Polecane posty

JASNY    2

Facelie siałem 14.08 w płydko podoranom ziemie . Zasiałem ją siewnikiem do nawozu 15 kg potem brony i naprawde super urosła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akuraciarz    1

Realizuję program rolnośrodowiskowy, ochrona gleb i wód.. do tej pory siałem w poplonie ścierniskowym gorczycę, ale mam zamiar zamienić ją na roślinę strączkową, skłaniem się ku grochowi siewnemu lub grochowi pastewnemu, ale nie wiem w jakiej obsadzie go zasiać. Zaznaczę, że nie zależy mi na zielonej masie... ważne żeby agencja się nie uczepiła...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Pamiętam jak dziadek kiedyś dla krów siał wykę z owsem. Krowy za tym przepadały. Jak któraś się urwała to nie łaziła po łące tylko wracała do domu bo w żłobie był ten przysmak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adamek21    16

Siał ktoś na poplon życice wielokwiatowa westerwoldzka ???

Jakie nawozenie stosujecie, wiadomo potem kosicie to dla bydla. Kiedy najlepiej to zasiac ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz93    6

Na pewno w mniejszym stopniu niż przyorywanie całej rośliny. W poplonach głownie liczy się masa organiczna z której powstaje próchnica. Jeśli zbierzemy kiszonkę z poplonów to jest jej zdecydowanie mniej. Pozostaje nam niewielka część nadziemna ale praktycznie cała część podziemna poplonu czyli korzeń. U niektórych roślin np. krzyżowych czy strączkowe jest on mocno rozbudowany. Dzięki niemu gleba staję się napowietrzona i ma dobrą strukturę.

Inna korzyść to przerwanie monokultury zbożowej czy wiązanie azotu (strączkowe). Tak więc poplon zebrany na kiszonkę przynosi korzyści choć jest to głownie uwarunkowane doborem roślin. Takie jest moje zdanie na ten temat :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1111    27

A jakie rośliny najlepiej nadają się na kiszonkę dla opasów?

Co do tej masy zielonej podobno Facelia zastępuje 20T obornika,żeby uzyskać taki efekt można ją posiać po skoszeniu zboża czy trzeba wcześniej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz93    6

Jak posiejesz po zbożu to będzie dobrze. Siejesz w sierpniu i do października czy listopada sobie rośnie, orka albo talerzówka i na wiosnę siew. Pod ozime nie zdąży urosnąć chyba że po jęczmieniu ozimym lub posiejesz grykę min.1,5 miesiąca z opadami to już tak dosyć wyrośnie.

 

Nie mam bydła ale na kiszonkę to najczęściej sieją różne mieszanki np. facelia + strączkowe + żyto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Ja w tym roku, po jęczmieniu ozimym zasiałem rzepak na przyoranie, zasiany został gdzieś kolo 25 lipca, taki duży urósł, że nie dowierzałem. Ledwo go zaorałem na zimę, jeśli chodzi o zieloną masę to efekt lepiej niż zadowalający :D

Trzy lata temu miałem, taki stary bobik nie miałem co z nim zrobić, to też go posiałem na jęczmienisku, to też porósł na 1,5m ale jego musiałem pierwsze bronami wywalić i wtedy zaorać :)


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Co bedzie dobre na poplon po pszenżycie pod kukurydze?? Ziemie od III do VI. Na niekórych kawałkach najpierw chcem glifosatem przelecieć potem jakiś późny poplon, a na innych odrazu poplon gdzie niema perzu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Bedzie ok. w późny poplon?? Nigdy nie siałem, bo zawsze ozime jak da się idzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matrix1993    0
Napisano (edytowany)

Witam, mam pytanie wydzierżawiłem 10ha pola lecz nie było uprawiane przez dwa lata i jest tam sam pyż że aż kurde zieloniutko. Nie zdążyłem na zimę zaorać tego myślę teraz poczekać aż spowrotem na wiosne wyjdzię pyz tak na wysokość około 15 cm i go jakimś randapem potraktować z domieszką siarczanu amonu, następnie zaorać zgraberować no i co dalej właśnie zadaję sobię to pytanie no i tak pomyślałem o łubinie tylko nie wiem czy zaorać go gdy się zrobi zielony czy poczekac aż dojrzeję i go zebrac nie wiem tez jaką odminę zastosować? Na jesień na tym polu chce posiać przenżyto. Co mi proponujecię?

 

Połączone

Edytowano przez razor275

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

Kolego nie wiem czy zdążysz z łubinem na ziarno bo zanim perz urośnie zanim go spalisz i opryskasz to może być późno na siew na ziarno więc lepiej jak zaorzesz zasiej łubin wąskolistny ten fioletowy na woranie on jest tańszy i łubin cały czas będzie ciągnoł azot i poźniej zaorzesz pod pszenżyto. Chyba że zdąży dojrzeć to możesz na ziarno golić


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
frankoo    6

tylko pamiętaj że trzeba odczekać trochę zanim to dziadostwo się "spali".

łubinu na ziarno nie będziesz miał ale na przyoranie będzie git .

Ja sieję żółty .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdamUrsus    0

A robiłeś kiedyś z rzepaku sianokiszonke ?!

Nie sianokiszonke robiłem tylko z pszenżyta i w tym roku bd z żyta robił ; D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Witam, mam pytanie wydzierżawiłem 10ha pola lecz nie było uprawiane przez dwa lata i jest tam sam pyż że aż kurde zieloniutko. Nie zdążyłem na zimę zaorać tego myślę teraz poczekać aż spowrotem na wiosne wyjdzię pyz tak na wysokość około 15 cm i go jakimś randapem potraktować z domieszką siarczanu amonu, następnie zaorać zgraberować no i co dalej właśnie zadaję sobię to pytanie no i tak pomyślałem o łubinie tylko nie wiem czy zaorać go gdy się zrobi zielony czy poczekac aż dojrzeję i go zebrac nie wiem tez jaką odminę zastosować? Na jesień na tym polu chce posiać przenżyto. Co mi proponujecię?

 

Połączone

 

Koledzy mają rację nie uda ci się z łubinem na ziarno. Po pierwsze zbyt pózno byś go zasiał, po drugie był by problem z naturalnym dosuszeniem nasion. Tym bardziej że pod pszenżyto uprawki wymagają więcej czasu.

Tak jak opisałeś, zdaje mi się że 4 tyg. po zastosowania glifosatu będziesz mimo to zmuszony wykonać podorywkę a potem ją pielęgnować bronami by trochę tych kłączy naściągać. Chyba zdajesz sobie sprawę że bardzo cięśzko będzie ci te pole doprowadzić do kultury. Zdaje mi się że zrośnięty perz do 15cm może być nie łatwy do likwidacji. Ja bym wykonał oprysk gdy będzie miał 5-10cm. Wtedy kłącza są najbardziej wyjałowione ze składników pokarmowych, skuteczność powinna wtedy być największa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszz110    5

witam

 

przeczytałem cały temat od początku ale nie wiem co wybrać na poplon moze doradzicie

gleba IIIa IIIb zwięzła ciężka w uprawie

kompleks żytni bardzo dobry

skład NPK i innych składników na poziomie dobrym

rośliny uprawiane to rzepak ozimy i pszenica ozima co drugi rok

 

chciał bym wzbogacić czymś tą glebe w biomase i pruchnice

 

siew poplonu jak najszybszy po zejściu pszenicy z pola ale również rzepaku - wiem ze rzepak do dobry przedplon ale skoszony zawsze gruberuje i stoi to do orki pod siew pszenicy

ale jednak sam rzepak dobrze było by czymś wzbogacić

co polecili byście po rzepaku okres wzrostu to 2 do 2,5miesiąca

a co po pszenicy okres wegetacji poplonu to około 1miesiąc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj