Polecane posty

norbi9032    5

Witam, mam zamiar zasiać poplon na kiszonkę do opasów.. 
Jakie rośliny polecacie aby w paszy było dużo białka.? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marco82    35

Panowie po przenicy jaki poplon będzie dobry pod ziemniaki? gorczyca odpada bo zakwasza ziemie a mam też kapustę. Co powiecie o słoneczniku pastewnym? siał ktoś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Podaj źródła naukowe na temat zakwaszania gleby przez gorczycę, bo powiem ci że to stwierdzenie jest dość kontrowersyjne i nigdy wcześniej się z nim nie spotkałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marco82    35

to widać słabo się spotykasz z rolnictwem a raczej z jego problemami.. Nie będę ci szukał żadnych badań naukowych tylko ci napisze moje doświadczenia. Na moim polu. przedzieliłem działkę  na pół i na jednej połowie przez 2 lata po kapuście  siałem gorczycę a na drugiej peluszkę efekt taki ze w tym roku po gorczycy są same skrzypy kapusta nie urosła mimo wapnowania przed orką i podlewania ph na poziomie 3,8 po gorczycy i 5,5 po peluszcze badanie wykonane laboratoryjnie. wnioski zakwasza czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Podaj źródła naukowe na temat zakwaszania gleby przez gorczycę, bo powiem ci że to stwierdzenie jest dość kontrowersyjne i nigdy wcześniej się z nim nie spotkałem.

 

Z tym że zakwasza, to się spotkałem, ale gorczyca ma jeszcze taką wadę(lub brak zalety), że nie wiąże azotu. Łubin czy peluszka wiążą, więc lepiej użyźniają glebę. Wszystkie rośliny wiążące azot się najlepiej sprawdzają na poplony. Tak jak na przyorania jak i na kiszonkę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marco82    35

dokładnie siałem słonecznik pastewny, łubin  saradelle peluszkę facelie wykę i żadne z tych poplonów nie powodowało spadku ph w glebie tak jak gorczyca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Witam, mam zamiar zasiać poplon na kiszonkę do opasów.. 

Jakie rośliny polecacie aby w paszy było dużo białka.? 

 

Jeśli poplonem ma być międzyplon ścierniskowy (siew jesienią zboża lub orka jesienna pod wczesne jare) to polecam mieszankę DSV Country 2053 Turbo.

Jeśli międzyplon ozimy to zdecydowanie Mieszanka Gorzowska (też oryginał z DSV). Info oraz możliwość zamówienia na www.big-agro.pl

Pozdrawiam serdecznie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Koledzy mam pytanie odnośnie poplonu jaki zasiać i czy w jakiś proporcjach? Klasa 5-6. Stanowisko po pszenżycie oz.i pszenicy ozimej. Zasiane na wiosnę będzie jęczmień jary i owies. Zawsze sialem gorczyce. Plon masy byl spory. Chcialbym zmienić poplon na lubin, pytanie jaki? Lub myslalem nad facelia? A moze cos innego lub lubin i facelia. Poplon przyorany by zostal z koncem października. Zależy mi na lepszym plonie w przyszłym roku i poprawie struktury gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Wyka + słonecznik 60+10 kg/ha?? Kiedy i jak to zasić zastaje na zimę
Łubin z czym wymieszać, facelia??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Koledzy mam pytanie odnośnie poplonu jaki zasiać i czy w jakiś proporcjach? Klasa 5-6. Stanowisko po pszenżycie oz.i pszenicy ozimej. Zasiane na wiosnę będzie jęczmień jary i owies. Zawsze sialem gorczyce. Plon masy byl spory. Chcialbym zmienić poplon na lubin, pytanie jaki? Lub myslalem nad facelia? A moze cos innego lub lubin i facelia. Poplon przyorany by zostal z koncem października. Zależy mi na lepszym plonie w przyszłym roku i poprawie struktury gleby.

 

Łubin na przyoranie, to najtańszy jaki znajdziesz siej. By tylko miał siłę kiełkowania. Facelia może być ok, ale dopiero w tym roku będę siał pierwszy raz, to Ci nie powiem co i jak wschodzi. Kupiłem też grykę. Zasieję taką mieszankę, ale na kiszonkę, a wiosną kukurydza na tym polu. Pytanie inne. Czy jęczmień musi być jary? Klasa 5-6 jak przyjdzie susza to jare zboża chlapną. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dzieki kolego. Ktoś z kolegow sial facelie na poplon? Jak później zboże plonowalo? Warto zasiać facelie na poplon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Koledzy mam pytanie odnośnie poplonu jaki zasiać i czy w jakiś proporcjach? Klasa 5-6. Stanowisko po pszenżycie oz.i pszenicy ozimej. Zasiane na wiosnę będzie jęczmień jary i owies. Zawsze sialem gorczyce. Plon masy byl spory. Chcialbym zmienić poplon na lubin, pytanie jaki? Lub myslalem nad facelia? A moze cos innego lub lubin i facelia. Poplon przyorany by zostal z koncem października. Zależy mi na lepszym plonie w przyszłym roku i poprawie struktury gleby.

 

Polecam profesjonalne mieszanki międzyplonowe DSV Terralife!

post-48751-0-52899400-1470325005_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ist    39

Co myślicie o posianiu marchwi na poplon na jesienne przyoranie?
rozłoży się do wiosny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

facelie na poplon siać z zbiorów 2015 czy 2016 ???? koleś co sprzedaje facelie powiedział mi ze facelia z świeżych zbiorów nie powschodzi czy to prawda??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

no coś też mi sie o uszy obiło że facelia to dziwna roślina i musi troche poleżeć żeby zaczeła kiełkować, prawda to?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armand    25

Panowie jak pogodzić roundupowanie, wapnowanie i poplon w jednym roku? Jeśli jakimś cudem uda się w tym tyg skosić to pod koniec kolejnego tygodnia roundup, więc poplon dopiero pod koniec sierpnia by się dało posiać. Znowu jak najpierw posieje poplon to czy na jesieni zdążą jeszcze wyrosnąć chwasty tak żeby je zroundupować. Wapno w obu wypadkach raczej dopiero na jesieni. Bo nie mam na nie teraz czasu.

 

Zależy jakie ma Pan chwasty... i co chce Pan posiać po poplonie. Polecam nasze mieszanki międzyplonowe, które skutecznie "duszą" chwasty. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek88    128

Koleżanki i koledzy ile siać łubinu na hektar? miałoby to iść pod pług późną jesienią, siać sam łubin czy coś domieszać gorczycę lub coś? doradźcie, Panu z DSV z góry dziękuję za wypowiedź :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Jaki łubin? W czystym siebie możesz nawet 200 kg wysiac. Doświadczenia z mieszanka i gorczyca nie mam, ale raz ze trudno to rozsiac na raz, a dwa ze ta gorczyca raczej nad łubin wyjdzie


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

no coś też mi sie o uszy obiło że facelia to dziwna roślina i musi troche poleżeć żeby zaczeła kiełkować, prawda to?

 

To wcale nie jest dziwne że nasiona muszą poleżeć żeby uzyskały odpowiednią zdolność kiełkowania.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja robię taki mix w łyżce od tura. 1 łopata (pomarańczowa kwazar) peluszka + 2 łopaty łubin. I ustawiłem to 165kg/ha. A podczas nasypywania do łyżki rzucam garściami gorczycę z rzepakiem w takich ilościach aby mniej więcej po 5 kg/ha się siało czarnego i żółtego ziarna.

 

W sensie że w łyżce sobie rozrobię mniej więcej na 4ha łubinu z peluchą, to wiem że muszę tam rozdysponować także 20 kg gorczycy i 20 rzepaku. Ale próbę kręconą robiłem z samym łubinem i peluchą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

we wtorek sroda mam zamiar zasiac łubin jako poplon czy jest sens? Na wiosne zamierzam zasiać owiec i jęczmień. Uprawiam pszenice oz.,pszenżyto oz, owies i jęczmień jary. Kazda uprawa o równej powierzchni. Po owsie zamierzam zasiać pszenzyto, po jeczmieniu pszenice, po pszenicy owies/jeczmien a po pszenzycie owies/jeczmien j. Klasa 5-6. Ph 5.9. Co o tym koledzy sadzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ROLNIK500    67

Witam. Co sądzicie na temat uprawy grochu na poplon.Wczesniej było siane żyto a wiosną będzie siana pszenica jara ziemię klasa 4-5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Bardzo dobra decyzja. A w której gminie to takie poplony będą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Co polecacie dorzucić jeszcze do mieszanki na poplon na kiszonkę, mam zamiar zasiać owies z jęczmieniem plus do tego rzepak ozimy i myślałem jeszcze aby troche dorzucić paluszki i wyki. Co jeszcze polecacie co szybko rośnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj