Polecane posty

aro1975    324

Kolego nic nie siej bo to bezsens zanim twój przedplon zejdzie zima nadejdzie zatrzymaj lepiej kase n wapno a poplon w pore posiej a nie na hama aby posiac.

 

Ja ostatnio wymysliłem żeby rozsiewać gorczyce po ścierniku wraz z mocznikiem (ok. 50 kg) podobny granulat powinno w miare równomiernie sie posiac. Nastepnie talerzówka. Słoma bedzie sie ładnie rozkładać bo wprowadze azot dodatkowo zasili troche poplon. Co o tym myślicie? Gorczyca nie wyciagnie całego azotu? Zostanie troche do rozkałdu słomy?

dobrze mówisz siałem gorczyce w ten sposób rozsiewaczem do nawozów zmieszaną z mocznikiem (30kg gorczycy+50kg mocznika na ha). tylko upawiałem inaczej agregat podorywkowy lub podorywka rozsianie gorczycy i lekka brona - bardzo ładnie rosła. parę lat nie siałem poplonów, ale w przyszłym roku planuję posiać gorczycę z facelią agregatem talerzowym + siewnik po ściernisku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja na podorywkę siałem gorczycę 10 kg/ha samą, bez żadnego nawozu , niczym nie ruszałem, łanie powschodziła, w tym tygodniu agregat Cros T tylko z 4 redlicami na głębokość 40 cm. Prawie śladu nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomas1    0

Witam ja też na ściernisko najpierw wjeżdzam podorywkowym , później gorczyce sieje rozsiewaczem do nawozu około 20kg na 1ha i na to lekka brona i jest ok.

Edytowano przez Matey

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2254

Gorczyca powschodzi bez bronowania ;) Sieje się jak jeszcze zboże stoi na pniu i jakoś wschodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Co czytam każdy ma swoją technikę siewu poplonów ja kiedyś tęż miałem najpierw podorywka potem brona potem siew potem znowu zabronowanie wschody może równiejsze ale ile czasu koszty paliwa po obserwacji sąsiadów siew poplonu bezpośrednio na ściernisko potem ścierniskowiec albo talerzówka za nią mam wałek i tylko pilnować nie za głęboko i inaczej już nie będę siał rewelacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
albusgd    0

A co sądzicie o gryce na poplon? Jak ma się z tym sprawa?


"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."
Albert Einstein

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Bardzo dobrze rowniez poprawia stanowisko, przerywa monokulture. Wystarczy 0k 50 kg/ha i ewentualnie drugie tyle saletry aby szybko rosla. W przeciwienstwie do gorczycy nie ma tendencji do zakwaszania gleby. System korzeniowy rowniez palowy co dodatkowo spulchnia glebe. Zyto po gryce ostatnie dwa lata sieje bez orki i powiem ze nie widze roznicy pomiedzy gruberem a plugiem, ziemie b. lekkie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie widziałem fajny elektryczny siewnik do wysiewania poplonów montowany np na talerzówce. Ciekawi mnie bardzo to ze siewnik ten wysiewa nasiona poplonu za talerzowke i nasiona zostaja nieprzykryte ziemia. I chcialbym sie dowiedziec czy poplon tak wzejdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15368

To trzeba zabronować. Bo jak tak zostanie to nawet jak powschodzi jak będzie mokro to potem i tak słabo rośnie. Musi być przykryte ziemią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
albusgd    0

Podobno przygotowuje też bardzo dobrze stanowisko pod pszenicę.


"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."
Albert Einstein

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

wydaje mi się, że ten siewnik rzuca nasiona zaraz za talerze i przed wal. Nasiona w ten sposób zostają przykryte. Sianie gorczycy przed talerzówką czy gruberem tez się sprawdzi. Ja tak robiłem i gorczyca sobie rosła.

Edytowano przez Cihu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misiek01    5

witam ja mam siewnik elektryczny na gruberze , gorczyca wschodzi idealnie niepotrzeba wcale bronowac talerze przysypią ziemia a wałek przygniecie, robie tak od 3 lat i zawsze jest dobrze, gorczyce zawsze sieje i przyoruje na zime niewidze sensu siania poplonu pod zboza ozime bo niezdąża urosnąc ,a tylko wysuszą glebe


zetor 52-11 i ursus c-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Gryka podobnie jak facelia nie jest "spokrewniona" z żadną inną rośliną uprawną. Czyli przenoszenie chorób czy szkodników jest najmniej prawdopodobne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no tak tylko ze jak ten siewnik elektryczny zamontowany jest na srodku grubera to on ma taki maly rozrzut ze nie wywali nasion za grubera.

Edytowano przez krzysiek11441

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ramzes1987x    3

Witam chciałbym odświeżyć trochę temat a mianowicie czy opłaca się wchodzi w dopłaty do poplonów jak mamy wszystkich ornych 14ha?i jaka jest wysokość dopłat do 1ha?

Edytowano przez Ramzes1987x

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Ja sieje poplon przed siewem ozimin tylko nie dopuszczam gorczycy powyżej 10-15 cm a dzięki temu mam trochę masy zielonej która wzbogaci ziemię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamalo25    9

a co myślicie o zasianiu na poplon ziemie klasa III na 1ha :

10kg gryki

10kg gorczycy

10kg pszenżyta

10kg QQ

10kg rzepaku

10kg łubinu

no i moze do tego jeszcze bym dodal po 10 kg owsu, jeczmienia i słonecznika

co o tym myślicie? bardzo wzbogaci to ziemie jak bym to przyorał? a może którąś z roślin wyeliminować i w zamian cos innego posiać? za wszelakie propozycje bybym bardzo wdzięczny;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj