Polecane posty

m_i_c_h_a_l    3

Witam,

Koledzy czy jest sens siać poplon przed zbożem ozimym?

 

Patrząc na pogodę zakładam, że od żniw do orki siewnej będzie mniej więcej 3 - 3,5 tygodnia.

Czytałem, że rzodkiew oleista ma szybsze tempo wzrostu niż rzepak i w związku z tym zastanawiam się czy jej nie zasiać.

W tamtym roku rzepak który mi się obsypał, przez około 5 tygodni od skoszenia do orki urósł na kilkanaście centymetrów i tak myślę, że jeżeli byłyby sprzyjające warunki to może ta rzodkiew coś by urosła.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    892

Co to glifosatu to zależy jakie ilości perzu. Jak nie dużo to przed zbiorem, a ścieżki raczej masz? 

Jak większe ilości wypadałoby podciąć uprawką, niech odbije i spalić porządną dawką. 

 

Na temat faceli się nie wypowiem. 

 

 

Ja bym pojechal teraz w zbożu, dużo nie pognieciesz a będzie sie lżej kosilo i szybciej możesz wejść w pole - facelia zdąży urosnąć. Sam mam trochę jęczmienia który miejscami wypadl i zaroslo chwatsnica i perzem a w dodatku mocarz nie poradzil sobie z rumiankiem i planuje calosc opryskac

 
Dzięki chlopaki, raczej tak zrobie, tylko teraz pytanie czy ten perz nie odbije z nasion. W kwietniu pryskałem ugór glifosatem 5l + siarczan amonu, perz odbił na jakieś 20 cm, niby go wypaliło ale odbija znowu, nie wiem co jest nie tak ze skutecznością glifosatu, lałem 4 i 5l, dodawalem i mocznik/siarczan, bralem pod uwage twardość wody i nigdy nie mialem 100% skutecznosci tego zabiegu
 
 
 

Witam,

Koledzy czy jest sens siać poplon przed zbożem ozimym?

 

Patrząc na pogodę zakładam, że od żniw do orki siewnej będzie mniej więcej 3 - 3,5 tygodnia.

Czytałem, że rzodkiew oleista ma szybsze tempo wzrostu niż rzepak i w związku z tym zastanawiam się czy jej nie zasiać.

W tamtym roku rzepak który mi się obsypał, przez około 5 tygodni od skoszenia do orki urósł na kilkanaście centymetrów i tak myślę, że jeżeli byłyby sprzyjające warunki to może ta rzodkiew coś by urosła.

 

Pozdrawiam

 
osobiscie nie proponowałbym, nie wiesz czy przez te 3-3,5 tygodnia bedzie odpowedni opad, poplon wybierze z ziemi resztki wody i przy orce siewnej masz problem

Ja bym pojechal teraz w zbożu, dużo nie pognieciesz a będzie sie lżej kosilo i szybciej możesz wejść w pole - facelia zdąży urosnąć. Sam mam trochę jęczmienia który miejscami wypadl i zaroslo chwatsnica i perzem a w dodatku mocarz nie poradzil sobie z rumiankiem i planuje calosc opryskac

 

KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9879

Na wiosnę pryskalem nowa dzierżawę na której byli ściernisko i poszlo tez 5 l/ha koyota i po dwoch tygodniach uprawa i w trawie sudańskiej perz jak diabli... Obok 3l/ha roundupu flex i to samo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Groch (peluszka) z kapustą (kapusta pastewna) to może byłoby dobre rozwiązanie ale raczej na lepsze ziemie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Facelia i gryka to rośliny niespokrewnione z żadną z uprawnych więc nie przenoszą chorób i łamią monokulturę w każdym przypadku.

No dobra gryka to rdestowate jak rabarbar i szczaw...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroSzymi99    13

Panowie mam pytanie co posiac na poplon pod jęczmień jary obecnie na polu jest pszenżyto ozime klasa ziemi 4 miejscami 5.Zakupiłem okazyjnie 100kg gorczycy ale może coś do tego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nieARMANDv2    7

co polecacie na poplon w tym roku chodzi mi zeby zebrac na zielonke

 

Jeśli chcesz zebrać 1-2 pokosy w tym roku to Futtertrio lub Country 2053 Turbo.

Jeśli zbiór wiosną to mieszanka Gorzowska lub Agropoplon, który na upartego można zebrać i jesienią i wiosną - na wiosnę zostaje życica wielokwiatowa i w razie nazwijmy to średniej i słabej zimy również koniczyna krwistoczerwona. W tej mieszance jest ciut więcej życicy jak w Gorzowskiej DSV i jest to ciut lepsza odmiana tj. pod względem masy na pewno.


Kilku z Was namówiło mnie na nowe konto...

Więc jestem "tylko" jako rolnik.

Nie pytaj co, gdzie i za ile, bo nie chcę znów bana od (...)

Sprzedam BIZONA, okolice Kętrzyna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek2201    51

Zamierzam po żniwach rozsiać poplon w ramach EFA14. Zdecydowałem się na gorczycę, facelię i rzodkiew oleistą. Nie wiem jednak w jakich proporcjach tego dać. Planowałem dać po równo wszystkiego tylko ile takiej gotowej mieszanki rozsiać na hektar?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek2201    51

a może zrobię taka mieszankę na ha
facelia 2,5 kg
gorczyca 5 kg
rzodkiew oleista 5 kg
gryka 10 kg
jak myślicie? nie będzie to za gęste albo rzadko? ma to być na przyoranie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mich9    671

Ja tam lejek groch i trochę łubinu i jazda. Potem talerzowka i nie m się pieprzenia z tymi mieszankami. Groch tylko swój z łubinem na 50 arach sieje. Po żniwach kosze na przyczepę potem do lejka i wszystko sieje.I w tamtym roku groch był taki że już w paŹdzierniku łuszczyny wykształcił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marley313    2

Jaki polecacie poplon pod groch? Moge posiac groch w mieszance na poplon na polu na którym rósł rok temu na zbiór?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    20

Panowie czy jest jakaś roślina na poplon ozimy  którą możemy jeszcze wsiać mniej więcej w październiku ? Najbardziej odpowiadało by mi zyto żeby na wiosne ściąć na mulcz tylko nie wiem czy nie będzie za późno na siew ale jakby były jakieś inne to byłbym wdzięczny jakby ktoś napisał, z góry dzięki

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Ma właściwości  fito-sanitarne   b. dobry dla gleby  jak siejesz same zboża  ale   uwielbia wodę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Owies też jest zbożem, z innej rodziny więc lepszy niż same kłosowe ale zbożem . Lepiej zasiać coś dwuliściennego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj