Polecane posty

cashtan8888    0

Witam, doradźcie co wsiać na poplon do przyorania w lecie pod pszenicę ozimą. Zwykle siałem gorczycę lub wykę. Problem jest taki, że po powodzi mam pole zachwaszczone owsem głuchym i chwastnicą, w zeszłym roku w jęczmieniu był duży problem z nimi, nawet pomimo pryskania. W tym roku na pewno chwasty znów wzejdą więc na poplon chciałbym wsiać roslinę która szybko wzejdzie i zagłuszy chwasty, ale nie chciałbym żeby była zbyt wysoka, żeby łatwo ją przyorać. Czy jest coś takiego? Czy w ogóle jest sens siać poplon w takie pole? Czy może zaryzykować gorczycę i opryskać na chwasty - ale czym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Jeśli pojawia się w zbożu po oprysku na chwasty to przed zbiorem opryskałbym glifosatem na dosuszenie i przy okazji masz czyste pole pod poplon.Wtedy gorczycę lub facelię do wysokości max.30 cm i zaorać.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cashtan8888    0

Pryskanie przed wsianiem poplonu nic nie da, w zeszłym roku kilka razy pryskałem a i tak wschodziły chwasty jak tylko mocniej popadało. Jak posiałem w ub. roku gorczycę i wykę na kilku kawałkach to zaraz ich te chwasty przerosły, nie zadusiły ich całkiem ale i tak było ich dużo, że wyglądało to prawie jak jak zboże :-(.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Glifosat nie zniszczy nasion chwastów w glebie, z chwastami wieloletnimi doskonale sobie poradzi. Jedyne wyjście to pobudzanie nasion do wschodów i niszczenie je uprawkami mechanicznymi oraz niedopuszczanie do wydawania nasion przez te chwasty

Jeżeli chcesz niszczyć chwasty jednoliścienne chemicznie w poplonie z dwuliściennych to polecam supero 05 EC w dawce 1l poradzi sobie z owsikiem a koszt 35-40zł. Na bardziej wyrośnięte chwasty dawkę trochę wyższą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Ja nie napisałem że glifosat zniszczy nasiona.Wiadomo że zniszczy chwasty które wzeszły i mają części zielone do pobrania oprysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cashtan8888    0

Z tego co się zorientowałem to supero jest przeznaczony do rzepaku i buraka, gorczycy nie zaszkodzi? W jakiej fazie rozwoju grorczycy pryskać? Poza tym czy on zwalczy owies głuchy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Ten herbicyd zwalcza tylko rośliny jednoliścienne a dwuliściennym nic złego nie zrobi. Rzepak jest blisko spokrewniony z gorczycą. W supero jest taka sama substancja aktywna co w tardze super gdzie ta ostatnia me rejestrację w wielu gatunkach. W ostatnim sezonie pryskałem supero łubin wąskolistny gdy zaczynał kwitnąć gdzie owsik i samosiewy zbóż miały chyba liść flagowy lub podflagowy. Dawka 1,2l zniszczyła jednoliścienne a łubin dalej sobie rósł. Na ulotce targi super są dokładniejsze dawki dla poszczególnych chwastów ale supero przemawia do mnie ceną gdzie litr wychodzi 35-40zł a targa super dwa razy wiecej

http://www.sklep.rud...er-05-EC-1L/656

http://www.sklep.rud...176 wydaje mi się że pryskać należy w podobnej fazie co rzepak

 

tylko czy warto pryskać poplon? chyba tylko wtedy gdy rośnie tak długo że chwasty zdążą wydać nasiona

Edytowano przez gwozd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesio    10

Kolego , może spróbuj grykę posiać na poplon, jak będzie miała wilgoć i gęściej posiejesz to szybko powschodzi i zagłuszy chwasty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cashtan8888    0

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i rady.

Właśnie o to chodzi, żeby chwasty nie rozsiały się jeszcze bardziej. Spróbuję wsiać gorczycę dość gęsto, a jak będzie dużo chwastów to opryskam je.

Tak na marginesie, mam nadzieję zę wiosna będzie nieco bardziej wilgotna, bo jak na razie to susza nam grozi i z tych planów mogą być nici.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Co mógłbym teraz posiać na poplon biorąc pod uwagę jeszcze ciągle możliwe przymrozki?


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

A ja cały czas myślałem że wiosną to się sieje plon główny ! a poplon po plonie..... @Edin to zależy jakie by to miało przeznaczenie ? jaka kl. ziemni.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Widzisz Szymi są takie uprawy że niektórym się nie śniło ;) Potrzebuję coś posiać pod przyoranie pod koniec czerwca początek lipca. Klasa ziemi III.


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Jeżeli ta uprawa to nie będzie roślina strączkowa to oczywiście łubin będzie najlepszy, zdąży zakwitnąć, zawiązać strąki i wtedy orka.

to pewnie jakieś warzywo albo może truskawki. Przed truskawkami to podobno aksamitka jest najlepsza

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Szykuję to pod zioła, a mógłbym posiać łupin z peluszką? Rośliny będą ze sobą konkurować czy którejś uda się wyprzeć jedną z nich?


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Można zasiać mieszankę kilku roślin. Na gorszej glebie łubin będzie miał przewagę a na lepszej peluszka, chociaż peluszka i łubin wąskolistny maja podobne wymagania glebowe. peluszka chyba da więcej zielonej masy

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Massey1993    15

Zamierzam posiać łubin ew. gorczyce jako poplon po zbożach i przedplon kukurydzy, jak później nawozić obornikiem po talerzowaniu poplonu na jesieni i orce zimowej czy talerzowanie na jesień a obornik na wiosnę, czy wszystko zostawić na wiosnę ?


kupię przyczepę wywrotkę 4,5t, sprzedam ursus c330m 1991r, rozsiewacz KOS na podnośnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Kiedy sieje się fecelię i ile na ha, może jakiś oprysk na to trza.

Mam kawałek łąki zaoranej,z 30 ar, nawożę na nią ziemię, równam, stare koryto rzeki, i mam z 5 kg nasion feceli, myślę posiać pszczołom.

Potem myślę ja wykosić i może by były nasiona na poplony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek1m    2

Witam

 

Co można posiać jako poplon po życie i jednocześnie przed żytem - gleby słabe. Czy rzepak byłby dobrym rozwiązaniem? Żyto uprawiane w monokulturze przez kilka lat, co cztery lata obornik, a co trzy lata zmiana odmiany żyta (materiał kwalifikowany).

 

Jeżeli można zasiać inną roślinę poplonową proszę o info. Dopuszczam opóźnienie siewu żyta do 25 - 30 września. Siew poplonu najlepiej zaraz po zbiorze - w tym roku pewnie ok 20 lipca (zaawansowana wegetacja).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a co by mozna zasiac po jeczmieniu jarym na poplon i po tym by poszla pszenica ozima czy gorczyca mogla by byc i co by dala gorczyca tj poplon daje prochnice co nie to duzo poprawila by sie gleba po poplonie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Chcecie siać poplon pod ozime ! trochę krótki okres wegetacji..... jedyne co by się nadawało to [moim zdaniem ] facelia .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Witam,jeżeli poprawi mróz tej nocy ,to pewnie jażyny,łubiny pomarzną ;) Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek175    1

proponuje zasiac rzodkiew oleista w tamtym roku sprobowałem i rewelacjia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Nie patrz co tanie - tylko co ci na ziemię pasuje ! jaka klasa ,odczyn, kiedy+ - siane i w jakim celu [ pod pług czy dla bydła ] :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Sieje ktos mieszanki z firmy DSV? Chce posiac cos po pszenzycie pod owies. Ziemia klasy V-IV. Upatrzylem taka mieszanke o nazwie Maispro


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj