email9

gospodarstwo rolne jako spadek a sprawy w arimr

Polecane posty

email9    1

Witam wszystkich:)

Jeżeli pisze w złym dziale to przepraszam i prosze moderatora o przeniesienie.

Znalazłem się w takiej sytuacji że zmarł mój tato który posiadał gospodarstwo rolne hodował bydło i miał kilka ha pola, łąki i lasu. Po śmierci tata ja z rodzeństwem otrzymaliśmy to jako spadek, sprawy spadkowej jeszcze nie było. Chciałby się dowiedzieć, może ktoś z Was na forum mi pomoże, a mianowicie chodzi o to jak w kolejności załatwiać sprawy w ARiMR? Czyli uzyskanie nowego numeru gospodarstwa, kiedy to można już załatwiać, czy sam potwierdzony wniosek z sądu że sprawa jest w toku wystarczy czy trzeba czekać do zakończenia? Jak wyglądał sprawa ze sprzedażą bydła a rejestracją nowo narodzonego? No i co będzie z dopłatami, czy teraz zostaną normalnie wypłacone czy może wstrzymane do zakończenia sprawy spadkowej? Będę mógł na wiosnę składać nowe wnioski o dopłaty? Nadmienię że cały majątek będzie podzielony po równo na moje rodzeństwo czy li po 1/4 bo jest nas czworo, a ja będę jako użytkownikiem całego gospodarstwa całości.

Jeżeli ktoś był w takiej sytuacji albo orientuje się w tych wszystkich przepisach to będę wdzięczny za wszelkiego rodzaju informacje i podpowiedzi.

 

Pozdrawiam,

Marek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabrysiek    82

Jestem w podobnej sytuacji. Tak samo zmarł mój tato, który prowadził gospodarstwo, a teraz wszystko ma przejąć mama. W ARiMR powidzieli nam, że wystarczy papierek (koszt: 50zł), że sprawa jest w toku. Mama powoli się dowiadywała co i jak, a i miała szczęśćie, bo trafiła na miłych ludzi, którzy wytłumaczyli co i jak. Dopłaty zostały wstrzymane, ale tylko chwilowo. Mama złożyła wnioski o nowy numer gospodarstwa i siedziby stada.(Jeżeli teraz to zgłosisz to dopłaty mogą być wstrzymane, więc nie wiem czy lepiej poczekać aż przyjdą czy nie).

Mam nadzieję, że pomogłem. Jak coś to proszę nanieść poprawki, bo mam dopiero 15 lat i za bardzo nie znam się na tej biurokracji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mieliśmy podobna sytuację, Marku:)

 

 

 

Rozumiem, że toczy się sprawa o stwierdzenie nabycia spadku dopiero? Jeśli chodzi o nowy numer siedziby stada, to raczej będzie on nadany dopiero po doniesieniu postanowienia z sądu, ale warto zapytać wcześniej w Agencji po prostu. Oni tam naprawdę nie gryzą :rolleyes: . Przynajmniej u nas było tak, że do czasu wydania postanowienia przez sąd zwierzęta były rejestrowane na stary numer. Czy Twoje rodzeństwo jest pełnoletnie? Bo jeśli nie, to trzeba będzie zakładać jeszcze sprawę o rozporządzanie majątkiem małoletnich. Wniosek o dopłaty będziesz mógł składać, jeśli współposiadacze wyrażą zgodę i nie będą mieli roszczeń, raczej nie powinno być z tym problemu. Tegoroczne dopłaty będą wstrzymane do czasu uregulowania spraw, ale to nie powinno długo potrwać. I jeszcze jedna sprawa, czy macie krowy i oddajecie mleko do mleczarni?

 

bo mam dopiero 15 lat i za bardzo nie znam się na tej biurokracji.

 

śmieszne to było :blush:

Edytowano przez RolniczkazZawad

Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr034    0

To współczuje wam młodzi ludzie . Szybciej będziecie dorastać a co do waszej sprawy nowy nr gospodarstwa jest na wpis do ewidencji producentów

wypełniasz wniosek składasz i po 14 masz swój nr

 

na nowe dopłaty może złożyć wniosek nowa osoba ale fakt będzie trochę inaczej z płatnościami zwierzęcymi

a z dopłatami bierzacymi jak już są to dobrze jak nie to trochę może się przedłużyć

powodzenia młodym ludziom w trudnym zawodzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
email9    1

Dzięki za szybka odpowiedź.

 

Sprawa się jeszcze nie toczy, jeszcze nawet wnioski nie zostały złożone. Dopiero się dowiaduje co i jak mam zrobić. W sądzie dowiedziałem się że na sprawę spadkową czeka się 3-4 miesiące...:/ Czyli mam rozumieć że wcześniej nic nie załatwię w agencji ani nawet nie bedę mógł sprzedać nic z bydła? Mam jedna siostrę która jest małoletnie i wniosek do sądu już został złożony o przyznanie mi jako opiekuna prawnego jej, wiem o tym że będę musiał składać jeszcze jeden wniosek do sądu bym mógł zarządzać jej majątkiem, tylko nie wiem za bardzo kiedy czy dopiero jak się uprawomocni wyrok sprawy spadkowej czy wcześniej można?

Czyli mam rozumieć że na dopłaty to nie mam co liczyć wcześniej jak zakończenie wszystkich spraw spadkowych... bo nawet jeszcze decyzji nie dostałem, tylko jakieś 2 tygodnie temu przyszedł raport z kontroli co u nas była.

Krowy mam 2 szt. ale nie oddaje mleka do mleczarni bo tato je trzymał tylko na cielaki. Ogólnie to tato hodował opasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr034    0

Młody człowieku jeszcze sa ludzie na tym świecie ale uważaj na ludzi .Jaki protokół z kontroli czego bydła ziemi a może jakaś wzajemna zgodność ?

Sprzedać możesz bo przecież chyba masz mamę ?bo przemieszczenie w stadzie to z ojca nr na swój zrobisz i potem sprzedasz :D daj gg na pw moze szybciej coś pomogę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

@gabrysiek muszę Cię trochę zmartwić to tak łatwo nie będzie. Jeśli twój ojciec nie zostawił testamentu to wszystko będzie dzielone proporcjonalnie do ilości osób (tak najbardziej w uproszczeniu mówiąc i nie wdając się w szczegóły bo nie oto chodzi w twoim przypadku.)

Zakładając że masz rodzeństwo pełnoletnie które przekaże swoją część mamie jest ok. ale ty jako 15-to latek nie możesz tego uczynić (nie masz zdolności do czynienia czynności prawnych) i staniesz się współposiadaczem gospodarstwa z matką i dodatkowo sąd będzie musiał wyznaczyć tobie kuratora (będzie za ciebie wykonywał czynności prawne a dokładniej podejmował za ciebie decyzję do osiągnięcia pełnoletności) za którego trzeba płacić.

 

W twoim przypadku radził bym zasięgnąć opinii prawnika w jaki sposób bez ponoszenia nadmiernych kosztów przenieś cały spadek na matkę.

 

 

@email9 jeśli jesteście pełnoletni przyjmijcie spadek u notariusza wyjdzie szybciej i taniej (ja tak zrobiłem) góra 10 dni.

Edytowano przez slaw17

antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
email9    1

@piotr034 kontrola była z wielkości działek. Mamy nie mam, zmarła 8 lat temu i całe gospodarstwo i wszystko było na tata który nie zostawił żadnego testamentu po sobie. Swojego nr gospodarstwa to chyba nie mogę wyrobić do póki nie będe właścicielem, bo jak bym teraz wyrobił to było by tak że były by 2 nr na jedno gospodarstwo... tak się domyślam... A przy sprzedaży to chyba coś tam właściciel musi podpisać.

To mój nr gg: 3634433

 

@slaw17 wszyscy nie jesteśmy pełnoletni, jest najmłodsza siostra małoletnia i w tej sprawie zosał już złożony wniosek do sądu o przyznanie opiekuna prawnego. U notariusza to wiem ze szybciej ale że taniej to pierwsze słyszę... Jak mozesz to podaj kwotę ile kosztuje zalatwienie takiej sprawy u notariusza i kiedy Ty to robiłeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Jeśli chodzi o sporządzenie oświadczenia o przyjęciu spadku i sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia to wyszło ok. 150-200zł w 2009r. dla dwóch osób (najlepiej spytać się miejscowego notariusza).

 

Jeśli chodzi o dział spadku to są już spore sumy. Notariusz chciał nas skasować na 4000 zł za 20ha + maszyny (taksa procentowa od wartości) ale powiedzieliśmy że damy 1000zł albo idziemy robić dział do sądu i się zgodził na taką sumę.

 

Jeśli od śmierci Twojego ojca nie mineło 6 miesięcy i dodatkowo całe gospodarstwo ma być przekazane tylko jednej osobie to najszybciej i najtaniej wyjdzie odrzucenie spadku przez twoje rodzeństwo i przyjęcie przez ciebie. Jeśli jednak 6 miesięcy mineło to musicie przeprowadzić dział spadku.

 

Odradzam tobie rozwiązanie "Nadmienię że cały majątek będzie podzielony po równo na moje rodzeństwo czy li po 1/4 bo jest nas czworo, a ja będę jako użytkownikiem całego gospodarstwa całości." ponieważ każdy będzie współwłaścicielem, również domu, a ty później będziesz musiał inwestować w nie swój majątek, poza tym w razie śmierci twojego rodzeństwa wchodzą kolejni spadkobiercy.

 

Lepszym rozwiązaniem będzie przypisanie domu jednemu z rodzeństwa np. tobie a pozostałej trójce udzielenie w zamian służebności mieszkania.

Co do ziemi lepiej podzielić ją na 4 działki i każdy z rodzeństwa będzie miał swoją działkę którą będziesz mógł od nich wydzierżawić. Jest to rozwiązanie bardziej przyjazne dla wszystkich a szczególnie dla prowadzącego gospodarstwo ponieważ będzie mógł np. zaciągnąć kredyt pod hipotekę i do każdego bzdurnego papierka nie będzie potrzeba obecność 4 osób.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karolcia    39

Czyli z tego co rozumiem to wszyscy jesteście niepełnoletni? Sorki nie było pytania jedna siostra małoletnia już doczytałam.

 

Więc trzeba przeprowadzić postępowanie spadkowe jeśli od śmierci upłynęło 6 m-cy ze względu na małoletnią. Gdy siostra będzie już pełnoletnia dopiero można myśleć o przeniesieniu spadku na jedną osobę.

Jeśli chodzi o Agencję trzeba im zgłosić fakt śmierci ojca i podejrzewam że wystarczy oświadczenie napisane u notariusza, że to Ty jesteś obecnie użytkownikiem gospodarstwa. I najlepiej spytać o to w Agencji, bo rzeczywiście jesteś w trudnej i skomplikowanej sytuacji.

Edytowano przez Karolcia

Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
email9    1

Widzę że to wszystko jest trudniejsze niż myślałem:/

Nam na razie najbardziej by odpowiadało ustanowienie własności po 1/4 dla całej czwórki a jako mnie użytkownika i zarządcę gospodarstwa.

U notariusza raczej ego nie załatwimy z racji małoletniej siostry, chyba że jest tak możliwość już jak będę jej prawomocnym opiekunem prawnym to wystąpić w jej imieniu... nie wiem czy tak się da, tak sobie tylko myślę.

Może w tym tygodniu uda mi się wyrwać z pracy i podjechać do agencji i się czegoś dowiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
email9    1

@roltech z tego co sie dowiedziałem to jeżeli ten fakt zgłoszę do US w ciągi 6 m-c od uprawomocnienia się wyroku sądu to żadnego podatku wtedy nie płacę. Co do ubezpieczenia w KRUS to raczej nie będzie problem bo siostra najstarsza i ja pracujemy i mamy ubezpieczenie z pracy a młodsze rodzeństwo maja ubezpieczenie z renty rodzinnej po zmarłych rodzicach. Siostra małoletnia w KRUS a brat teraz już w ZUS.

Mysle że w tym tygodniu coś ruszę z załatwianiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabrysiek    82

@slaw17 Moje rodzeństwo jest również nie pełnoletnie, ale u mnie pojawił się kolejny problem.

Moj stryjek (brat ojca-kawaler) zmarł 14 czerwca 2011 roku- prowadził gospodarstwo. Zostały złożone papiery do sądu przez moją stryjenka (siostra ojca). Wczesniej było trzeba podpisy spadkobierców, czyli rodzeństwa stryjka. Były wszystkie podpisy, ale w dniu 03.12.2011 roku zmarł mój tato. To zostało zgłoszone i wezwanie do sądu dostało rodzeństwo stryjka moja mama i ja (ja przez pomyłkę i zostałem wyproszony z sali w sądzie). Sprawa odbyła sie 30.12.2011 roku. W czasie rozprawy sędzia powidzał, że sprawa nie może dalej się toczyć bo nie minęło pół roku pomiędzy braćmi. Teraz ta część co miała przejść na tatę to przechodzi na moją mamę moje rodzeństwo i znowu trzeba czekać pół roku. Stryjenka miała się dowiedzieć u prawnika co i jak, więc teraz nie wiem co i jak. Pożyjemy zobaczymy teraz trzeba czekać, bo mają być chyba 2 rozprawy.

W mojej miejscowosci ma niby powstać ferma wiatrowa i na moim polu ma stać wiatrak. Pole należało jednoczesnie do mojego taty jaki i mamy. Był goscio ten od wiatraków i mówił, że trzeba było do niego zadzwonić to on by wytłumaczył co teraz zrobić. Mówił, że najłatwiej to by było trzeba sprawe u notariusza załatwić to by było szybciej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Wyrazy współczucia koledzy.

email9 skomplikowana sytuacja. pisałeś że wyrażasz chęć do przejęcia gospodarstwa więc najtrudniejszą decyzję masz już za sobą teraz tylko wojna z biurokracją. Postaram się nakreślić jakbym to widział jednak nie jestem nieomylny.

Z racji przeprowadzonej kontroli obszarowej ojciec dostałby dopłaty w samej końcówce kampanii tj. okolice maja, śmierć ojca komplikuje postępowanie agencji w sprawie naliczenia dopłat, jeżeli się sprężysz, ARIMR biuro powiatowe i warszafka dopłaty zobaczysz okolice sierpnia września i to wariant optymistyczny. Wniosek o dopłaty będziesz mógł złożyć nawet nie posiadając nr gospodarstwa z tym że możesz mieć rok przerwy w płatnościach zwierzęcych - zależy od ludzi z ARIMR- ogólnie chodzi o to aby przed agencją interesy gospodarstwa reprezentowała jedna osoba a po zakończeniu postępowania spadkowego ta sama osoba przejęła gospodarstwo wtedy ta osoba wchodzi w prawa i obowiązki ojca- jest zachowana ciągłość w płatnościach.

Pierwsze kroki skieruj do ARIMR biuro powiatowe w każdym jest radca prawny lub ktoś kto wie co robić w skomplikowanych sytuacjach; oraz do notariusza lub radcy prawnego- kwestia nie narobienia głupot w postępowaniu spadkowym zwłaszcza że jest małoletnia( zapytaj czy w postępowaniu o stwierdzenie nabycia praw do spadku z udziałem małoletniej nie dają z automatu kuratora- w pewnych późniejszych sprawach mimo że będziesz opiekunem prawnym nie będziesz mógł występować w imieniu małoletniej - konflikt interesów ).

Nabycie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy (już jesteście właścicielami majątku solidarnie po 1/4 nie potrzeba do tego orzeczenia sądu) W twoim przypadku tj hodowla i przejęcie płatności najlepiej byłoby zrobić notarialnie (poświadczenie podpisów) "zarząd" ( dostałbyś nr gospodarstwa i mogłoby ono normalnie funkcjonować mimo nieuregulowanych spraw spadkowych) po prostu wszyscy spadkobiercy wyrażają zgodę że do czasu zakończenia postępowanie spadkowego zarządzasz gospodarstwem i zajmujesz się sprawami bieżącymi- rejestracja zwierząt, wchodzisz w miejsce ojca do postępowania o płatności bezpośrednie z tym że najprawdopodobniej musi być przy tym kurator bo ty mimo że będziesz opiekunem prawnym małoletniej nie możesz podpisać się za nią w swojej sprawie - konflikt interesów-może przymknie oko.

Po uprawomocnieniu się postanowienia o nabyciu spadku wszyscy spadkobiercy muszą złożyć informację do US o składnikach majątku który nabyli; możesz też składać wniosek o " dział spadku" do sądu ( sąd najprawdopodobniej zwolni Cię z opłat sądowych )lub też iść zrobić to notarialnie polecam to 2 mimo że dużo $- jak notarialnie to idź do wydziału geodezji i poproś żeby szybko zaktualizowali dane - mają na to 2 czy 3 miesiące Ty musisz mieć szybko wypisy.

Przy dziale spadku bankowo musi być kurator za małoletnią i radzę żeby zrobić dział od razu i żebyś przejął całe gospodarstwo ( UR + budynki) masz las możesz go oddać rodzeństwu żeby nie było wielkiej krzywdy dzieląc gospodarstwo osłabiasz je i prowokujesz do późniejszych kłótni dział po 1/4 wszystkiego to bomba z opóźnionym zapłonem najlepiej od razu wszystko wyjaśnić przy kredytach i inwestycjach a także dofinansowaniach też będzie łatwiej. KRUS zaczniesz płacić po uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzeniu nabycia praw do spadku. Ty i Twoje rodzeństwo musicie zrozumieć że waszą jedyną siłą jest to że macie siebie na nikogo innego nie możecie liczyć- musi być kompromis.

Podsumowując musisz sam pochodzić popytać i wziąć sprawy we własne ręce mimo że przepisy wszędzie takie same to interpretacja bardzo różna ciężko coś szczegółowo doradzić. sprawa najważniejsza - terminy rzecz święta.

Pozdrawiam SOKOL

Edytowano przez SOKOL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
email9    1

Witam,

 

Dziękuję wszystkim za pomoc i podpowiedzi co i jak mam załatwić. Informuję że w agencji jest juz wszystko załatwione, ostatnie dokumenty z sądu zostały złożone w tamtym tygodniu co do dopłat, także teraz tylko czekać jak szybko naliczą, tak że złożyłem od razu nowe wnioski o dopłaty.

Teraz pozostało jeszcze zgłoszenie do US i tutaj mam pewien problem i kilka pytań, tak sobie pomyślałem że może najpierw zwrócę się do Was:)

Do Us trzeba złozyć wypełniony formularz SD-Z2. Z wypełnieniem pierwszej stony nie było problemu za to z dalszymi już są. Jak oszacować wartość gospodarstwa rolnego i budynku mieszkalnego które wpisałem w poz. 5, podaje wartość 1/4 czy całości? Wszystkie działki mam wypisywać oddzielnie czy wpisanie w całości powierzchnię w ha wystarczy?

W następnej pozycji podaję oczywiście samochód, a co z ciągnikiem(starszy władimirec)?

Poz. 7 środki pieniężne to po śmierci tata na koncie ROR nic niema tylko na oszczędnościowym jest jakieś 30 zł, to też wpisywać? Dodam ze w banku jestem upoważniony do tych kont.

Oprócz budynku mieszkalnego są jeszcze inne budynki(stodoła, budynek gospodarczy z garażem, spichlerz) te budynki mam wypisać na następnej stronie oddzielnie czy po prostu pominąć?

Jak sprawa wygląda z maszynami rolniczymi? Nie są to jakieś super nowe i duże maszyny tylko taki podstawowy sprzęt.

Ostatnia kwestia to czy bydło do tego formularza też wpisywać czy nie? Jeżeli tak to jak to ująć...?

 

Przy składaniu takiego formularza w US jakie dokumenty są potrzebne które lepiej mieć ze sobą?

 

Będę wdzięczny za wszelkiego typu podpowiedzi.

 

Pozdrawiam,

Marek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj