romanwiatr

Łubin na kiszonke

Polecane posty

romanwiatr    0

Myślę nad zasianiem łubinu np żółtego dla bydła opasowego, czy jest sens.

Myślałem kosić i dawać na zielono, ewentualnie zrobić kiszonkę w balotach.

Czy ktoś tak robi.

proszę o podpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanRol95    2

Ja robię ale kosze orkanem, a kiszonka lux bardzo dobrze się ubija i jest chętnie pobierana przez opasy. Jak masz tylko możliwość siej nie będziesz żałował..... Jest to dobra pasza dla opasów bo jest ona wysokobiałkowa tak że polecam.... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal651    8

Tylko że należy posiać taki łubin nie w czystym siewie bo taki się słabo zakisza z powodu zbyt małej iloci cukru w stosunku do białka. Najlepiej siać w mieszance z jakimś zbożem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARoROL    0

Witam, u nas w gospodarstwie najczęściej łubin wąskolistny mieszaliśmy z owsem, bardzo dobrze sobie radzi w takiej mieszance, do tej pory skarmialiśmy w niewielkim stopniu na zielono, reszta szła pod orkę jako poplon, ale w tym sezonie będę próbował zakisić w balotach, przekonał mnie do tego doradca żywieniowy.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanRol95    2

Ja kisiłem sam łubin bez domieszek i jakoś ładna kiszonka była. @DARoROL nie wiem czy wąskolistny jest dobry ponieważ jest gorzki, on jest dobry aby na przyoranie. Na kiszonkę lepiej żółty ponieważ jest i większa masa z hektara i jest słodki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Łubiny wąskolistne są słodkie (poza odmianą Mirel) a najlepszy na kiszonkę byłby łubin żółty odmiana Parys lub inny który wykazuje, wg. katalogu, przydatność na kiszonkę.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARoROL    0

Ja kisiłem sam łubin bez domieszek i jakoś ładna kiszonka była. @DARoROL nie wiem czy wąskolistny jest dobry ponieważ jest gorzki, on jest dobry aby na przyoranie. Na kiszonkę lepiej żółty ponieważ jest i większa masa z hektara i jest słodki.

Ja uprawiam łubin wąskolistny słodki, o małej zawartości alkaloidów odmiany: Emir i Polonez, więc będzie dobry na kiszonkę, ale faktycznie jeśli chodzi o ilość kiszonki, to żółty ma większą masę, jednak patrząc na to jeszcze z innej perspektywy, uprawiając łubin wąskolistny mam mniejsze porażenie antraknozą więc coś za coś :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanwiatr    0

Dziękuje za tak dobre wypowiedzi, skusze się i zasieje go i zrobię w baloty bo nie mam Orkana ani przyczepy samo zbier. a sieczkarnia do QQ się nie da (Słyszałem że łubin dobrze jest pociąć przed kiszeniem).

Skarmiać można kiszonkę z łubinu i kiszone z kukurydzy bez podawania sianokiszonki.

Co oprócz owsa radzicie dosiać do niego czy może spróbować sam zasiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubaska    10

a to nie zalecaja w uprawie na nasiona? bo jesli tak to pszenzyto jare najlepiej pasuje bo strasznie pozno dojrzewa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheCinek    3

No tak zgadza sie, i też mi później do głowy przyszło że ze względu późnego dojrzewania. W tym roku bardzo dużo będę robił bel ze zboża i zamierzam namieszać czego się da. W zamiarze jest owies peluszka i łubin tak po równo, czy polecacie coś jeszcze dosypać lub zabrać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

ile zasiac lubinu na kiszonke? siew na poczatku sierpnia.

Do tego dozucilbym troche faceli, i moze peluszki.

Nigdy nie sialem takich rzeczy na kiszonkie. Pomozcie ile tego zasiac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba5997    11

Łubin ukiszony można podawać w tej samej ilości co się podawało sianokiszonkę ? jeżeli chciałbym zastąpić nim sianokiszonkę. czy najlepiej dawać trochę tego i trochę tego ? + oczywiście kuku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

tez się zastanawiam nad łubinem aby dorzucić w tamtym roku zrobiłem kiszonkę z owsa słonecznika wyki i faceli to w baloty a tym roku spróbuje łubinu do tego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

wysoki to on nie może byc bo jak by była gruba łodyga to kosiarką by nie przyciał oraz byki by miały problem zjeść tak około metra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Właśnie o to mi chodziło do jakiej wysokości rósł aby dało radę rotką ściąć. A jak oceniasz tą kiszonkę pod względem jakości paszy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

nie jestem specjalista od opasów ale moge powiedzieć jedno że lepiej jedzą ze słonecznikiem kiszonkę niż z samej trawy widocznie im smakuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Odświeżę temat, by nie zakładać nowego. Mam pytanie. Czy kiszonka z łubinu zanieczyszczonego jakąś gorzką odmianą będzie się nadawać do żywienia np. jałówek lub krów zasuszonych. Czy wiązać się to będzie tylko z gorzkim smakiem, czy wystąpi też ryzyko zatrucia? Czy ktoś miał kiedyś z czymś takim doświadczenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Marcinbrz1985
      Cześć. Mam pewnie głupie pytanie. Mamy jedną "dżersejkę". To nasza pierwsza krowa, więc doświadczenie mamy niewielkie, jedyne to, co kiedyś pomagaliśmy rodzicom. Jest to jałówka, obecnie zacielona 6 miesiąc. Pytanie jest takie, ile jej dawać jeść, bo tu z małżonką mamy mały spór Póki co karmimy ją 3 razy dziennie. Rano i wieczór dostaje po około 5 kg siana, w południe ponad pół wiaderka mieszanki (śruta z owsa, krojone buraki pastewne, marchew, do tego kreda, agrosoda i witaminy). Nie za mało to dla takiej sztuki? Mi się wydaje nieco za chuda, chociaż weterynarz twierdzi, że jest ok. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
    • Przez Aniaanka23
      Cześć wszystkim
      mam pytanie bo już nie wiem co robić z moimi krowami 
      krowy jedzą tmr, a od pewnego czasu prawie wszystkie w oborze urwaly mleko, jedna po wycieleniu to samo, doje ją 1 dziennie. 
      Nie wiem już co robić.. jest maskara 
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj