Polecane posty

Matey    885

Panowie siejecie gorczyce na poplon przy obecnej pogodzie, a może już posialiście? Ja czekałem na deszcz, wczoraj spadło 20mm/m2 i teraz nie wiem czy siać czy już jest ciut za późno? Rok temu, siejąc 20.08 gorczyca do orki zimowej mi zakwitła, musiałem ją wczesniej talerzować. 


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek88    128

zasiałem w tym roku owies na poplon do skiszenia, siałem 24.08 i już w większości powschodził. uprawa to jeden wielki tuman kurzu był, ludzie dziwnie się na to patrzyli ale cóż trzeba było zaryzykować bo paszy mało. teraz wiem że będzie dobrze bo coraz popada i gitara. gorczycę też siałem w tamtym roku pod koniec września no i w miarę padało więc do orki zimowej też zakwitła i wyrosla na jakieś 80-100cm. wszystko zależy od opadów jak będzie dostatek to urośnie jeszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    885

No właśnie ciężko te opady przewidzieć, ale chyba zaryzykuje i posieje


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek88    128

no właśnie trzeba ryzykować. ja uznalem że gorzej juz być nie może i posiałem. jak narazie jest fajnie bo w niedzielę dolało wody i dzisiaj 3 godziny mzawki więc pole się zieleni i jest szansa nawet na 3 pokos z łąk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oloolosz    2

witam

czy facelie warto siac pod zyto,które chce zasiać w pazdzierniu,które wiosna pójdzie dla bydła na zielono?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

teraz to nie ma sensu. sam w tym roku odpusciłem poplony bo za sucha a siew we wrzesniu to porazka


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poznaniak    6

Zasiałem około 12 sierpnia - 10kg gorczycy+ 6kg facelii.

We wniosku obszarowym wpisałem te 2 rosliny , niestety ale facelii to tam chyba z powodu suszy wzeszło jak na lekarstwo i zastanawiam sie czy w razie kontroli arimr jako druga roslina mogły by być zaliczone samosiewy zbóż mimo ze ich nie wpisałem , bo wiadomo ze musza być 2 rosliny z czego jedna nie więcej jak 80%  facelia z gorczyca tego nie spełnia ale  jak dodac do nich zboże które dominuje to tak.

Edytowano przez Poznaniak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Jest jeszcze sens zasiać jakieś poplony na kiszonkę? Zdąży cos wyrosnąć? Wczoraj popadal pierwszy niewielki deszcz od jakichś dwóch miesięcy. Jakie rośliny wybrać teraz na poplon przy tak późnym siewie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MasseyXXXX    10

Jest jeszcze sens zasiać jakieś poplony na kiszonkę? Zdąży cos wyrosnąć? Wczoraj popadal pierwszy niewielki deszcz od jakichś dwóch miesięcy. Jakie rośliny wybrać teraz na poplon przy tak późnym siewie?

 

Teraz nadają, aż 4 dni deszczu (u mnie), wiec mysle, ze mozesz cos posiac. Na pewno cos urosnie, jezeli u Ciebie popada. Lepiej chociaz troche niz wcale, bo w tym roku raczej za duzo kiszkonki to nie narobisz :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

Teraz  to już  za  późno na  siew  poplonu   -co ci teraz  urośnie ?  gorczyca  czy  facelia  na  10 cm,  szkoda  kasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

mam takie pytanie

po j.ozimym zasiałem mieszanke łubinu peluszki i saladery na poplon ,niestety przez susze marnie urosło, łubin i peluszka gdzies na 20 cm i juz przekwitły ,moje pytanie czy pomimo niewielkiej ilosci zielonej masy spełni swoje zadanie tz. nawiąże azotu z powietrza ,czy warto to jeszcze przekultywatorowac i ewentualnie zasiac cos jeszcze raz ,bo zimowa orka planowana dopiero w listopadzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Możesz jeszcze gorczycy wsiać. Do połowy listopada jeśli będzie wilgoć bujnie wyrośnie a nawet może zakwitnąć. Zawsze to trochę masy więcej i gleba osłonięta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

panowie potrzebuje pilnej odpowiedzi

czy jak wsieje bez uprawy (kultywator) nasiona gorczycy,rzepiku ,łubinu na wilgotną glebe i moze jeszcze troche popada to czy to wzejdzie, czy jednak trzeba bedzie wzruszyc ziemie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adirol    0

co oznacza (kultywator). Jak przejedziesz kultywatorem to wzruszysz ziemię. Gorczyca ma jeszcze spore szanse. teraz mamy trochę opadów. Kilka cieplejszych nocy i gorczyca pójdzie jak szalona. Jeśli chcesz wysiać na ściernisko to na dwoje babka wróżyła. Jak będzie wilgoć to urośnie, ale jak za 3 dni przyjdzie słońce na 2 tygodnie to wyschnie. Jeśli roślina jest nawet 1 cm pod ziemią to ma już jakiś dostęp do wilgoci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

wlasnie chodzi mi o to czy zeby ziarna zakiełkowały to konieczne jest wzruszenie gleby np. przez kultywator, czy wysiane prosto na grunt zakiełkuja, bo nie chce isc w jakies wieksze koszty,jak pisałem wyzej poplon juz rosnie od lipca tylko ze marny i chciałem go wspomóc nowym wsiewem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

Poplon  [seradela+facelia]  wschodzi.... :P   :D    siane  ostatniego  lipca ,  co  z  tego  urośnie--- :( 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinC360    32

Gorczyca rozsiana na sciernisko i nie wymieszana z ziemią nie powschodzi- próbowałem tak w zeszłym roku. Ja robie tak: zaraz po zniwach kultywator, 25.08. siew gorczycy i po tym płytko kultywator. Mimo suszy bardzo ładnie powschodziła.

Edytowano przez MarcinC360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Co to za gospodarz, który pyta czy ziarno musi być wymieszane z glebą czy może leżeć na wierzchu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

wiadomo ze wymiszane z gleba wschodzi szybciej , ale co z tzw wsiewkami, wsiewasz nasiona na ziemie bez wymieszania bo zniszczysz plon główny,pytanie tylko które nasiona to tolerują i wschodzą jezeli jest w miare wilgotno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Wsiewki bez uprawy robi się jeszcze przed zbiorem rośliny głównej. Często np z ostnia dawka azotu na tzw kłos. Taki siew tolerują rośliny bobowate i krzyżowe. Choć facelia też urośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Apacz13    5

Ja poplon (groch+peluszka+wyka+owies) wysiałem około 20 sierpnia z myślą skoszenia dla bydła , niestety do tej pory wyrósł na około 5 cm i idzie na przyoranie .Ogólnie jest tragedia  :( a w tamtym roku sąsiad tylko zgrberował pole po grochu i samosiewy wyrosły po pas. Niestety brak deszczu robi swoje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj