Polecane posty

majes    5

Ostatnio nad tym się zastanawiałem żeby tak właśnie posiać poplon. Masz to wypraktykowane? Bobowate i krzyżowe bez problemu powschodzą nie przykryte glebą? Ptactwo raczej nasion nie zje bo ochroni je roślina główna.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Osobiście tego nie praktykowalem ale próby na kilku arach robiłem. Groch i lubin przy wilgoci swietnie wschodzi z wierzchu podobnie gorczyca i rzepak. Kilku znajomych praktykuje ten sposób na szerszą skalę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik90_01    5

Witam wszystkich. Mianowicie będę musiał zasiać na wiosnę owies. Wcześniej było żyto hybrydowe, po którym  zasiałem siewnikiem rzutowym zamontowanym na agregacie talerzowym gorczycę(rośnie więc poplon dwugatunkowy, gorczyca  i samosiejki żyta). Moje pytanie brzmi. Czy lepiej będzie przejechać agregatem jeszcze przed zimą aby go zniszczyć czy czekać do wiosny. Obawiam się że żyto jak przezimuje może na wiosnę  wyciągnąć dużo wody(ostatnie kilka lat, wiosny były bardzo suche).  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik90_01    5

Oraz ja już wczoraj musiałem zaorac gorczyce bo zaczęła nasiona sypać...

 

Tego problemu jeszcze nie ma bo siew się trochę spóźnił z przyczyn sprzętowych. Gorczyca ładnie się krzewi ale kwiatów jeszcze nawet nie próbuje  zawiązywać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adas1999    2

Witam w tym roku po żniwach zamierzam zasiać poplon. Jaki poplon wybrać aby zbytnio nie wysuszył ziemni i dał jakieś efekty? Czy mogę na przykład przejechać kultywatorem i wysiać nasiona kosem czy muszę wykonać podorywkę pługiem i zasiać normalnym siewnikiem? I czy wyrośnięty poplon mogę go zaorać przed siewem zbóż ozimych na jesieni czy mam czekać do wiosny? Klasa ziemi to 3-4. Proszę o szybką pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Szybka odpowiedź chyba nie jest tu kluczowa bo do żniw daleko. Czasem taki temat już nie istnieje, o poplonach?

Ja bym wysiał łubin/groch/facelię/gorczycę/rzodkiew. Mieszankę z tych roślin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Praktykował ktoś mieszankę poplonów: facelia+słonecznik+łubin? Jakie proporcje? 3+20+60 starczy?


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemekuliski    126

Witam

chciałbym sie poradzic

otóż muszę wapnować pole a jest teraz poplon na nim rolnosrodowiskowy ktory musi byc do 1 marca a następnie zaorac poplon gdyz agregatem samym uprawic nie da sie bo poplon na jesieni urósł duzy

wapno granulowane juz mam

i czy lepiej będzie zaorac poplon z poczatkiem marca i przed sianiem owsa agregat i siew czy plug przed sianiem a nastepnie agregat i siew

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

lepiej wapno przed orką


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

a i jeszcze jedno pomiedzy wapnem a fosforem minimum 3 tygodnie odstępu


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolex3    0

Ale polifoske wg mojej wiedzy już można mieszać z wapnem. To w polifosce jest jakis inny fosfor?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

nie wiem pierwsze słysze. wczoraj byłam na szkoleniu i po raz kolejny słyszałem ze wapna z fosforem nie miesza sie tylko 3 tyg przerwy i nigdy o wyjatkach nie słyszałem


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

cos innego to tabela mieszania, a cos innego reakcje w glebie. w tabeli jest ze mozna czyli ładnie Ci sie rozsaiej


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    51

Jakie rośliny poplonowe dają największa ilość składników mineralnych do gleby? Chodzi żeby nie była to też droga zabawa

Jak myślicie czy po pszenicy wsianie załóżmy gorczycy i orka jak będzie kwitła jesienna i na wiosnę jarka pszenica tybalt będzie mogła konkurować jeśli chodzi o plon z uprawą pszenica ozima po pszenicy ozimej? W obu przypadkach słoma zostaje w ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    51

No właśnie tybalt jest taką, stąd moje pytanie wyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemekuliski    126

to w listoppadzie po zaoraniui gorczycy mozna posiac bo przezimuje a lepiej wode wykorzysta ;)

nie ma co czekac do wiosny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik90_01    5

Czy ktoś uprawiał proso? Interesuje mnie czy dałoby radę w przypadku niedoboru wody zasiać tą roślinę jako poplon z przeznaczeniem na kiszonkę. Poplon siany po zbożu ściętym na GPS, oraz po motylkowych ściętych na kiszonkę do pryzmy. Podobno w porównaniu do innych zbóż jarych wykazuje ono dość dobre przyrosty w czasie suszy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    243

Cześć, jeśli po żniwach posieje gorczyce i na jesieni zechce przyorac to pociąć i wstępnie wymieszać to talerzowka lub np mulczerem zmielic czy orac całe rośliny o ile nie będą za wysokie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj