przemek111447

opas bydła

Polecane posty

johny1991    104

Witam,

 

Od jakiś 2 lat prowadzę gospodarstwo, nastawiłem się na opas bydła. Z racji, że mało było pieniędzy na start zacząłem od skupu cieląt po 4 szt co 4 miesiące.

U mnie na początku cielaki dostają mleko w proszku z siemieniem ( ok 2-3 miesięcy, później przechodzą na wodę), siano do syta i wraz ze wzrostem śrutę(40% żyta zmieszanego z przenżytem, 40% owsa i 20% jęczmienia) . Po 8 miesiącach przeprowadzam je na oborę uwiązową i tam dostają śrutę (te same proporcje co wcześniej) ok 2 kg dziennie/szt w 2 dawkach + rano dodaje z ręki sanbulla. Do tego dochodzą ziemniaki raz dziennie ok 3 kg/szt i dalej sianokiszonka, kiszonka z kukurydzy i siano, czasem podjadają słomę.

Mam do Was kilka pytań:

 

1.u mnie byki osiągają ok 720-750 kg w 23-24 miesiące, słyszę od innych, że u nich dochodzą w tym czasie np do 800-900. Czego moim brakuje? Czy chodzi o brak białka i należałoby zakupić np soję? Jeśli tak to w jakich ilościach według Was na sztukę?

 

2.Czy jest możliwe wyłączenie z dawki pokarmowej kiszonki z kukurydzy (problemy z dzikami), w zamian za większą ilość ziemniaków lub na rzecz kiszonki ze słonecznika(słyszałem, że ma niewiele niższe wartości od kukurydzy).

 

3.Jakie Wy dodajecie dodatki do pasz, koncentraty? Które według Was jest lepsza sanbull czy z nutreny? Bo u mnie ostanio nutrene promują ale raz kupiłem to nie bardzo chciały jeść...może z przyzwyczajenia do sanbulla.

 

4.Czy opłacalne według Was są pasze pełnoporcjowe, bez dodatku własnej śruty( swoje zboże na sprzedaż)? Jeśli byście mogli powiedzieć z jakiej firmy kupujecie pełnoporcjówki, w jakich są cenach i jak je stosować.

 

Z góry dziękuje za wypowiedź i pozdrawiam wszystkich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johny1991    104

Witam,

 

Od jakiś 2 lat prowadzę gospodarstwo, nastawiłem się na opas bydła. Z racji, że mało było pieniędzy na start zacząłem od skupu cieląt po 4 szt co 4 miesiące.

U mnie na początku cielaki dostają mleko w proszku z siemieniem ( ok 2-3 miesięcy, później przechodzą na wodę), siano do syta i wraz ze wzrostem śrutę(40% żyta zmieszanego z przenżytem, 40% owsa i 20% jęczmienia) . Po 8 miesiącach przeprowadzam je na oborę uwiązową i tam dostają śrutę (te same proporcje co wcześniej) ok 2 kg dziennie/szt w 2 dawkach + rano dodaje z ręki sanbulla. Do tego dochodzą ziemniaki raz dziennie ok 3 kg/szt i dalej sianokiszonka, kiszonka z kukurydzy i siano, czasem podjadają słomę.

Mam do Was kilka pytań:

 

1.u mnie byki osiągają ok 720-750 kg w 23-24 miesiące, słyszę od innych, że u nich dochodzą w tym czasie np do 800-900. Czego moim brakuje? Czy chodzi o brak białka i należałoby zakupić np soję? Jeśli tak to w jakich ilościach według Was na sztukę?

 

2.Czy jest możliwe wyłączenie z dawki pokarmowej kiszonki z kukurydzy (problemy z dzikami), w zamian za większą ilość ziemniaków lub na rzecz kiszonki ze słonecznika(słyszałem, że ma niewiele niższe wartości od kukurydzy).

 

3.Jakie Wy dodajecie dodatki do pasz, koncentraty? Które według Was jest lepsza sanbull czy z nutreny? Bo u mnie ostanio nutrene promują ale raz kupiłem to nie bardzo chciały jeść...może z przyzwyczajenia do sanbulla.

 

4.Czy opłacalne według Was są pasze pełnoporcjowe, bez dodatku własnej śruty( swoje zboże na sprzedaż)? Jeśli byście mogli powiedzieć z jakiej firmy kupujecie pełnoporcjówki, w jakich są cenach i jak je stosować.

 

Z góry dziękuje za wypowiedź i pozdrawiam wszystkich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekb    40

Jak dla mnie to żle ich nie karmisz . Dużo zależy od potencjału cielaka miałem od tygo samego gospodarza sztuki co miały po 800 kilo w dwa lata ale i takie co 520 ledwo łapały ,nie zależnie czy HF czy po mięsnym a karmie wszystkie jednakowo bo są na łańcuchach i jedzą tyle samo .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Również sądzę, że Twoim bykom nic nie brakuje.Sporo zależy od genetyki, jakie cielaki kupujesz? Śruta sojowa lub rzepakowa(tańsza) to bardzo świetny dodatek paszowy.Możesz również zasiać łubin na kiszonkę.Popytaj tych ludzi czym karmią swoje byki i skąd mają cielaki.

 

PS. jeśli będziesz kupował penloporcjowki to moim zdaniem zysk będzie marny, kukurydza dostarcza opasom energii, którą dostają też z ziemniaków, więc co zrobisz zależy od Ciebie :)

Edytowano przez maciejo360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

jeśli nie chcesz siać kukurydzy to możesz zawsze spróbować zastąpić ją melasą czy wysłodkami, co do szybszych przyrostów to zdecydowanie dodaj jakieś wysokobiałkowe komponenty i powinno być wszystko ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johny1991    104

No wiadomo, że zależy od cielaków... jednak będę musiał chyba troszkę pomyśleć o dodaniu jakiegoś białka. A możecie coś powiedzieć na temat produktów z Nutreny? bo nie zawsze to co pisze w składzie musi się zgadzać, przynajmniej ja tak sądzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sybir    0

Czy jest mozliwosc chodowania opasow na sianie, srucie zbozowej, ziemniakach, burakach pastewnych i w sezonie trawa plus do tego dodatki paszowe gotowe kupowane. Prosze o porade:) Z gory dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Jeśli dorzucisz do tego dodatkowo trochę więcej wysokobiałkowej paszy to powinny osiągać duże przyrosty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sybir    0

Np jaka byś proponował? Chodzi o to ze nie mam sprzętu do kiszonki z qq i sianokiszonki ani doświadczenia. A do siana posiadam full sprzęt prasę kosiarkę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza  śruta rzepakowa. Sam daje 200kg na tonę+ witaminy z LNB ( 4kg kosztują 14 zł) i nic więcej nie brak. Nie ma co za bardzo pchać w koszta

Oczywiście mowa o paszy treściwej

Edytowano przez robert123farmer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

Czy jest mozliwosc chodowania opasow na sianie, srucie zbozowej, ziemniakach, burakach pastewnych i w sezonie trawa plus do tego dodatki paszowe gotowe kupowane. Prosze o porade:) Z gory dziekuje

 

Jak miałem mniej bydła to karmiłem byki: buraki, zboże i siano i rosły rewelacyjnie. Minus był taki że dużo pracy z burakami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marijusz    556

Witam,

 

Od jakiś 2 lat prowadzę gospodarstwo, nastawiłem się na opas bydła. Z racji, że mało było pieniędzy na start zacząłem od skupu cieląt po 4 szt co 4 miesiące.

U mnie na początku cielaki dostają mleko w proszku z siemieniem ( ok 2-3 miesięcy, później przechodzą na wodę), siano do syta i wraz ze wzrostem śrutę(40% żyta zmieszanego z przenżytem, 40% owsa i 20% jęczmienia) . Po 8 miesiącach przeprowadzam je na oborę uwiązową i tam dostają śrutę (te same proporcje co wcześniej) ok 2 kg dziennie/szt w 2 dawkach + rano dodaje z ręki sanbulla. Do tego dochodzą ziemniaki raz dziennie ok 3 kg/szt i dalej sianokiszonka, kiszonka z kukurydzy i siano, czasem podjadają słomę.

Mam do Was kilka pytań:

 

1.u mnie byki osiągają ok 720-750 kg w 23-24 miesiące, słyszę od innych, że u nich dochodzą w tym czasie np do 800-900. Czego moim brakuje? Czy chodzi o brak białka i należałoby zakupić np soję? Jeśli tak to w jakich ilościach według Was na sztukę?

 

2.Czy jest możliwe wyłączenie z dawki pokarmowej kiszonki z kukurydzy (problemy z dzikami), w zamian za większą ilość ziemniaków lub na rzecz kiszonki ze słonecznika(słyszałem, że ma niewiele niższe wartości od kukurydzy).

 

3.Jakie Wy dodajecie dodatki do pasz, koncentraty? Które według Was jest lepsza sanbull czy z nutreny? Bo u mnie ostanio nutrene promują ale raz kupiłem to nie bardzo chciały jeść...może z przyzwyczajenia do sanbulla.

 

4.Czy opłacalne według Was są pasze pełnoporcjowe, bez dodatku własnej śruty( swoje zboże na sprzedaż)? Jeśli byście mogli powiedzieć z jakiej firmy kupujecie pełnoporcjówki, w jakich są cenach i jak je stosować.

 

Z góry dziękuje za wypowiedź i pozdrawiam wszystkich

 

przyrosty o ktorych piszesz nie sa az tak tragiczne wszystko zalezy od potecjalu cielaka .Ja uwazam ze niema nic lepszego od kiszonki z qq a siano na dodatek Ale jesli mialbym z niej zrezygnowac to do sruty ze zboz wlasnych dosypywalbym ok.20 %qq Pełnoporcjowki wbrwe pozorom nie sa az tak droge po podliczeniu wszystkich kosztow zwiazanych z przygotowaniem wlasnej paszy a efekt jest !! sprobuj moze dla kilku sztuk na poczatek i nie same granulki tylko do swojej paszy ok 30% wez z dehausa Masterbul20 Mi tez wydaje sie ze za malo bialka masz w paszy Dosypuj im soje + srute rzepakowo 1;1

 

 

pytanie z innej beczki, czy taka oto hala nada się do chowu byków?

http://olx.pl/oferta/hala-magazynowa-stalowa-namiotowa-wiata-hangar-nowa-CID3-ID5T11W.html#5bbec2854d

 

NIe !! dajesz 20tys a co dostajesz moze tone stali i to bardzo cienkiej za 20 tys to zrobisz wysoki fundament pod budynek o tych wymiarach potem 8-10 rzedow bloczka + dach i masz obore A tu jak by nastalu ci gnoju lub jeden drugiego przyparl do sciany to wszystko by sie rozjechalo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

jesli opasy dostaja dziennie okolo 0,8-1kg paszy tresciwej na 100kg wagi z pszenzyto 40% owies 40% sruta rzepakowa 20% i do jedzenia jeszcze slome owsiana albo siano to ile musze im dawac jeszcze kiszonki z kukurydzy na dzien lub ziemniakow? ile kg na 100kg wagi byka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tractor560    3

planuje w przyszosci budowe wolnostanowiskowej obory na opasy i wtedy qq napewno bd wchodziła w gre a jak dla 8 sztuk to nie bede jej siał.A co do tych dziadkowych metod to bob ma racje.Kiedys było inaczej a starsi ludzie nie maja przekonanai do tego co nowe.Na 20ha mysle ze te 25 sztuk opasów dam rade utrzymac?

 

A moze ktos mi podpowie cos gdzie moge znalesc informacje o dawka zywieniowych opasów?

 

na 20 ha spokojnie. W twoim 1 poście myślałem że się rozśmieję. Nie znam ludzi co mają byki o wadze ponad 700kg bez używania koncentratu. Ja dodatkowo stosuję jeszcze wysłodki melasowane i jest o niebo lepiej niż kiedyś co stosowałem ziemniaki. Teraz mój rekord to HFxSM waga 964 kg na wysłodkach kiszonce z trawy koncentracie i śrucie z pszenżyta i owsa. Bez koncentratu to z pięknego cielaka zrobi ci się szkapa. Ja osobiście tego byka powyżej trzymałem 20 miesięcy.

Niech ludzie ci nie wciskają kitu że nie dają koncentratu. Sam planuję po przejęciu gospodarstwa budowę obory na 60 szt.


New Holland wszędzie

Najlepszy będzie !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal150    1

Witam, mam pytanie czy karmiąc byki sianem, kiszonką z traw z motylkowatymi i dodatkiem śruty przyrosty byłyby w miarę czy nie zabardzo by to wyszło???? I wstawiając juz takie odchowane byczki (mieszańce mięsne) w wadze ok 200kg ile czasu by przyrastały to wagi handlowej tj. ok 600 kg.??????

Z góry dzięki za informacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanie co sądzicie o burakach czerwonych wodan na opas co będzie lepsze i ma więcej wartości te buraki czy ziemniaki :D cena za buraki 250zł tona a za ziemniaki 300/330zł tona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Tak pastewne. Jak śrutem nie sypniesz na nie to patrzą byki "spod byka" ogólnie lubią buraki. Ale ja traktuje je raczej jako poprawę smakowistości i lepszy apetyt. Klasyczna zapchaj kicha, przy której trzeba się nieźle narobić. Ale na wodzie przynajmniej się oszczędzi:-/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kiejdal1
      uciekł byczek. znana jest jego lokalizacja. pozwala do siebie podejść na pewną odległość. poszukuję kogoś ze strzelbą palmera aby można go było oszołomić i schwytać. wszelkie inne sposoby nie dają rezultatu. może ktoś da jakiś kontakt woj. lubelskie 781753154
    • Przez farmer1999
      dzień dobry. w tym roku kukurydza słaba a ceny na pniu powariowały. Czy ktoś tutaj żywił byki samymi kiszonymi wysłodkami + śruta min jęczmienna, rzepakowa i sojowa z dodatkamk + słoma i siano? Jak z przyrostami, czy w 2 lata da rade 800kg?
    • Przez 1kris1
      Jakie macie opinie o cieletach z Miradowa(pomorskie)? Jak z transportem?
    • Przez farmer1999
      Witam. Ilu z Was bawiło się w te słynne startery z holandii..? ja w maju zeszłego roku kupiłem 3 miesięczne odsadki w wadze od 140 do 170kg razem 12 sztuk i w sumie w wieku 21 miesięcy mają zaledwie 600kg a karmione są kukurydzą, śrutą i sianem. Ciekawi mnie tylko jedna rzecz - niby miały być to simentale no i faktycznie białe łby ale na paszporcie jest napisane Europejskie Bydło czerwone co mnie zaciekawiło odrazu jak pocztą przyszły paszporty. Czy to mogą być ukryte byki z Włoch z podrobionym paszportem?
    • Gość
      Przez Gość
      Chciałbym dowiedzieć się czy ktoś miał bydło z Włoch i jak rośnie? Mam byki 8/9miesiecy i mają 200kg, czy to normalne? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj