Pajej

Groch siewny konserwowy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Pajej    231

Koledzy jest duża szansa ze uda mi się zakontraktować groszek. Czy ktoś z was miał styczność jak się to uprawia jakie nawożenie opryski itd. ja mniej więcej orientuje się w uprawie groszku na nasiona jaka jest różnica pomiędzy tymi kierunkami uprawy

Wiem ze na tym można zarobić bo w sezonie 2011 płacili 1zł/kg


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19547

Koledzy jest duża szansa ze uda mi się zakontraktować groszek. Czy ktoś z was miał styczność jak się to uprawia jakie nawożenie opryski itd. ja mniej więcej orientuje się w uprawie groszku na nasiona jaka jest różnica pomiędzy tymi kierunkami uprawy

Wiem ze na tym można zarobić bo w sezonie 2011 płacili 1zł/kg

Kolego jesteś pewien,że na pewno można na tym zarobić???

Ziemniaki w zeszłym roku na wiosne po ile były?a po ile na jesień? Niektórzy też się rzucili na nie bo podobno można nich nieźle zarobić...i co? Do dnia dzisiejszego w moich okolicach stoi jeszcze ze 20 hektarów ziemniaków do wykopAnia-chcesz sobie nakopać? Właściciel(mieszczuch) nie robi żadnych problemów :D :D :D :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DFkujawy    0

Na jakiej ziemi planujesz go uprawiać? Masz deszczownie? Pakiet wczesny, średni, późny? Dla jakiej przetwórni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Jak cena minimalna w umowie będzie za niska to nie podpisze i nie posieje proste. Zakład to Hortino Leżajsk. Ziemie mam jak większość w okolicy III kl jeśli chodzi o ciężkość to średnie. deszczowni nie mam ale nikt w okolicy nie ma na takich glebach osiągają średnio 8t/ha w rekordowych latach 10t/ha.


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DFkujawy    0

U mnie wygląda to tak: uprawiam go na 3a,b-4a, rekord 8.4t/ha(dzięki sprzyjającej pogodzie, przede wszystkim opady), susza 3t/ha, a średnio co roku 5,5-6t/ha. W moich okolicach 8-10t osiągają za pomocą nawadniania, ja niestety go nie mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

DFkujawy napisz coś więcej o tej uprawie czym pryskasz na chwasty czy pryskasz na robaki i grzyby ile siejesz nawozu, jakie odmiany polecasz. napisz mi swoja technologie uprawy o ile to nie jest tajemnica. Z góry dzięki


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DFkujawy    0

Co do wyboru odmiany to ja nie mam za dużo do gadania bo przetwórnia wybiera sama zależnie od planowanego dnia zbioru.

Pod korzeń sypie z 250kg polifoski4 + saletrzak 150kg, siew uprawowo siewnym (dawka ustalana przez przetwórnie), od razu po siewie oprysk afalonem, później na chwasty basagran, azot sypię raz 200kg saletry 34, na robaka z 2 razy karate lub coś podobnego, no i jeszcze z 2-3odżywki + siarczanem magnezu i zbiór.

W mokrych latach jak jest często słońce, deszcz, słońce, deszcz.. daję jeszcze jeden oprysk na grzyba, bo jak wejdzie już na pole to bardzo szybko się rozprzestrzenia.

Niby nie ma filozofii ale trzeba pamiętać żeby nie przegapić terminów np oprysku na robaka bo jak w przetwórni bym odkryli coś nie pokojącego to prawdopodobnie cały kurs byłby z powrotem wywalony na pole :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Dzieki kolego napisz mi proszę jeszcze kiedy te opryski na robale ile po siewie, czym i kiedy na grzyba.

Nie zaprawiasz nitragina? można by wtedy zaoszczędzić na azocie


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Kolego Pajej powiedz jak udało Ci sie go zakontraktować? Kiedyś próbowałem się dowiadywać coś na ten temat i jakoś nie byli zainteresowani współpracą z takimi "małymi" jak ja... A chciałem posiać coś ok 3ha. Na jakim areale i skąd jesteś bo może jesteśmy niedalekimi sąsiadami:)

 

Pozdrawiam


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DFkujawy    0

U mnie minimalny areał to chyba 5ha.

Nie miałem doczynienia z tym preparatem, co to takiego? Taka ilość azotu to i tak mało porównując do zboża :)

Co do oprysków na robaka to nie powiem Ci tak od dnia siewu, trzeba obserwować uprawę i wtedy wiadomo, a tak kilka dni zimna i już groszek jest opóźniony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Kolego DFkujawy czym to zbierasz? tym starym kombajnem co trzeba wcześniej go skosic czy już tym samojezdnym? Mi jeszcze powiedzieli że nawet jak udałoby mi się zakontraktować to na taki kawałek nie przyjadą tym samojezdnym....


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

master20002 Sąsiadami nie jesteśmy bo do przeworska mam ok 20km. U mnie duzo sasiadów go sieje dlatego kombajn jedzie za koleja i nie traci na przejazdy, a hortino kiepsko przędzie i co iektórzy uciekają od groszku. pogadałem z jednum takimi i pojechalismy do hortino i powiedzielismy że ja za jego wezme a że miał tam znajomości to wstepnie mnie wpisali, ale czy nie leca w ch... to nie wiadomo

 

DFkujawy to postaraj się okreslic fazy rozwojowe w których kropisz na robale. Nitragina to preparat zawierajacy bakterie brodawkowe, które ściągaja azot z powietsza, ja zaprawiam tym bobik i lubin http://www.biofood.com.pl/oferta_Nitragina.htm

Edytowano przez Pajej

Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Dzis podpisałem umowę kontraktacyjna więc zaczynam przygodę. cena to 1,1zł za pierwsza klasę za druga 15% mniej. Jestem pełen optymizmu myślę że będzie dobrze


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Ile będziesz siał ha? Sorki, że tak dopytuje ale skąd dokładnie jesteś? pozdro


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Będę siał 7ha a skad jestem wysle Ci na PW


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku mam 5ha grochu wczesnego, mam zakontraktowany w WZPOW Kwidzyń.

Mam takie pytanie, Można zastosować Bor i NPK dolistnie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Witam. Jak wyszedł groch w tym roku? Jak plonował i czy był to trudny rok keżeli chodzi o szkodniki? Aha, jak sie kształtowała cena i jak z płatnością ze strony zakładów?


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

 

PODSUMOWANIE GROCHU 2012

 

 

Więc tak plantacja miała 7ha. na klasie IIIa, IIIb bez nawadniania Odmianę jaka mi dali to biznes. siew pod koniec kwietnia, nasiona zaprawiałem nitragina (przeciwko choroba były już zaprawione).

NAWOŻENIE:

pilifoska6 350kg/ha

saletrzak 150kg/ha

nawoziłem tylko przedsiewnie

OPRYSKI:

Po siewie na chwasty panida

w fazie tworzenia sie pierwszych wąsów czepnych basagran 1 dawka

tydzień później 2 dawka basagranu

kilka dni później leopard na jednoliścienne

w fazie kwitnienia amistar i cos na robaka

2 tyg poźniej brawo i cos na robaka

do tego jeszcze dodawało sie siarczan magnezu i mikroelementy

Zbiór ok 10 lipca udało się przeprowadzić w miarę dobrym czasie bo klasy A i B, trochę strąków nie dojrzało bo były wielkie upały. Dla wtajemniczonych dodam ze w ciągu dnia twardość wzrosła z 80 do 120

wielkość plonu to 5800 kg/ha

cena to kl a 1,15zl/kg kl B 1,11zł/kg opłata za kombajn to 0,25zł kg

ogólnie jestem zadowolony bo coś zostało w kieszeni i super stanowisko pod pszenice

jak cos to piszcie teraz zima mam trochę więcej czasu to odpisze

Edytowano przez Pajej
  • Like 1

Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adi-180    0

witam macie jakieś plany na siew grochu (puszka) na 2014 r.

9ha chłodnia Elbląg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

Wie ktoś jaki poplon pod groszek byłby najlepszy i jakie dawki nawozu są potrzebne w czystym składniku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

Moje proponowane nawożenie to 100 kg Soli Potasowej ok. 2 tygodnie przed siewem, przed samym siewem 200 kg Polifoski 6 i Polidapu 100 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Źle mówisz. groszek jest roslina srednio tolerujaca chlorki. dlatego nawozy typu polifoska czy sól potasowa wczesnie wiosna.

Ja daje z wiosny, jak tylko uporam sie z siewami zbóż jarych 350 kg polifoski 6. z racji tego ze zawsze mam ostatnie terminy to groszek sieje na przełomie kwietnia i maja, więc chlor zdązy sie wypłukac. a przed samym siewem ok 30 kg azotu w czystym składniku saletrzak lub saletra, chodzi o to żeby była dawka startowa. tyle z nawożenia. Jako poplon przed groszkiem sieje facelie. Dolistnie stosuje mikro + siarczan magnezu, a w oststnim roku domieszałem troszke mocznika

  • Like 1

Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

No to właśnie sól zdąży się wypłukać rozsiewając ją wczesną wiosną. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
    • Przez Muciek
      Witam. Nabyłem 2,5ha ziemi, dwa lata nie było nic tam robione w tamtym roku w sierpniu opryskałem od perzu i tak zostało do teraz, jest to ziemia od IV po V i trochę VI, zastanawiałem się nad łubinem lub  wyką jarą z pszenżytem, nie wiem czy pierwszy rok po zasianiu to kosić? czy tak zostawić?, i jak z dopłatami do wysokobiałkowych lub łubinu jeśli nie będzie ziarna?, może ktoś ma jakieś inne rady co tam zasiać?. Pozdrawiam forumowiczów.
    • Przez pynczor
      Siemka po przerwie
      mam pytanie do tych co sieją bobik i potrafią tak zrobic aby był czysty bo u mnie mieliśmy w tym roku 1 ha bobiku i wygladał strasznie a po przemłynkowaniu byla cała dwukołówka o wymiarach 2mx3m lebiody a bobiku było 30 worków po ok 50-60kg....
      Jeśli ktoś wie co zrobić czym opryskać lub coś innego żeby nie było tyle lebiody to prosze o rady.
      Aha jeśli chcielibyście wiedziec czym było pryskane to moge zapytać szfagra bo to on nam pryskał
      tak wiec prosze o pomoc i z góry dziekuję
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj