Polecane posty

roberts    10

A słonecznik ktoś z Was dodawał do poplonu? Mam plan aby w tym roku do łubinu dodać ok 10 - 12 kg/ha słonecznika. Tylko sie zastanawiam czy mi tego słonecznika ptaki nie wybiorą bo raz juz tak zrobiłem na próbę poletko ok 20 arów to nic nie wzeszło ze słonecznika. Jest może jakaś zaprawa od ptactwa do słonecznika? Do kukurydzy podobno jest ale czy słonecznik też mogę tym zaprawić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemek2203    11

Ja siałem jakieś pare lat temu gorczyce na przyoranie i było super, w zeszłym roku posiałem łubin, wzszedł na 10cm i zżółk :unsure: ale to przez zastosowany wiosną herbicyd na pszenicę więc mój błąd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mari82    275

Panowie opiszę moją sytuacje,na koniec kwietnia zasiałem poplon gorczycy z małym procentem innych roślinek na 1ha od tego samego miesiąca mam tą ziemię,miała być tam jara ale wiem,że były tam zboża pare lat pod rząd
Myślałem,że dotrwa chociaż do końca lipca,a ona zaczęła parenaście dni temu kwitnąć i ponad metr wyskoka,więc trafił się klient na kiszonkę,bo u nas braki w kuku z tamtego roku, nawet paru pytało,dali dobrą cenę,wyszłem lepiejwjak na zbożu plus obornik na jesień,wczoraj zcięta,i tu moje pytanie,bo nie sądziłem,że tak szybko dojdzie ten poplonik więc nie chciał bym mieć gołego pola do września bo tylko chwasty będą rosły,a docelowo ma tam być coś ozimego,i co zrobić czy zasiać jeszcze raz podobny poplol lub ten sam?czy nie będzie to w niczym przeszkadzało,nie "wyciagnę"za mocno gleby itp?dzięki za wszelkie podpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Śmiało siej łubin bądź np grykę. Odnośnie siewu łubinu na ścierń i gruberowanie/talerzowanie: spokojnie tak mozna robić, łubin potrzebuje głębszego siewu gdyż trzeba mu dużo wilgoci do wschodów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mari82    275

Dzięki niki20 tylko to co mówisz to tylko opcja na kasacje pod orke tak?,a myślałem o tym samym poplonie gotowym 50%gorczyca plus dodatki na kiszonkę,tylko dwa razy mam wyniesione z pola substancje odżywcze z roślinami,fakt $ będzie za to i obornik ale czy później ozima np przenica się uda,klasa gleby 3 troche 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy połączenie łubinu i seradeli na poplon na przyoranie na zieloną masę jest dobrym pomysłem , na jesieni planuje tam pszenżyto ozime ,po ile kg na ha  wysiać łubinu i seradeli zeby dalo to dobry efekt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ostatnie lata pokazały że poplony pod ozime były nie wypałem, gdyż wyciągnęły wodę z pola gdy i nawet bez tego było sucho.

Jeśli będzie przekropny rok to siej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Diwad890    10

(wyka,peluszka,lubin,slonecznik) ile czasu musi rosnac taka mieszsnka jak bym posial teraz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19547

Panowie dajcie jakiś namiar na nasiona słonecznika, chciałbym go zebrać na kiszonkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

NA OLX jest tego pełno. A nie ma u ciebie gdzieś targów/jarmarków w okolicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Słonecznik + wyka jara na poplon który zostanie do wiosny pod buraki. Kiedy wysiać i w jakiej ilości? Może coś jeszcze dodać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Słonecznik miałem razy i było to w roku ubiegłym. Więc sucho, ale mimo wszystko wydaje mi się że siew jego raczej w pierwszej połowie sierpnia.

Wyka może być opóźniona. Słonecznika 10 kg to raczej już górna dawka. Mała gęstość ziarna więc 10 kg to jest dużo szt.

 

Takie luźne spostrzeżenia na podstawie własnych doświadczeń, może literatura inaczej podaje, nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19547

NA OLX jest tego pełno. A nie ma u ciebie gdzieś targów/jarmarków w okolicy?

No tak pełno nie jest mi raczej zależy na sprawdzonym towarze więc jarmark odpada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maskin    7

ja bede siał soję +facelia+gorczyca i łubin +facelia +gorczyca pod buraki, słonecznika nie chciałbym motyczkowaćwburakach wiosną, jak nie wzejdzie teraz

 

 

 

 

 

 

 

=

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No tak pełno nie jest mi raczej zależy na sprawdzonym towarze więc jarmark odpada

 

Weź garstkę na próbę i sprawdź siłę kiełkowania. Ja tak robiłem a kupowałem na targu. W internecie był taniej trochę ale chciałem sprawdzić czy kiełkuje.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARKPANTER    18

jako polon na zazielenienie podałem facelię i seradelę, czy po 10 kg na ha będzie dobrze, czy inne proporcje

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rebel21    22

Witam co posiac teraz żeby krowy się popasly i żeby we wrześniu przeorac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    885

Potrzebuje Waszej porady

 

Jako że w pszenzycie ozimym mam oczka perzu, a chciałbym tam wysiać facelię na poplon pod zboże jare zastanawiam się co zrobić.

1. Czy jechac z glifo przed zbiorami i gnieść zboże, wówczas wyrobię sie z siewem facelii,

2. Czy zebrać, poczekać aż zielsko wyskoczy nad ściernię i słome (słoma zostaje na polu) i jechać wtedy glifosatem?

3. Czy zebrać, zrobić podorywkę i wtedy jechać z glifosatem? 

 

Tylko pytanie za 100 pkt do kiedy warto siać facelię na poplon, chciałbym uniknąć sytuacji takiej, że facelka wyrośnie mi na 15 cm bo więcej nie zdąży. 


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

Co to glifosatu to zależy jakie ilości perzu. Jak nie dużo to przed zbiorem, a ścieżki raczej masz? 

Jak większe ilości wypadałoby podciąć uprawką, niech odbije i spalić porządną dawką. 

 

Na temat faceli się nie wypowiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9809

Ja bym pojechal teraz w zbożu, dużo nie pognieciesz a będzie sie lżej kosilo i szybciej możesz wejść w pole - facelia zdąży urosnąć. Sam mam trochę jęczmienia który miejscami wypadl i zaroslo chwatsnica i perzem a w dodatku mocarz nie poradzil sobie z rumiankiem i planuje calosc opryskac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj