Zaloguj się, aby obserwować  
tomekkkkkk

6,5 ha ziemi ile krów mlecznych utrzymam ?

Polecane posty

AWEJ    0

moja kalkulacja z zeszłego roku ,miałem okazję w kwietniu kupić 20 ton kiszonki z kukurydzy po 130 tona sam po nią jeżdziłem ważone na wadze do tirów tak że wiem ile przywiozłem ,do tego kupiłem 16 bel sianokisznki 100 zł za bele bo były 120 na 120 i nożami 7mima robione do tego 1,7 tony śruty 2300 zł ,prąd płacę 500 zł misiąc dodać 500 zł płyny inseminacja weterynarz i inne razem tak 7500 zł kosztu za mleko wziołem 11000 netto wyszło mi że z kupionej paszy mam większy zysk niż z tej którą sam zrobię i mam świadomość że z tą kiszonką z KK była okazja i jakość bel bardzo dobra teorię sprawdziłem ale na biznes z kupionych pasz to bym się nie nastawiał , co roku kupuje bele i nieraz już musiałem taki szajs kupić i przepłacić bo towaru brakowało.paszę tą jadło 20 szt krowy i 5 cielnych jałówek


Nie żyję po to żeby pracować , pracuję po to aby żyć .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekkkkkk    0

ja nie chcę tylko kupować mam troche ziemi i produkowałbym również własne, kiszonkę z QQ bym miał swoją i na te stado z nadmiarem to 100 balotow większość pewnie miałbym ze swojego pola tylko, ze chcę jak najwięcej krów trzymać na tym areale żeby zmaksymalizować zyski i tak myslę gdzieś w przedziale 17-19 dojnych, a i powiedz mi czy utrzymujesz się tylko z tych 20 krów ? i jak Ci się żyje jeśli można wiedzieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekkkkkk    0
Napisano (edytowany)

@up Czytałeś pierwszy post ?? mam jeszcze 3-4ha łąk dziadka ale ja je użytkuje to może te 12-14 i jak bym dokupował po pare balotow co miesiac (wziol bym wieksza ilosc naraz bo po kilka sie nie oplaca zalezy jeszcz czy daleko) i akurat te moje liczone 17-19 ;p

chcę z tego wycisnąc ile sie da, aa i za stodołą mam 2ha pastwiska i 2 ha sasiada(tylko nie wiem czy da w dzierżawe, trzeba zagadać), tylko najpierw trzeba wyszykowac reszte chlewu i krów odchować, może sie kupi w tm roku ze 2 cielaki bo z tych 6 to długo by odchowywac a tu raz jaloszka raz byczek

Edytowano przez tomekkkkkk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

@tamekkkkkk ja tam cię popieram jeżeli masz chęci to próbuj.. Zakładając że jesteś młodym człowiekiem tak jak ja np to co masz do stracenia nie uda ci sie z krowami to spróbujesz cos innego jeszcze tyle lat przes tobą chłopie co się martwisz. Siej QQ rób sianokiszonke troche siana dla zasuszonych i jazda a jeśli chodzi i pasze to tak czy sr.k żebyś miał dużó mleka to musisz kupować gotowce a śruta ze zbóż to słabo wpływa na mleko byś musiał tone krowie na miech dać to by ją może ruszyło.

Ja ci powiem na moim przykładzie: kupuje gotowe pasze treściwe teraz daje tylko gotowce bo własna sruta mi sie skonczyła byłem przekonany ze wydajnosc spadnie a tu zoonk wydajnosc jeszcze wzrosła ale stosuje jeszcze witaminy bufor i drożdze bez tego do d*pa i wszystkiego ucze się na forum albo na własnych doswiadczeniach. 14 krów mi zjada gotowcow za około 1000zł a daja 8tyś miesięcznie. Na wiosne ruszam z modernizacja obory na 24 sztuki i dojarka rurociag 10 sztuk jeszcze dokupuje i bede to krecił a mam nie całe 15ha.

Tak wiec jak są checi to sie uda i bedzie dobrze. No chyba ze masz rodzine na karku zone dzieci alimęty jakies długi albo nie spłącony kredyt hipoteczny:D to bedzie ciężko bo poczatki są okrutne:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekkkkkk    0

nie mam rodziny ;p mam dopiero 17 lat, ja chcę powoli to rozwijać odchowywać krowy, wyszykuje resztę chlewu i 12 wejdzie, Ty pewnie masz jakieś dobre HF-y ze po 8tys Ci daja ja bym był usatysfakcjonowany na poczatek 6 tys odsztuki. A i ja planuje to rozwinąć bez żadnych kredytów, remont nie obory nie jest taki drogi przyjdą jeszcze dopłaty może robota na wakacje sie załatwi i można dostawiać 6 sztuk, w drugą strone poszerzę i też 6-7 sztuk, wszystko własną ciężką pracą nie będę wynajmował żadnych firm, ojciec się trochę znam brat pomoże i się zrobi, Tobie dużo zostaje z tych krów ?? czy tak jak wszyscy piszą że wychodzą na zero i się nie opłaca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

Ci co piszą,że wychodzą na zero,się nie opłaca trzymać bydła mlecznego i jest dużo roboty to im się robić nie chce..Takie jest moje zdanie <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

Mówiłem o 8tyś ale to mi chodziło na miesiac od tych 14 krówek a rewelacji nie ma bo daja po 16l srednio. Skoro masz taki plan to dobrze abys go zrealizował konsekwetnie:D To najważniejsze... Kiedyś już pisałem o tym aby dowiesc ze to nie jest nieopłącalne.

8400 za grudzien było pasze dla krów plus witaminy plus byfor plus lizawki plus jakies tam masice witaminy dla cielat i mlekopan wynosza mnie około 3tys miesiecznie do tego jakies nagłe przypadki wiesz jak jest 4000 mi zostaje a odchowuje 14 cieląt:D Więc też powiekszam.

Nie mam rodziny mieszkam z rodzicami którzy maja rente jeść mi dają wiec to co mi zostaje mam tylko dla siebie. Więc lipy nie ma a nie opłacalne to moze i jest ale dla tych co maja rodziny dom na utrzymaniu dzieci i w ogole ale nie dla nas niech ci zostanie te 2tys lub 3tys no to co zle?

A przy ty co mam jestem w stanie co 2 miesiace kupic jałówke wysoko cielna teraz kupiłem własnie sie cieli:D to bedzie juz 15 sztuka wiec jak sie chce to sie da. A opłacalnosc to zalezy od sytuacji jednym sie opłaca a drugim nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gawel    0

Tomek rób swoje nie patrz na tych co mówią,że im się nie opłaca,bo im się robić nie chce,albo boją się nowej konkurencji.A do zysków dolicz jeszcze dotacje. W moim przypadku są to podstawowe do łąk,gruntów ornych+ do bydła +górskie+ekologia.Tak dobrze jak rolnicy mają teraz,to w Polsce nie mieli nigdy i teraz posypie się na mnie grad negatywów.Tak to u nas jest,że sąsiad nie może mieć lepiej niż ja i dla tego większość ci będzie mówić,że się nie opłaca a to gówno prawda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekkkkkk    0

No, to się teraz jeszcze bardziej nakręciłem :D, tylko intryguje mnie jeszcze jak będzie jak zniosą kwotowanie, pewnie odpadną te gospodarstwa które nabrały kredytów i maja mniej jak 10 krów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekkkkkk    0
Napisano (edytowany)

aha i jeszcze jedno, nie orientujecie się może mniej więcej jaki byłby koszt remontu części obory ? wstawiłbym tam 5/6 stanowisk jest to obora na głębokiej ściółce i od wejścia po prawej stronie jest pomieszczenie z mlekiem a w szerz to tylko 4 stanowiska pewnie :/

Edytowano przez tomekkkkkk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AWEJ    0

jak już masz te kilka krów to w jakim kierunku idziesz z rozrodem ? inseminacja czy czymkolwiek ? mam iseminasję 100% tylko z firmy WWS albo ABS nasienie ,a w tym roku połowa robiona nasieniem sexowany jałówki wszystkie. Przy żeńskim potomstwie łatwiejsze porody ,im więcej jałoszek łatwiejszy remont stada i powiększanie


Nie żyję po to żeby pracować , pracuję po to aby żyć .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AWEJ    0

raczej śmietankowy ,myślałem że poważnie pytasz a to zgryw


Nie żyję po to żeby pracować , pracuję po to aby żyć .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin1997    8

ostatnio wyliczyłem że z ok 40 ha można utrzymać 70 sztuk bez dokupywania zborza i słomy tylko granulatu ok 3-4 t msc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekkkkkk    0

Marcin1997 może coś więcej ?? na jakiej klasie ziemi ? jaki przyjąłeś średni plon i ile czego byś siał ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez rozal22
      Witam, czy ktoś zasuszał niecielną krowę aby ponowić jej laktacje za 2 miesiące, krowę która jest niecielna?
      pytam bo wet chybił z trafnością cielności w 2/3miesiacu i zbliża się jej termin cielenia a wymię nie przybiera, więc upewniłem się czy jest cielak i okazało się że jest pusta...
      w takim razie pytam się, czy da się rozdoić taka krowa, czy tylko już rzeź?
    • Przez bibon98
      Witam, miałem do zacielenia w grudniu 12 krów i 5 jałówek, po kilku powtórkach, udało się zacielić ogólnie 12 sztuk(7 krów i 5 jałówek). Problem pojawia się przy pozostałych 5 sztukach, 3 krowy gonią się regularnie, ale się nie zacielają, były zacielane już po 4-5 razy, ostatnio weterynarz wykonywał badanie usg(wszystko jest w porządku) i po tygodniu od wystąpienia rui podał dwóm z trzech krów płukanki do maciczne(z jednej krowy po płukance po dwóch tygodniach zaczęła iść biała ropa i będzie powtórka płukanki), dziś po raz piąty powtarzała trzecia z nich, więc kolejna do płukanki. Czwarta i ostania krowa(mała krowa 350-400kg, pierwiastka, bardzo mleczna) nie ma w ogóle objawów rujowych, a po podaniu zastrzyków, okazuje się że jajeczko jest gotowe do uwolnienia, ale ostatecznie do owulacji nie dochodzi i nic się nie dzieje. Był okres kiedy te sztuki nie miały rui, więc podawałem im beta karoten jakiś z witaminą e i selenem, ale weterynarz powiedział żeby przestać dawać po wystąpieniu rui. Największy problem mam z ostatnią jałówką, ma 22 miesiące, wielka jałówka, odgania inne od żarcia, nie jest zatłuszczona, ani zabiedzona, luźno biega w chlewku z dwoma jałówkami(które są już zacielone), ale ona nie ma nawet żadnych objawów rujowych. Karmię je odrobiną kukurydzy, siana i resztkami sianokiszonki od krów, ale nawet po podaniu zastrzyków(2 razy) na badaniach USG nie widać żeby się tam cokolwiek działo, żadnego jajeczka, nic. Co robić w takiej sytuacji? Jakieś witaminy, albo inne cuda? Weterynarz się poddał i kazał z jałówką czekać na wypas,  że może wtedy polatuje, a jak nie to do sprzedania, ale szkoda trochę mi tej jałówki, bo jest po bardzo dobrej krowie. Krowy za to stoją na sianie, sianokiszonce i kukurydzy + śruta rzepakowa. Co robić z jałówką? Czy jest opcja żeby coś jej podać, nie wiem jakieś witaminy czy coś? Jak tak to co jej tutaj suplementować? Co podać tym 3 sztukom na lepsze zacielanie? I co robić z tą jedną artystką co niby latuje, ale nie do końca? 
    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś użytkuje maty legowiskowe geyer hosaja o grubości 2.8cm?
      Mógłbym prosić o opinie z użytkowania?
      Czy jesteście zadowoleni?
       
      Pozdrawiam
    • Przez Akardin
      Witam czym dezynfekujecie legowiska , obecnie używam sandezii ale wychodzi dość drogo bo bodajże 10 kg 40 zł , stosował ktoś coś innego , może jakieś opinie o Preparat do suchej dezynfekcji, Lider Dezynfekant??
    • Przez klos
      witam.
      mam jalowke 18 mies. i nie wiem czy ja zacielac. Problem tkwi w tym, ze stoi ona w kojcu z jałoszkami 11-miesięcznymi, które powoli zaczynaja ja przerastac!! Jalowka juz od kilku miesiecy nie rosnie, jest w miare tlusta. Nie wiem czy ja zacielac teraz, czy czekac az sie zupelnie roztyje, a moze tez ja sprzedac?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj