Polecane posty

kamalo25    9

kupilismy pole na ktorym bylo zyto i bylo slabo nawozone i teraz rosnie tam pszenzyto po tym pszenzycie chcialbym posiac jakis poplon zeby to pole dobrze doprawic i na to gnoj a na wiosne 2015 pewnie owies posieje. wlasnie skonczylem czytac ten temat i mysle zeby wycofac pszenzyto owies i jeczmien a reszte wmiare mozliwosci bym posial. chodzi mi tu o dobre doprawienie tego pola poprzez poplon i gnoj. za bardzo nie mam doswiadczenia co do poplonow bo nigdy nie sialismy. gryke mam z tego roku, łubin, QQ i rzepak bym sb zalatwil a slonecznik i gorczyce bym kupil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

A jaka to klasa?

 

Wysiej gorczyce z facelią. Daj też trochę azotu. Lepiej nie dopuścić do zakwitnięcia, zlikwidować przed. Więc siew lekko opóźnić, by od razu zaorać na zimę, lub przed kwitnięciem przejechać talerzówką i dopiero w odpowiednim czasie orać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianO1996    2

Tak, gorczyca i facelia będą dobrym rozwiązaniem i dodatkowo one odkażają glebę pod zboże. Mógłbyś na poplon wysiać też łubin lub peluszkę,gdyż te wzbogacają glebę w azot i zostawiają konkretną ilość biomasy. Natomiast kukurydza na poplon według mnie nie jest dobrą rośliną. Rzepak ozimy może by się nadał tylko trzeba by go na wiosnę przyorać, co nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

@MichalUrbaniak

 

Jak siejesz rzepak, czy inne kapustne to polecam grykę na poplon.

 

@DamianO1996

 

Łubin, czy peluszka też dobre, tylko znowu koszt nasion bardzo wysoki.

 

Także jak kolega nie sieje rzepaku, to ta gorczyca+facelia najtaniej wyjdzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamalo25    9

@MarcinPykuS

 

jest to klasa III-IV

wysiał bym gorczycę i facelię no i gryki trochę bo mam i niebędę miał co z tym zrobić tylko w jakiej ilości wysiać, po ile kg każdej rośliny ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Tak jak pisaliśmy wcześniej-jak nie siejesz rzepaku, czy innych kapustnych to wysiej gorczyce z facelią (15kg/ha gorczycy, 8-10kg/ha faceli).

 

Grykę wysiej raczej samą w dawce 70kg/ha.

 

I powiem Ci tak-same poplony nie załatwią sprawy-pomyśl nad płodozmianem.

Edytowano przez MarcinPykuS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamalo25    9

no ok dzięki wielkie za pomoc;)

w chwili obecnej jest tam pszenżyto ale później bedzie owies i po pszenżycie chce ten poplon zasiać a nastepnie wywieźć tam obornik, tak z 10rozrzutników 4t żeby to pole odżyło troche bo wcześniej to dziadek to pole miał i ono nawozów sztucznych i naturalnych nie widziało X lat no i troche badyla na nim było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Ja bym wprowadził na Twoim miejscu rzepak, i/lub kukurydzę, albo nawet jakieś strączkowe w głównym plonie. Same zboża siać cały czas nie bardzo.

 

@tomi1349

 

Jakim agregatem to chcesz przejechać?

 

Według mnie bez problemu, malutka jest ;) .

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Tak jak pisaliśmy wcześniej-jak nie siejesz rzepaku, czy innych kapustnych to wysiej gorczyce z facelią (15kg/ha gorczycy, 8-10kg/ha faceli).

 

Grykę wysiej raczej samą w dawce 70kg/ha.

 

I powiem Ci tak-same poplony nie załatwią sprawy-pomyśl nad płodozmianem.

 

A jeśli jest rzepak w płodozmianie co powiedzmy 6 lat to są jakieś przeciwwskazania do facelii?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianO1996    2

Nie ma, w uprawie rzepaku nie wolno tylko siać na poplon gorczycy, gdyż ona tak jak rzepak należy do kapustowatych, zaś facelia należy do ogórecznikowatych i możesz spokojnie ją wysiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ja bym wprowadził na Twoim miejscu rzepak, i/lub kukurydzę, albo nawet jakieś strączkowe w głównym plonie. Same zboża siać cały czas nie bardzo.

Raczej bym się skłaniał w kierunku strączkowych. To one zazwyczaj posiadają korzeń palowy mogący pobierać składniki ze znacznych głębokości. Rzepak potrzebuje pól dobrze nawożonych, w złych warunkach ten rzepak będzie fatalny i nic go nie uratuje.

 

A jeśli jest rzepak w płodozmianie co powiedzmy 6 lat to są jakieś przeciwwskazania do facelii?

Żadnych. Facelia jest wręcz idealnym poplonem dla rzepaku.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

@Arek troszkę źle to napisałem, ale @milanreal1 i DamianO1996 już to wyjaśnił :) .

 

@milanreal1 kolega napisał, że ma ziemie 3 i 4 klasa. Ja głównie 4 i 5, a rzepak w 2012 3,8t/ha 2013 3,5t/ha. Tyle, że opady są (południe kraju). A i tak muszę dokładnie uregulować Ph, zrobić badania gleby itd.

 

Strączkowych chyba też za często nie wolno siać, dlatego u siebie chce wprowadzić tak:

 

rzepak-pszenica (poplon np. gryki)-bobik-pszenica-rzepak itd. Taki płodozmian wydaje mi się bardzo dobry. Obornika niestety nie mam (chyba, że uda się gdzieś dostać), ale słoma będzie zostawać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

To bardzo dobry plodozmian. Piszesz ze masz glownie IV_V klase to niwiem jak wyjdzie ci bobik, to roslina straczkowa na najlepsze gleby. Ale skoro wychodzi rzepak to pewnie i bobik

Po pszenicy mozesz spokojnie zasiac jeszcze jakis inny gatunek zboza, zyto, owies, jak ph dobre to jeczmien. A poplony przed kazdym jarym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

@Arek troszkę źle to napisałem, ale @milanreal1 i DamianO1996 już to wyjaśnił :) .

 

@milanreal1 kolega napisał, że ma ziemie 3 i 4 klasa. Ja głównie 4 i 5, a rzepak w 2012 3,8t/ha 2013 3,5t/ha. Tyle, że opady są (południe kraju). A i tak muszę dokładnie uregulować Ph, zrobić badania gleby itd.

 

Strączkowych chyba też za często nie wolno siać, dlatego u siebie chce wprowadzić tak:

 

rzepak-pszenica (poplon np. gryki)-bobik-pszenica-rzepak itd. Taki płodozmian wydaje mi się bardzo dobry. Obornika niestety nie mam (chyba, że uda się gdzieś dostać), ale słoma będzie zostawać.

Wg mnie jednak rzepak jest bardzo ryzykowny. To roślina która wymaga gleb dobrze nawożonych, i finezji w uprawie. Coś zrobisz źle a plon dramatycznie leci w dół.

Twój płodozmian jest bardzo dobry. ewentualnie bobik zastąp inną motylkowatą. On ma jeszcze większe wymagania względem gleby niż rzepak.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peteer18    1

Witam panów mam takie pytanie jaką roślinkę można wsiać w pszenicę jarą aby po wymłóceniu kombajnem pszenicy wsiewka rosła na masę zieloną do przyorania w tym roku tak muszę zrobić gdyż po pszenicy jarej pójdzie pszenica zimowa. Czy ktoś już tak praktykował co i w jakiej ilości wsiać w tą pszenicę. Czekam na wskazówki i podpowiedzi.

 

 

Halo czy ktoś wogóle tutaj zagląda???????

Edytowano przez Peteer18

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianO1996    2

Możesz spróbować przed zbiorem wsiać koniczynę białą, ale z niej zbyt dużo masy nie będzie, ogólnie to poplony wysiewa się po zbiorze plonu głównego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peteer18    1

No tak ale jak skończę zbiór zboża z tego pola to między zbiorem a zasiewem około 15 września pszenicę zimową to przez ten okres nic tam nie będzie tylko rżysko a jak by coś rosło na zielono to zawsze już coś jest.

Więc czekam kto ma jakie pomysły co z tym problemem zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal116    0

witam czy dobrym pomysłem będzie zasianie łubinu żołtego po żniwach na poplon?Obecnie rośnie żyto zaraz po zebraniu słomy orka i siew łubinu. Na wiosnę planuje zasiać jęczmień. Czy bedzie to dobre rozwiązanie czy pomyśleć nad innym poplonem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Jest to jedno z najlepszych rozwiązań.

Po żniwach zbadaj pH, żeby ewentualnie odpowiednio wcześnie zareagować. Jęczmień nie znosi kwaśnej gleby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal116    0

ok zbadam ph ale myśle że jest w pomiędzy 5.5 do 6. U mnie o wapno w mniejszej ilości to ciężko jest jakieś dobre wapno granulowane workowane dostępne w punktach sprzedaży nawożów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Jeżeli pH jest poniżej 6 to lepiej nie siej jęczmienia jeżeli nie dasz wapna. Poczytaj temat o wapnowaniu. Są wapna granulowane ale ich cena jest znacznie wyższa niż takich luzem.

Żyto czy łubin bez problemu zniosą lekko kwaśną glebę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj