś sceptycznie nastawiony do rozsiewania drobnych nasion rozsiewaczem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

sorry ale co ma jęczmień do rzepaku? pogubiłem się troszkę w tym wywodzie. pytałem o sytuację kiedy jest jęczmień ozimy a wiosną będę siał kukurydzę


Zapracowany napisał:

Wysiej nawozy, zaorz posiej poplon tylko taki co by przemarzł. Na wiosnę siew w mulcz lub pod talerzówkę.

który poplon ma szansę przemarznąć z perspektywy Dolnego Śląska? u nas zimy są bardzo delikatne. pytanie proste ale w tej materii doświadczenie zerowe.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Facelia, owies, gryka,gorczyca marznie co roku a jak coś zostaje to i tak herbicyd idzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Zasialem rzodkiew oleistą na poplon ale na części pola zaczął odbijać perz, warto opryskać to graminicydem aby urósł czysty poplon czy rzodkiew zagłuszy perz?

 

photo_2021-06-15_07-09-20.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190
Zapracowany napisał:

Facelia, owies, gryka,gorczyca marznie co roku a jak coś zostaje to i tak herbicyd idzie

facelia w płonie głównym rośnie do dziś w rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ale kuku odchwaszczana na wiosnę a nie przedwschodowo w sierpniu. A poza tym dobrze jak rośnie w rzepaku bo krzywdy mu nie zrobi a wabi pszczoły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    4992
4 godziny temu, yacenty napisał:

sorry ale co ma jęczmień do rzepaku? pogubiłem się troszkę w tym wywodzie. pytałem o sytuację kiedy jest jęczmień ozimy a wiosną będę siał kukurydzę

 

który poplon ma szansę przemarznąć z perspektywy Dolnego Śląska? u nas zimy są bardzo delikatne. pytanie proste ale w tej materii doświadczenie zerowe.

 

Chemia na kukurydzę jest na tyle skuteczna, że załatwi takie niedobitki poplonowe. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj