rafal11195

wyznaczanie dzialek za pomoca laptopa

Polecane posty

MarekUA    968

właśnie o coś mi takiego chodziło kolego bo np. jest taka sytuacja że po orce siewnej muszę wysiać nawozy i bardzo uciążliwe jest wysiadać z ciągnika i mierzyć za każym razem fajtakiem szerokość siewnika ;/ ale tak myślę ze do 800zł więcej nie dam

W tych dalmierzach jest z punktu do punktu a mi np. chodziło by o to żeby odmierzyć szerokość siewu rozsiewaczem gdzie ma być następny przejazd:) czyli np zaczynam siać na jednej ścieżce i chce odmierzyć 16 metrów. od poprzedniej ścieżki bez wychodzenia z ciągnika, żeby wiedzieć w którym miejscu można było zacząć drugą ścieżkę :)

Edytowano przez MarekUA

"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

jak chcesz mierzyć powierzchnie pól o dziwnych ;) kształtach, to geoportal jak najbardziej się do tego nadaje, przy maksymalnym zbliżeniu uzyskasz lepszą dokładność niż te cudowne GPS do 1000 zł :P

a to o czym piszesz to urządzenia do jazdy równoległej, a koszt takiej zabawki to co najmniej 5 k zL

Edytowano przez b0gdan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarekUA    968

dzięki kolego postawiłeś mnie na ziemie:) korzystam z geopoltaru fajna stronka :) pozdrawiam


"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Geoportal dobra sprawa tylko problem jest wtedy gdy siejesz 2 rośliny na polu które kształtem niczego normalnego nie przypomina;P

 

 

Dobra rada dla wszystkich którzy będą mieli do czynienia z geodetą który będzie wyznaczał granice działki czy jakiś punkt w pobliżu działki.

Poproście go albo po prostu przypilnujcie bo jemu się pewnie nie zechce aby pod słupkiem granicznym wykopał większą jamę i tam wsadźcie butelkę szklaną, rurkę czy cokolwiek co będzie przypominało jakiś znak przysypcie to ziemią tak z 30 cm a dopiero potem słupek graniczny.

Wielu z nas ma wrednych sąsiadów którzy po wyznaczeniu działki słupkiem granicznym wyorają go pługiem czy coś ale mało kto wie że może być coś tam niżej.(sąsiedzi się zmieniają nie wiadomo na kogo się trafi). Wiesz mniej więcej gdzie jest granica dokopiesz się do tego głębokiego ukrytego znaku i masz granice bez wzywania po raz drugi geodety a geodeta skoro tam coś niżej wsadził to musi to naszkicować do dokumentacji i to coś co wsadziliśmy głębiej jest pełnoprawnym znakiem granicznym. Może wydaje się śmieszne to co mówię ale w perspektywie 20-30 lat może się przydać.

Taka anegdota przed wojną (po też ) wielu geodetów robiło tak że pod znakiem geodezyjnym znajdowała się butelka bynajmniej nie po piwie i zawsze kupowana do danych pomiarów :lol:

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

w Geoportalu jest zbyt mała dokładność granic działek, u mnie nieprzesunięcia wobec prawdziwych granic wynoszą po kilka metrów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zidan    0

Odgrzeję temat GPS-u i wyznaczania granic w polu. Geoportal udostępnia granice działek i dokładnie tych samych danych używa Agencja w trakcie kontroli bezpośrednich. Dane zawarte w Geoportalu pochodzą z tego samego źródła. Nie są to dane z Ewidencji Gruntów i Budynków a z systemu LPIS. Choć dane te sa weryfikowane na podstawie danych z zasobu jednak nie są to dane należące do zasobu geodezyjnego. Stad biorą sie różne niedokładności i rozbieżności.

 

Nie mniej jednak jest to bardzo wartościowe źródło informacji zwłaszcza jeżeli chodzi nam o orientację w terenie (albo o rozwiązanie problemów które opisywane są w tym wątku). Na własne potrzeby stworzyłem programik działający na telefonach i tabletach z Androidem który pozwala na wyświetlenie mapy (nie tylko pola) wraz z granicami działek i ich numerami. Do tego mam zamiar dodać kilka funkcji przydatnych w polu.

Program nazywa się Geo Dopłaty i można znaleźć go w Google Play ( https://play.google.com/store/apps/details?id=net.zinkiewicz.android.doplaty )

 

Na razie jest tylko udało mi się stworzyć narzędzie do pomiarów i rejestracji pól a także prędkościomierz. W planach jest rozszerzenie funkcjonalności narzędzia do pomiarów i zapisywania i eksportowania danych a także modyfikacja prędkościomierza aby można było kontrolować stała prędkość poruszania się maszyny rolniczej.

 

Jeżeli ktoś z was będzie chciał skorzystać to z miła chęcią przeczytam każdy komentarz a także wprowadzę niezbędne zmiany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Programik zapowiada się bardzo ciekawie a jak by można nim było porównać granie działek z tym co daje goeportal to było by extra :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    32

W aplikacji geodoplaty naciskajac mierz po ilus minutach sie odnawia i znowu trzeba nacisnac mierz ktos tak ma?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
efarmpl    0

Na telefon dostępny jest Geoportal Mobile. Uruchamiasz interesujące cię warstwy , GPSa i możesz porównywać granice w terenie z danymi z geoportalu. 


efarm.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bazalt50    14

Tymi granicami rysowanymi w Geoportalu to bym się tak nie jarał. Z własnego doświadczenia wiem, że 50% granic działek jest tam błędnie pokazanych. I to nie tylko moich działek, ale generalnie całej okolicy. Gdyby to jeszcze było na płaskim terenie, to możnaby przypuszczać, że ktoś komuś przyorał. Ale w górach, gdzie między polami są od dziesiątków lat 2-3 metrowe skarpy? Kilka lat temu była przeprowadzana renowacja map z pomiarów terenowych, właściciele i sąsiedzi potwierdzali prawdziwość przebiegu granic. I do dziś mapy nie zostały poprawione. Najgorzej, że geodeci nadal korzystają z błędnych map. I za boga ojca nie chcą uznawać granic rzeczywistych. nawet gdy przekonują ich właściciele oraz bliscy i dalsi sąsiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Od znajomego geodety dowiedziałem się, że stan  faktyczny od geoportalu może różnić się nawet o kilka metrów.

Dla ciekawskich polecam na telefon aplikację geoGPS dzięki której można zmierzyć przybliżoną  powierzchnię danego terenu oraz poszczególne odcinki.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Każdy geodeta tak powie bo to dla nich bardzo nie wygodne że chłop ma teraz dostęp do geoportalu z którego danych sami korzystają .Tak stan faktyczny, czyli przewalone miedze różnią się często i gęsto i to widać na mapach geoportalu 

Wszystkich pomiarów można dokonać przez geoportal , więc po co wam jakieś przybliżone pomiary nie wiadomo czym ? 

Granice geodeta wyznacza według mapy , czyli zrobi to co widać na geop. - a stan faktyczny ,czyli to jak użytkują właściciele to inna bajka i tu wiadomo jak jest .

Żeby to zmienić to trzeba iść nie jednokrotnie do sądu , bo niestety pomiar geodety niczego nie zmienia - nie ma skutku prawnego . Chyba że wszystkie strony są zgodne i podpiszą ugodę przed geodetą . 

 


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zidan    0
Napisano (edytowany)

Jak w GEODOPŁATY usunąć działkę z listy upraw ?

 

 

Proszę otworzyć ekran z listą zapisanych pól a następnie zaznaczyć ptaszkiem (po prawej stronie) pola do usunięcia a następnie z menu wybrać opcję usuń pomiar. Zaznaczone pola powinny zniknąć z listy oraz z mapy.

 

Na zrzucie ekranu jest przedstawiony widok który pozwala na usunięcie pola.

 post-86052-0-76157700-1455055196_thumb.png

 

 

W aplikacji geodoplaty naciskajac mierz po ilus minutach sie odnawia i znowu trzeba nacisnac mierz ktos tak ma?

 

Z lekkim poślizgiem ale lepiej późno niż wcale...

 

Myślę że każdy tak ma bo tak ten program działa. Cała filozofia pomiaru opiera się na wyznaczaniu wierzchołków pola i tym samym aby podczas pomiaru nie przemieszczać się a stać w jednym punkcie (załamaniu pola). Cała procedura pomiaru pola wygląda następująco:

- idziesz na pole które chcesz zmierzyć,

- stajesz w wybranym narożniku pola (załamaniu granicy uprawy),

- odpalasz aplikację i wybierasz opcję "Pomiar pola",

- na ekranie służącym do pomiarów naciskasz przycisk "Mierz" i stoisz i czekasz dopóki nie zniknie "STÓJ" z przycisku

- jak przycisk stanie się aktywny i będzie miał opis "Mierz" możesz przemieścić się na sąsiedni punkt (sąsiednie załamanie granicy uprawy)

- po dotarciu na ten punkt naciśnij przycisk "Mierz" i czekaj 

- na każdym następnym punkcie powtórz czynności (mierz i czekaj)

 

Cały pomiar wygląda tak jakby rysowało by się figurę wierzchołek po wierzchołku (mierzeniu punkt po punkcie). Skonstruowane jest to w ten sposób aby dokładność pomiaru była maksymalna. Telefon czy tablet nie jest urządzeniem geodezyjnym i oczekiwanie na punkcie pozwala na zebranie takiej ilości pomiarów aby powierzchnia była obliczona jak najdokładniej. 

 

W trakcie gdy widnieje na przycisku "Stój" nie można się przemieszczać ponieważ dane GPS do obliczeń będą zbierane z kilku miejsc a to nie da odpowiedniej dokładności a tym samym większy błąd. 

 

Aby pomiar powierzchni  był jak najbardziej odpowiadający rzeczywistości można na prostym odcinku granicy co ok. 150m zmierzyć dodatkowy punkt czyli mierzyć punkty nie tylko na załamaniach granicy ale też na odcinkach prostych.

 

Pozdrawiam

Skutecznego mierzenia i dużych powierzchni ;)

Edytowano przez zidan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karban    33

Takie pytanko. Mam poważne podejrzenia, że sąsiad wchodzi na moje. Kamienie powinny być, tylko jak je znaleźć. Myśłałem, żeby wypożyczyć może przyrząd geodezyjny, trochę się podszkolić przy domu na znanych kamieniach i mając dane z geodezji (pytanie jakiej i czy w starostwie udostępnią), spróbować znaleźć samemu.

Ktoś próbował?

Edytowano przez karban

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 Oooo,  tak gdzieś na trzy palce siedzi jak nic.  :P

 

Edytowano przez Sean

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

eeeeeenie . Pewno ze trzy metry , bo o byle skibę to nikt teraz rabanu nie podnosi . To nie te czasy . :ph34r:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karban    33

Hehe chłopaki,teraz to się śmiejecie, a pewnie sami o skibę byście się kłócili, Ja bym to olał, nie wezmę tego ze sobą na tamten świat, ale kto wie, może jemu się uda:) Nigdy tego nie mogłem zrozumieć, że można być tak chciwym, ale widocznie jeszcze mało wiem:) Niestety to dość wrażliwa granica, bo pola ze stawem, a jak groblę zaora to nie będzie wesoło.

A wracająć do meritum z niwelatorem miałem kiedyś do czynienia, to nauka wielka nie jest. Rozumiem, że nikt nie próbował?

Edytowano przez karban

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez lisek
      Cześć
      Używacie tego programu. Mam kilka problemów przy obsłudze. Np. nie chce drukować, nie pobiera powierzchni pola przy ewidencji nawożenia azotem itp.
    • Przez polarolniczka
      Witam! Używacie jakiegoś programu do zarządzania gospodarstwem? Poradźcie proszę na jakie funkcje powinnam zwrócić uwagę. Jest może taki, który dodatkowo pomagałby uruchomić sprzedaż produktów albo można przez niego kupować np. nawozy?
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, są tu osoby posługujące się nawigatorem polowym? Oczywiście mowa tu o pomocniczym, wiadomo że program nie jest dokładny. Da się jednak anteną zwiększyć jego dokładność, są jakieś anteny w ludzkich pieniądzach? wydawanie 900 zł za antenę tylko po to żeby mi pokazało na mapie gdzie są ścieżki to kiepski pomysł, nie ma jakiś tanich alternatyw? pozdrawiam :]
    • Przez kwiapa
      Witam,
      zastanawiam się nad subskrypcją tego systemu. Aktualna cena to ok 1100 zł netto za rok. Tylko jeżeli się już wejdzie w to to trzeba kontynuować bo szkoda tracić mnóstwa wprowadzonych danych. Proszę napisać o ewentualnych "minusach" tego systemu lub alternatywnych programach.
    • Przez yacenty
      Witajcie,
      chciałbym was zaprosić do nowej strony - www.agrodzienniczek.pl
      Jest to nowy projekt - w całości zaprojektowany przeze mnie i wdrażany przez naszych programistów.
      Chodzi mi o to, aby stworzyć najprostszą możliwą kartę pola. Z informacjami o kosztach, z fajnymi modułami do wykresów i aspektu finansowego gospodarstwa.
      System dziś jest w wersji beta - w kolejnych dniach wprowadzamy nowe proste funkcje które ułatwiają nam prace.
      Dla przykładu dodanie wszystkich prac dla mojego 30 ha gospodarstwa zajęło mniej niż godzinę czasu.
      Oczywiście jesteśmy w wersji beta więc jest jeszcze sporo niedoróbek ale cały czas nad nimi pracujemy.
      Jeśli chcecie potestować to gorąco zapraszam.
      Można się logować swoim kontem z AgroFoto.pl
       
      Na dziś rozwiązanie jest w 100% darmowe. Docelowo jednak będą moduły płatne, ale cena będzie na poziomie kilku złotych miesięcznie tak aby tylko pokryć koszty pracy naszych programistów.
      Jeśli zauważycie jakieś błędy - śmiało tu piszcie, lub do mnie na maila. To samo tyczy się pomysłów na rozwój programu - jestem do Waszej dyspozycji.
      Pozdrawiam
      yacenty
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj