Polecane posty

ansu    392

W ubiegłym roku sporo sprzedałem o tej porze, a czy urosła? Wątpię bo było zimno. W tym roku mokro i ciepło po niecałym miesiącu w pół łydki. Na pewno trzeba by więcej ze 30kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Ansu co polecasz na poplon w uprawie bezorkowej wysiany teraz po qq na ziarno w zmianowaniu z rzepakiem. Musi zostać do wiosny pod pszenicę jara. Jeden, dwa gatunki żeby przemarzly.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Jak rzepak to nie krzyżowe więc gorczyca i rzodkiew niebardzo. Facelia jak nie wzejdzie teraz to powschodzi na wiosnę. Gryka poniżej +10 słabo rośnie. Owies pod pszenicę jarą trochę słabo. Można by rzodkiew z facelią jak bez orki i rzepak niezbyt często. Rzodkiew w rzepaku nie do zniszczenia zgłusza, a w żniwa zielone strąki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzy24    2

Witam! Panowie porównując gorczyce i rzodkiew oleista,to ktora będzie lepsza,jako poplon? Obie są z krzyżowych oleistych. Rzodkiew podobno szybciej rośnie. Widziałem i wybija na wielkość żyta takiego do koszenia. No,ale zalety będzie miała większe od gorczycy? Chciałbym spróbować ją w następnym roku na poplon. A i orać się podobno dosyć ciężko orze... ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Możesz zaorać wcześniej 6-8 tygodni tak do pasa idzie wszystko na żywca. Gorczyca wychodzi taniej ale ma słabszy korzeń i twardsze cienkie łodygi. Rzodkiew wcześnie siana nie zakwita tak szybko jak gorczyca, łatwiej połamać. Co do wysokości nie zauważyłem znaczącej różnicy.

Jedyna zaleta gorczycy to cena nasion na 1ha rzodkiew dwa razy drożej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5
Dnia 22.09.2018 o 08:32, ansu napisał:

Jak rzepak to nie krzyżowe więc gorczyca i rzodkiew niebardzo. Facelia jak nie wzejdzie teraz to powschodzi na wiosnę. Gryka poniżej +10 słabo rośnie. Owies pod pszenicę jarą trochę słabo. Można by rzodkiew z facelią jak bez orki i rzepak niezbyt często. Rzodkiew w rzepaku nie do zniszczenia zgłusza, a w żniwa zielone strąki.

Chyba gryka z facelią pójdzie. Ile tego pomieszać na ha?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Wątpię czy będzie jakiś pożytek z poplonów sianych końcem września no chyba że będzie ciepło i mokro przynajmniej przez 3 tygodnie. Ze 60 kg gryki i z 5 facelii?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROLEK7211    41

Pod koniec września siany poplon raczej tylko powschodzi i żadnej masy nie wytworzy. Siałem taki poplon  rok temu po ziemniaku na zazielenienie Rzodkiew + Owies. Moim zdaniem w tym terminie trzeba ograniczyć koszty tego poplonu i  wybrać najtańszą opcje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392
9 minut temu, KAROLEK7211 napisał:

....w tym terminie trzeba ograniczyć koszty tego poplonu i  wybrać najtańszą opcje.  

Lepiej bym tego nie ujął. Dodatkowo wysiane nasiona które nie wzejdą będą stanowić zachwaszczenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzy24    2

Bobik!- ktoś ma doświadczenia z tą rośliną w poplonach? Czy można jego porównać do łubinów,bo obydwie rośliny wiążą azot z powietrza... ale z tego co doczytałem to bobik wymaga dobrych i wilgotnych ziem. No i jak wyrośnie to pewne tak przyorać jesienią się nie da, jak rośnie,tylko trzeba pewnie skosić rozdrobnić...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eagle19    21

Mam zasianą gorczycę 10 sierpnia po pszenżycie. Gorczyca już dawno przekwitła, ma normalnie wykształcone łuszczyny z nasionami ale są jeszcze zielone. Nieliczne zaczynają żółknąć. Musiałbym chyba pryskać Reglone żeby to zasuszyć. Liczyłem obsadę i ilość łuszczyn z ziarenkami i wychodzi, że wymłócić można by było około 500kg/ha nasion. Jak myślicie czy jest sens to próbować zebrać, kosił ktoś z was tak późno gorczycę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    885

raczej bym sie nie nastawial na powodzenie, nieliczne zolkna, zanim wiekszosc przyschnie to tydzien do dwoch przy obecnej pogodzie, jak potraktujesz to reglonem teraz to mozesz nie miec zdolnosci kielkowania. W Twojej sytuacji chyba bym jeszcze poczekal i obserwował pogodę


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzy24    2

Pytanie do znawców uprawiających rzodkiew oleista! Czy jak posieje ja w poplonie po żniwach i potem zaorze na jesieni to może wiosna wybijać w uprawie? Ponoć jak jest głęboko siano to wybija,natomiast jeśli płytko to nie... Ile w tym prawdy???

Z góry dziękuję za jakieś info😊

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Pojedyncze sztuki mogą powschodzić wiosną , ale jak zaorzesz to raczej mało prawdopodobne.

A w jakiej uprawie na wiosną ma być problemem??

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzy24    2

Dzięki za odzew kolego ansu. 

Zaorałem rzodkiew w poplonie przy końcu września. Była duża.Kwitła.Niektóre korzenie,jak buraki. Teraz widzę,że sporo odbija po orce,bo jest ciągle ciepło. Myślę,że przemarźnie przez zimę. A siany ma być jęczmień jary w tych działkach po poplonie rzodkwi oleistej. Jeśli to przemarźnie to ok! 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymonidas9    37

Witam, co proponujecie na poplon po pszenicy a przed burakami(kawałek jeczmienia jarego).Wiadomo jak kazdy, zalezy mi zeby nie wyszlo to jakos mega drogo,  a wnioslo cos sensownego do pola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo89    17

Temat coś obumarł. Jakie plany poplonowe na ten rok? Może by przed sezonem coś nasion pokupić.

Co myślicie o takiej mieszance:
Facelia błękitna    5 kg     Groch siewny        30 kg        Gryka            10 kg      Rzodkiew  oleista      5 kg  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plapla123    8

Co zasiać do programu Rolno-Śodowiskowego musi być poplon z 3 grup roślin siałem gorczycę rzepak i proso ale proso szybko wymarza i są problemy przy kontroli ARiMR co proponujecie zamiast prosa coś żeby nie było tak wrażliwe na jesienne przymrozki i miało podobne nasiona do gorczycy i rzepaku ponieważ poplony sieję rozsiewaczem do nawozu jednym przejazdem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzy24    2

Jakie odmiany łubinu polecacie w poplonie? Mówi się,że wąskolistny jest najlepszy w sierpniowym siewie,ale widzę,że mały rośnie. Fajny jest ten łubin żółty mister,tylko ma podobno powolny wzrost początkowy... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    885

no to fakt, waskolistny zeus szybciej sie zbiera niz mister


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wrzucałem w innym temacie już. Siany w połowie sierpnia. 

received_254469895208169.jpeg


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19551
5 godzin temu, krzy24 napisał:

Jakie odmiany łubinu polecacie w poplonie? Mówi się,że wąskolistny jest najlepszy w sierpniowym siewie,ale widzę,że mały rośnie. Fajny jest ten łubin żółty mister,tylko ma podobno powolny wzrost początkowy... 

Na poplon to karo, wyrośnie piękny a sarny go nie ruszą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj