przemo93pl

Mocznik-charakterystyka i stosowanie

Polecane posty

przemo93pl    29

A więc zawsze siałem na oziminy saletrzak a potem za jakieś 2 tygodnie saletre a le w tym roku z tato podjeliśmy decyzje by zastopić te 2 nawozy mocznikiem i mam pytanie na jakie temperatury trzeba go siać, po deszczu czy przed itp.Słyszałem że niemożna go siać na niskie temperatury w przeciwieństwie do saletrzaka czy to prawda i jeszcze jedno saletrzaku niebęnde siał gdyż słabo skotkuje bynajmiej mi tak się wydaje ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

Hmm. Ja już posiałem saletrę, a za ok 1 tydzień będę jechał z mocznikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

Ja osobiście radziłbym jednak pozostać przy saletrze amonowej na pierwszy "strzał", dlatego że zawiera azot w formie amonowej i saletrzanej, ta druga jest bardzo szybko przyswajana przez rośliny, które po zimie potrzebują takiego szybkiego zastrzyku, straty będą nie wielkie. Mocznik zawiera azot w formie amidowej, aby był dostępny dla roślin musi przejść najpierw proces amonifikacji, do formy amonowej, a później do saletrzanej w procesie nitryfikacji. Podczas przebiegu obu tych procesów ważna jest temperatura. Narazie nie mamy zbyt wysokich temperatur, dlatego obawiam się, że mocznik na pierwszą dawkę może nie spełnić do końca swojej roli. Jeśli miałbym siać mocznik to dopiero za jakieś 2 tygodnie, na druga dawkę. Poczytaj inne tematy, było o tym dużo, co do mojej wypowiedzi to taka jest moja osobista sugestia, jak ktoś ma inne zdanie niech napisze. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radki1    0

U mnie miesza sie saletre i saletrzak na ozime najtaniej wychodzi i mocznikiem dolistnie przy zwalczaniu chwastów. Pod jare tylko saletrzak pod agregat i dolistnie mocznikiem przy zwalczaniu chwastów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

chyba jest taka zasada-pryskając na chwasty nie dodaje się żadnych nawozów ani odżywek, tzn nie robi się takiej mieszaniny? Tak słyszałem i też się Was pytam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

ja nie jestem zwolennikiem stosowania mocznika dolistnie, a tym bardziej mieszania go z herbicydami,ale są tacy co twierdzą że podnosi skuteczność środków, może ktoś się podzieli z nami swoimi doświadczeniami w tym temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

ja w tym roku do zabiegu herbicydem dodam tylko siarczan magnezu. Chyba dobry pomysł, co Panowie???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczewko    33

Z tego co wiem i uczona na szkoleniach to mocznika nie miesza sie z herbicydami. Mielismy sypac mocznik po rzepaku ale mrozne noce sprawily ze na rzepak poszla saletra a mocznik zostanie na jeczmien poglownie jako pierwsza i ostatnia dawka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

Można mieszać mocznik z herbicydami, tylko trzeba go wcześniej rozpuścić w wodzie, tak żeby ze dwa dni postał, gdyż mocznik obniża bardzo temperaturę wody, a środki mają określoną temperaturę stosowania. Wogóle jak się pryska samym mocznikiem to też musi postać, żeby rośliny nie dostały porażenia. Mieliśmy tak w tamtym roku na 80 ha Pszenicy, popryskaliśmy, a po 2 dniach zżółkła , ale po 1,5 tygodnia wszystko wróciło do normy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

jeśli mocznik leżał kilka dni dez przykrycia na polu,na słoncu-jedyna wilgoć to rosa i od ziemii- to co się stało z azotem? do Bozi???;) czy jednak aniony wchłonęly się do ziemii? :)


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stan17    0

Panowie mam zapytanie czy za dwa tygodnie mogę prysnąć mocznikiem pszenice czy jest już za późno, bo w tym tygodniu mam zamiar prysnąć attributem70 WG 60g/ha+granstar75WG 20g/ha. Pierwszy raz sypnąłem mocznik pod koniec marca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miturskir    4
Napisano (edytowany)

dodaj mocznik i nie czekaj

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RycerzNocy    0

posiałem mocznik w ilości 100kg na pszenżyto i miał padać deszcz(tak mówili w pogodzie i po chmurach było widać)i nic nie popadało ;[ i jak teraz z tej sytuacji wyjść. Myślę o tym aby opryskać zboże odżywką i w ten sposób zwilżyć mocznik aby się rozpuścił. Co wy na to czy to pomoże.Proszę o szybka odpowiedz bo mocznik wywiewa :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

mocznika już pewnie nie ma, jest on silnie higroskopijny, wiec jak było trochę wilgoci w glebie to się już rozpuścił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Napisano (edytowany)

My na to nic nie poradzimy ze wysypales juz macznik ale mozesz poejchac ta odrzywka tylko daj 300 lub 400l/ha i duzo wody wtedy poleci i moze szybciej sie zwilzy

Edytowano przez Profil usunięty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Nawet rosy nie masz przy tej temp? nie wierzę


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DarekD    70

wcześniej czy później wchłonie go gleba i rośliny , nie sądzę żeby się ulotnił . Co do opryskiwania to chyba mija się z celem ,bo jak dasz 400l/ha (400l/10000mkw) to policz sobie ile tej wody spadnie na 1mkw = MGŁA !! (więcej chyba będzie porannej rosy).


nowy

 
 
 
 
 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Straty N przez ulatnianie będą ale wg mnie nie jakieś wysokie. Mocznik ma 5 stopień higroskopijności(10 stopniowa skala). Jeżeli gleba jest wilgotna to się rozpuści, a nawet jak jest sucha to przecież pszenżyto pewnie nie jest takie małe i ogranicza ulatnianie nawozu(chyba ze to pszenżyto jare). W sumie dobra rosy w czasie nocy i wilgoć z gleby powinna wystarczyć.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandcba    0

No pewnie przy tej tem. jest bardzo duża wilgotność i ten mocznik bez problemów się wchłonie. A nie lepszym sposobem było wprowadzanie tego mocznika metodą dolistną z jakimiś odżywkami efekt pewnie byłby lepszy zanim dojdzie azot do korzeni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113
Napisano (edytowany)

To widzę że u Was jest w miarę mokro na polach. U nas jedyna rosa pojawia się na czubkach zbóż a ziemia nawet o 5 rano jest sucha i twarda jak skała...

Edytowano przez kat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj