Polecane posty

soltys48    19685

Łubin nie znosi świeżo wapnowanych gleb, obornik jesienią po wapnie w sierpniu też nie jest zbyt dobrym pomysłem. Jak stanowisko masz kwaśne i będziesz chciał zastosować obornik to lepiej bardzo późną jesienią, w listopadzie tj im dalej od wapnowania tym lepiej. A łubin sobie odpuść

Dziwne robię od kilku lat jak kolega wyżej i łubin rośnie ładnie..............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19685

na ściernie wapno,talerzówka łubin,obornik,orka zimowa i kukurydza....

a w ubiegłym roku na nowej ziemi siałem wapno po orce i szedł łubin na ziarno i jakoś nie zaobserwowałem negatywnych skutków względem pola bez wapnowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

No jeżeli tak to w porządku, zwracam honor, za dużo teorii. :P

Ale obornik i wapno....?? Chyba, że stosujesz odstęp między nimi ale w poście nic o tym nie napisałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19685

tak odstęp i to spory, wapno koniec lipca/początek sierpnia w zależności od zejścia przedplonu a obornik końcem listopada nieraz na wiosnę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2245

Jak to jest z poplonem zostawionym na zimę? Zostawia on coś po sobie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesiek63zmc    1049

Mam troche wyki jarej nie chandlowej bo z przenicą i pomyślałem o wysianiu jej na poplon końcem lipca po trawie nasiennej  Jak uważacie cz urośnie troche masy ,czy wyka się nadaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Dodaj słonecznik by miała po czym rosnąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak to jest z poplonem zostawionym na zimę? Zostawia on coś po sobie? 

 

Z tego co ostatnio czytałem ściółkowanie lepiej działa na glebę niż przyorywanie poplonu. Szczególnie w lata suche lepiej aby ziemia odkryta była jak najkrócej.   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Wbrew pozorom na wiosnę tego poplonu niema tak dużo jak przemarznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Było
[galleryimg=663435]
Jest
[galleryimg=687197]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

po czym taki poplon Ci urusł i kiedy siany?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19685

po wyrośniętej gorczycy naprawdę sporo zostaje do wiosny, po ładnym łubienie sporo mniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

...., ale jak się przejedzie wiosną agregatem to gdzieś się rozleci nawet jak słoma nie orana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Napisano (edytowany)

Cóż, w takim przypadku i po przyoraniu materii dużo nie wprowadzisz. Większość takiej rośliny to woda. Silny i dobrze rozwinięty system korzeniowy to prawdziwe bogactwo próchnicotwórcze. To co zostaje na wierzchu spowalnia mineralizacje. 

Edytowano przez Adrian_K_90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Systematycznie sporo się nazbierało bilans ma wyjść na plus
Korzenie to 1/2 masy poplonu nawet do 2m może dorosnąć.
Na innym polu porównanie facelia gorczyca rzodkiew szkoda, że korzeń urwany:

. [galleryimg=666539]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    20

Jest może jakaś roślina którą jeszcze można siać w wrześniu/październiku i zaorać na zimę lub taka która przezimuje i jest na przyoranie w okolicach kwietnia/maja?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Jak będzie ciepło i mokro to rzodkiew oleista lub gorczyca, ale trzeba dać azotu i zasiać gęściej. Raczej przez zimę przemarznie i wiosna nie trzeba orać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj