Polecane posty

Adamek21    16

Samosiewy rzepaku wzbogacą twoją gleba za darmo . Nawet siac nie musisz : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15287

A siał ktoś łubin na ściernisko i to przetalerzować, ciekawe czy by wyrósł? Zawsze siałem po podorywce i zabronowane. Teraz mam talerzówkę z wałem i nie chciałoby się potym bronować jeszcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Poszukaj zdjęć w galerii - ktoś tak zrobił i miał nierówne wschody i ogólnie marny ten łubin. Po 1. nierówno przykryjesz nasiona - w jednym miejscu nic nie zejdzie bo za głęboko, w innym talerzówka przetnie nasiona, po 2. bronami jak przelecisz wiele nie spalisz a efekt będzie nieporównywalny. Za drogi łubin żeby go zmarnować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

witam

 

przeczytałem cały temat od początku ale nie wiem co wybrać na poplon moze doradzicie

gleba IIIa IIIb zwięzła ciężka w uprawie

kompleks żytni bardzo dobry

skład NPK i innych składników na poziomie dobrym

rośliny uprawiane to rzepak ozimy i pszenica ozima co drugi rok

 

chciał bym wzbogacić czymś tą glebe w biomase i pruchnice

 

siew poplonu jak najszybszy po zejściu pszenicy z pola ale również rzepaku - wiem ze rzepak do dobry przedplon ale skoszony zawsze gruberuje i stoi to do orki pod siew pszenicy

ale jednak sam rzepak dobrze było by czymś wzbogacić

co polecili byście po rzepaku okres wzrostu to 2 do 2,5miesiąca

a co po pszenicy okres wegetacji poplonu to około 1miesiąc

 

I tak są problemy z wschodami ozimin a ty chcesz jeszcze siać poplony aby jeszcze bardziej wyciągały wodę, rzepak sam za***iście pije wodę to przydałoby się go spryskać albo drugi raz gruberować aby go zniszczyć.

Pod oziminy nie opłaca się poplon bo jest to za suchy okres.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    353

myslicie ze przedplon pod truskawke w postaci gorczycy bedzie dobry? teraz tam rosnie pszenica. koniec lipca planuje ja zbierac, zaraz po tym oprysk Roundup+chwastox pozniej ewentualnie poprawka i koniec sierpnia siew gorczycy. myslicie ze wyrosnie odpowiednia tak zeby ja na poczatku pazdziernika zaorac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Napewno ci zrośnie ładna masa. Przez miesiąc powinna zrosnąć ( o ile będo dobre warunki) na 25-30 cm. Jest to dobra roślina fitosanitarna o dużych właściwościach alleopatycznych dla hwastów. Jednak pod truskawkę musisz ją przed orką dodatkowo stalerzować. Orka musi być przeprowadzona staranie.

Czy masz wyregulowany odczyn? Truskawka pod tym względem jest dość wymagająca! Ja osobiście pod truskawkę woruje facelie błękitno i jestem z tego rozwiązania zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    353

@major sypalem wapno pod pszenice ktora teraz rosnie i jeszcze planuje wsypac pod gorczyce oczywiscie po zbadanu gleby. co o tym myslisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

No i bardzo dobrze rozumujesz. Dobrze by było by pH po żniwach wynosiło co najmniej 6,5 wtedy wystarczyło by wtedy dać tylko wap-mag lub wapniak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    353

z tym moze byc ciezko mysle ze bedzie mniej niz 6. wtedy sypne krede pod gorczyce i powinno byc w miare. a po gorczycy dawac obornik czy juz nie ma sensu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Gdybyś dysponował takim dobrze przepalonym pochodzącym z produkcji bydła to czemu nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    353

a nawozy potasowe i fosforowe w ktorym momencie mam dac? bo z obornikiem nie mozna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

A kiedy nasadzenie przeprowadzasz. Wiosną czy jesienia.

 

Jeśli dasz dobrą dawkę obornika ok 40t to bez nawożenia się obędzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    353

sadze truskawki w pierwszej polowie pazdziernika (tuz po zaoraniu gorczycy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
VoYtek8    0

Witam, założyłem własny temat jednak moderator go zamkną, a ja nie uzyskałem wystarczającej dla mnie odpowiedzi. Mój problem wygląda tak: Wczoraj wziełem w dzierżawę ok. 1ha pola, od lat rosła tam pszenica, na tym polu jest pełno perzu i innych chwastów oraz brakuje nawozu. Zamierzam teraz opryskać to Round*pem lub chwastoxem, a następnie zasiać tam Gorczycę na poplon. Chcę przyorać ją w połowie sierpnia i na zimę wynawozić pole i zasiać pszenicę :) Moje pytania brzmią następująco: Ile muszę wysiać gorczycy na hektar? Czy jeśli teraz ją zasieje to urośnie do połowy sierpnia? Kiedy ją najlepiej przyorać (przed, po lub w trakcie kwitnięcia)? Czy, a jeśli już to jakiej wymaga pielęgnacji? Proszę o profesjonalne odpowiedzi doświadczonych rolników.... Z góry dziękuję. Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Doświadczony nie jestem ale moim zdaniem teraz jak zniszczysz perz i chwasty wieloletnie glifosatem. Zamiast gorczycy zasiej coś strączkowego, groch łubin albo nawet wykę z gorczycą. Zwiążą azot z powietrza wzbogacając glebę a dodatkowo korzeniąc się głęboko poprawią stan gleby. Zniszcz to tak jak piszesz w sierpniu. Gorczyca zasiana około 15 sierpnia jak będzie woda powinna wyrosnąć na jakieś 30cm ale jak będzie mało deszczu to przesuszy glebę. Strączkowe przyoruje się jak wiążą strąki, mają wtedy najwięcej azotu a gorczycę tuż przed kwitnieniem bo później robi się twarda i trudno rozkłada się. Łubinu na poplon wysiewa się koło 200kg, wychodzi drogo ale efekt bardzo dobry. Gorczycy sieje w zależności od wilgotności 20 - 25kg/ha

 

Wysiej strączkowe, przyorz, weź dopłaty i rok nie będzie stracony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
VoYtek8    0

Ja zniszczę chwasty teraz jakimś opryskiem tylko się zastanwiam jakim. Jako poplon zasieje gorczycę bo najtaniej. Nie będę jej siać 15 sierpnia tylko jakoś 15 maja żeby ok, połowy sierpnia przyorać ją. Mam do was pytanie czy przez ten czas powiedzmy od 15 maja do 10 sierpnia ta gorczyca zdąży zakwitnąć? Pozdrawiam i dziękuje za pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Witam, założyłem własny temat jednak moderator go zamkną, a ja nie uzyskałem wystarczającej dla mnie odpowiedzi. Mój problem wygląda tak: Wczoraj wziełem w dzierżawę ok. 1ha pola, od lat rosła tam pszenica, na tym polu jest pełno perzu i innych chwastów oraz brakuje nawozu. Zamierzam teraz opryskać to Round*pem lub chwastoxem, a następnie zasiać tam Gorczycę na poplon. Chcę przyorać ją w połowie sierpnia i na zimę wynawozić pole i zasiać pszenicę :) Moje pytania brzmią następująco: Ile muszę wysiać gorczycy na hektar? Czy jeśli teraz ją zasieje to urośnie do połowy sierpnia? Kiedy ją najlepiej przyorać (przed, po lub w trakcie kwitnięcia)? Czy, a jeśli już to jakiej wymaga pielęgnacji? Proszę o profesjonalne odpowiedzi doświadczonych rolników.... Z góry dziękuję. Pozdrawiam :)

 

Ad1: Wysiej jakieś 10-15 kg.

Ad2: Gdybyś teraz ją wysiał dp do końca sierpnia nadawała by się do omłotu, więc w tej kewsti bądz spokojny

Ad3: Gorczyce na poplon najlepiej przyorać gdy rośliny wchodzą w stadium początku kwitnienia. Z każdym dniem zwłoki zwiększa się ilość włukna w łodygach, a ich obecnośc utrudnia uprawki.

Ad4: O pielęgnacji gorczycy na poplon nie słyszałem, gdyby była na nasiona wtedy warto zastosować metazachlor powschodowo na chwasty dwuliścienne.

 

Ps: Do zniszczenia perzu zastosuj glifosat z siarczanem amonu. Pamiętaj tylko że perz musi wykształcić conajmniej 2 w pełni rozwinięte liście w pszeciwnym razie zabieg taki będzie nieskuteczny. Ale tu mamy kolejny problem. Poniewąż po oprysku powinieneś odczekać conajmniej 2 tygodnie, a jest póżno więc sam rozumiesz sytuacja impasowa!

Może lepiej będzie jak teraz na zielony perz zastosujesz dikwat i go zaorzesz a w trakcie uprawek pszedsiewnych zastosujesz odpowiednio wcześnie glifosat za liście perzu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
VoYtek8    0

major_89

 

Dzięki za pomoc w końcu ktos kompetentny mi odpiowiedział na wszystkie moje pytania. Naprawdę bardzo mi pomogłeś. Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam. co roku gorczycę sieje na poplon, a w tym roku chciałbym spróbować zasiać coś innego. Stanowisko po rzepaku ozimym. Termin siewu na przełomie lipca i sierpnia. Gorczycy w tym terminie nie posieje bo wyrosnie za duża i do czasu przeorania na zime zakwitnie, a nawet pewnie przekwitnie. W zeszłym roku zauważyłem, że w sąsiednich wioskach siano na poplon groch. Może na poplon pod ziemniaki coś z motylkowych ? Dodam, że ziemniaki obornika nie zobaczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Z motylkowatych bardzo dobry będzie bobik jednak wiąże się to z wysokimi kosztami zakupu nasion. Ja przekonałem się do facelii błękitnej którą sieje w czystym siewne lub jako dodatek do gorczycy.

Z motylkowatych polecam również wykę jarą. Jednak jest problem z dostępnością nasion. Siałem ją kilka lat temu więc wiem że rezultaty są wysoko zadowalające.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrCiapek330    17

Witam. Czy warto siać poplony jeżeli pola są nawożone co jakieś 3 lata obornikiem? Jeśli tak to co polecacie do zasiania po żniwach (obecnie jest tam żyto). Chciałbym aby część tego byłaby na zielonkę dla bydła a część na przyoranie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

co polecacie pod ziemniaki? z reguły stanowiska po pszenicy ozimej lub pszenżycie. obornik tylko pod 30% areału


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj